Gietrzwałd to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Słynie z jedynych uznanych przez Kościół objawień maryjnych w naszym kraju. Dowiedz się więcej o historii, sanktuarium i znaczeniu tych wydarzeń.

Objawienia maryjne w Gietrzwałdzie – historia

Gietrzwałd to niewielka wieś położona na Warmii. Leży niedaleko Olsztyna. W 1877 roku miały tu miejsce niezwykłe wydarzenia. Matka Boża ukazywała się dwóm młodym dziewczynkom. Były to Justyna Szafryńska i Barbara Samulowska. Justyna miała 13 lat, Barbara 12. Objawienia trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Maryja objawiła się nad klonem. Drzewo rosło przed miejscowym kościołem. Dziewczynki widywały Maryję codziennie. Ukazywała się im dwa lub trzy razy dziennie. Łącznie odnotowano 160 objawień. Wydarzenia te miały ogromne znaczenie. Działy się w czasach zaborów. Warmia znajdowała się pod zaborem pruskim. Matka Boża przemówiła do wizjonerek po polsku. To umocniło Polaków w wierze i tożsamości narodowej. Objawienia gietrzwałdzkie nastąpiły 19 lat po objawieniach w Lourdes. Gietrzwałd dołączył do grona miejsc objawień. Wymienia się go obok Lourdes, Fatimy czy La Salette. Kościół katolicki uznał autentyczność objawień w 1977 roku. Nastąpiło to sto lat po tych wydarzeniach. Proces beatyfikacyjny Barbary Samulowskiej rozpoczął się 2 lutego 2005 roku.

Kiedy miały miejsce objawienia w Gietrzwałdzie?

Objawienia maryjne w Gietrzwałdzie miały miejsce od 27 czerwca do 16 września 1877 roku.

Kto był wizjonerkami w Gietrzwałdzie?

Głównymi wizjonerkami były Justyna Szafryńska (13 lat) i Barbara Samulowska (12 lat).

Ile razy objawiła się Matka Boża w Gietrzwałdzie?

Obie wizjonerki widywały Maryję codziennie, łącznie 160 razy.

Przesłanie objawień gietrzwałdzkich

Przesłanie Matki Bożej było proste i jasne. Skupiało się na modlitwie. Maryja wzywała do odmawiania różańca. Powiedziała wizjonerkom:

Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec!

To wezwanie stało się centralnym punktem kultu w Gietrzwałdzie. Maryja przedstawiła się słowami:

Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta.

Kult Matki Bożej Gietrzwałdzkiej wzrósł ogromnie po objawieniach. Stał się symbolem jedności i wytrwałości narodu polskiego. Lud potrzebował znaku. Znak ten przypominał o Bożej opiece. Różaniec stał się tarczą przed trudnościami. Gdy brakowało słów, paciorki mówiły za ludzi. Różaniec w dłoniach był ich bronią. To nie tylko przeszłość, to żywe źródło tożsamości. Objawienia miały miejsce w kontekście germanizacji Warmii. Przemówienie Maryi po polsku było bardzo ważne. W sierpniu 1877 roku przybywało nawet 50 tysięcy pielgrzymów tygodniowo. Statystyki parafialne pokazują wzrost. W ciągu 50 lat po objawieniach liczba uczestników nabożeństw potroiła się. Wzrost liczby pielgrzymów w ciągu dwóch lat po objawieniach wyniósł 300%. W 1977 roku obchodzono 100-lecie objawień. Przybyło wtedy ponad 200 tysięcy pielgrzymów.

Zobacz też:  Papież Franciszek i Zakon Franciszkanów: Historia, Duchowość i Ciekawostki

Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej

Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej to serce Gietrzwałdu. Jest to jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Polsce. Rocznie odwiedza je około miliona pielgrzymów. Historia sanktuarium sięga XVII wieku. Akt lokacyjny dla osady wydano 19 maja 1352 roku. Pierwszy znany proboszcz to Jan Sternchen. Pracował tu w latach 1405-1409. Wojna polsko-krzyżacka zniszczyła wieś i kaplicę. Działo się to w latach 1410-1414. Kościół gotycki konsekrowano 31 marca 1500 roku. Poświęcenia dokonał biskup Jan Wilde. W 1852 roku do Gietrzwałdu przybyli ojcowie jezuici. W 1877 roku w kościele umieszczono obraz Matki Bożej. Obecny kształt kościoła przybrał po objawieniach. W latach 1863-1884 przeprowadzono remont. Architektem był Arnold Güldenpfennig. Kościół otrzymał tytuł bazyliki mniejszej. Nadał go papież Paweł VI 2 lutego 1970 roku. W 1965 roku sanktuarium uznano za narodowe miejsce kultu maryjnego. Od 1945 roku kustosze sanktuarium to Kanonicy Regularni Laterańscy. Sanktuarium to Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Posiada numery rejestru 268 (G/46) z 26.08.1949 i 994 z 27.03.1968. Znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim. Parafia nosi wezwanie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Wspomnienie liturgiczne przypada 8 września.

Kiedy kościół w Gietrzwałdzie otrzymał tytuł bazyliki mniejszej?

Kościół w Gietrzwałdzie otrzymał tytuł bazyliki mniejszej 2 lutego 1970 roku od papieża Pawła VI.

Kto opiekuje się sanktuarium w Gietrzwałdzie?

Od 1945 roku sanktuarium w Gietrzwałdzie opiekują się Księża Kanonicy Regularni Laterańscy.

Obraz Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej

W centralnym punkcie bazyliki znajduje się Cudowny Obraz Madonny. Obraz Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej otaczany jest szczególną czcią. Został umieszczony w kościele w 1877 roku. Obraz ten jest źródłem wielu łask i uzdrowień. Pielgrzymów zachwyca obraz Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Obraz został koronowany w 1967 roku. Koronacji dokonali Prymas Wyszyński i Karol Kardynał Wojtyła. Był obecny także Biskup Józef Drzazga. Koronacja obrazu to ważne wydarzenie w historii sanktuarium.

Zobacz też:  Ciekawostki o zamku w Wiśniczu

Obejście sanktuarium i atrakcje

Teren wokół bazyliki oferuje wiele miejsc modlitwy. Warto zobaczyć obejście sanktuarium w Gietrzwałdzie. Znajduje się tu Aleja Różańcowa. Składa się z 15 kapliczek różańcowych. Kapliczki przedstawiają tajemnice różańca. To miejsce sprzyja modlitwie i medytacji. Kolejnym ważnym punktem jest Cudowne Źródełko w Gietrzwałdzie. Woda ze źródełka ma reputację uzdrawiającej. Zostało ono pobłogosławione przez Matkę Bożą. Pielgrzymi często zabierają wodę ze sobą. Na terenie sanktuarium jest też Kalwaria. Składa się ze stacji Drogi Krzyżowej. Można odwiedzić Kaplicę Objawień. Znajduje się ona w miejscu objawień. Warto zobaczyć Izbę Muzealną w Gietrzwałdzie. Przedstawia historię objawień i sanktuarium. Ogrody Gietrzwałdzkie to miejsce odpoczynku. Znajduje się tam Ogród Różańcowy. Można odwiedzić Kaplicę wotywną Św. Józefa. Na terenie sanktuarium jest cmentarz parafialny. Znajduje się tam także cmentarz grzebalny. W pobliżu jest plebania i organistówka. Jest też Dom diecezjalny. Sanktuarium oferuje Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy. Godziny otwarcia sanktuarium są zróżnicowane. W sezonie letnim (czerwiec-sierpień) otwarte jest od 6:00 do 21:00. W pozostałych miesiącach od 7:00 do 20:00.

  • Zaleca się wizytę w Izbie Muzealnej.
  • Warto zobaczyć Ogrody Gietrzwałdzkie.
  • Sprawdź aktualny harmonogram na stronie internetowej.
  • Zadzwoń do biura obsługi pielgrzymów po informacje.
  • Zwróć uwagę na godziny otwarcia muzeum i Ogrodu Różańcowego.

Pielgrzymki do Gietrzwałdu

Gietrzwałd jest celem licznych pielgrzymek. Odwiedzają go pielgrzymi z całej Polski. Pielgrzymowanie do Matki Gietrzwałdzkiej to ważna tradycja. Organizowane są różne formy pielgrzymek. Popularne są pielgrzymki piesze. Odbywają się też pielgrzymki autokarowe. Wiele grup odwiedza Gietrzwałd co roku. Pielgrzymi często odwiedzają Licheń po drodze. Codzienna Msza Święta jest dla pielgrzymów ważna. Odmawiają codziennie różaniec. Pielgrzymka z Lubina dotarła do Gietrzwałdu. Wyruszyli po raz piąty. Chcieli uczcić rocznicę objawień. W tym roku dotarły 22 osoby. Wśród nich były dwie sześcioletnie dziewczynki. Dziennie przechodzą około 30 km. Cały dystans pielgrzymowania wynosi 555 km. Pielgrzymka trwa 10 dni. Odległość do Lichenia w niedzielę wynosiła 17 km. Pielgrzymi odmawiają 4 części różańca dziennie. Organizowane są też pielgrzymki z Warszawy. XVI Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka „RODZIN” idzie do Gietrzwałdu. Pielgrzymka odbędzie się od 19.08 do 27.08 2024 r. Trwa 8 dni. Całkowita długość trasy to około 250 km. Wpisowe wynosi 160 zł za osobę. Dla dzieci i młodzieży opłata to 60 zł. Pielgrzymka rozpocznie się 30 czerwca 2024 w Łomiankach. Zakończy się 6 lipca 2024 w Gietrzwałdzie. Pielgrzymi przejdą przez wiele miejscowości. Są to Zakroczym, Sochocin, Strzegowo i Mława. Dalej Nidzica i Olsztynek. Pielgrzymka ma patronat ks. abpa. Józefa Górzyńskiego. Ma też błogosławieństwo ks. abp. Andrzeja Dzięgi. Pielgrzymki są odpowiedzią na potrzebę ratowania Polskiej Rodziny. Są związane z beatyfikacją Ks. Jerzego Popiełuszko. Upamiętniają też kanonizację Jana Pawła II. Pielgrzymki ewangelizują i propagują myśl Matki Bożej.

  • Podejmij decyzję o pielgrzymowaniu do Matki Gietrzwałdzkiej.
  • Zapisz się telefonicznie przed pielgrzymką.
Zobacz też:  Wojciech Korfanty – Śląski lider i architekt polskiej niepodległości

Atrakcje w Gietrzwałdzie i okolicy

Gietrzwałd oferuje więcej niż tylko sanktuarium. Warto zobaczyć inne atrakcje w Gietrzwałdzie. Miejscowość leży nad Jeziorem Isąg. To dobre miejsce do odpoczynku nad wodą. W Gietrzwałdzie znajduje się Karczma Warmińska. Można tam spróbować regionalnego jedzenia. Jedzenie jest smaczne, porcje odpowiednie. Ceny są przystępne, a obsługa miła. Warto spróbować regionalnego jedzenia w Karczmie Warmińskiej. W Gietrzwałdzie realizowany jest projekt Cichy Memoriał. To bardzo swoiste murale. Nazywane są deskalami. Tworzone są na drewnie. Autorem deskali jest Arkadiusz Andrejkow. W okolicy Gietrzwałdu można zobaczyć wiele miejsc. Gietrzwałd znajduje się około 20 km od Olsztyna. Dojazd zajmuje około 20 minut. W pobliżu są inne miasta. Ostróda leży 18.9 km dalej. Olsztynek jest 17.8 km od Gietrzwałdu. Grunwald znajduje się 29.8 km dalej. Iława jest w odległości 47.5 km. Barczewo to 31.2 km. Warto odwiedzić Świętą Lipkę. To inne znane sanktuarium maryjne na Warmii. Można też pojechać do Lidzbarka Warmińskiego. Warto rezerwować nocleg z wyprzedzeniem. Dotyczy to zwłaszcza sezonu letniego. Noclegi w Gietrzwałdzie są dostępne. Polecane są noclegi w Domu Pielgrzyma. Można też zatrzymać się w Rentynówce. Sprawdzić kalendarz uroczystości. Znajdziesz go na stronie sanktuarium. Adres sanktuarium to ul. Kościelna 4, ul. Klasztorna 1, 11-036 Gietrzwałd. Dostępne są numery telefonu: +48 89 512 31 02 i +48 89 512 34 07. Adres email to [email protected].

Gdzie można zjeść w Gietrzwałdzie?

W Gietrzwałdzie warto zjeść w Karczmie Warmińskiej, która oferuje regionalne dania.

Jakie atrakcje turystyczne są w Gietrzwałdzie poza sanktuarium?

Poza sanktuarium w Gietrzwałdzie można zobaczyć Jezioro Isąg, deskale Arkadiusza Andrejkowa (Cichy Memoriał) oraz Izbę Muzealną i Ogrody Gietrzwałdzkie.

GIETRZWALD PIELGRZYMI

Liczba pielgrzymów w Gietrzwałdzie w różnych okresach

Szczegóły pieszej pielgrzymki Warszawa-Gietrzwałd

Gietrzwałd to ważne miejsce kultu. Jest też atrakcyjnym celem turystycznym. Łączy historię, wiarę i piękno Warmii. Warto przyjechać i zwiedzić Gietrzwałd. Oferuje duchowe przeżycia. Zapewnia też możliwość poznania kultury regionu.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *