Świat jest pełen fascynujących miejsc i zdumiewających faktów. Poznaj niezwykłe ciekawostki geograficzne, historyczne i prawne z różnych zakątków Ziemi.

Niezwykłe ciekawostki geograficzne

Geografia to nauka pełna niespodzianek. Przygotuj się na podróż przez rekordy natury i niezwykłe miejsca.

Rekordy i zjawiska natury

Planeta skrywa wiele imponujących osiągnięć. Mount Thor w Kanadzie ma najwyższą pionową ścianę. Osiąga ona 1250 metrów wysokości. Dorzecze Amazonki zajmuje ponad 7 milionów kilometrów kwadratowych. Campi Flagrei to jeden z największych wulkanów świata. Fale Tsunami mogą poruszać się z prędkością do 900 km/h. Rainbow Bridge to jeden z największych naturalnych łuków. Delta Rodanu tworzy krainę Camargue. W zatoce Halong w Wietnamie znajduje się 3000 wysp. Jezioro Bajkał jest najstarszym jeziorem na świecie. Temperatura w Arktyce może wynieść -70˚C. Potężne wybuchy wulkanów mogą powodować zmiany klimatyczne. Erupcja wulkanu w Saint Helens miała miejsce w 1980 roku. Równina Namib to pustynny teren w Namibii. Sahara jest pozbawiona opadów. W Atacama nigdy nie odnotowano deszczu. W 1988 na Europę spadło 200 tysięcy ton piasku z Sahary. Granice pomiędzy Europą a Azją przebiega wzdłuż gór Ural. Najgłębsza jaskinia to Rèseau du Foillis. W 1963 roku doszło do wybuchu wulkanu blisko Islandii. Trzęsienie ziemi w Rumunii w 1977 roku zabiło 1578 osób. Lodowiec powstaje z nagromadzenia się śniegu. Rzeka niesie muł i piasek. Osadza je w delcie. Wody Wołgi w 80% stanowią napływ Morza Kaspijskiego. Morze Martwe miało niewiele wspólnego z wodą 120 tysięcy lat temu. Dziewięć na dziesięć osób przeżywa uderzenie pioruna.

Fascynujące fakty o kontynentach i wyspach

Kontynenty nie stoją w miejscu. Zmieniają się w tempie wzrostu paznokci. Nowy kontynent Zealandia jest w większości ukryty pod wodą. Australia jest szersza od Księżyca. Grenlandia jest największą wyspą na świecie. Czad grozi całkowitym wyschnięciem. Jego powierzchnia zmalała z 25.000 km² w 1973 do mniej niż 2.000 km² obecnie. Hawaje przesuwają się o 5-10 stopni w stronę Japonii rocznie. Na wyspie Ilha da Queimada Grande występuje zakaz wstępu. Zamieszkują ją węże żararaki. Na wyspie Sokotra w Jemenie znajduje się 825 odmian rzadkich roślin. Wielka Brytania jest największą wyspą Europy. Wyspa Bouvet jest najbardziej odizolowanym miejscem na Ziemi.

Ciekawostki o miastach i miejscach

Niektóre nazwy są bardzo krótkie. Miejscowość o najkrótszej nazwie to 'Å’. Znajduje się przy granicy Szwecji z Norwegią. Najdłuższa nazwa geograficzna w Europie to Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch. To miasto w Północnej Walii. Najwięcej piramid znajduje się w Sudanie. Jest ich 223. W Egipcie piramid jest mniej. W Turkmenistanie znajduje się 'Wrota piekieł’. To zapadlisko pali się od 1971 roku. Central Park w Nowym Jorku to najczęściej filmowane miejsce na świecie. Pekin był pierwszym miastem. Jego liczba mieszkańców przekroczyła 1 milion. Oslo zostało zniszczone w 1624 roku. Jezioro Gruener See w Austrii zalewa górskie szlaki wiosną. Poziom wody może sięgać 12 metrów. Na wyspie Kiribati na Oceanie Spokojnym jest miejscowość Polska. Rezerwat Wasiugański w Rosji to największy obszar bagien. Jest porównywalny do powierzchni Szwajcarii. W Granadzie istnieje 2000 podziemnych domostw. W Ojmiakonie zamarza nawet alkohol. Temperatura może spaść do -70℃.

Zobacz też:  Ciekawostki o rysiu

Zaskakujące fakty o państwach

Każdy kraj ma swoją unikalną historię i cechy. Oto kilka interesujących faktów.

Historia, kultura i społeczeństwo

Egipt jest jednym z najstarszych państw. Jego początki sięgają 3100 r. przed naszą erą. Egipt jest ojczyzną kalendarza. Stamtąd pochodzi też zamek do drzwi. Egipcjanie wynaleźli pastę do zębów i make-up. W grudniu 2013 w Egipcie spadł śnieg. To było po 112 latach przerwy. Gruzja jest drugim krajem na świecie. Przyjęła chrześcijaństwo w 337 roku. Pierwsza była Armenia. Oficjalna nazwa Argentyny to Republika Argentyńska. Niepodległość uzyskała w 1816 roku. Nigeria jest najludniejszym krajem Afryki. Watykan jest najmniejszym suwerennym państwem. Położony jest w Rzymie. Jest krajem bez rolnictwa. Największym krajem bez rolnictwa jest Singapur. Wielka Brytania to wyspiarskie państwo w Europie Zachodniej. Albania leży na Półwyspie Bałkańskim. Czechy to niewielki kraj w Europie Środkowej. Luksemburg jest jednym z najmniejszych państw w Europie. Irlandia zajmuje większą część wyspy Irlandii. Austria jest niewielkim państwem w Alpach Wschodnich. Wenezuela to kraj na północnym krańcu Ameryki Południowej. Ma niezwykłe bogactwo naturalne. Kanada wciąż posiada 91% powierzchni lasów. Istniały one na początku europejskiej kolonizacji. Kanada produkuje 71% czystego syropu klonowego. 91% tej produkcji pochodzi z Quebecu. Węgry mają popularne kurorty uzdrowiskowe. Jednym z nich jest Hajduszoboszlo. Brazylia jest największym krajem Ameryki Południowej. Uganda to śródlądowe państwo afrykańskie. Leży nad największym jeziorem Afryki. Na Filipinach samochody z rejestracją zaczynającą się od 1 lub 2 nie mogą jeździć po ulicach w poniedziałki. W Korei Północnej obowiązuje kalendarz dżucze. W Anglii musisz uważać. Ważne jest, jak naklejasz znaczek pocztowy. Na Tajwanie znajduje się restauracja. Goście jedzą w niej z miniaturowych toalet. Mongolia jest krajem o najniższej gęstości zaludnienia. W tureckiej wiosce Kuşköy używa się 'ptasiego języka’. Służy do komunikacji na co dzień. W Izraelu 45% ludności skończyło studia wyższe. W Japonii 44% ludności ma wyższe wykształcenie. Kanada ma największy odsetek osób z wykształceniem wyższym. Wynosi on 50%. Papua Nowa Gwinea używa 820 języków. To stanowi 12% światowej puli. Indie są najbardziej zróżnicowanym krajem. Różnorodność dotyczy kultury i gospodarki. Obejmuje też klimat, rasy i języki. W Nigrze 49% populacji to osoby poniżej 15 roku życia. Szwedzcy uczniowie lepiej radzą sobie z językiem angielskim. Ich średni wynik to 14,3 na 20 punktów. Gorzej radzą sobie ze szwedzkim. Ich średni wynik to 13,7 na 20 punktów. Irlandia doświadczyła wielkiego głodu. Rozpoczął się w 1845 roku. Księstwo Monako planuje wydać miliard euro. Chce powiększyć swoją powierzchnię.

Gospodarka i środowisko

Tokelau generuje 100 procent energii elektrycznej. Pochodzi ona z energii słonecznej. Arabia Saudyjska nie ma rzek. Większość wody pochodzi z destylarni. Korzysta też ze zbiorników podziemnych. Rosja ma największą liczbę czołgów. Jest ich 21 tysięcy. Większość z nich jest przestarzała. 91% powierzchni Surinamu pokryte jest dżunglą. Populacja Ukrainy zmniejsza się rocznie o 0.8%. Przewiduje się, że do 2050 roku kraj straci 30% ludności. Powierzchnia Libii pokryta jest pustynią. Niektóre rejony mogą przez dekady nie zobaczyć deszczu. Ryż jest najważniejszą rośliną. Uprawia się go w Azji Wschodniej i Południowej. Bawełna uprawiana jest w ponad 75 krajach. Powierzchnie pustyni Atacama pokrywa popękany muł.

Który kraj ma największy odsetek osób z wykształceniem wyższym?
Zobacz też:  Świat Myszy i Gryzoni – Ciekawostki i Fakty

Kanada ma największy odsetek osób z wykształceniem wyższym. Wynosi on 50%.

Gdzie znajduje się najwięcej piramid?

Najwięcej piramid znajduje się w Sudanie. Jest ich 223.

Najdziwniejsze prawa świata

Podróżując po świecie, można natknąć się na bardzo nietypowe przepisy. Niektóre z nich wydają się absurdalne.

Przykłady nietypowych przepisów

W Grecji prawo zakazało wszelkich gier elektronicznych. Obowiązywało w latach 2002–2004. Kara wynosiła 75.000 euro. W Suazi kobietom nie wolno nosić spodni. W Singapurze wprowadzono zakaz żucia gumy od 1992 roku. Grozi za to surowa kara. Może wynieść do 7.000 dolarów. We Francji nazywanie świni Napoleonem jest nielegalne. W Dubaju w czasie ramadanu obowiązuje zakaz jedzenia w ciągu dnia. Dotyczy to także turystów. W Chinach kierowcy pojazdów elektrycznych narażają się na mandaty. Chodzi o nieprzestrzeganie zasad przejść dla pieszych. Kara to ostrzeżenie lub mandat 5 juanów. W Tanzanii istnieje regulacja dotycząca maksymalnej długości włosów. Wynosi ona 36 cm. W Mikronezji mężczyźni muszą nosić obroże. Dotyczy to sytuacji, gdy założą krawat. W Wielkiej Brytanii nielegalne jest umieranie w gmachu parlamentu. Nie wolno też nosić zbroi w Parlamencie. Nie można importować ziemniaków z Polski. W Londynie nie można przewozić w taksówkach wściekłych psów. Zakaz dotyczy też zwłok ludzkich. W Szwajcarii obowiązuje zakaz spuszczania wody w toalecie po 22:00. Dotyczy to mieszkań wielorodzinnych. W Alabamie zabronione jest noszenie lodów rożków w tylnej kieszeni spodni. Nie wolno też kierowcom prowadzić samochodu z zamkniętymi oczami. W Arkansas zabronione jest trąbienie klaksonem. Dotyczy to sklepów z kanapkami po godzinie 21. W Kolorado nie można pożyczyć sąsiadowi odkurzacza. Można pożyczyć od przyjaciela z końca ulicy. W Vigevano we Włoszech zabronione jest siedzenie w cieniu pomników. Na Florydzie niezamężnym kobietom zabronione jest skakanie na spadochronie w niedziele. W Idaho osoby chodzące smutne po ulicy mogą dostać mandat. W Kalifornii auto bez kierowcy nie może jechać szybciej niż 60 mil na godzinę. W Baldwin Park w Kalifornii nie można trzymać więcej niż trzech kotów lub psów. W Kanadzie nie można podlewać trawników podczas deszczu. W Minnesocie prawo stanowe zabrania spania nago we własnym łóżku. W Izraelu Żydzi nie mogą jeść świni. Nie wolno jej też hodować. Zwierzęta przyłapane na tym zostaną zabite. W Japonii kobiety są zobligowane do noszenia biustonosza. Dotyczy to miejsc z klimatyzacją. W Belgii poduszki uznawane są za broń. Bitwa na poduszki może skończyć się oskarżeniem o napad. W Australii żarówka może być wymieniana tylko przez wykwalifikowanego elektryka. We Włoszech okładanie kogokolwiek pięściami jest przestępstwem. W Mediolanie należy się uśmiechać w miejscach publicznych. W Irlandii osoby praktykujące magię powinny iść do więzienia. Kara wynosi rok. W Tajlandii nie wolno deptać pieniędzy. Znajduje się na nich wizerunek króla. W Korei Południowej policjanci muszą składać raporty. Dotyczą one łapówek przyjętych od kierowców. W Norwegii mężczyźni powinni wyprawiać się na podbój sąsiednich państw. Należy to robić co pięć lat. W Szwecji w zimie nie wolno narzekać. Nie można narzekać, że nie ma słońca. W Holandii nie wolno w nocy udawać osób niewidomych. W restauracji w Danii nie można obciążyć klienta rachunkiem. Warunek: klient nie stwierdził, że się najadł. W Meksyku nie powinieneś ściągać obu nóg z pedałów roweru. W Zimbabwe nie wolno przeklinać. Nie wolno też wymachiwać rękami przy przejeżdżających kolumnach państwowych. Na Litwie nie można zarejestrować firmy. Zakaz dotyczy liter: x, w i q.

Zobacz też:  Ciekawostki o meduzach
Kraj Naruszenie Kara
Grecja Zakaz gier elektronicznych (2002–2004) 75.000 euro
Singapur Zakaz żucia gumy Do 7.000 dolarów
Meksyk (Actopan) Udział w imprezie bez zaproszenia Do 2.500 pesos

Przykłady kar za łamanie nietypowych przepisów prawnych.

Fascynujące fakty o świecie i życiu

Odkryj zdumiewające ciekawostki z różnych dziedzin. Naukowych, przyrodniczych i codziennych.

Nauka i przyroda

99% drobnoustrojów żyjących w ludziach jest nieznanych nauce. Długość DNA w każdej komórce wynosi około 2 metry. Karaluch może żyć kilka tygodni bez głowy. Paprocie pojawiły się na lądzie około 400 milionów lat temu. Twardość minerałów można ocenić przez zarysowania. Palma kokosowa może żyć 100 lat. Największym kwiatem na Ziemi jest raflezja Arnolda. Jemioła jest rośliną pasożytniczą. Jagody pokrzyku są silnie trujące. Największym kaktusem jest cereus olbrzymi. Wszechświat powstał na skutek Wielkiego Wybuchu. Jowisz jest największą planetą. Należy do Układu Słonecznego. Mars jest czwartą planetą. Należy do Układu Słonecznego. Deszcz spadających gwiazd można obserwować 10 sierpnia. Życie na Ziemi nie zaczęło się od razu. Stało się to po jej powstaniu. W strefie tropikalnej pojawiają się cyklony. Zabarwienie skóry zależy od ilości melaniny. Słuch to zmysł. Dzięki niemu mamy styczność z muzyką. Możemy poznać miliony dźwięków. Istnieje około 180 gatunków dzięciołów. Największa ośmiornica na świecie ważyła 71 kg. W USA występuje wysoki odsetek samobójstw. Butelka powietrza może kosztować 20 dolarów. Na jednego człowieka przypada 1,6 miliona mrówek. Średni wzrost Holendrów wynosi 185 cm.

Inne ciekawostki

Korea Północna i Kuba to jedyne miejsca. Nie można w nich kupić Coca-Coli. Osiem Polaków otrzymało Nagrodę Nobla. Francja była najczęściej odwiedzanym krajem. Stało się to w 2021 roku. Muhammad to najpopularniejsze imię na świecie. W 1889 roku królowa Włoch zamówiła pierwszą pizzę z dowozem. Najstarszy hotel na świecie działa od 705 roku naszej ery. Najpopularniejszym prezentem w Dzień Ojca jest krawat. W 2011 roku Korea Północna przekazała Japonii 500 tysięcy dolarów. Było to po trzęsieniu ziemi. Ferdynand Magellan nie opłynął świata. Vasco de Balboa odkrył Pacyfik. Hjalmar Riiser – Larsen odkrył Antarktydę. Union Jack jest narodową flagą Wielkiej Brytanii. Prędkość wiatru w prognozach podawana jest w skali Beauforta. Ciała zmarłych w Singapurze są wykopywane po 15 latach. Samolot Lufthansy lądował w Ankarze. Powodem była zablokowana toaleta. Zablokowała ją zabawka. W Madrycie zatrzymano mężczyznę. Oszukał Paragwajczyków na 50 tysięcy euro.

Miasto Populacja
Tokio 37.000.000
Delhi 29.000.000
Szanghaj 26.000.000

Najbardziej zaludnione miasta świata (dane przybliżone).
EDUCATION PERCENTAGES

Porównanie odsetka osób z wykształceniem wyższym w wybranych krajach.
FOREST COVERAGE

Procent powierzchni kraju pokryty lasami w Finlandii i Surinamie.

Podsumowanie

Świat jest pełen zdumiewających zjawisk. Oferuje bogactwo kultury i historii. Poznawanie tych ciekawostek poszerza horyzonty. Pokazuje różnorodność naszej planety. Zachęcamy do dalszego odkrywania.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *