Tytuł Królowej Polski nadany Maryi ma głębokie korzenie. Wyraża szczególną więź narodu polskiego z Matką Bożą. Ta historia sięga wieków i jest związana z ważnymi wydarzeniami.
Skąd wziął się tytuł Królowej Polski?
Początki czczenia Maryi pod tym tytułem sięgają XVI wieku. Polacy wierzyli w szczególną opiekę Matki Bożej. Ta idea wyrasta z kultu Maryi od czasów średniowiecza. Jan Długosz opisał Jasną Górę i obraz Matki Bożej. Kult maryjny był silny w Polsce.
Dlaczego Maryję nazywa się Królową Polski?
Maryję nazywa się Królową Polski z kilku powodów. Wierni wierzyli w Jej szczególną opiekę. Odbywały się objawienia maryjne w Polsce. Król Jan Kazimierz ogłosił Maryję Królową Korony Polskiej.
Objawienia Maryjne a tytuł Królowej Polski
Objawienia Maryjne wskazywały na upodobanie Maryi do Polski. Włoski jezuita o. Juliusz Mancinelli usłyszał słowa Maryi. Było to 14 sierpnia 1608 roku. Maryja zapytała: „Dlaczego nie nazywasz Mnie Królową Polski?”. Ojciec Mancinelli miał wtedy niemal 71 lat. Był słynny z pobożnego życia. Miał opinię proroka i cudotwórcy. Przebywał w Polsce w latach 1585-1586. Miał wtedy około 39 lat. Maryja ogłosiła się Królową Polski w Krakowie. Stało się to 3 maja 1610 roku. Objęcie miało miejsce w katedrze wawelskiej. Świadkiem był ojciec Mancinelli. Miał wtedy 73 lata. Pieszo przebył drogę z Neapolu do Polski w 1610 roku. Wieść o prośbie Maryi rozpowszechnił Ksiądz Piotr Skarga. Otrzymał ją od jezuitów. Król Zygmunt III Waza otrzymał tę wiadomość.
„Dlaczego nie nazywasz Mnie Królową Polski? Ja to królestwo bardzo umiłowałam i wielkie rzeczy dla niego zamierzam, ponieważ osobliwą miłością do Mnie płoną jego synowie.” – Słowa przypisywane Maryi
Lwowskie Śluby Króla Jana Kazimierza
Pierwsze skojarzenie z tytułem Królowej Polski to lwowskie śluby. Złożył je król Jan Kazimierz Waza. Było to 1 kwietnia 1656 roku. Król ogłosił Maryję Królową Korony Polskiej. Akt odbył się w katedrze lwowskiej. Król Jan Kazimierz nadał Maryi tytuł Królowej Polski. Stało się to w roku 1656. Nadanie tytułu miało początki w drugiej połowie XVI wieku. Okolicznością była obrona Jasnej Góry. Działo się to podczas kampanii szwedzkiej w 1655 roku. Król Jan Kazimierz ślubował Maryi jako patronce Polski. Było to 1 kwietnia 1656 roku. Autorstwo ślubów lwowskich przypisuje się św. Andrzejowi Boboli.
„Wielka Boga-Człowieka Matko i Przeczysta Panno! Ja, Jan Kazimierz, z łaski Twego Syna Króla Królów, Pana mojego i z Twojej łaski król, u stóp Twoich najświętszych na kolana padając, obieram Cię dzisiaj za Patronkę moją i moich państw Królową, i polecam Twojej szczególnej opiece a obronie siebie samego i moje Królestwo Polskie z Księstwami… jako też wojska… i wszystek mój lud…” – Fragment Ślubów Lwowskich Króla Jana Kazimierza
Król oświadczył, że królestwem będzie rządził tak, że tron odda Maryi. Będzie Ją uważał za Panią i Najwyższą Królową. Papież Aleksander VII odpowiedział polskim biskupom w 1656 roku. Potwierdził znaczenie tego aktu.
Koronacja Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej
Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej jest rozpoznawalny w Polsce. Koronę powierzano Matce Boskiej 55 razy na przestrzeni wieków. Uroczysta koronacja obrazu miała miejsce 8 września 1717 roku. Odbyła się na Jasnej Górze. Uczestniczył w niej biskup Krzysztof Jan Szembek. Zebrało się około 200 tysięcy wiernych. Była to pierwsza koronacja obrazu Matki Bożej. Akt ten podkreślił królewską władzę Maryi. Matka Boża Częstochowska stała się symbolem duchowej jedności narodu. Matka Boża Ostrobramska była Królową Kresów Rzeczypospolitej.
Ustanowienie Święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski wprowadzono w 1920 roku. Obchodzi się ją od 1923 roku. Data obchodów to 3 maja. Kościół katolicki obchodzi tę uroczystość 3 maja. Papież Pius XI rozszerzył święto na wszystkie diecezje w Polsce w 1925 roku. W 1962 roku Jan XXIII ogłosił NMP Królową Polski główną patronką Polski.
Rola Maryi w Historii Polski
Maryja jest patronką narodu Polskiego. Idea królewskiej władzy Maryi nad narodem i państwem polskim wyrasta z kultu. Polacy wierzyli w szczególną opiekę Maryi w ważnych momentach. Bitwa pod Wiedniem w 1683 roku była punktem zwrotnym. Wskazuje na znaczenie kultu Maryi. Biskupi polscy zawierzyli naród Maryi w 1920 roku. Przyczyniło się to do Cudu nad Wisłą. W 1956 roku kard. Wyszyński napisał Jasnogórskie Śluby Narodu. W 1945 roku Episkopat Polski odnowił akt poświęcenia się Maryi. Odbyło się to na Jasnej Górze. Konstytucja 3 maja z 1791 r. jest pierwszą nowoczesną konstytucją w Europie. Jej data zbiega się ze świętem Maryi.
„Zwycięstwo, kiedy przyjdzie, będzie to zwycięstwo przez Maryję.” – Prymas Wyszyński
Współczesny Kult i Modlitwa
Wierni w Polsce od wieków zwracają się do Maryi. Proszą Ją o opiekę i pocieszenie. Modlitwa do Maryi jest praktykowana w kościołach i domach. Modlitwa do Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski jest częścią modlitewnika. Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej udostępnia modlitwy. Portal Stacja7.pl publikuje modlitwy. Modlitwa do Najświętszej Maryi Panny Królowej została opublikowana 17 sierpnia 2023 roku. Portal jest redagowany przez Anetę Liberacką. Modlitwa łączy ludzi. Przypomina o duchowych wartościach. Przypomina o chrześcijańskiej tradycji.
„Powierzamy się Tobie, najpewniejsza Przewodniczko i Wspomożycielko narodu na tym gwałtownym zakręcie naszych dziejów.” – Fragment modlitwy
Maryja króluje w Polsce dzięki wierze milionów Polaków. Korona na Wieży Mariackiej w Krakowie przypomina o Maryi jako Królowej Polski. Sanktuaria maryjne w Polsce są ważne. Jasna Góra to miejsce pielgrzymek. Maryja objawiła się w 1877 roku w Gietrzwałdzie. Ukazała się dwóm dziewczynkom. Istnieje kilkadziesiąt dużych sanktuariów maryjnych w Polsce. Modlitwa do Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski jest modlitwą skierowaną do Niej. Modlitwa zawiera prośby o pomoc. Prosi o siłę i odosobnienie. Uczy nas przezwyciężać złe skłonności. Uczy wychodzić z sercem obdarzającym. Uczy czynem miłości ku ludziom. Pragniemy żyć godniej jako chrześcijanie i Polacy.
„O Maryjo, Królowo Polski, zawierzam Ci moje serce, Ty jesteś opiekunką moich dni.” – Fragment modlitwy
Modlitwa do Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski jest ważna dla wiernych i pielgrzymów.
Zobacz także: