Odkryj Rezerwat Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim. To unikalne miejsce zachwyca błękitną wodą i bogactwem przyrody. Dowiedz się, co sprawia, że jest tak wyjątkowy.

Gdzie leżą Niebieskie Źródła?

Rezerwat Niebieskie Źródła znajduje się w Tomaszowie Mazowieckim. Leży w dolinie rzeki Pilicy. Położony jest w południowo-wschodniej części miasta. Znajdziesz go przy ulicy Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Rezerwat leży w otulinie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. To urokliwy zakątek województwa łódzkiego.

Czym są Niebieskie Źródła?

Niebieskie Źródła to rezerwat przyrody nieożywionej. Obejmuje malownicze źródła krasowe. Nazywane są wywierzyskami. Wody krążą systemem szczelin w wapieniu. Skały wapienne leżą płytko pod powierzchnią. W okolicach Tomaszowa warunki są sprzyjające. Rezerwat obejmuje rzadkie, silnie pulsujące źródła. To źródła typu limnokrenowego. Na dnie źródeł widać pulsujące gejzery z piasku. Średni wypływ wody wynosi 80 litrów na sekundę. Temperatura wody utrzymuje się między 9 a 11 stopni Celsjusza. Zimą temperatura może spaść do 6 stopni. Latem dochodzi do 11 stopni. Źródła dają początek rzece Jana.

Dlaczego woda w Niebieskich Źródłach jest niebieska?

Woda w Niebieskich Źródłach ma niezwykły błękitny kolor. To wynik zjawiska optycznego. Nazywa się rozpraszaniem Rayleigha. Czystość wody wpływa na intensywność koloru. Głębokość wody również ma znaczenie. Czysta woda pochłania czerwone promienie światła. Przepuszcza odbite od dna niebieskie i zielone. Odcień zależy od pogody i nasłonecznienia. Inaczej wyglądają w deszczu, inaczej w słońcu. Obserwowanie zmian jest fascynujące.

Przyroda Niebieskich Źródeł

Rezerwat to ostoja wielu gatunków. Można tu spotkać około 75 gatunków ptaków. Dolina Pilicy to świetne miejsce do obserwacji ptaków. W rezerwacie żyją czernice i kaczki krzyżówki. Spotkasz łabędzie nieme i remizy. Bywa tu zimorodek i ohar. Występują też gil i krętogłów. Zobaczysz strzyżyka zwyczajnego. W wodach żyją ryby: okonie, szczupaki, płocie. Znajdziesz traszkę grzebieniastą i żabę trawną. Występuje też ropucha szara. W wodzie są pijawka kacza i szczeżuja wielka. Spotkasz żagnicę siną, bagiennika żółtorogiego i nartniki. Rezerwat ma bogatą florę. Występuje tu ponad 400 gatunków roślin naczyniowych. Znajdziesz tu włosienicznik i moczarkę kanadyjską. Rosną ziarnopłon wiosenny i bluszczyk kurdybanek. Spotkasz podagrycznik pospolity. Wymienia się też cis pospolity i różanecznik żółty. Rosną grzybienie białe i nasięźrzał pospolity. Występuje nerecznica grzebieniasta i czeremcha zwyczajna.

Zobacz też:  Niedźwiedź polarny – fascynujące ciekawostki

NIEBIESKIE ZRODLA GATUNKI


Wykres przedstawiający przybliżoną liczbę gatunków ptaków i roślin naczyniowych w rezerwacie.

Historia i ochrona rezerwatu

Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła utworzono w 1961 roku. Jest jednym z najstarszych rezerwatów w Polsce. Objęto ochroną obszar około 29 hektarów. Ma duże wartości przyrodnicze. Rezerwat wchodzi w skład Okrąglicy Tomaszowskiej. Znajduje się na polskiej liście Geosites. W latach 1994 i 1997 prowadzono działania ochronne. Miały one oczyścić i zabezpieczyć obiekt. Chodziło też o właściwe udostępnienie terenu. Gmina Miasto Tomaszów Mazowiecki dba o rezerwat. Wyposażyła go w elementy dla turystów.

NIEBIESKIE ZRODLA POWIERZCHNIA


Wykres przedstawiający przybliżoną powierzchnię rezerwatu w hektarach.

Praktyczne informacje dla zwiedzających

Zwiedzanie Niebieskich Źródeł jest darmowe. Rezerwat jest otwarty codziennie. Przez teren rezerwatu biegną ścieżki dydaktyczne. Znajdują się na nich tablice informacyjne. Na ścieżce jest 5 przystanków. Można spacerować po wytyczonych ścieżkach. Można korzystać z tras rowerowych. Na miejscu dostępny jest parking. Mieści około 130 samochodów. Jest też 5 miejsc dla autokarów. Warto sprawdzić prognozę pogody przed wizytą. Najlepszym czasem są wiosenne lub letnie dni. Niebieskie Źródła inaczej wyglądają w różnej pogodzie. Niebieskie Źródła inaczej wyglądają podczas deszczu a inaczej w pełnym słońcu.

  • Umieść Rezerwat Niebieskie Źródła na trasie swojej wycieczki.
  • Spaceruj po rezerwacie i korzystaj ze ścieżek dydaktycznych.
  • Zaplanuj wizytę w ciepły, słoneczny dzień.

Atrakcje w pobliżu Niebieskich Źródeł

W okolicy Niebieskich Źródeł znajdziesz inne ciekawe miejsca. Obok rezerwatu leży Skansen Rzeki Pilicy. Warto go odwiedzić. W Smardzewicach znajduje się Ośrodek Hodowli Żubrów. To kolejna atrakcja w pobliżu. Możesz też zwiedzić Podziemną Trasę Turystyczną. To Groty Nagórzyckie w Tomaszowie Mazowieckim. Te miejsca urozmaicą wycieczkę.

  • Odwiedź pobliski Skansen Rzeki Pilicy.
  • Sprawdź Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach.
  • Zwiedź Podziemną Trasę Turystyczną „Groty Nagórzyckie”.

Zwykła przyzwoitość może pomóc zachować to szczególne miejsce dla kolejnych pokoleń.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *