Pałac Wersalski to monumentalny zespół pałacowo-ogrodowy. Znajduje się niedaleko Paryża we Francji. Był siedzibą francuskich królów. Dziś to jedno z najchętniej odwiedzanych muzeów.

Historia Pałacu Wersalskiego

Pałac Wersalski ma bogatą historię. Pierwotnie był skromnym domkiem myśliwskim. Zbudował go Ludwik XIII w 1623 roku. Kompleks pałacowy zaczął powstawać właśnie tam. Ludwik XIV, Król Słońce, miał wizję wielkości. Spędził 50 lat na rozbudowie pałacu. Prace trwały głównie w latach 1661–1710. W 1682 roku Ludwik XIV przeniósł tu rezydencję królewską. Wersal stał się stolicą Francji. Był centrum władzy do 1789 roku. Pałac był główną rezydencją królów do Rewolucji Francuskiej. Ludwik XIV zmarł w pałacu w 1715 roku. Później mieszkali tu Ludwik XV i Ludwik XVI. Maria Antonina miała tu swoją sekretną wioskę. Napoleon Bonaparte również korzystał z pałacu. Wersal został przekształcony w muzeum w 1837 roku. Dziś stanowi część historyczno-kulturowego dziedzictwa. Wpisano go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 lub 1979 roku.

Architektura i skala pałacu

Architektura Pałacu Wersalskiego zachwyca. Jest znana ze swojej wspaniałości. Pałac ma powierzchnię ponad 63 000 m². Cały kompleks zajmuje około 800 hektarów. Niektóre źródła podają nawet 1600 czy 2153 hektary. Pałac posiada 2300 pokoi. Znajduje się w nim 2143 okna. Ma 1252 kominy i 67 klatek schodowych. Posiada ponad 700 pomieszczeń według innych danych. Ma 5210 drzwi. Pałac Wersalski nie jest największym pałacem na świecie. Pałac Buckingham ma większą powierzchnię. Główni architekci to Louis Le Vau i Jules Hardouin-Mansart. Wprowadzili styl francuskiego baroku. Widoczne są też wpływy neoklasyczne i rokokowe. Pałac Wersalski symbolizuje absolutną władzę monarchii.

Zobacz też:  Ciekawostki o Muzeum Hymnu Narodowego

Galeria Lustrzana – serce pałacu

Galeria Lustrzana to jedno z najbardziej znanych miejsc. Znajduje się w Pałacu Wersalskim. Jej długość wynosi 73 metry. Szerokość to 10 metrów. Ukończono ją w 1684 roku. W galerii znajduje się 357 luster. Lustra były wtedy bardzo drogie. Pokazywały ogromne bogactwo Francji. Robotnicy tworzący lustra przybyli z Wenecji. Galeria była miejscem ważnych ceremonii. Odbywały się tu bale i przyję

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *