Mieszko II Lambert zapisał się w historii Polski. Był synem Bolesława Chrobrego. Objął tron królewski w trudnych czasach. Jego panowanie przyniosło wiele wyzwań. Poznaj kluczowe fakty o jego życiu.
Kim był Mieszko II Lambert?
Mieszko II Lambert urodził się w 990 roku. Był drugim synem Bolesława I Chrobrego. Jego matką była księżniczka Emnilda. Pochodziła ona z Łużyc. Mieszko II był trzecim władcą Polski z dynastii Piastów. Został drugim koronowanym królem w historii kraju.
Mieszko II otrzymał imię Lambert. To imię wiązało się z kultem świętego Lamberta. Był dobrze wykształcony. Umiał czytać i pisać. Znał język grecki i łaciński. Był pierwszym piastowskim władcą, który potrafił pisać.
Droga do tronu i Koronacja Mieszka II
Mieszko II zdobywał doświadczenie u boku ojca. Brał udział w wojnach Bolesława Chrobrego. Działo się to w latach 1013–1018. Obejmowanie władzy nastąpiło po śmierci ojca. Bolesław Chrobry zmarł w 1025 roku.
Koronacja Mieszka II odbyła się szybko. Miała miejsce 25 grudnia 1025 roku. Uroczystość odbyła się w katedrze gnieźnieńskiej. Mieszko koronował się na króla z łaski Boga. Objął wówczas samodzielne rządy.
Panowanie i Polityka Zagraniczna
Mieszko II odziedziczył po ojcu ogromne państwo. Prowadził aktywną politykę zagraniczną. Rządził Polską w czasach konfliktów. Prowadził wojny z Niemcami i Czechami. Walczył także z Rusią Kijowską.
W 1028 roku doszło do najazdu. Wojska polskie spustoszyły Saksonię. Była to odpowiedź na sojusze sąsiadów. W latach 1027–1030 kształtował się sojusz polsko-węgierski. Był on skierowany przeciwko sojuszowi czesko-niemieckiemu. Książę kijowski Jarosław Mądry poparł Konrada II. Jarosław Mądry najechał Polskę. Zajął Bełz i Grody Czerwieńskie. Działo się to w latach 1030 i 1031.
Kryzys Państwa i Utrata Korony
Panowanie Mieszka II napotkało poważne trudności. Pojawiły się konflikty wewnętrzne. Bracia Mieszka II wystąpili przeciwko niemu. Byli to Bezprym i Otton. Przyczynili się do jego wypędzenia. Mieszko II został zmuszony opuścić Polskę w 1031 roku.
Bezprym przejął władzę. Jego rządy były pełne okrucieństwa. Mieszko II stracił koronę królewską. Jego rządy jako króla trwały sześć lat.
Uwięzienie w Czechach
Po ucieczce z Polski Mieszko II szukał schronienia. Trafił do Czech. Został tam schwytany. Książę czeski Udalryk uwięził Mieszka II. Doszło do okrutnego zdarzenia. Według Galla Anonima Mieszko II został wykastrowany. Czesi skrępowali mu genitalia rzemieniami. Był to odwet za oślepienie ich księcia przez Bolesława Chrobrego.
Czesi schwytali [go] zdradziecko na wiecu i rzemieniami skrępowali mu genitalia tak, że nie mógł już płodzić [potomstwa], za to, że król Bolesław, jego ojciec, podobną im wyrządził krzywdę, oślepiwszy ich księcia, a swego wuja.
Został uwięziony w Czechach i wykastrowany. Było to upokarzające wydarzenie dla władcy.
Powrót do Polski i Zjazd w Merseburgu
Mieszko II wrócił do kraju w 1032 roku. Sytuacja polityczna wymagała ustępstw. Odbył się zjazd z cesarzem Konradem II. Spotkanie miało miejsce w Merseburgu. Mieszko II musiał zrzec się korony. Został zdegradowany do roli księcia. Zgodził się na podział władzy. Państwo zostało podzielone między Mieszka, Ottona i Dytryka.
Tenże rozumiejąc powody swej niestosownej zuchwałości, z jaką w latach poprzednich występował (…) wyprawił swoich posłów do cesarza i prosił o wyznaczenie czasu celem stawienia się i dania godnego zadośćuczynienia.
Mieszko II panował jako książę. Działo się to w latach 1032–1034. Po śmierci braci zdołał zjednoczyć kraj. Kryzys monarchii wczesnopiastowskiej trwał jednak nadal. Nie sprzyjały temu warunki polityczne.
Schyłek Panowania i Śmierć
Mieszko II Lambert zmarł nagle. Stało się to 10 lub 11 maja 1034 roku. Prawdopodobnie zmarł w Poznaniu. Żył 44 lata. Okoliczności jego śmierci nie są do końca jasne. Niektórzy sugerują śmierć naturalną. Kronika Traski podaje inną wersję. Według niej doznał „pomieszania zmysłów” przed śmiercią.
Zgodnie z późną kroniką Traski przed śmiercią doznał „pomieszania zmysłów”.
Jego śmierć pogłębiła kryzys państwa. Nastąpił okres zamętu. Powrót jego syna Kazimierza Odnowiciela był kluczowy.
Dziedzictwo Mieszka II Lamberta
Mieszko II Lambert miał troje dzieci. Miał syna i dwie córki. Jego synem był Kazimierz I Odnowiciel. Kazimierz I Odnowiciel został księciem Polski. Rządził w latach 1038-1058. Nigdy nie został koronowany. Warunki polityczne na to nie pozwalały.
Mieszko II fundował świątynie. Na Wawelu powstały dwa kościoły. Był to kościół pod wezwaniem św. Feliksa. Powstała też rotunda św. Feliksa i Adukta. Panowanie Mieszka II zakończyło się kryzysem. Konflikty wewnętrzne osłabiły państwo.
Ciekawostki o Mieszku II Lambercie
Poznaj 15 ciekawostek o Mieszku II Lambercie.
- Mieszko II był pierwszym władcą Polski, który umiał pisać.
- Jego drugie imię Lambert wiąże się z kultem św. Lamberta.
- W 1013 roku poślubił Rychezę, siostrzenicę cesarza Ottona III.
- Został koronowany 25 grudnia 1025 roku w Gnieźnie.
- Prowadził udany najazd na niemiecką Saksonię w 1028 roku.
- Musiał uciekać z Polski w 1031 roku.
- Jego władza została obalona przez braci Bezpryma i Ottona.
- Został uwięziony w Czechach przez księcia Udalryka.
- Według kronikarzy został wykastrowany podczas uwięzienia.
- Wrócił do Polski w 1032 roku.
- Na zjeździe w Merseburgu zrzekł się korony.
- Rządził jako książę w latach 1032–1034.
- Miał syna Kazimierza Odnowiciela i dwie córki.
- Fundował kościoły, w tym na Wawelu.
- Zmarł nagle 10 lub 11 maja 1034 roku.
Jego rządy były oceniane różnie. Księżna Matylda szwabska chwaliła go. W późniejszych ocenach historycy byli krytyczni. Obecnie podkreśla się skomplikowaną sytuację zewnętrzną Polski. Mieszko II musiał zmagać się z wieloma przeciwnikami.
Pytania i Odpowiedzi
Czy Mieszko II był królem Polski?
Tak, Mieszko II Lambert był królem Polski. Panował jako król w latach 1025–1031. Po utracie korony rządził jako książę w latach 1032–1034.
Dlaczego Mieszko II uciekł z Polski?
Mieszko II został wypędzony z Polski. Przyczynili się do tego jego bracia Bezprym i Otton. Wykorzystali oni niezadowolenie i naciski sąsiadów. Stało się to w 1031 roku.
Jak zginął Mieszko II Lambert?
Mieszko II zmarł nagle w 1034 roku. Okoliczności śmierci nie są w pełni wyjaśnione. Historycy rozważają śmierć naturalną. Późniejsze źródła mówią o pomieszaniu zmysłów.
Kto był żoną Mieszka II?
Żoną Mieszka II była Rycheza. Pochodziła z Lotaryngii. Była córką palatyna reńskiego Ezona. Rycheza była siostrzenicą cesarza Ottona III.
Czy Mieszko II był dobrze wykształcony?
Tak, Mieszko II był dobrze wykształcony. Umiał czytać i pisać. Znał języki grecki i łaciński. Był pierwszym piastowskim władcą z tą umiejętnością.
Zobacz także: