Król Górnego i Dolnego Egiptu, Ramzes II, panował przez ponad 60 lat. Był jednym z najpotężniejszych władców starożytności. Dowiedz się więcej o jego życiu, rodzinie i dziedzictwie.

Kim był Ramzes II Wielki?

Ramzes II był jednym z najsławniejszych władców starożytnego Egiptu. Został trzecim faraonem XIX dynastii. Uznaje się go za najpotężniejszego i najbardziej wpływowego władcę w historii Egiptu. Jego własna cywilizacja nazywała go „Wielkim Przodkiem”.

Nie wywodził się bezpośrednio z królewskiego rodu. Był synem Setiego I. Następcą tronu obwołał go jego dziadek, Ramzes I. Ramzes II urodził się około 1303 roku p.n.e. Został faraonem około 1279 roku p.n.e. Osiągnął wiek 91 lat, a według niektórych źródeł nawet 96 lat. Zmarł w 1213 roku p.n.e.

Długie i wpływowe panowanie

Panowanie Ramzesa II trwało około 67 lat. Rządził Egiptem od 1279 do 1213 roku p.n.e. Był to najdłuższy okres panowania faraona w historii. Jego rządy przyniosły Egiptowi dobrobyt i stabilizację. Okres ten często nazywany jest Złotym Wiekiem Egiptu.

Kampanie wojskowe i polityka zewnętrzna

Ramzes II prowadził liczne kampanie militarne. Walczył między innymi w Syrii. Brał udział w słynnej Bitwie pod Kadesz. W 1277 roku p.n.e. pokonał piratów Sherden. Zakończył długotrwały konflikt z Hetytami. W 1258 roku p.n.e. zawarł z nimi traktat pokojowy. Był to jeden z pierwszych znanych traktatów międzynarodowych.

Wielkie projekty budowlane

Faraon Ramzes II pozostawił po sobie wiele monumentalnych budowli. Zbudował nową stolicę Pi-Ramesse. Inne imponujące konstrukcje to świątynia Ramesseum. Wzmacniał też istniejące kompleksy w Karnaku i Luksorze. Najsłynniejsze jego dzieła to świątynie w Abu Simbel. Zostały one wykute w skale. Współcześnie świątynie w Abu Simbel zostały przesunięte. Było to konieczne z powodu budowy Tamy Asuańskiej. Prace te nadzorował między innymi Kazimierz Michałowski.

Zobacz też:  Ciekawostki o Mieszku I

Rzeźbienie w kamieniu było kluczową technologią. Pozwoliło tworzyć ogromne posągi i reliefy. Upamiętniały one osiągnięcia faraona. Hieroglify pokrywały ściany świątyń. Opowiadały o jego zwycięstwach i życiu.

Rodzina Ramzesa II: żony i dzieci

Ramzes II był jednym z najpłodniejszych władców starożytnego Egiptu. Miał setki dzieci. Pochodziły one z legionem żon i konkubin. Szacuje się, że miał prawdopodobnie 200 żon. Doczekał się od 100 do 150 dzieci. Wśród nich było około 100 synów i 50 córek.

Najważniejszą z jego żon była Nefertari. Była jego pierwszą i ulubioną małżonką. Inną ważną żoną była Isinofret. Po wojnie z Hetytami Ramzes II zawierał małżeństwa. Miały one cele polityczne. Kazirodztwo było powszechne wśród faraonów. Praktykował je również Ramzes II.

…moja miłość jest wyjątkowa, nikt nie może z nią rywalizować, bo jest najpiękniejsza spośród żyjących, wprost skradła moje serce…

Te słowa przypisywane są Ramzesowi II. Prawdopodobnie wyrażały jego uczucia do Nefertari.

Śmierć i pośmiertne losy mumii

Ramzes II zmarł około 1213 roku p.n.e. Został pochowany w Dolinie Królów. Jego ciało poddano mumifikacji. Mumia Ramzesa II została odnaleziona w 1881 roku. Znajdowała się w skrytce w Deir el-Bahari.

W latach 70. XX wieku francuski badacz Maurice Bucaille badał mumię. Odkrył, że jej stan jest bardzo zły. Wymagała pilnej renowacji. Zdecydowano o przewiezieniu mumii do Francji.

Mumia Ramzesa II: podróż do Francji

Podróż mumii do Francji była niezwykłym wydarzeniem. Aby mogła opuścić Egipt, potrzebowała dokumentów. W jej paszporcie wpisano zawód: „Król (zmarły)”. Mumia Ramzesa II została naprawiona w Musée de l’Homme w Paryżu. Przyjęto ją z honorami godnymi głowy państwa. Egipski egiptolog dr hab. Kamila Omara Kuraszkiewicza potwierdził tę historię. Prezydent Francji Valéry Giscard d’Estaing namawiał do oddania mumii po renowacji.

Dziedzictwo i znaczenie Ramzesa II

Ramzes II rościł sobie pretensje do baśniowych skarbów Egiptu. Jego panowanie ukształtowało wizerunek potężnego faraona. Pozostawił po sobie liczne pomniki i inskrypcje. Hieroglify na ścianach świątyń opowiadają jego historię.

Zobacz też:  Pałac Kultury i Nauki w Warszawie: Historia, Architektura, Atrakcje i Tajemnice

Jednym ze słynnych artefaktów jest posąg Ramzesa II. Nazywany jest „Młody Memnon”. Został przywieziony do Londynu przez łowcę skarbów Giovanniego Battistę Belzoniego. Dziś można go oglądać w British Museum.

Ile dzieci miał Ramzes II?

Ramzes II miał bardzo liczne potomstwo. Szacuje się, że doczekał się od 100 do 150 dzieci. Wśród nich było około 100 synów i 50 córek.

Jak długo panował Ramzes II?

Ramzes II panował przez wyjątkowo długi czas. Jego rządy trwały około 67 lat. Rządził Egiptem od 1279 do 1213 roku p.n.e.

Gdzie znajduje się mumia Ramzesa II?

Mumia Ramzesa II znajduje się obecnie w Muzeum Egipskim w Kairze. Była tymczasowo przewieziona do Francji na renowację.

Historia Ramzesa II nadal fascynuje badaczy i miłośników historii. Możesz dowiedzieć się więcej o jego życiu. Na przykład, obejrzyj serial dokumentalny „Ramzes: władca Egiptu”. Jest dostępny na kanale Polsat Viasat History.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *