Stare Miasto w Krakowie to historyczne centrum miasta. Znajduje się ono w obrębie Plant. Jest to najstarszy obszar Krakowa. W 1978 roku wpisano go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stare Miasto zachwyca zabytkami i atmosferą.
Historia Starego Miasta w Krakowie
Kraków jest jednym z najstarszych miast Polski. Jego historia sięga VIII wieku. Początki miasta związane są ze Wzgórzem Wawelskim. Wzgórze wawelskie było zamieszkane już w epoce kamienia łupanego. Pierwsza udokumentowana wzmianka o Krakowie pochodzi z 965 roku. Napisał ją Ibrahim ibn Jakub. Kraków włączono do państwa polskiego w X wieku. Dzieje Starego Miasta sięgają XII wieku. Wtedy Kraków stał się stolicą Polski. Był stolicą Królestwa Polskiego przez ponad pięć stuleci. Formalnie był stolicą Polski w latach 1038-1795.
Nazwa Stare Miasto nie jest oficjalna. Jest powszechnie używana do określenia centrum Krakowa. Od 1954 roku Stare Miasto stanowiło odrębną dzielnicę katastralną. W 1815 roku Kraków stał się Wolnym Miastem. W 1978 roku Stare Miasto wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wpis objął także Wawel, Kazimierz i Stradom. W 1994 roku Stare Miasto uznano za Pomnik Historii.
Rynek Główny – Serce Starego Miasta
Rynek Główny to centralny punkt Starego Miasta. Został wytyczony w 1254 roku. Ma kształt kwadratu. Jego wymiary to 200 na 200 metrów. Powierzchnia Rynku to około 40 tysięcy metrów kwadratowych. Rynek Krakowski jest jednym z największych w Europie. Stare Miasto wraz z Rynkiem odwiedzają miliony turystów. Rynek Główny to centrum krakowskich atrakcji. W 2013 roku strona Lonely Planet wybrała go na najlepszy rynek świata.
Główne zabytki na Rynku Głównym to Sukiennice i Kościół Mariacki. Znajduje się tu także Wieża Ratuszowa. Ważnym obiektem jest Kościół św. Wojciecha. Na Rynku stoi Pomnik Adama Mickiewicza.
Sukiennice – Centrum Handlu i Kultury
Sukiennice to historyczna hala handlowa. Były dawnym centrum handlowym. Znajdują się na środku Rynku Głównego. Dzisiaj mieszczą galerie sztuki i sklepy z pamiątkami. Sukiennice są częścią Muzeum Narodowego. Stanowią też część Muzeum Podziemia Rynku.
Kościół Mariacki i Hejnał
Kościół Mariacki to jedna z wizytówek Krakowa. Słynie z hejnału granego co godzinę. Hejnał rozbrzmiewa z północnej wieży kościoła. Melodia urywa się w pół nuty. Według legendy średniowieczny hejnalista dostrzegł wrogów. Hejnał ostrzegł miasto przed atakiem. Wysokość wyższej wieży Kościoła Mariackiego to 82 metry. Hejnał Mariacki to żywa legenda Krakowa.
Melodia urywa się w pół nuty, ponieważ według legendy średniowieczny hejnalista dostrzegł zbliżających się do miasta wrogów.
Wieża Ratuszowa
Wieża Ratuszowa stoi obok Sukiennic. Jest pozostałością dawnego ratusza. Ratusz rozebrano w 1820 roku. Wysokość Wieży Ratuszowej to około 70 metrów. Można wejść na wieżę. Oferuje widok na Rynek i Stare Miasto.
Kościół św. Wojciecha
Kościół św. Wojciecha to jeden z najstarszych kościołów w Krakowie. Jego początki sięgają XI wieku. Stoi w południowej części Rynku. W kościele św. Piotra i Pawła zawieszono najmłodsze w Polsce wahadło Foucault. Jego długość to 46 metrów.
Dawne Fortyfikacje – Barbakan i Brama Floriańska
Barbakan i Brama Floriańska to pozostałości dawnych fortyfikacji. Chroniły miasto przed atakami. Barbakan to dawna fortyfikacja. Był połączony z murami miejskimi. Średnica Barbakanu wynosi 24 metry. Grubość murów przekracza 3 metry. Brama Floriańska to główne wejście do średniowiecznego Krakowa. Ulica Floriańska prowadzi od Bramy do Rynku. Jest to część Drogi Królewskiej. Droga Królewska biegnie do zamku królewskiego na Wawelu.
Planty – Zielony Pierścień Miasta
Planty to park otaczający Stare Miasto. Powstały w 1822 roku. Zastąpiły dawne mury miejskie i fosę. Powierzchnia Plant wynosi 21 hektarów. Planty są idealnym miejscem na odpoczynek. Można odprężyć się w Plantach. Spacer po Starym Mieście warto rozpocząć od Wawelu. Następnie można przejść przez Bramę Floriańską. Planty to zielony pierścień otaczający Stare Miasto.
Wawel i Okolice – Kolebka Królów
Wzgórze Wawelskie jest historycznym centrum Krakowa. Było siedzibą polskich monarchów. Na Wawelu znajduje się Zamek Królewski. Jest to jeden z najważniejszych zabytków w Polsce. Wawel był siedzibą władzy świeckiej i kościelnej. Na Wawelu znajduje się Katedra Wawelska. Wawel wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1978 roku. Dzwon Zygmunt na Wawelu waży 11 ton. Został wykonany w 1520 roku.
W pobliżu Wawelu znajduje się Collegium Maius. To najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uniwersytet Krakowski założono w 1364 roku. Collegium Maius powstało w XV wieku. Cena biletu do Collegium Maius wynosi 12 zł. Pod Wawelem istnieją tajne tunele. Łączą zamek z innymi budynkami. Prace archeologiczne odkrywają nowe tajemnice Wawelu.
Legendy Starego Miasta
Kraków to miasto pełne tajemnic i legend. Krakowskie legendy to ważna część lokalnego folkloru. Łączą prawdziwe wydarzenia i postacie z tradycjami. Opowieści o smokach i czarodziejach nadają miastu tajemniczości. Legendy są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Krakowskie legendy to nie tylko historie. To dusza naszego miasta.
Smok Wawelski to najbardziej rozpoznawalna opowieść. Smok Wawelski siał postrach wśród mieszkańców. Żądał ofiar. Legenda o Smoku Wawelskim opowiada o odwadze i sprycie. Legendarny Czakram Wawelski to kamień o magicznej mocy. Tradycja grania hejnału z wieży Kościoła Mariackiego jest żywą legendą. Legenda o Hejnaliście pojawiła się w powieści w 1928 roku.
Inne znane legendy to Pan Twardowski i Królewna Wanda. Opowieść o Panu Twardowskim dotyczy magii i moralności. Legenda o królewnie Wandzie akcentuje wartości patriotyzmu. Legendy wpływają na krakowskie zwyczaje. Można odkrywać tajemnice Krakowa śladami legend. Dostępne są aplikacje mobilne z legendami. Można też wziąć udział w grach miejskich.
Stare Miasto Dzisiaj
Stare Miasto jest dzisiaj atrakcją turystyczną. Odwiedzają je miliony gości. Warto zanurzyć się w atmosferze przeszłości. Można odkrywać ukryte skarby Krakowa. Rynek Główny zachwyca na każdym kroku. Stare Miasto to najcenniejszy polski obiekt z listy UNESCO. Warto zobaczyć Rynek Główny, Kościół Mariacki i Sukiennice. Barbakan i Brama Floriańska to pozostałości dawnych fortyfikacji. Collegium Maius to najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego. Planty to zielony pierścień otaczający Stare Miasto. Podziemia Rynku to podziemny kompleks. Odkryto go podczas prac archeologicznych. Otwarto je w 2010 roku. Cena biletu do Podziemi Rynku to 24 zł.
Można zjeść słynnego krakowskiego precla. Warto spróbować obwarzanka w różnych smakach. Zaleca się odwiedzenie restauracji na Rynku Głównym. Można przejechać się dorożką. Przejażdżka dorożką przez nocny Kraków została opisana w wierszu. Napisał go K. I. Gałczyński. Tytuł to „Zaczarowana dorożka”.
Kraków przyciąga miliony turystów rocznie. Miasto ma bogactwo kulturowe. Został uznany za najlepsze miejsce na City Break. Tytuł przyznało brytyjskie stowarzyszenie Which? Otrzymał go po raz trzeci z rzędu. Kraków jest ikoną turystycznej Polski. Zaleca się zwiedzanie Starego Miasta. Można poznać Kraków z nowej perspektywy. Najlepiej wybrać się osobiście. Można odkrywać tajemnice i legendy.
Pytania i Odpowiedzi
Kiedy Stare Miasto w Krakowie zostało wpisane na listę UNESCO?
Stare Miasto w Krakowie zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 roku. Wpis objął także Wawel, Kazimierz i Stradom.
Jakie są główne atrakcje na Rynku Głównym?
Główne atrakcje na Rynku Głównym to Kościół Mariacki, Sukiennice i Wieża Ratuszowa. Znajduje się tam również Kościół św. Wojciecha i Pomnik Adama Mickiewicza.
Czym są Planty Krakowskie?
Planty to park miejski. Otaczają one Stare Miasto w Krakowie. Powstały w miejscu dawnych murów obronnych. Są zielonym pierścieniem wokół historycznego centrum.
Jaka legenda jest najbardziej znana w Krakowie?
Najbardziej znana legenda to opowieść o Smoku Wawelskim. Smok mieszkał w jamie pod Wawelem. Został pokonany przez sprytnego szewczyka Skubę.
Jakie są wymiary Rynku Głównego w Krakowie?
Rynek Główny ma kształt kwadratu. Jego wymiary to 200 na 200 metrów. Powierzchnia Rynku wynosi około 40 tysięcy metrów kwadratowych.
Zobacz także: