Maria Leszczyńska, córka polskiego króla, została królową Francji. Jej życie na francuskim dworze trwało ponad cztery dekady. Poznaj historię niezwykłej polskiej szlachcianki.
Wczesne lata życia Marii Leszczyńskiej
Maria Karolina Zofia Felicja Leszczyńska urodziła się w Trzebnicy. Przyszła na świat 23 czerwca 1703 roku. Była drugą córką Stanisława Leszczyńskiego. Jej matką była Katarzyna Opalińska. Stanisław Leszczyński został królem Polski. Wybrano go po detronizacji Augusta II Mocnego. Dwudziestotrzydziestego czerwca 1703 roku to data jej narodzin. Czwartego października 1705 roku Maria obserwowała koronację rodziców. Ceremonia odbyła się w katedrze warszawskiej.
Życie na uchodźstwie
Rodzina Leszczyńskich opuściła Polskę w 1708 roku. Musieli wyjechać po detronizacji Stanisława Leszczyńskiego. W 1711 roku Katarzyna z córkami mieszkała w Kristianstad. Miasto leży w Skanii, na terenie Szwecji. W 1717 roku Leszczyńscy osiedlili się w Alzacji. Zamieszkali w Wissemburgu. Rodzina przeniosła się tam dzięki regentowi Francji. Filip Orleański poparł Leszczyńskich. Maria miała trudne dzieciństwo na uchodźstwie. Otrzymała jednak staranne wykształcenie. W 1717 roku zmarła starsza siostra Marii. Anna Leszczyńska zmarła na zapalenie płuc. Piętnastego sierpnia 1717 roku przygotowano porwanie Stanisława. Akcja działa się w lesie pod Zweibrücken.
Droga na francuski tron
Rodzice zaczęli myśleć o zamążpójściu córki. Był rok 1722. Maria Leszczyńska była kandydatką na żonę króla Francji. Znalazła się na liście kandydatek. Była jedną z 99 pretendentek do ręki Ludwika XV. Wybór Marii był zaskoczeniem. Ludwik XV był już zaręczony. Jego narzeczoną była Marianna Wiktoria Burbon. Była córką króla Hiszpanii Filipa V. Regent Francji Filip Orleański miał wpływ na ten wybór. Wydanie Marii za mąż było kluczowe dla jej rodziny. Zapewniało im bezpieczeństwo i status.
Zaślubiny z Ludwikiem XV
Ludwik XV ogłosił zamiar małżeństwa. Stało się to 27 maja 1725 roku. Maria Leszczyńska miała 22 lata. Ludwik XV miał 15 lat w dniu ślubu. Piętnastego sierpnia 1725 roku odbył się ślub. Ceremonia odbyła się w Strasburgu. Był to ślub przez pełnomocnika. Piątego września 1725 roku miały miejsce zaślubiny osobiste. Odbyły się z królem Francji Ludwikiem XV. Maria Leszczyńska została królową Francji w 1725 roku. Jej małżeństwo zadziwiło wszystkich. Ludwik XV był prawnukiem Ludwika XIV.
„W gruncie rzeczy w żaden sposób nie przystoi ono królowi Francji.”
– Edmond-Jean-Francois Barbier, paryjski adwokat
Życie na dworze w Wersalu
Maria Leszczyńska przyjechała do Wersalu. Było to 2 grudnia 1725 roku. Królowała w Wersalu przez 43 lata. W Wersalu przyszło na świat jej 10 dzieci. Maria znała język francuski. Posługiwała się także językiem niemieckim. Była praktykującą katoliczką. Maria Leszczyńska była lubiana na dworze. Nazywano ją Dobrą Królową. Znana jest jako królowa dyskretna. Jej małżeństwo z Ludwikiem XV było dość udane. Przynajmniej w początkowym okresie.
„Król udał się na spoczynek z Królową i dał Jej w ciągu nocy siedmiokrotny dowód swojej czułości.”
Potomstwo Marii i Ludwika XV
Maria Leszczyńska i Ludwik XV mieli dziesięcioro dzieci. Ośmioro z nich dożyło wieku dojrzałego. Dwoje lub troje zmarło w dzieciństwie. Pierwsze dzieci to bliźnięta. Były to dziewczynki. Następca tronu, Ludwik, urodził się trzy lata później. Maria była matką 10 dzieci. Jej wnukowie zostali królami Francji. Trzech wnuków objęło tron. Byli to Ludwik XVI, Ludwik XVIII oraz Karol X.
Rola i wpływ królowej
Maria Leszczyńska miała znaczący wpływ na politykę Francji. Działała jako małżonka króla. Była jednostką inicjatyw charytatywnych. Wspierała potrzebujących. Była także mecenasem sztuki. Interesowała się muzyką i sztuką. Prowadziła cotygodniowe spotkania artystyczne. Najbardziej do gustu przypadło jej malarstwo. Ceniła twórczość Jean-Baptiste Oudry. Był to malarz, który portretował jej psy. Kardynał Fleury ograniczał jej budżet. Mimo to, Maria Leszczyńska była szanowana przez lud. Nazywano ją Dobrą Królową.
„Ta królowa – pisał w swych memuarach diuk de Croy – która przez całe życie czyniła tylko dobrze, zasługuje na szacunek swego narodu. Dobroć jej charakteru malowała się na jej twarzy, a była to twarz jak najbardziej ujmująca.”
– diuk de Croy
Relacje na dworze
Maria Leszczyńska utrzymywała różne relacje. Jej mężem był Ludwik XV. Miała kontakt z Madame de Pompadour. Madame de Pompadour była kochanką Ludwika XV. Według jednego źródła wspierała Marię. Maria Leszczyńska mówiła o niej: „To przecież naturalne, (…) pani de Pompadour była damą dworu i nigdy nie mogłam się na nią skarżyć. Reszta mnie nie obchodzi, to sprawa między Bogiem a królem”. Maria rozmawiała z filozofem Wolterem. Dyskutowali o literaturze. Feliks Łojko był polskim posłem. Miał kontakty z królową.
Ostatnie lata i dziedzictwo
Maria Leszczyńska zmarła 24 czerwca 1768 roku. Odeszła w Wersalu. Była najdłużej panującą królową Francji. Panowała przez 43 lata. Przeżyło ją czworo z jej dzieci. Została pochowana w bazylice Saint-Denis. Jej serce spoczęło w kościele Notre-Dame-de-Bonsecours. Kościół znajduje się w Nancy. Maria Leszczyńska była ostatnią królową. Francuzi płakali po jej śmierci. Mówi o tym badaczka Urszula Król. Królowa pozostawiła po sobie trwałe dziedzictwo. Była symbolem dobroci i pobożności.
„Była to ostatnia królowa, po której Francuzi płakali.”
– Urszula Król
Kiedy urodziła się Maria Leszczyńska?
Maria Leszczyńska urodziła się 23 czerwca 1703 roku w Trzebnicy.
Kto był ojcem Marii Leszczyńskiej?
Jej ojcem był Stanisław Leszczyński, król Polski.
Za kogo wyszła za mąż Maria Leszczyńska?
Maria Leszczyńska wyszła za mąż za króla Francji Ludwika XV.
Ile dzieci miała Maria Leszczyńska z Ludwikiem XV?
Maria Leszczyńska i Ludwik XV mieli dziesięcioro dzieci.
Jak długo Maria Leszczyńska była królową Francji?
Maria Leszczyńska była królową Francji przez 43 lata.
Kiedy zmarła Maria Leszczyńska?
Maria Leszczyńska zmarła 24 czerwca 1768 roku.
Zobacz także: