Ogród Saski to historyczny park miejski w centrum Warszawy. Jest to pierwszy publiczny park w Polsce. Jego historia sięga XVIII wieku. Park oferuje wiele atrakcji i jest ważnym miejscem dla mieszkańców oraz turystów.
Historia Ogrodu Saskiego w Warszawie
Ogród Saski powstał w Warszawie w pierwszej połowie XVIII wieku. Jego założenie zlecił król August II Mocny. Teren pod ogród zakupiono w 1717 roku. Pierwotnie miał charakter barokowy. Był to prywatny ogród królewski. Ogród stanowił element wielkiego planu urbanistycznego króla.
Od ogrodu królewskiego do publicznego parku
W 1727 roku ogród udostępniono mieszkańcom Warszawy. Stał się pierwszym polskim parkiem publicznym. To wydarzenie miało miejsce 27 maja 1727 roku. W XVIII wieku ogród był miejscem koncertów. Odbywały się tu występy orkiestry janczarskiej. W Ogrodzie powstał też budynek teatralny. Znano go jako Opernhaus. Ogród Saski stał się zewnętrznym salonem Warszawy.
Zmiany i przebudowy
W latach 1766-1770 ogród przeszedł przebudowę. Zmieniono jego styl na rokoko. Ogród zdewastowano w 1794 roku. Stało się to podczas insurekcji kościuszkowskiej. W 1797 roku ogród odkupił rząd pruski. Następnie przekazano go miastu. W latach 1816–1827 park przekształcono. Zmieniono go w krajobrazowy ogród angielski.
Ogród Saski w nowożytnej historii
W 1847 roku wybudowano Instytut Wód Mineralnych. W 1855 roku uruchomiono pierwszy warszawski wodociąg miejski. Wodozbiór w Ogrodzie Saskim był częścią tego systemu. Zaprojektował go Henryk Marconi. W 1870 roku powstał Teatr Letni.
Kiedy Ogród Saski stał się publiczny?
Ogród Saski udostępniono mieszkańcom Warszawy 27 maja 1727 roku. Był to pierwszy publiczny park w Polsce.
Ogród Saski dziś – oaza w centrum miasta
Ogród Saski znajduje się w sercu Warszawy. Leży w dzielnicy Śródmieście. Ograniczają go ulice Królewska i Marszałkowska. Sąsiaduje z placem Żelaznej Bramy i placem Piłsudskiego. Powierzchnia ogrodu wynosi około 15,5 hektara. Obecny układ przestrzenny odpowiada kompozycji powojennej. Ogród jest ważnym miejscem rekreacji. Przyciąga turystów i mieszkańców stolicy.
Flora i fauna parku
W Ogrodzie Saskim rośnie około 1200 drzew. Można tu znaleźć lipy drobnolistne i kasztanowce białe. Rosną też klony pospolite. W parku są pomniki przyrody. Należą do nich miłorzęby dwuklapowe i topola szara. Rośliny okrywowe to bluszcz pospolity i trzmielina Fortune’a. Park zamieszkują różne gatunki ptaków. Spotkasz tu mazurki, wrony siwe i sroki. Na stawie żyją łyski i kaczki krzyżówki. Można też zobaczyć łabędzie nieme. W parku występują płazy. Są to ropucha zielona i traszka zwyczajna.
Ile drzew rośnie w Ogrodzie Saskim?
W Ogrodzie Saskim rośnie około 1200 drzew. Wśród nich są pomniki przyrody.
Atrakcje w Ogrodzie Saskim
Ogród Saski oferuje wiele interesujących obiektów. Możesz tu podziwiać 21 barokowych rzeźb. Przedstawiają one muzy i cnoty. W Ogrodzie znajduje się klasycystyczna fontanna. Została zaprojektowana przez Henryka Marconiego w 1855 roku. Jest też marmurowy zegar słoneczny z 1863 roku. Warto zobaczyć wodozbiór. Ma on kształt rotundy.
Miejsca pamięci i pomniki
W Ogrodzie Saskim znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. Jest to ważne miejsce pamięci narodowej. Honorową wartę trzymają tu żołnierze. Należą do Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. W parku stoi Pomnik Marii Konopnickiej. Postawiono go w 1966 roku. Znajdziesz tu też głaz upamiętniający. Przypomina on o udostępnieniu Ogrodu w 1927 roku. Płyta upamiętnia 6 milionów Polaków. Polegli oni w II wojnie światowej.
Obiekty historyczne i współczesne
Pałac Błękitny to kolejny zabytek. Został wybudowany w XVIII wieku. Zniszczono go podczas wojny. Następnie został odbudowany. W Ogrodzie istniały też inne obiekty. Należały do nich Wielki Salon Pałac Saski i Teatr Letni. Były też Oranżeria i Żelazna Brama. Obiekty te już nie istnieją.
Co warto zobaczyć w Ogrodzie Saskim?
W Ogrodzie warto zobaczyć barokowe rzeźby, Fontannę Marconiego oraz Grób Nieznanego Żołnierza.
Odbudowa Pałacu Saskiego
Pałac Saski ucierpiał podczas II wojny światowej. Niemieckie wojska wysadziły pałac w grudniu 1944 roku. Trwają prace nad jego odbudową. Mają się zakończyć do 2030 roku. Inwestycja kosztuje blisko 2,45 miliarda złotych. Planowana odbudowa koliduje z drzewami w Ogrodzie.
Obiekt | Status | Informacje |
---|---|---|
21 barokowych rzeźb | Istniejące | Przedstawiają muzy i cnoty. |
Fontanna Marconiego | Istniejące | Zaprojektowana w 1855 roku. |
Wodozbiór | Istniejące | Ma kształt rotundy. |
Grób Nieznanego Żołnierza | Istniejące | Ważne miejsce pamięci. |
Pałac Błękitny | Istniejące (odbudowany) | Zniszczony i odbudowany. |
Pałac Saski | Nieistniejący (w trakcie odbudowy) | Wysadzony w 1944 roku. |
Ogród Saski w Lublinie – park o podobnej nazwie
W Polsce istnieje inny Ogród Saski. Znajduje się on w Lublinie. Jest to najstarszy park w Lublinie. Został założony w 1837 roku. Nazwa parku została zainspirowana warszawskim parkiem. Projekt przygotował inżynier Feliks Bieczyński. Park stworzono na wzór ogrodów angielskich. Początkowo planowano go w innym miejscu. Prace przerwano z powodu bliskości biedoty i podtapiania terenu. Nową lokalizację zaproponowano w 1837 roku. Założono komitet Urządzania Ogrodu.
Cechy Lubelskiego Ogrodu Saskiego
Pierwszy rok ukształtowania objął 13 hektarów. Nasadzono 4400 drzew i krzewów. W połowie XIX wieku było tu 391 gatunków drzew i krzewów. W 1860 roku ogród nazwano Saskim. W ogrodzie można spotkać pawie. Na terenie parku obowiązuje zakaz wyprowadzania psów. Park został poddany modernizacji. Rozpoczęła się ona w 2012 roku. W ogrodzie znajdował się zegar słoneczny z 1848 roku. Była też pompa ssąco-tłocząca z tego samego roku.
Klomby drzew piętrzą się jedne nad drugimi, odziane rabatą kwiatów.
Tu czułe dusze spokojną chwilę w marzeniach lubych spędzić mogą.
Ogród w Lublinie był miejscem prestiżowym. Był przeznaczony dla lubelskiej elity. Dziś park jest miejscem wielu wydarzeń kulturalnych. Odbywają się tu festiwale muzyczne.
Kiedy założono Ogród Saski w Lublinie?
Park Saski w Lublinie założono w 1837 roku. Jest to najstarszy park w tym mieście.
Dlaczego warto odwiedzić Ogród Saski?
Ogród Saski to jedno z najpiękniejszych miejsc w Warszawie. Warto odwiedzić ogród ze względu na jego historię. Możesz tu doświadczyć piękna natury. Park przyciąga zarówno turystów, jak i mieszkańców. Spędź czas na świeżym powietrzu. Skorzystaj z atrakcji parku.
- Odwiedź Ogród Saski, aby poczuć historię.
- Zobacz Pomnik Fryderyka Chopina w pobliżu.
- Zrelaksuj się w romantycznych zakątkach.
Ogród Saski jest częścią ważnego założenia urbanistycznego. Został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków. Jest też na liście UNESCO od 1980 roku. Odwiedzenie Ogrodu Saskiego to obowiązkowy punkt wycieczki. Zalecane jest korzystanie z alej parkowych. Ciesz się spacerem wśród zieleni.
- Zaplanuj swoją podróż do Warszawy.
- Uwzględnij Ogród Saski w planach.
Czy Ogród Saski jest na liście UNESCO?
Tak, Ogród Saski w Warszawie został wpisany na listę UNESCO w 1980 roku.
Zobacz także: