Seria filmów „Piraci z Karaibów” to globalny fenomen. Przenosi widzów w świat morskich przygód i legendarnych postaci. Poznaj historię, bohaterów oraz sekrety tej popularnej franczyzy. Sprawdź też, co czeka nas w przyszłości.
Wprowadzenie do świata Piratów z Karaibów
„Piraci z Karaibów” to popularna seria filmów przygodowych. Wyprodukowały ją studia Jerry’ego Bruckheimera i Walt Disney Pictures. Seria czerpie inspirację z atrakcji w Disneylandzie. Atrakcja „Pirates of the Caribbean” została otwarta w 1967 roku. Pierwsza część filmowej sagi ukazała się w 2003 roku. Ostatni film miał premierę w 2017 roku. Do tej pory powstało pięć filmów. Seria zdobyła ogromną popularność na całym świecie. Przychody z filmów przekroczyły 3,7 miliarda dolarów. Filmy zdobyły 11 nominacji do Oscara. Jeden Oscar trafił do twórców.
Głównym bohaterem serii jest kapitan Jack Sparrow. W jego rolę wcielił się Johnny Depp. Postać Jacka Sparrowa stała się ikoną popkultury. Ekscentryczny i nieprzewidywalny pirat podbił serca widzów.
Prawdziwa historia piractwa na Karaibach
Piractwo ma bardzo długą historię. Początków można doszukiwać się w starożytności. Pierwsze rozboje na morzach pojawiały się wraz ze wzrostem popularności szlaków morskich. Greckie określenie „peiratēs” pojawiło się około IV–III wieku p.n.e. Oznaczało zbójnika napadającego na morzu. W średniowieczu piractwem zajmowały się ludy Normanów, Wandalów, Wizygotów.
Karaiby stały się rajem dla piratów w XVII wieku. Szczególnie burzliwy był przełom XVIII i XIX wieku. Złota era piractwa trwała krótko. Obejmowała lata 1715–1725. Kilkunastu wyjętych spod prawa komodorów utworzyło republikę piracką na Bahamach. Główną bazą bukanierów było New Providence. W 1718 roku zlikwidowano piracką kryjówkę w Nassau. Zrobił to gubernator Bahamów Woodes Rogers. Inną ważną siedzibą bukanierów była Tortuga. Później przenieśli się do Port Royal na Jamajce. Ostania wyprawa bukanierów miała miejsce w 1697 roku w Cartagenie.
W 1724 roku w Londynie wydano ważną książkę. Nosiła tytuł „Dzieje rabunków i mordów popełnionych przez najsłynniejszych piratów”. Autorem był kapitan Charles Johnson. Książka jest jednym z najbardziej wiarygodnych źródeł o piratach. Amerykański językoznawca J.R. Moore sugerował, że Johnson to pseudonim Daniela Defoe. Książka „Republika Piratów” autorstwa Colina Woodarda opisuje czasy 1716-1718. Pokazuje dzieje piratów przez indywidualne historie. Może być dobrym wstępem dla fanów filmowej serii.
Najsłynniejsze postacie piratów z Karaibów – fikcja i rzeczywistość
Filmy „Piraci z Karaibów” przedstawiają barwne postacie. Niektóre z nich mają historyczne pierwowzory. Inne to wytwór wyobraźni twórców.
Legendarny Czarnobrody
Czarnobrody istniał naprawdę. Był najgroźniejszym piratem w historii Karaibów. Nazywał się Edward Teach. Był wrogiem Korony Brytyjskiej. Zyskał sławę przez swój wygląd i okrutne metody. Jego załoga liczyła 400 osób. Statek miał 60 dział. Czarnobrody został schwytany i zginął w 1718 roku. Miał wtedy około 35 lat. Jego legenda przetrwała wieki. Wpłynął na kulturę masową. Pojawił się w filmach takich jak „Duch Blackbearda” (1952), „Czarnobrody” (2006) i „Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach” (2011).
lepiej mieć czarną brodę, niż czarną banderę
W filmowej serii „Piraci z Karaibów” Czarnobrody również się pojawia. Gra go Ian McShane. Jest antagonistą w czwartej części.
Postacie z filmowej serii
Filmowa seria stworzyła własną galerię niezapomnianych piratów i bohaterów. Oto kilka kluczowych postaci:
- Kapitan Jack Sparrow: Główny bohater. Ekscentryczny, sprytny i nieprzewidywalny. Wcielił się w niego Johnny Depp.
- Kapitan Hector Barbossa: Grany przez Geoffreya Rusha. Antagonista, a później sojusznik Jacka. Kapitan okrętu „Czarna Perła”.
- Will Turner: Młody rzemieślnik, który staje się piratem. Chce ocalić swoją ukochaną. Gra go Orlando Bloom.
- Elizabeth Swann: Córka gubernatora. Zostaje wciągnięta w świat piratów. Wcieliła się w nią Keira Knightley.
- Davy Jones: Władca mórz i kapitan „Latającego Holendra”. Gra go Bill Nighy.
- Lord Cutler Beckett: Przedstawiciel Kompanii Wschodnioindyjskiej. Wróg piratów. Gra go Tom Hollander.
Obsada serii jest bardzo bogata. Wystąpili w niej także Kevin McNally (Joshamee Gibbs), Jonathan Pryce (gubernator Weatherby Swann), Stellan Skarsgård (Bill „Rzemyk” Turner), Penélope Cruz (Angelica), Javier Bardem (Kapitan Salazar).
Szczegóły produkcji i ciekawostki z planu filmowego
Tworzenie filmów o piratach to ogromne przedsięwzięcie. Wymagało ono wielkiego budżetu i zaawansowanych technologii. Na przykład, film „Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach” miał budżet 380 milionów dolarów. Ponad 100 milionów przeznaczono na efekty specjalne. Film wykorzystał zaawansowaną technologię 3D.
Proces castingu był intensywny. Ponad 7000 kandydatów brało udział w przesłuchaniach do ról piratów. Wybrano 6 aktorów do obsady na statku „Zemsta Królowej Anny”. W Londynie zatrudniono 500 statystów. Podczas zdjęć wykorzystano 25 konnych pojazdów i 50 koni.
Seria obfituje w interesujące ciekawostki zza kulis:
- Charakterystyczny brud na twarzach piratów uzyskiwano między innymi za pomocą czekolady.
- Johnny Depp potrzebował dublera w trakcie niektórych scen.
- Nazwiska w filmie pochodzą od nazwisk ornitologów.
- Aktorzy mieli sporą przestrzeń do improwizacji podczas kręcenia.
- W pierwszej części filmu pojawia się ukryty motyw głowy Myszki Miki.
- Zdjęcia kręcono na kilku kontynentach. Były to Australia, USA i Wielka Brytania.
- Johnny Depp nosił specjalne soczewki. Działały jak okulary przeciwsłoneczne.
- Podczas kręcenia „Skrzyni Umarlaka” konieczna była ewakuacja. Powodem był huragan.
- Akcja filmu w Singapurze rozgrywa się w czasach. Wtedy Singapuru jeszcze nie było.
- W jednym z ujęć widać tatuaż Orlando Blooma.
- Keira Knightley miała raptem siedemnaście lat na planie „Klątwy czarnej perły”.
- Reżyser Gore Verbinski zaskoczył aktorów. Nie poinformował ich o scenie z klatką. Chciał uzyskać naturalne reakcje.
- Kapitan Barbossa powraca w drugiej części filmu. Wcześniej został uśmiercony w pierwszej części.
- Johnny Depp wolał nocować na statku podczas kręcenia.
- Rozważano wielu aktorów do ról w serii. W tym Hugh Jackmana i Michaela Keatona.
- Geoffrey Rush ma swoje przyzwyczajenie. Stara się pojawiać po lewej stronie kadru.
Postać Jacka Sparrowa pierwotnie miał zagrać Hugh Jackman. Michael Eisner, szef studia Disney, początkowo nie był zadowolony z kreacji Deppa. Johnny Depp inspirował się Keithem Richardsem z The Rolling Stones oraz postacią Pepé Le Pew. Orlando Bloom został wybrany do roli Willa Turnera. Jego popularność jako Legolasa miała znaczenie. Paul McCartney zagrał wujka Jacka Sparrowa w piątej części.
Ile farby zużyto do filmu „Skrzynia umarlaka”?
Do filmu „Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka” użyto ponad 10 tysięcy litrów farby.
Czy Jack Sparrow miał zginąć w pierwszym filmie?
Tak, pierwotnie planowano, że postać Jacka Sparrowa zginie w pierwszym filmie.
Skąd wzięła się inspiracja dla postaci Jacka Sparrowa?
Johnny Depp inspirował się Keithem Richardsem z The Rolling Stones oraz postacią animowaną Pepé Le Pew.
Polski generał na Karaibach – historia Ignacego Blumera
Historia piratów kryje wiele niezwykłych opowieści. Jedna z nich dotyczy Polaka. Ignacy Blumer był żołnierzem Kościuszki. Uczestniczył w kampaniach napoleońskich. Jego losy zaprowadziły go na Karaiby. Wielu polskich żołnierzy dotarło na Haiti. Mieli tam stłumić powstanie niewolników. Haiti zostało odkryte przez Krzysztofa Kolumba w 1492 roku. Powstanie niewolników w Saint-Domingue wybuchło w 1791 roku. Blumer przybył na Haiti w 1803 roku. Miał wtedy 30 lat. Porzucił regularne szeregi. Stanął za sterem korsarskiego statku.
Był jednym z nielicznych Polaków. Doświadczył życia pirata z Karaibów. Jan Pachoński opisał go. Stwierdził, że był patriotą skłonnym do poświęceń. Wyróżniał się męstwem i łaknieniem przygody. Wacław Tokarz nazwał go świetnym oficerem piechoty. Był dawnym żołnierzem kościuszkowskim i legionistą. Losy Ignacego Blumera po powrocie do Europy były tragiczne. Zginął zastrzelony w Warszawie w 1830 roku. Padł od kul własnych rodaków. Przełom XVIII i XIX wieku był burzliwym okresem. Dotyczył polskich sił zbrojnych.
- Postać Ignacego Blumera mogłaby być inspiracją do filmu fabularnego.
Przyszłość sagi Piraci z Karaibów
Disney planuje kontynuację serii. W przygotowaniu są dwie nowe części. Jedna to nowa główna odsłona sagi. Scenariusz napisze Jeff Nathanson. Pisał wcześniej scenariusz do „Zemsty Salazara”. Drugi projekt to spin-off. Główną rolę ma zagrać Margot Robbie. Scenariusz do spin-offu napisze Christina Hodson. Napisała scenariusze do „Ptaków nocy” i „Bumblebee”. Producentem obu filmów jest Jerry Bruckheimer.
Prace na planie „Piratów z Karaibów 6” rozpoczną się pod koniec 2025 roku. Lokalizacją kręcenia będzie Saint Vincent na Morzu Karaibskim. Przewidywana data premiery to 2028 rok. Johnny Depp nie jest potwierdzony do powrotu. Prawdopodobnie nie będzie częścią nowego projektu. Disney planuje reboot franczyzy z nową obsadą. Scenarzystami nowego filmu są Craig Mazin i Ted Elliot. Jerry Bruckheimer dąży do nakręcenia drugiego filmu z bohaterkami. Disney pragnie zaangażować Austina Butlera do nowego projektu.
Czy Johnny Depp wróci jako Jack Sparrow?
Johnny Depp nie jest potwierdzony do powrotu w roli Jacka Sparrowa w nadchodzących filmach. Disney planuje reboot serii.
Kiedy rozpoczną się prace nad „Piratami z Karaibów 6”?
Prace na planie nowego filmu mają rozpocząć się pod koniec 2025 roku.
Czy powstanie spin-off serii?
Tak, w przygotowaniu jest spin-off serii „Piraci z Karaibów”. Główną rolę ma zagrać Margot Robbie.
Seria „Piraci z Karaibów” to fenomen kulturowy. Łączy historyczne tło z fantastyczną przygodą. Fani mogą przenieść się na karaibskie wody. Warto obejrzeć wszystkie filmy. Od 14 czerwca 2022 roku seria jest dostępna na platformie Disney+. Oczekiwanie na nowe filmy trwa. Przyszłość sagi zapowiada się ciekawie. Nawet bez kultowego Jacka Sparrowa.
- Warto obejrzeć filmy, aby przenieść się na karaibskie wody.
- RMF Classic+ uruchomi stację. Będzie tam muzyka tylko z serii „Piraci z Karaibów”.
Zobacz także: