Terakotowa Armia to niezwykłe odkrycie archeologiczne. Tysiące glinianych figur strzeże grobowca pierwszego cesarza Chin. Poznaj historię i tajemnice tego ósmego cudu świata.
Czym jest Terakotowa Armia?
Terakotowa Armia to ogromny zbiór glinianych rzeźb. Figury mają naturalną wielkość. Przedstawiają żołnierzy, oficerów i konie. Zostały wykonane z wypalonej gliny, czyli terakoty. Armia znajduje się w grobowcu pierwszego cesarza Chin. Grobowiec leży w prowincji Shaanxi. Jest postawiony nieopodal miasta Xi’an.
Historia odkrycia Terakotowej Armii
Terakotową Armię odkryto w 1974 roku. Znaleziska dokonali miejscowi rolnicy. Odkrycie miało miejsce w okolicach miasta Xi’an. Dokładniej, w wiosce Xiyang. To jedno z największych odkryć archeologicznych. Odkryta w 1974 roku armia należy do największych znalezisk. Wydarzenie to miało miejsce w marcu 1974 roku. Rzeźby zostały odkryte 29 marca 1974 roku.
Kto i dlaczego zbudował Terakotową Armię?
Armia powstała dla cesarza Qin Shi Huanga. Był on pierwszym cesarzem Chin. Cesarz zjednoczył wszystkie chińskie prowincje. Urodził się w 259 roku p.n.e. Zmarł w 210 roku p.n.e. Terakotowa Armia miała strzec cesarza. Miała chronić go w życiu pozagrobowym. Według wierzeń, po śmierci człowiek otacza się tym, co stworzył za życia. Cesarz Shi Huang wierzył w tę zasadę. Budowa mauzoleum trwała 38 lat. Prace nad budową trwały około 40 lat. Zaangażowały ponad 700 tysięcy pracowników. Blisko 700 tysięcy rzemieślników i robotników brało udział w budowie.
Cesarz Shi Huang wierzył, że po śmierci człowiek otacza się tym, co stworzył za życia.
Cesarz został pochowany wraz z „pałacami, wieżami, urzędnikami, cennymi artefaktami i cudownymi przedmiotami”.
Miejsce, w którym powstał cesarski grobowiec Huang wybrał osobiście – było to jego ulubione miejsce ze względu na otaczające piękno i bogactwa.
Z czego wykonano terakotowych wojowników?
Figury wykonano z terakoty. Terakota to wypalona glina. Użycie gliny było podstawą. Rzeźby są wielobarwne. Każda figura ma indywidualne cechy. Każda twarz jest inna. Przedstawia inne emocje. Wysokość figur waha się. Mierzą od 175 do 200 centymetrów. Niektóre źródła podają od 1,62 do 2,02 metra. To zaawansowane techniki. Zastosowano masową produkcję figur. Kao Gong Ji to encyklopedia rzemiosła. Opisuje starożytne technologie. Rekonstrukcja uszkodzonych figur jest trudna. To żmudny proces. Powodem jest ich niepowtarzalność.
Każda figura posiada cechy indywidualne, każda twarz jest inna i przedstawia inne emocje.
Z powodu niepowtarzalności, rekonstrukcja uszkodzonych egzemplarzy jest trudna i żmudna.
Terakotowa Armia w liczbach
Terakotowa Armia liczy około 8 tysięcy figur. Niektóre źródła podają 8100 figur. Inne mówią o 6 do 8 tysiącach. Armia liczy 7500 figur naturalnej wielkości. W kompleksie znajduje się około 8 tysięcy wojowników. Jest ponad 130 rydwanów. Znajduje się około 520 koni. Jest 150 koni kawaleryjskich. Powierzchnia odkrycia ma 210 metrów długości. Ma 60 metrów szerokości. Głębokość krypt wynosi od 4 do 8 metrów. Wysokość tuneli to około 3 metry. Cały kompleks zajmuje ponad 100 km². Muzeum mieści ponad 8000 figur. W największej komorze jest 3210 żołnierzy. Liczba łuczników to 200. W armii reprezentowanych jest 9 zawodów. Znaleziono figury 4 zwierząt.
Terakotowa Armia dzisiaj – Muzeum i dostępność
Terakotowa Armia jest wpisana na listę UNESCO. Znajduje się na niej od 1987 roku. Mauzoleum Pierwszego Cesarza Qin to obiekt UNESCO. Muzeum Terakotowej Armii otwarto w 1994 roku. Muzeum znajduje się w Xi’anie. Położone jest w prowincji Shaanxi. To około 40 kilometrów na wschód od centrum Xi’an. Muzeum jest otwarte przez cały rok. Wyjątkiem są niektóre święta narodowe. Rocznie odwiedza je około 5 milionów osób.
- Najlepszy czas na wizytę to wiosna i jesień.
- Unikaj podróży w okresie chińskich świąt narodowych.
Miasto Xi’an jest ważnym ośrodkiem turystycznym. Warto zobaczyć Terakotową Armię na żywo. Czego zdjęcia nie oddadzą, zobacz na miejscu.
Ciekawostki o Terakotowej Armii
Terakotowa Armia uważana jest za ósmy cud świata. Nie bez powodu nazywana jest ósmym cudem świata. Grupa archeologów odkryła nowy posąg. To zaskakujące odkrycie. Znaleziono pierwszą figurę wysokiej rangi oficera. Odkryto ją w sekcji nr 2. Eksperci sądzą, że figura oficera wniesie wgląd. Pokaże strukturę starożytnego wojska Qin. Terakotowa Armia porównywana jest z Wielkim Murem Chińskim. Porównuje się ją też z Zakazanym Miastem. Na każdej wystawie rzeźby wywołują sensację.
Eksperci wskazują, że ta figura wysokiej rangi oficera może przynieść nowy wgląd w strukturę organizacyjną starożytnego wojska z czasów dynastii Qin.
- Terakotowa Armia uważana jest za ósmy cud świata.
Konserwacja i przyszłość
Figury były pierwotnie wielobarwne. Kolory z czasem wyblakły. Kontakt z powietrzem niszczy barwniki. Stosuje się nowoczesne technologie konserwacji. Używa się środków chemicznych. Politlenek etylenu służy do konserwacji polichromii. Metody konserwacji utrwalają kolorowe odciski w glebie. Zachowanie cennych artefaktów jest kluczowe. Trzeba chronić je przed powietrzem.
Traktujemy ją jak wytwór artystyczny – mówi Rong Bo.
Pytania i odpowiedzi
Kiedy odkryto Terakotową Armię?
Terakotową Armię odkryto w 1974 roku. Dokonali tego miejscowi rolnicy. Znalezisko miało miejsce w marcu 1974 roku.
Dlaczego powstała Terakotowa Armia?
Terakotowa Armia powstała, aby strzec cesarza Qin Shi Huanga po śmierci. Według wierzeń, armia miała towarzyszyć cesarzowi w życiu pozagrobowym.
Ile figur liczy Terakotowa Armia?
Terakotowa Armia liczy około 8 tysięcy figur. Dokładne liczby różnią się między źródłami, podaje się od 6 do 8,1 tysiąca.
Gdzie znajduje się Terakotowa Armia?
Terakotowa Armia znajduje się w Chinach. Położona jest w prowincji Shaanxi. Znajduje się w pobliżu miasta Xi’an, nieopodal grobowca cesarza Qin Shi Huanga.
Zobacz także: