Poznaj życie i dziedzictwo Świętego Franciszka z Asyżu. Dowiedz się o jego cudach, założonych zakonach i niezwykłej miłości do stworzenia. Odkryj fakty o jednym z najbardziej lubianych świętych Kościoła katolickiego.

Kim był Święty Franciszek z Asyżu?

Święty Franciszek z Asyżu to włoski zakonnik. Był założycielem zakonu franciszkanów. Urodził się w Asyżu jako Giovanni di Pietro di Bernardone. Jego prawdziwe imię zmieniono na Francesco. Ojcem był bogaty kupiec Pietro di Bernardone. Matka Franciszka miała na imię Pika. Według niektórych źródeł miał brata Anioła. Franciszek zrzekł się spadku po rodzicach. Poświęcił życie opiece nad ubogimi. Pomagał chorym i potrzebującym. Nazywany był „Biedaczyną z Asyżu”. Franciszek jest znany i lubiany na całym świecie. Szanują go także niewierzący.

Narodziny i młodość

Święty Franciszek przyszedł na świat w Asyżu. Urodził się w 1181 lub 1182 roku. Jego ojciec był zamożnym kupcem. Franciszek spędził młodość w luksusie. Lubił rycerskie życie. Wziął udział w wojnie. Walczył między Asyżem a Perugią. Doprowadziło to do jego uwięzienia. Franciszek był jeńcem wojennym. Miał wtedy 19 lat. Uwolniono go w 1204 roku. Powodem była ciężka choroba.

Przemiana i powołanie

Franciszek miał wizję w 1205 roku. Wpłynęła ona na jego życie. Usłyszał głos Chrystusa z krzyża. Stało się to w kościele San Damiano. Głos powiedział: „Franciszku, napraw mój kościół”. Franciszek początkowo rozumiał to dosłownie. Zaczął odbudowywać kościół. Później zrozumiał głębszy sens. Chrystus chciał naprawić Kościół jako wspólnotę. Franciszek uznał spotkanie z trędowatym za początek nowej drogi. Zsiadł z konia. Ucałował trędowatego. Wręczył mu jałmużnę. Było to dla niego przełomowe doświadczenie. „Jeśli chcesz Mnie poznać, bierz to, co gorzkie za słodkie” – usłyszał. Franciszek porzucił dawne życie. Postanowił oddać cały swój majątek. Stanął nagi na rynku w Asyżu. Symbolizowało to jego wyrzeczenie. Inspirację czerpał z Ewangelii. Szczególnie z fragmentu według św. Mateusza. „Nie zdobywajcie złota ani srebra, ani miedzi do swych trzosów [Mt 10,9]”.

Założenie zakonów franciszkańskich

Franciszek założył zakon franciszkanów. Nazwał go Zakonem Braci Mniejszych. Miało to miejsce w 1209 roku. Franciszek przyjął regułę swojego autorstwa w 1208 roku. Zatwierdził ją papież Innocenty III. Papież Honoriusz III zatwierdził regułę Franciszka bullą papieską. Franciszek założył też Zakon Ubogich Pań. Pomogła mu w tym święta Klara. Święta Klara była założycielką zakonu klarysek. Powstał również Zakon Franciszkanów Świeckich. Franciszek był człowiekiem kluczowym dla chrześcijaństwa. Jego idee wpłynęły na wielu. Święty Antoni Padewski był jego naśladowcą. Znany polski franciszkanin to Święty Maksymilian Maria Kolbe.

Zobacz też:  Kim Namjoon (RM) z BTS – Lider, Raper, Artysta

Cuda Świętego Franciszka

Franciszek był świętym znanym z cudów. Działy się one za jego życia. Doświadczył nadprzyrodzonych interwencji. Cuda działy się również po jego śmierci. Tomasz z Celano był pierwszym biografem Franciszka. Opisał wiele cudownych zdarzeń. „Jeszcze nie spoczął w grobie, a już zgromadzeni w Asyżu pielgrzymi doświadczali cudów”. Cuda dotyczyły uzdrowień. Obejmowały też inne nadprzyrodzone interwencje. Ludzie modlili się o wstawiennictwo Franciszka z Asyżu. Wierzyli w jego moc czynienia cudów.

Cuda po śmierci

Franciszek z Asyżu doświadczył nadprzyrodzonych interwencji zaraz po śmierci. Jego ciało nabrało blasku. „Widzieli, jak jego ciało, przedtem czarne, teraz nabrało blasku i swoim pięknem zapowiadało nagrodę błogosławionego zmartwychwstania”. Pielgrzymi w Asyżu doświadczali cudów. Miało to miejsce tuż po jego zgonie. Wstawiennictwo Franciszka było potężne. Wiele cudów przypisywano jego modlitwie. Kult Franciszka szybko się rozprzestrzenił. Ludzie z całego świata szukali jego pomocy.

Spotkanie z Sułtanem

Podczas V krucjaty Franciszek udał się na spotkanie. Spotkał się z sułtanem al-Kamilem. Chciał głosić Ewangelię. Było to odważne posunięcie. Spotkanie miało miejsce w Egipcie. Franciszek rozmawiał z muzułmańskim władcą. Pokazał otwartość na dialog. To wydarzenie jest symbolem. Ukazuje dążenie do pokoju. Franciszek szukał porozumienia. Chciał nawrócenia sułtana. Spotkanie zakończyło się bez nawrócenia. Pokazało jednak wzajemny szacunek. Franciszek wrócił do Włoch. Jego misja pokojowa była ważna.

Stygmaty Świętego Franciszka

Franciszek otrzymał stygmaty. Miało to miejsce na górze La Verna. Dostał je czterdziestego dnia postu. Było to przed świętem św. Michała Archanioła. Zobaczył wtedy Serafina. Był to Anioł o sześciu skrzydłach. Serafin znajdował się na krzyżu. Franciszek poczuł ból. Na jego ciele pojawiły się rany. Były to rany Chrystusa. Stygmaty były znakiem. Potwierdzały jego zjednoczenie z Chrystusem. Franciszek był pierwszym stygmatykiem w historii Kościoła. To wydarzenie jest bardzo ważne. Podkreśla jego wyjątkową świętość.

Śmierć i kanonizacja

Święty Franciszek zmarł 3 października 1226 roku. Odszedł koło Asyżu. Zmarł w Porcjunkuli. Miał wtedy 44 lata. Franciszek zmarł w ubóstwie. Zgodnie ze swoim stylem życia. Grób św. Franciszka został zapomniany na wieki. Odnalazł się w 1818 roku. Jego ciało przeniesiono. Złożono je w bazylice w 1230 roku. Lokalizację ciała odkryto na początku XIX wieku. Franciszek został kanonizowany bardzo szybko. Kanonizował go papież Grzegorz IX. Miało to miejsce 16 lipca 1228 roku. Kanonizacja nastąpiła zaledwie 2 lata po śmierci. Asyż był miejscem kanonizacji. Szybka kanonizacja świadczy o jego wielkim kulcie. W średniowieczu był bardzo popularny. Jego kult trwa do dziś. Wspomnienie o św. Franciszku odbywa się co roku 4 października.

Dziedzictwo i patronaty

Franciszek jest patronem wielu grup. Jest patronem zwierząt. Chroni też ekologów. Jest patronem niewidomych i ubogich. Opiekuje się kupcami i robotnikami. Jest patronem więźniów i harcerzy. To patron pokoju. Patronuje wielu zakonnikom. Jest patronem Włoch. Chroni miasta Asyż i Bazyleę. Uznawany jest za prekursora ekologii. Jego miłość do stworzenia jest znana. Modlitwa „Kantyk Słońca” to jego dzieło. Pochwala w niej Boga przez wszystkie stworzenia. „Pochwalony bądź, Panie mój, przez siostrę naszą matkę ziemię, która nas żywi i chowa”. Franciszek nauczał szacunku do przyrody. Jego dziedzictwo jest ogromne. Wpłynął na duchowość. Inspirował do życia w ubóstwie. Jego życie jest wzorem do naśladowania.

Zobacz też:  Ciekawostki o Marii Konopnickiej

Biografie Świętego Franciszka

Życie Franciszka opisało wielu autorów. Tomasz z Celano był pierwszym biografem. Napisał „Życiorys drugiego świętego Franciszka z Asyżu”. To główne źródło informacji. Bonawentura z Bagnoregio napisał „Życiorys większy św. Franciszka”. Powstał w latach 1260-1263. Dzieło zamówili bracia franciszkanie. Zawiera chronologiczne fakty z życia świętego. Opisuje je od narodzin do kanonizacji. Historia powstania związana jest z napięciami. Dotyczyły one duchowieństwa i zakonów żebrzących. Bonawentura chciał bronić Franciszka. Ukazywał działanie Boga w jego życiu. Chciał też ukazać go braciom. Franciszek miał być wzorem do naśladowania. Bonawentura korzystał z innych źródeł. Przepisał w całości „Traktat o cudach” Tomasza z Celano. Wpływ miały „Życiorys Juliana ze Spiry” i „Legenda Trzech Towarzyszy”. Korzystał też z „Anonima z Perugii”. „I życiorys autorstwa Tomasza z Celano” był źródłem informacji. Nie używał go jednak dosłownie. Najstarsze manuskrypty pochodzą z XIII wieku. Znajdują się w Asyżu. Pierwsze wydanie krytyczne było w 1898 roku. Ponowiono je w 1941 roku. Życie Franciszka opisują też „Opowieści o św. Franciszku i jego współbraciach”.

Ciekawostki z życia Świętego Franciszka

  • Franciszek umiał rozmawiać ze wszystkimi zwierzętami.
  • Podczas pobytu na górze La Verna otrzymał na ciele stygmaty.
  • Franciszek miał prorocze sny o romansach i kurach.
  • Sen papieża Innocentego III dotyczył ratowania katedry przez Franciszka.
  • Franciszek opisał swoje sny. Były one symboliczne dla jego misji.
  • Franciszek uczestniczył w IV soborze laterańskim. Tam spotkał św. Dominika.
  • Franciszek był jednym z siedmiorga dzieci swoich rodziców (według jednego źródła).

Różni Franciszkowie

W historii Kościoła mamy kilku ważnych Franciszków. Najbardziej znany to Święty Franciszek z Asyżu. Warto odróżnić go od innych postaci. Papież Franciszek to Jorge Mario Bergoglio. Jest 266 papieżem. Zastąpił Benedykta XVI w 2013 roku. Jest Argentyńczykiem. Pochodzi z Buenos Aires. Jest pierwszym jezuitą wybranym na papieża. To pierwszy papież z Ameryki Południowej. Jest też pierwszym papieżem spoza Europy od czasów Grzegorza III. Kardynał Bergoglio przyjął imię Franciszek. Zrobił to po objęciu tronu papieskiego. Papież Franciszek urodził się 17 grudnia 1936 roku. Mieszka w Domus Sanctae Marthae w Watykanie. Jest suwerenem Watykanu. Bardzo dobrze włada różnymi językami. Zna włoski, niemiecki i hiszpański. Posługuje się też angielskim, francuskim i portugalskim. Ciekawostką jest, że papież Franciszek umie tańczyć tango. „Uwielbiam tango i dużo tańczyłem, gdy byłem młody” – powiedział Ambrogettiemu i Sergio Rubinowi. Nie ma części płuca. Usunięto ją z powodu infekcji w dzieciństwie. Jest honorowym członkiem klubu CA San Lorenzo de Almagro. Jego inauguracja pontyfikatu odbyła się 19 marca 2013 roku.

Zobacz też:  Ciekawostki o słowackim

Inni Franciszkowie to dzieci z Fatimy. Święci Franciszek i Hiacynta Marto to rodzeństwo. Doznali objawień Matki Bożej w Fatimie. Stało się to wraz z Łucją. Maryja ukazała się im sześć razy. Było to od maja do października 1917 roku. Franciszek miał dziewięć lat. Hiacynta miała siedem lat. Oboje zmarli jako dzieci. Przyczyną była epidemia grypy. Zmarli w 1919 i 1920 roku. Papież Jan Paweł II beatyfikował rodzeństwo w 2000 roku. „Oddaj całą moją miłość naszemu Panu i Matce Bożej” – mówiła Hiacynta. „Powiedz im, że będę cierpieć tyle, ile chcą, za nawrócenie grzeszników”. Franciszek mówił: „Wkrótce Jezus przyjdzie i zabierze mnie ze sobą do nieba, a wtedy zawsze będę mógł Go pocieszyć.”

Cytaty Świętego Franciszka

Bądź pochwalony, Panie, przez siostrę naszą śmierć cielesną, przed którą żaden człowiek żyjący nie może uciec.

Wszystkie stworzenia, które są pod niebem, każde zgodnie ze swą własną naturą, służą, znają i są posłuszne swemu Stwórcy lepiej niż ty.

Idź, Franciszku, napraw mój kościół. Widzisz, jest w ruinie.

Boże, bądź miłościw dla mnie grzesznego, spraw, bym przez zasługi tego świętego męża dostąpił świętego miłosierdzia Twego.

Nie zdrowi, lecz chorzy potrzebują lekarza.

Nie przyszedłem bowiem upominać sprawiedliwych, lecz grzeszników.

Bóg jest radością, dlatego przed swój dom wystawił Słońce.

Ci, którzy otrzymują władzę, na tyle mogą się nią szczycić, na ile szczyciliby się, gdyby im zostało powierzone zadanie obmywania nóg braciom.

Dlaczego Miłość nie jest kochana?

Grzeszy człowiek, który chce otrzymać od swego bliźniego więcej, niż jest gotów dać sam z siebie Bogu.

Jestem ignorantem i niepiśmienny.

Nie noście u pasa złota, srebra ani monet.

Pytania o Świętego Franciszka z Asyżu

Kiedy urodził się Święty Franciszek z Asyżu?

Święty Franciszek z Asyżu urodził się w 1181 lub 1182 roku. Miejscem urodzenia był Asyż we Włoszech.

Kiedy zmarł Święty Franciszek z Asyżu?

Święty Franciszek z Asyżu zmarł 3 października 1226 roku. Odszedł w Porcjunkuli, koło Asyżu.

Kiedy kanonizowano Świętego Franciszka z Asyżu?

Święty Franciszek z Asyżu został kanonizowany 16 lipca 1228 roku. Kanonizacji dokonał papież Grzegorz IX w Asyżu.

Kto założył zakon franciszkanów?

Zakon franciszkanów założył Święty Franciszek z Asyżu. Nazwa zakonu to Zakon Braci Mniejszych.

Kto jest patronem ekologów i zwierząt?

Patronem ekologów i zwierząt jest Święty Franciszek z Asyżu. Jest także patronem wielu innych grup i miejsc.

Czym są stygmaty Świętego Franciszka?

Stygmaty Świętego Franciszka to rany na jego ciele. Odpowiadały ranom Chrystusa ukrzyżowanego. Otrzymał je na górze La Verna.

Kto był pierwszym biografem Świętego Franciszka?

Pierwszym biografem Świętego Franciszka był Tomasz z Celano. Napisał „Życiorys drugiego świętego Franciszka z Asyżu”.

Wykres przedstawiający czas od śmierci do kanonizacji Świętego Franciszka z Asyżu.
CZAS KANONIZACJI

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *