Papież Franciszek przyjął imię na cześć św. Franciszka z Asyżu. Ten artykuł przybliża postać papieża, życie założyciela zakonu oraz bogatą historię franciszkanów. Poznaj kluczowe fakty i ciekawostki o tych ważnych postaciach Kościoła.

Postać Papieża Franciszka

Papież Franciszek to 266. papież Kościoła katolickiego. Został wybrany w 2013 roku. Jego pontyfikat rozpoczął się 19 marca 2013 roku. Przyjął imię Franciszek. To pierwszy papież z Ameryki Łacińskiej. Jest także pierwszym jezuitą na Stolicy Piotrowej. Jego dewiza brzmi: Miserando atque eligendo.

Kim jest Jorge Mario Bergoglio?

Właściwe nazwisko papieża to Jorge Mario Bergoglio. Urodził się 17 grudnia 1936 roku. Miejscem urodzenia było Buenos Aires w Argentynie. Jego rodzina pochodziła z Włoch. Ojciec, Mario José Bergoglio, pracował jako księgowy. Matka, Regina María Sívori, zajmowała się domem. Papież był najstarszy z pięciorga rodzeństwa. Rodzina Bergoglio przyjechała do Argentyny. Chcieli dołączyć do trzech braci ojca. Jorge Mario Bergoglio z wykształcenia jest chemikiem. Rozpoczął naukę w szkole salezjańskiej w wieku 6 lat. Studia seminaryjne rozpoczął w Villa Devoto w wieku 21 lat.

Kiedy urodził się Papież Franciszek?

Papież Franciszek urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires.

Zobacz też:  Ciekawostki o Władysławie Warneńczyku

Droga do Kapłaństwa i Wybór Imienia

W 1958 roku wstąpił do zakonu jezuitów. Przyjął święcenia kapłańskie w 1969 roku. W 1973 roku złożył profesję wieczystą. Studiował teologię na Colegio Maximo San José w San Miguel. W 1992 roku został biskupem pomocniczym w Buenos Aires. Mianowano go kardynałem w San Roberto Bellarmino. Wybór imienia Franciszek był znaczący. Żaden papież wcześniej nie wybrał tego imienia. Imię nawiązuje do św. Franciszka z Asyżu.

Codzienne Życie i Zwyczaje

Papież Franciszek prowadzi proste życie. Nie mieszka w Pałacu Apostolskim. Wybrał prosty apartament w Domus Sanctae Marthae (Casa Santa Marta). Mieszkał w małym mieszkaniu jako kardynał. Wtedy sam gotował. Lubi jeździć autobusami. Mówi płynnie po włosku i niemiecku. Posiada tylko jedno płuco. Od 1990 roku nie ogląda telewizji. Podobno potrafi rozmawiać z psami. Jeździ samochodem marki Volkswagen lub Ford Focus.

Kluczowe Wydarzenia Pontyfikatu

Papież Franciszek aktywnie korzysta z mediów społecznościowych. Jego konto na Twitterze @Pontifex jest popularne. Odbył ponad 40 podróży apostolskich. W 2015 roku opublikował encyklikę Laudato Si’. Była to pierwsza encyklika o ochronie środowiska. Kanonizował ponad 900 świętych. Wśród nich była Matka Teresa z Kalkuty.

Ilu świętych kanonizował Papież Franciszek?

Papież Franciszek kanonizował ponad 900 świętych.

Opinie i Spojrzenie na Świat

Papież Franciszek jest postacią budzącą emocje. Zwolennicy widzą w nim proroka. Krytycy nazywają go heretykiem. Naucza o potrzebie szacunku. Mówi o niedyskryminowaniu osób homoseksualnych. Ma otwarte podejście do złożonych problemów. Papież jest znany ze swojego poczucia humoru. Potrafi śmiać się z samego siebie.

  • Przechowywanie wspomnień o Papieżu Franciszku to ważny obowiązek.
  • Ksiądz prałat Alfred Xuereb został osobistym sekretarzem papieża.

Święty Franciszek z Asyżu – Inspiracja dla Papieża

Święty Franciszek z Asyżu to założyciel zakonu franciszkanów. Jest jednym z najbardziej czczonych świętych. Jego życie stało się wzorem prostoty. Inspirował wielu ludzi przez wieki.

Zobacz też:  Żołnierze Wyklęci – kim byli i o co walczyli?

Życie Założyciela

Św. Franciszek z Asyżu urodził się około 1181 roku. Jego właściwe imię to Jan Bernardone. Nazywano go również Giovanni Francisco. Urodził się w Asyżu we Włoszech. Jego ojciec był bogatym kupcem sukiennikiem. Franciszek był jednym z siedmiorga dzieci. W wieku 19 lat był jeńcem wojennym. W 1206 roku porzucił dostatnie życie. Postanowił służyć innym jako żebrak. Otrzymał stygmaty w 1224 roku. Zmarł 3 października 1226 roku. Jego grób odnaleziono w 1818 roku.

Kiedy urodził się Święty Franciszek z Asyżu?

Święty Franciszek z Asyżu urodził się około 1181 roku.

Początki Wspólnoty i Reguła

W 1210 roku Franciszek miał 12 towarzyszy. To doprowadziło do powstania zakonu braci mniejszych. Zakon powstał oficjalnie w 1209 roku. Żyje według Reguły św. Franciszka. Regułę zatwierdził papież Honoriusz III. Stało się to 29 listopada 1223 roku. Na kapitule w 1221 roku było już 3000 braci.

Życie Braci Mniejszych polega na zachowywaniu świętej Ewangelii Pana naszego Jezusa Chrystusa przez życie w posłuszeństwie, bez własności i w czystości.

Mistyka i Dziedzictwo

Franciszek czerpał inspirację z Ewangelii. Szczególnie z Ewangelii według św. Mateusza. Uczestniczył w IV soborze laterańskim. Spotkał tam św. Dominika. Udał się na spotkanie z sułtanem al-Kamilem. Zrobił to podczas V krucjaty. Jest patronem ekologów i Włoch. Patronuje też aktorom, zakonnikom i harcerzom. Chroni niewidomych, pokój i robotników. Jest patronem ubogich, więźniów i kupców. Jego słynna modlitwa to Kantyk Słońca. Dziękuje w niej za stworzenie. Co roku 4 października obchodzimy wspomnienie Franciszka z Asyżu. Ten dzień to święto błogosławieństwa zwierząt. Promuje też troskę o środowisko. Kardynał Bergoglio przyjął imię Franciszek. Zrobił to po objęciu tronu papieskiego. Św. Franciszek jest patronem papieża Franciszka.

Kantyk Słońca to modlitwa, w której dziękuje za stworzenie.

  • Zachęcamy do życia w zgodzie z naturą.
  • Głoś przesłanie o miłości i sprawiedliwości.
  • Stosuj ideały Franciszka w życiu codziennym.
Zobacz też:  Tatarzy w Polsce – historia, kultura i współczesność

Zakon Braci Mniejszych – Historia i Struktura

Zakon franciszkański ma długą historię. Jego korzenie sięgają XII wieku. Jest jednym z najstarszych zakonów. To zgromadzenie katolickie typu żebraczego. Franciszkanie są znani z życia w posłuszeństwie. Cenią ubóstwo i pokorę. Dążą do życia według Ewangelii.

Korzenie i Rozwój Zakonu

Zakon Braci Mniejszych (OFM) założył św. Franciszek. Powstał w 1209 roku. Do Polski dotarł w 1236 lub 1237 roku. Pierwszy klasztor założono we Wrocławiu. Pod koniec XIII wieku franciszkanie mieli ponad 30 tysięcy klasztorów. Były one w wielu krajach Europy. W XV wieku nastąpił podział zakonu. Zatwierdził go papież Leon X w 1517 roku.

Kiedy franciszkanie przybyli do Polski?

Franciszkanie przybyli do Polski w 1236 lub 1237 roku.

Główne Gałęzie Franciszkanów

Obecnie I Zakon św. Franciszka obejmuje kilka instytutów. Zaliczamy do nich Zakon Braci Mniejszych (OFM). Jest też Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych (OFMConv). Kolejna gałąź to Zakon Braci Mniejszych Kapucynów (OFMCap). Wyodrębnili się oni w 1528 roku. Wszystkie te zakony są spadkobiercami św. Franciszka. Istnieją też inne wspólnoty franciszkańskie. Należą do nich Klaryski (Zakon Ubogich Pań). Założyła go św. Klara w 1212 roku. Ważny jest też Franciszkański Zakon Świeckich. Inne zgromadzenia to Franciszkanie Niepokalanej (FFI) i Franciszkanie Odnowy (CFR).

Zakon Skrót Liczba członków (ok.)
Bracia Mniejsi OFM 13422 (2013)
Bracia Mniejsi Konwentualni OFMConv 4408 (2008)
Bracia Mniejsi Kapucyni OFMCap 10590 (2008)
FRANCISCAN MEMBERS

Porównanie liczebności głównych gałęzi I Zakonu Franciszkańskiego.

Franciszkanie w Polsce i na Świecie

Obecnie w Polsce żyje około 1300 zakonników franciszkańskich. Posiadają około 100 domów zakonnych. Dzielą się na 5 prowincji franciszkańskich. Prowadzą 42 parafie i 14 sanktuariów. Franciszkanie działają w wielu polskich miastach. Są obecni w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku. Znajdziesz ich też w Poznaniu, Warszawie, Inowrocławiu. Działają również w Niepokalanowie i Kalwarii Pacławskiej. Około 200 franciszkanów z Polski pracuje poza granicami kraju. Działają między innymi na Litwie i w Niemczech. Prowadzą misje na Węgrzech i w Rumunii. Są obecni w Szwecji, Ekwadorze, Kanadzie i USA.

Ile prowincji franciszkańskich jest w Polsce?

W Polsce istnieje 5 prowincji franciszkańskich.

Duchowość i Działalność

Duchowość franciszkańska opiera się na Ewangelii. Kluczowe zasady to posłuszeństwo, ubóstwo i czystość. Franciszkanie głoszą pokój i dobro. Ich dewiza to „Pax et Bonum”. Inną ważną sentencją jest „Deus meus et omnia” (Bóg mój i wszystko moje). Zakon prowadzi działalność misyjną. Zajmuje się pracą charytatywną. Prowadzi Rycerstwo Niepokalanej. Wspiera Ruch Ekologiczny św. Franciszka. Franciszkanie prowadzą własne media. Należą do nich telewizja Puls i Radio Niepokalanów. Serwis informacyjny franciszkanie.pl dostarcza aktualności.

Pax et bonum – pokój i dobro.

  • Zakon Braci Mniejszych w Józefowie zaprasza na spotkania.

Wybitne Postacie

Historia zakonu zna wielu świętych i błogosławionych. Pięciu papieży pochodziło z zakonu franciszkańskiego. Byli to Mikołaj IV, Aleksander V, Sykstus IV, Sykstus V i Klemens XIV. Szczególnie ważną postacią jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Urodził się 8 stycznia 1894 roku. Jego imię chrzcielne to Rajmund. Wstąpił do zakonu we Lwowie. Obronił dwa doktoraty w Rzymie. Założył Rycerstwo Niepokalanej. Stworzył klasztor Niepokalanów. Zmarł w Auschwitz-Birkenau w 1941 roku. Dobrowolnie oddał życie za Franciszka Gajowniczka. Beatyfikowano go w 1971 roku. Kanonizowano w 1982 roku. Miał obozowy numer 16670.

Ufajcie Niepokalanej, wy młodzi żyć będziecie. Ja obozu nie przeżyję, ale wy będziecie uratowani.

Franciszkanizm – Wpływ na Kulturę i Myśl

Franciszkanizm to nie tylko zakon. To także nurt filozoficzny i literacki. Powstał na gruncie światopoglądu św. Franciszka. Charakteryzuje się prostotą i miłością. Ceni piękno przyrody i stworzenia. Pierwsze przejawy pojawiły się w średniowieczu. Prawdziwy franciszkanizm literacki rozwinął się w XX wieku.

Czym jest Franciszkanizm?

Franciszkanizm propaguje życie zgodne z ideałami braci mniejszych. Wpłynął na wielu twórców. Wśród nich był Janusz Korczak. Znany z nowego podejścia do dzieci. Pisał „Króla Maciusia I”. Jan Kasprowicz, poeta Młodej Polski, czerpał z franciszkanizmu. Widoczne to w „Hymnie św. Franciszka”. Jan Twardowski, polski poeta i duchowny, także nawiązywał do tej duchowości. Jego twórczość cechuje prostota.

  • Omów zagadnienie na podstawie „Kwiatków świętego Franciszka”.

Badania i Kwestia Franciszkańska

Historia życia św. Franciszka jest przedmiotem badań. Dyskusja na temat kwestii franciszkańskiej jest żywa. Termin pojawił się w 1902 roku. Coroczne sympozja naukowe odbywają się w Asyżu. Trwają od 1973 roku. Międzynarodowe Centrum Studiów Franciszkańskich bada źródła. Ważne teksty o Franciszku pisali Tomasz z Celano i św. Bonawentura.

By przedstawić w sposób jak najbardziej dokładny osobowość świętego w rzeczywistości historycznej różnorodnych momentów i faktów biograficznych.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *