Poznaj historię Świętej Jadwigi Śląskiej. Dowiedz się, kim była księżna, jak wyglądało jej życie i dlaczego została patronką. Wyjaśniamy kluczowe fakty z jej biografii.
Życiorys Świętej Jadwigi Śląskiej
Święta Jadwiga Śląska urodziła się około 1174-1180 roku. Przyszła na świat w Andechs w Bawarii. Jej ojcem był Bertold VI, hrabia Andechs i książę Meranii. Matką była Agnieszka z rodu Wettynów. Pochodziła ze znakomitego rodu Wettynów. Była to wpływowa rodzina we wschodnich Niemczech. Jadwiga pobierała nauki w klasztorze benedyktynek w Kitzingen. Klasztorne wychowanie wywarło duży wpływ na młodą księżną. Benedykt Zientara uważa, że ocena jej wczesnej pobożności jest przesadzona. Została wydana za księcia piastowskiego Henryka I Brodatego. Miała wtedy około 12 lat. Zmarła w połowie października 1243 roku. Dokładna data to 14 lub 15 października 1243 roku. Odeszła w Trzebnicy.
Kiedy urodziła się Święta Jadwiga Śląska?
Święta Jadwiga Śląska urodziła się między 1174 a 1180 rokiem.
Gdzie urodziła się Święta Jadwiga Śląska?
Urodziła się w Andechs w Bawarii.
Kto był mężem Świętej Jadwigi Śląskiej?
Jej mężem był Henryk I Brodaty, książę wrocławski.
Kiedy zmarła Święta Jadwiga Śląska?
Święta Jadwiga Śląska zmarła w połowie października 1243 roku.
Życie rodzinne księżnej
Jadwiga i Henryk Brodaty doczekali się siedmiorga dzieci. Mieli trzech synów i trzy córki. Niestety, większość dzieci Jadwigi i Henryka zmarła. Stracili troje dzieci. Jadwiga akceptowała wolę Bożą. Mówiła: „Co je spotkało, jest zgodne z wolą Bożą, której należy być całkowicie posłusznym.” Miała kilku braci. Byli rycerzami lub dostojnikami Kościoła. Dwóch braci zostało biskupami. Jedna siostra, Agnieszka, wyszła za króla francuskiego Filipa Augusta. Inna siostra, Gertruda, wyszła za króla węgierskiego Andrzeja II. Rodzina Jadwigi była bardzo wpływowa w Europie.
Jadwiga była matką najtroskliwszą. Cytowano jej słowa: „Dzięki Tobie, żeś mi dał syna, który w obronie chrześcijaństwa życie swoje położył.” Odnosiły się do śmierci syna, Henryka Pobożnego. Była przykładem głębokiej wiary i akceptacji.
Działalność Jadwigi Śląskiej
Jadwiga nie tylko zajmowała się rodziną. Współdziałała w fundacji klasztoru Cysterek w Trzebnicy. Klasztor powstał w 1202 roku. Była to ważna placówka. W 1201 roku Henryk I Brodaty objął samodzielne rządy. Jadwiga wspierała jego działalność. Dbała o swoich poddanych i ich dobrobyt. Zasłynęła jako orędowniczka skazańców. Pomagała biednym ludziom. Chodziła boso, by być bliżej nich. Jej spowiednik nakazał jej nosić buty. Spełniła polecenie w nietypowy sposób. Nosiła buty przypięte do paska.
Jadwiga jako święta
Jadwiga Śląska cieszyła się opinią świętości. Miała wielki autorytet moralny. Proces kanonizacyjny rozpoczął się w 1260 roku. Została kanonizowana 26 marca 1267 roku. Dokonał tego papież Klemens IV. Przez lata była jedyną polską świętą. Jej żywot opisano w 60 obrazach. Kopia „Legendy o św. Jadwidze” powstała w 1451 roku. Sporządził ją Peter Freytag z Brzegu. Odrysy wykonał Wolff Erdmann von Seidlitz.
Kiedy Jadwiga Śląska została kanonizowana?
Święta Jadwiga Śląska została kanonizowana w 1267 roku.
Kto kanonizował Świętą Jadwigę Śląską?
Kanonizował ją papież Klemens IV.
Jadwiga jako patronka i jej kult
Święta Jadwiga Śląska jest ważną patronką. Czczona jest jako patronka Polski i Śląska. Jest patronką archidiecezji wrocławskiej. Obejmuje opieką diecezję w Gorlitz. Czczona jest jako patronka uchodźców. Opiekuje się małżeństwami i rodzinami chrześcijańskimi. Jest patronką pokoju i współpracy między narodami. Kult św. Jadwigi jest żywy do dziś. Istnieje w Polsce i w Niemczech. Kult istnieje także w Czechach, Austrii, a także na Węgrzech. Córka Jadwigi, Gertruda, propagowała kult matki.
Święta Jadwiga Śląska jest patronką dnia wyboru Jana Pawła II. Karol Wojtyła odwiedził sanktuarium w Trzebnicy. Było to w dniach 29-31 sierpnia 1965 roku. Jan Paweł II widział w niej wzór miłości bliźniego i Boga. Powiedział: „Jestem głęboko przekonany, że w tamtym pamiętnym dniu św. Jadwiga stała się również Patronką wyboru pierwszego w dziejach Polaka na stolicę św. Piotra.” Święta Jadwiga Śląska patronuje na czasy współczesne. Kult św. Jadwigi rośnie w Portugalii. Portugalscy katolicy wierzą w jej wstawiennictwo. Proszą o pomoc w trudnych materialnych sytuacjach.
Kto jest patronką Śląska?
Święta Jadwiga Śląska jest patronką Śląska.
Jakim grupom patronuje Święta Jadwiga Śląska?
Jadwiga Śląska patronuje uchodźcom, małżeństwom i rodzinom chrześcijańskim.
Ciekawostki o Świętej Jadwidze
Święta Jadwiga Śląska natknęła się na wylaną rzekę. Było to w trakcie pielgrzymki do Krakowa. Dziedzic odmówił jej pomocy. Nie wiedział wtedy, kim jest. Z jej postacią związane są legendy. Jedna z nich opowiada o jej pielgrzymce i odmowie pomocy. Inną historią jest ta o chodzeniu boso. Spowiednik kazał jej nosić buty. Ona nosiła je przypięte do paska. Chciała być solidarna z biednymi. Św. Jadwiga uzdrawiała chorych. Mówi się, że miała dar odczytywania myśli. Marcin Styczeń napisał piosenkę o św. Jadwidze. To pokazuje, jak postać świętej inspiruje artystów. Istnieje Wirtualne Muzeum Kultu Świętej Jadwigi Śląskiej. Można tam zobaczyć rekonstrukcję jej twarzy. Rekonstrukcja powstała około 30 lat temu. Odkryto jej relikwie w 2020 roku. Sanktuarium znajduje się w Trzebnicy. Można tam odwiedzić grobowiec świętej.
- Sprawdź również artykuły o innych świętych.
- Zobacz zebrane w tym miejscu artykuły o historii Polski.
- Odwiedź miejsca związane ze Świętą Jadwigą.
- Transmisja nowenny ON-LINE dostępna jest na YouTube.
Święta Jadwiga Śląska to postać historyczna i duchowa. Jej życie, działalność i kult są nadal ważne. Jest wzorem miłości bliźniego i Boga. Jej patronat obejmuje wiele dziedzin życia.
Zobacz także: