Zygmunt Krasiński to wybitny polski poeta romantyczny. Był jednym z Trzech Wieszczów narodowych. Poznaj jego życie, najważniejsze dzieła i fascynujące fakty.
Biografia Zygmunta Krasińskiego
Zygmunt Krasiński urodził się w Paryżu. Data urodzenia to 19 lutego 1812 roku. Pochodził z zamożnej rodziny magnackiej. Był jedynakiem. Jego ojcem był Wincenty Krasiński. Ojciec był generałem napoleońskim. Matka Zygmunta to Maria Urszula z książąt Radziwiłłów. Stracił matkę wcześnie. Relacja z ojcem silnie wpłynęła na jego życie. Ojciec chrzestny Zygmunta to Napoleon Bonaparte. Pierwszy poważny związek Krasińskiego zakończył jego ojciec.
Pochodzenie i młodość
Zygmunt Krasiński nosił herb Ślepowron. Ten sam herb nosili Ignacy Mościcki. Miał go też Wojciech Jaruzelski. Karol Szymanowski również używał tego herbu. Ignacy Krasicki nie miał żadnych powiązań z Krasińskim. Zygmunt Krasiński miał wiele imion. Otrzymał ich pięć. Brzmiały: Napoleon, Stanisław, Adam, Feliks, Zygmunt. Dzieciństwo spędził między innymi w Opinogórze. Ukończył Liceum Lindego w 1827 roku.
Studia i życie za granicą
Zygmunt Krasiński studiował prawo. Uczył się na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował tam w latach 1827-1829. Przerwał studia z powodu konfliktu z kolegami. Większość życia spędził poza Polską. Mieszkał głównie we Włoszech i Francji. Często przebywał w Genewie i Rzymie. Podróżował z Adamem Mickiewiczem w Alpy. Spotkał Juliusza Słowackiego w Rzymie. Bronił papieża z Cyprianem Kamilem Norwidem. Działo się to podczas rewolucji w 1848 roku.
Miłości i małżeństwo
Krasiński przeżywał burzliwe romanse. Jednym z nich był związek z Joanną Bobrową. Jego wielką miłością była Delfina Potocka. Utrzymywał z nią intensywną korespondencję. Napisał do niej około pięciu tysięcy listów. Do dziś zachowało się 3500 z nich. Listy te uważa się za wybitne dzieło. Są one arcydziełem epistolografii miłosnej. Jak oceniają badacze, stanowią „Największe osiągnięcie epistolografii miłosnej w dziejach światowego romantyzmu”. Ożenił się z Elizą z Branickich. Ślub wzięli 26 lipca 1843 roku. Miał z żoną czworo dzieci. Fryderyk Chopin był oczarowany talentem wokalnym Delfiny Potockiej.
Ile listów napisał Krasiński do Delfiny Potockiej?
Zygmunt Krasiński napisał do Delfiny Potockiej około pięciu tysięcy listów. Zachowało się 3500 z nich.
Twórczość Zygmunta Krasińskiego
Zygmunt Krasiński był wybitnym twórcą. Należał do największych poetów romantyzmu. Był też dramatopisarzem i filozofem. Zadebiutował w 1828 roku. Jego twórczość wpisuje się w epokę romantyzmu. Refleksja nad historią i losem narodu jest w niej obecna. Poruszał tematykę rewolucji i przyszłości ludzkości. Jego dzieła były często publikowane anonimowo.
Zygmunt Krasiński jako Wieszcz Narodowy
Krasiński jest jednym z Trzech Wieszczów. Wraz z Mickiewiczem i Słowackim tworzą tę trójcę. Do grona wieszczów zaliczano go tradycyjnie. Wieszczowie to poeci profetyczni. Ich dzieła zawierały jasnowidzenie historii. Ukazywały wizję przyszłości narodu. Jak podaje jedna z definicji, „Krasiński tradycyjnie zaliczany był do 'trójcy wieszczów’, profetycznych poetów, których refleksja nad dziejami ludzkości i narodu jest zarazem jasnowidzeniem celowości historii oraz wizją przyszłości.”
Najważniejsze dzieła
Największym dziełem Krasińskiego jest *Nie-Boska komedia*. Dramat ukazał się w 1835 roku. Przedstawia konflikt rewolucji i arystokracji.
„Każda rewolucja pragnie zawsze tego samego – zniszczyć stary świat i na jego gruzach zbudować nowy, lepszy i gwarantujący wszystkim wolność.” – Zygmunt Krasiński
„Hrabia staje na czele obozu kontrrewolucjonistów, ponieważ wie, że istnieją wartości, bez których ludzkość nie może przetrwać.” – Zygmunt Krasiński
Krasiński napisał też *Agaj-Han*. Utwór ten pochodzi z 1833 roku. Inne ważne dzieła to *Irydion* (1836). Stworzył poemat *Przedświt* (1843). Pisał również *Psalmy przyszłości* w latach 1845-1848. Jego dzieła są lekturami szkolnymi.
Jakie są najważniejsze dzieła Krasińskiego?
Do najważniejszych dzieł Zygmunta Krasińskiego należą: Nie-Boska komedia, Agaj-Han, Irydion, Przedświt, Psalmy przyszłości.
Krasiński jako epistolograf
Zygmunt Krasiński był wybitnym epistolografem. Jego listy stanowią ważną część jego spuścizny. Jest uznawany za najwybitniejszego epistolografa polskiego. Szczególnie cenne są listy do Delfiny Potockiej. Pokazują one głębię jego uczuć i myśli. Listy te są analizowane przez badaczy literatury.
Ciekawostki o Zygmuncie Krasińskim
Życie Zygmunta Krasińskiego obfitowało w ciekawe fakty. Urodził się w Paryżu, ale zmarł również w Paryżu. Miał 47 lat w chwili śmierci. Został pochowany w Opinogórze. Spoczął tam w rodowej krypcie. Jego pełne imię to Napoleon Stanisław Adam Feliks Zygmunt Krasiński. Był jedynakiem. Matkę stracił we wczesnym dzieciństwie. Ojciec Wincenty Krasiński miał ogromny wpływ na jego wychowanie i wybory życiowe.
Gdzie pochowano Zygmunta Krasińskiego?
Zygmunt Krasiński został pochowany w Opinogórze koło Ciechanowa.
Krasiński w oczach współczesnych i badaczy
Współcześni Krasińskiego doceniali jego talent. Juliusz Słowacki nazywał go „kochanym Poetą Ruin”. Zwrot ten pojawił się w dedykacji do *Balladyny*. Cyprian Kamil Norwid cenił przyjaźń z Krasińskim.
„Światu, Polsce, mnie, umarł Zygmunt Krasiński. Wielki to jest szwank postradać szlachetnie się różniącego przyjaciela.” – C.K. Norwid
Marcin Król, historyk idei, widział w Krasińskim głębokiego myśliciela. Uważał go za myśliciela rangi europejskiej. Według Króla jako poeta ustępował Mickiewiczowi, Słowackiemu i Norwidowi. Na temat twórczości Krasińskiego powstaje wiele opracowań. Niektóre mają charakter paszkwilancki. Ukoronowaniem badań jest wydanie Dzieł zebranych. Ukazało się 12 woluminów. Wydał je UMK w Toruniu w 2017 roku. Redaktorem naukowym był Mirosław Strzyżewski. Pierwsze dwa tomy przygotował Maciej Szargot. Maciej Szargot jest autorem książki. Tytuł to „Kochany Poeto Ruin…” Studia o Krasińskim. Książka ta stanowi wyraz hołdu i fascynacji twórczością poety. Jest istotnym źródłem dla polonistów.
Cytaty Zygmunta Krasińskiego
Krasiński pozostawił wiele zapadających w pamięć cytatów. Dotyczą one ważnych tematów. Mówią o sprawiedliwości i przyszłości Polski. Traktują o wolności, miłości i ludzkiej naturze. Oto niektóre z nich:
„Cokolwiek będzie, cokolwiek się stanie, Jedno wiem tylko: sprawiedliwość będzie, Jedno wiem tylko: Polska zmartwychwstanie…” – Zygmunt Krasiński
„Wolność, najszlachetniejszy dar Boga na ziemi, wszystkie inne przyćmiewa. Kto ją raz utraci, ten więdnieje, usycha i ginie.” – Zygmunt Krasiński
„Witam cię, góro! witam cię, nieśmiertelności obrazie na ziemi przeznaczonej zagubie!” – Zygmunt Krasiński
„Każda nowość razi, obraża nawet, zanim da się rozpoznać.” – Zygmunt Krasiński
„Miłość jest darem nieba, nadużyta – piekła!” – Zygmunt Krasiński
„Pycha – to karłów zbuntowanych siła.” – Zygmunt Krasiński
„U ludzi marne słowo jest także potęgą.” – Zygmunt Krasiński
Zobacz także: