Zygmunt II August był królem Polski i wielkim księciem litewskim. Został ostatnim męskim przedstawicielem dynastii Jagiellonów. Jego panowanie przyniosło znaczące zmiany dla Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Kim był Zygmunt II August?
Zygmunt II August przyszedł na świat w Krakowie. Urodził się 1 sierpnia 1520 roku. Był synem króla Zygmunta I Starego. Jego matką była księżna Bona Sforza. Zygmunt August był jedynym żyjącym męskim potomkiem Zygmunta Starego. To czyniło go kluczową postacią dla przyszłości dynastii. Został obrany królem Polski vivente rege. Miało to miejsce w roku 1529. Koronacja Zygmunta II Augusta odbyła się w 1530 roku. Panował jako wielki książę litewski od 1529 roku. Jego panowanie de iure jako króla Polski rozpoczęło się za życia ojca.
W jakich latach żył Zygmunt II August?
Zygmunt II August żył w latach 1520-1572. Urodził się 1 sierpnia 1520 roku. Zmarł 7 lipca 1572 roku.
Życie osobiste i małżeństwa króla
Zygmunt August był trzykrotnie żonaty. Nie doczekał się potomków z żadnego małżeństwa. Pierwszą żoną Zygmunta Augusta była Elżbieta Habsburżanka. Poślubił ją 5 maja 1543 roku. Elżbieta cierpiała na epilepsję. Król nie znosił pierwszej żony. Elżbieta zmarła młodo, w wieku 19 lat. Zmarła 15 czerwca 1545 roku.
Po śmierci Elżbiety, Zygmunt ożenił się z Barbarą Radziwiłłówną. Ich potajemny ślub odbył się w 1547 roku. Związek ten wywołał kontrowersje wśród szlachty. Barbara zmarła 8 maja 1551 roku. Jej śmierć na ciężką chorobę załamała króla. Zygmunt II August ożenił się po raz trzeci. Poślubił Katarzynę Habsburżankę. Była siostrą jego pierwszej żony. Ślub odbył się 29 lipca 1553 roku. Katarzyna zmarła 28 lutego 1572 roku. Brak potomka oznaczał koniec dynastii Jagiellonów.
Oprócz małżeństw, Zygmunt August miał szereg kochanek. Jedną z nich była Barbara Giżanka. Wprowadzono ją na dwór królewski. Mówiono, że miała wpływ na nominacje. Rzekomo urodziła królowi córkę. W 1572 roku Giżanka dokonała rabunku królewskiego mienia. Miało to miejsce, gdy Zygmunt umierał w agonii.
Ile żon miał Zygmunt II August?
Zygmunt II August był trzykrotnie żonaty. Poślubił Elżbietę Habsburżankę, Barbarę Radziwiłłównę i Katarzynę Habsburżankę.
Panowanie Zygmunta Augusta – najważniejsze wydarzenia i dokonania
Zygmunt II August był królem Polski w latach 1548-1572. Był pierwszym władcą Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Zbudował Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Doszło do tego dzięki Unii lubelskiej. Unia Lubelska została zawarta 28 czerwca 1569 roku. Doprowadziła do unii realnej Polski i Litwy. Utrwaliła związek między Koroną i Wielkim Księstwem Litewskim. Rzeczpospolita Obojga Narodów przetrwała do 1795 roku.
Król Zygmunt II August był znawcą sztuki i literatury. Rozbudował Wawel. Rozbudował także kaplicę Zygmuntowską. Za jego czasów rozkwitła literatura i sztuka renesansowa. Zygmunt August był entuzjastą medycyny alternatywnej. Dla chorej na epilepsję Elżbiety sprowadzał biżuterię. Wykonano ją z kopyta łosia. Uchodziło to za cudowne lekarstwo.
W polityce zagranicznej zawarł traktat z Ferdynandem I Habsburgiem. Miało to miejsce w 1549 roku. Potwierdzał dobrosąsiedzkie stosunki monarchii. Z Iwanem Groźnym zawarł rozejm. Zygmunt II August wprowadził stałe połączenie pocztowe. Połączyło ono Kraków z Wenecją. Utworzył Komisję Morską. Był to pierwszy tego typu urząd w Europie. Warto zwrócić uwagę na wpływ Zygmunta II Augusta na rozwój tolerancji wyznaniowej w Polsce. Król powiedział:
Nie jestem królem sumień waszych.
Jakie było najważniejsze osiągnięcie Zygmunta II Augusta?
Najważniejszym osiągnięciem Zygmunta II Augusta było zawarcie Unii Lubelskiej w 1569 roku. Doprowadziła ona do powstania Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Schyłek panowania i śmierć
Zygmunt August zmarł 7 lipca 1572 roku. Nastąpiło to na zamku w Knyszynie. Zmarł bezdzietnie w 1572 roku. Był ostatnim królem z dynastii Jagiellonów. Dynastia Jagiellonów wygasła wraz z jego śmiercią. Nie doczekał się prawowitego następcy tronu. Po jego śmierci nastąpił okres bezkrólewia. Pierwszym elekcyjnym królem Polski został Henryk III Walezy. Trumna Zygmunta II Augusta była transportowana do Tykocina.
W tradycji historiograficznej postać Zygmunta Augusta rysuje się raczej w jasnych barwach. Mówiono o nim, że to monarcha stroniący od wojen. Cytowano go:
Był wychowany przez niewiasty i Włochów trwożliwszych od kobiet.
Inne opinie mówią, że król miał słaby charakter. Jednocześnie miał silne uczucia. Był miłośnikiem literatury, sztuki i historii. Interesował się żeglugą morską. Lubił polowania i muzykę. Czasami odwlekał decyzje. Określano to mianem „dojutrek”.
Gdzie zmarł Zygmunt II August?
Zygmunt II August zmarł na zamku w Knyszynie. Nastąpiło to 7 lipca 1572 roku.
Ciekawostki o Zygmuncie II Auguście
Zygmunt II August był najmłodszy podczas koronacji. Miał 9 lat i 7 miesięcy. Zygmunt August poślubił Elżbietę z Habsburgów. Król jej nie znosił. Elżbieta cierpiała na epilepsję. Po jej śmierci ożenił się z Barbarą Radziwiłłówną. Jej śmierć załamała króla. Trzecią żoną była Katarzyna, siostra Elżbiety.
Podczas pobytu w Królewcu Zygmunt August miał wypadek. Nieomal zginął. Zdarzenie było związane z pokazem strzelania z moździerza. Puszkarz nie zdołał wystrzelić. Spowodowało to wystrzał kuli. Kula zabiła księcia Wiśniowieckiego.
Giżanka, kochanka Zygmunta, miała wpływ na nominacje. Została wprowadzona na dwór królewski. Rzekomo urodziła córkę króla. W 1572 roku Giżanka dokonała rabunku. Zabrała królewskie mienie, gdy Zygmunt umierał.
Zygmunt August był entuzjastą medycyny alternatywnej. Kazał sprowadzać biżuterię z kopyta łosia. Miała być lekarstwem na epilepsję żony. Król interesował się spirytyzmem. Używał lustra do wywoływania duchów.
Miasto Augustów nazwano na cześć Zygmunta II Augusta.
Historia Jagiellonów to znakomity pomysł na wycieczkę tematyczną. Warto poznać sekrety życia władców Polski.
- Warto zwrócić uwagę na wpływ Zygmunta II Augusta na rozwój tolerancji wyznaniowej w Polsce.
- Sprawdź również artykuły o historii Polski.
- Zainteresuj się artykułem na temat mostu Zygmunta Augusta.
Czy Zygmunt II August miał dzieci?
Zygmunt II August nie doczekał się potomków z żadnego ze swoich trzech małżeństw. Zmarł bezdzietnie.
Dynastia Jagiellonów – kontekst historyczny
Dynastia Jagiellonów to ważna dynastia. Miała znaczenie dla Polski i Europy Środkowej. Władcy Polski z tej dynastii to:
- Władysław II Jagiełło (1386-1434)
- Władysław III Warneńczyk (1434-1444)
- Kazimierz IV Jagiellończyk (1447-1492)
- Jan I Olbracht (1492-1501)
- Aleksander Jagiellończyk (1501-1506)
- Zygmunt I Stary (1507-1548)
- Zygmunt II August (1530/1548-1572)
Kazimierz IV Jagiellończyk rządził w Polsce i Litwie. Było to w drugiej połowie XV wieku. Zygmunt I Stary był ojcem Zygmunta II Augusta. Bona Sforza była matką króla. Dynastia Jagiellonów panowała w Polsce od 1386 do 1572 roku. Zygmunt II August był ostatnim władcą tej dynastii.
Kto był ostatnim Jagiellonem na polskim tronie?
Ostatnim Jagiellonem na polskim tronie był Zygmunt II August.
Zobacz także: