Maria Antonina była austriacką arcyksiężniczką. Została królową Francji. Jej życie zakończyła rewolucja francuska. Poznaj jej fascynującą historię.
Pochodzenie i młodość Marii Antoniny
Maria Antonina urodziła się w Wiedniu. Było to 2 listopada 1755 roku. Przyszła na świat w pałacu Hofburg. Była piętnastym dzieckiem. Jej rodzicami byli Maria Teresa Habsburg. Był nim też Franciszek I Lotaryński. Dorastała w pałacach Hofburg i Schönbrunn. Maria Antonina miała szesnaścioro rodzeństwa. Była najgorzej wykształconą z dzieci cesarskich. W wieku siedmiu lat spotkała Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Jej małżeństwo miało znaczenie polityczne. Zapewniało bezpieczeństwo w Europie. Zaręczono ją w wieku jedenastu lat. Jej narzeczonym został francuski delfin. Poślubiła Ludwika Augusta w 1770 roku. Miała wtedy czternaście lat. Została delfiną we Francji w maju 1770 roku.
Małżeństwo z Ludwikiem XVI i życie na dworze
Poślubiła przyszłego króla Francji. Jej mąż to Ludwik XVI. Wstąpił na tron 10 maja 1774 roku. Maria Antonina została królową Francji. Miała wtedy osiemnaście lat. Królową Francuzów była w latach 1774-1792. Początkowo małżeństwo nie było skonsumowane. Zajęło to siedem lat. Królowa brała udział w dworskich intrygach. Zyskała przydomek Madame Déficit. Obwiniano ją za problemy finansowe państwa. Część Francuzów jej nienawidziła. Uważali ją za symbol zła monarchii.
Ile dzieci miała Maria Antonina?
Maria Antonina była matką czwórki dzieci.
Urodziła czworo dzieci. Pierwsza była Maria Teresa Charlotta. Potem urodził się Ludwik Józef. Trzecim dzieckiem był Ludwik Karol. Ostatnia córka to Zofia Helena Beatrycze. Tylko Maria Teresa Charlotta dożyła dorosłości.
Maria Antonina jako królowa Francji
Życie na dworze w Wersalu było pełne przepychu. Królowa interesowała się modą i sztuką. Miała swój pałac Petit Trianon. Lubiła proste, kobiece stroje. Zapoczątkowała nową modę. Mimo to, jej wydatki budziły kontrowersje. Mówiono, że 5% budżetu państwa szło na utrzymanie dworu. Nie ulega wątpliwości, że była rozrzutną królową. Jednak deficyt budżetowy miał wiele przyczyn. Nie tylko jej wydatki go powodowały. Maria Antonina była ofiarą plotek. Padła też ofiarą pomówień. Jedna z opinii mówiła: „Królowa jest piękną kobietą, lecz pusto ma w głowie.”
Nie mają chleba? To niech jedzą ciastka!
Ten słynny cytat jest często przypisywany Marii Antoninie. Historycy jednak wątpią w jego autentyczność. Prawdopodobnie nigdy go nie wypowiedziała. Cytat ten ilustruje dystans między monarchią a ludem. Pokazuje też postrzeganie królowej przez społeczeństwo.
Rewolucja francuska i losy królowej
Sytuacja we Francji pogarszała się. Narastało niezadowolenie społeczne. Wielka Rewolucja Francuska wybuchła w 1789 roku. Maria Antonina zasiadła na tronie tuż przed nią. Rewolucja siłą zdymisjonowała królową. Było to we wrześniu 1791 roku. Rodzina królewska próbowała uciec. Próba zakończyła się niepowodzeniem. Zostali aresztowani. Uwięziono ich w wieży Temple. Później Marię Antoninę przeniesiono do Conciergerie.
Małżeństwo Marii Antoniny było kluczowe. Miało utrzymać równowagę w Europie. Rewolucja zniszczyła ten porządek. Los królowej stał się symbolem upadku monarchii.
Proces i śmierć Marii Antoniny
Maria Antonina stanęła przed Trybunałem Rewolucyjnym. Została oskarżona o wiele rzeczy. Zarzucano jej spisek przeciwko Francji. Oskarżono ją o zdradę stanu. Były też inne zarzuty. Proces był szybki. Królową uznano za winną. Została skazana na śmierć.
Zginęła na gilotynie. Egzekucja odbyła się w Paryżu. Było to 16 października 1793 roku. Zmarła w wieku trzydziestu ośmiu lat. Ścięto ją na Place de la Revolution. Około 50 tysięcy ludzi zgromadziło się, aby zobaczyć egzekucję. Została pochowana w bazylice Saint-Denis.
Byłam królową a ty zabrałeś mi koronę; żona, a ty zabiłeś mego męża; matką, a ty pozbawiłeś mnie moich dzieci.
Śmierć Marii Antoniny była symboliczna. Oznaczała koniec starego porządku. Dla jednych była ofiarą systemu. Dla innych symbolem zła monarchii. Zginęła godnie jako „Wdowa Kapet”.
Ciekawostki o Marii Antoninie
- Maria Antonina była arcyksiężną Austrii. Została królową Francji i Nawarry.
- Żyła w latach 1755-1793.
- Miała okazję spotkać Wolfganga Amadeusza Mozarta w dzieciństwie.
- Podejrzewano jej romans z Axelem von Fersenem. Był to szwedzki dyplomata.
- Interesowała się nowymi technologiami. Wspierała braci Montgolfier. Zbudowali balon na ogrzane powietrze.
- Znana jest afera naszyjnikowa. Wplątała Marię Antoninę w skandal.
- Analiza jej biżuterii metodą XRF dostarcza informacji. Pomaga poznać jej styl życia.
Maria Antonina pozostała postacią kontrowersyjną. Jej życie i śmierć budzą emocje. Jest symbolem epoki. Jest też symbolem jej upadku.
Chcesz dowiedzieć się więcej o rewolucji francuskiej? Sprawdź inne artykuły. Przeczytaj o egzekucji Ludwika XVI. Zobacz również: Echa rewolucji francuskiej.
Zobacz także: