Odkryj historyczne centrum Wrocławia. Poznaj jego zabytki, wydarzenia i praktyczne informacje dla odwiedzających. Wrocławski Rynek to tętniące życiem serce miasta.

Historia i znaczenie Rynku we Wrocławiu

Rynek we Wrocławiu powstał w XIII wieku. Jego układ urbanistyczny pochodzi z tego okresu. Przez setki lat służył jako główny plac targowy. Najstarsze budynki w centrum Wrocławia pochodzą z XIII wieku. Rynek ma kształt prostokąta. Jego powierzchnia wynosi 3,8 hektara. To jeden z największych rynków w Europie. Niektóre źródła podają powierzchnię 4 hektarów. Rynek liczy wraz z placem Solnym. Do Rynku prowadzi 10 lub 11 ulic. Zabudowa Rynku nie ucierpiała mocno podczas II wojny światowej. Wrocławski Rynek był kiedyś o jedno piętro niżej. Pod wrocławskim Rynkiem biegnie sieć tuneli. Dawniej po Rynku jeździły tramwaje. Rynek został zaprojektowany zgodnie z Prawem Magdeburskim.

Co zobaczyć na Rynku we Wrocławiu?

Wrocławski Rynek oferuje wiele atrakcji. Znajdują się tu historyczne budowle i ciekawe miejsca.

Stary Ratusz we Wrocławiu

Stary Ratusz to gotycki zabytek. Jest ponad 700-letnim budynkiem. Ratusz powstawał w wielu etapach. Stary Ratusz to siedziba Muzeum Miejskiego Wrocławia. Na wieży Ratusza znajduje się najstarszy w Polsce dzwon. Zegar wieżowy też jest najstarszy. Zegar astronomiczny zamontowano w 1580 roku. Wysokość wieży Ratusza wynosi 66 metrów. Na wieży hejnalista wygrywa Hejnał Wrocławski. Odbywa się to w każdą niedzielę.

Nowy Ratusz we Wrocławiu

Nowy Ratusz pochodzi z XIX wieku. To siedziba prezydenta Wrocławia. Mieści się tu również Rada Miejska.

Zobacz też:  Maroko – przewodnik dla podróżnych

Kamienice wokół Rynku

Rynek otacza 60 kamienic. Wrocławski Rynek otacza 60 kamienic. Są one różnorodne architektonicznie. Wśród nich są Kamienica pod Gryfami i Kamienica pod Złotym Słońcem. Warto zobaczyć Kamienicę pod Złotą Koroną. Inną znaną jest Kamienica Dwór Polski. Znajduje się tu także Dom Handlowy Feniks.

Pręgierz na wrocławskim Rynku

Na wrocławskim Rynku znajduje się Pręgierz. To średniowieczne miejsce egzekucji. Pręgierz jest kopią oryginału. Oryginał zniszczono podczas II Wojny Światowej. Dziś pręgierz to popularny punkt orientacyjny.

Dziś pręgierz to zdecydowanie najbardziej popularny punkt orientacyjny Wrocławia.

Pomnik Aleksandra Fredry

Na Rynku stoi Pomnik Aleksandra Fredry. Przywędrował do Wrocławia z Lwowa. Stało się to w 1956 roku. Jest to Lwowski pomnik Fredry.

Sukiennice i Fontanna Zdrój

Na Rynku znajdują się Sukiennice. Na placu Gołębim stoi fontanna. Nazywa się Zdrój.

Wrocławskie Krasnale

Symbolem Wrocławia są małe krasnale. Ich liczba przekracza 300. Niektóre źródła podają około 400. Pierwsze krasnale pojawiły się w latach 80 XX wieku. Na terenie Rynku można znaleźć wiele krasnali.

Wydarzenia na Rynku we Wrocławiu

Rynek jest miejscem wielu wydarzeń. Odbywają się tu imprezy i spotkania. W Rynku odbywają się największe wydarzenia. Należą do nich Jarmark Bożonarodzeniowy. Trwa od listopada do grudnia. Organizowany jest Jarmark Świętojański. Odbywa się w maju i czerwcu. Rynek gości Sylwester Miejski. Jest też Festiwal Krasnali we wrześniu. Na Rynku odbywają się różne koncerty i festiwale. W 2009 roku na wrocławskim Rynku pobito rekord Guinnessa. Dotyczył ilości osób grających na gitarze. Utwór 'Hey Joe’ Jimiego Hendrixa zagrało 6346 osób.

Gastronomia na Rynku we Wrocławiu

Na Rynku działa ponad 70 lokali gastronomicznych. Znajdziesz tu restauracje i kawiarnie. Możesz zatrzymać się w kawiarenkach na Rynku.

Gdzie zjeść na
Zobacz też:  Atrakcje Malborka – Co warto zobaczyć w stolicy Krzyżaków?

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *