Zbigniew Wodecki był wybitnym polskim muzykiem, kompozytorem i wokalistą. Jego twórczość na zawsze wpisała się w historię polskiej kultury. Poznaj życie i karierę tego niezwykłego artysty.
Dzieciństwo i początki muzycznej drogi
Zbigniew Wodecki urodził się 6 maja 1950 roku w Krakowie. Miał kontakt z muzyką od najmłodszych lat. Był dzieckiem trębacza orkiestry symfonicznej. Jego matka była sopranistką. Siostra Zbigniewa Wodeckiego została wiolonczelistką. Została solistką operetki krakowskiej.
Zbigniew Wodecki zaczął karierę muzyczną w wieku 16 lat. Studiował grę na skrzypcach. Uczył się także kompozycji. Studiował na Akademii Muzycznej w Krakowie. Został wyrzucony z liceum muzycznego. Później dostał się do klasy skrzypiec.
Moje dzieciństwo… Miałem świetnie. – Zbigniew Wodecki
Jego przygoda z muzyką rozpoczęła się w latach sześćdziesiątych. W swoich utworach wykonywał partie na trąbce. Grał także na skrzypcach. Miał potężny głos. Był multiinstrumentalistą.
Kariera i współpraca z wybitnymi artystami
Zbigniew Wodecki szybko zyskał popularność. W 1972 roku został solistą zespołu „Vincent i Wodecki”. W 1975 roku uczestniczył w festiwalu w Opolu. Zaprezentował utwór „Oczarowanie”. W 1977 roku wydał pierwszy solowy album. Nosił tytuł „Zbigniew Wodecki”.
Wodecki współpracował z wieloma artystami. Po występie z Markiem Grechutą otrzymał propozycję współpracy. Towarzyszył Ewie Demarczyk w trasach koncertowych. Wystąpił z nią na paryskiej scenie Olympia. Współpracował z Zenonem Laskowikiem. Działo się to w okresie stanu wojennego. Współpracował z wybitnymi artystami. Wymienić można Krystynę Prońko. Grał z Ireną Santor. Pracował z Ewą Bem. Występował z Eleni.
W latach 80. koncertował za granicą. Występował w Niemczech. Koncertował w Czechosłowacji. Grał także w Stanach Zjednoczonych.
Największe przeboje i działalność telewizyjna
Zbigniew Wodecki stworzył wiele przebojów. Piosenka „Lubię wracać tam gdzie byłem” stała się klasykiem. Wojciech Młynarski napisał do niej tekst. Artysta zadedykował ten utwór swojej żonie. Nazywała się Krystyna Wodecka. Inną znaną piosenką jest „Zacznij od Bacha”. Popularność zdobyła też „Pszczółka Maja”. Śpiewał „Rzuć to wszystko co złe”. Wykonywał utwór „Chałupy welcome to”.
Nie uważam, żeby bycie rozpoznawalnym przez najsłynniejsze przeboje było dla mnie przekleństwem. To prawdziwe szczęście. – Zbigniew Wodecki
W latach 90. występował w popularnych programach telewizyjnych. Brał udział w „Jaka to melodia?”. Występował w „Rolnik szuka żony”. Był jurorem w „Dancing with the Stars”. W 2012 roku był trenerem w „The Voice of Poland”.
W 2000 roku wydał album „Kolędy i pastorałki”. W 2014 roku ukazała się reedycja jego pierwszej płyty. Album z 1976 roku zyskał nowe życie. Odtworzenia jego piosenek na Spotify są wysokie. Biją na głowę wielu popularnych artystów.
Życie prywatne i rodzinne
Zbigniew Wodecki poznał swoją żonę w wieku 18 lat. Ożenił się z Krystyną Wodecką. Ślub wzięli 30 czerwca 1971 roku. Miał troje dzieci. Były to Joanna, Katarzyna i Paweł.
Bo ja lepiej sobie radzę ze skrzypcami niż z życiem prywatnym. – Zbigniew Wodecki
Córka Katarzyna Wodecka-Stubbs aktywnie pielęgnuje pamięć o ojcu. Ujawnia wspomnienia o nim. Organizuje festiwal „Wodecki Twist Festival”.
Ile dzieci miał Zbigniew Wodecki?
Zbigniew Wodecki miał trójkę dzieci. Były to Joanna, Katarzyna i Paweł.
Kiedy Zbigniew Wodecki się ożenił?
Zbigniew Wodecki ożenił się 30 czerwca 1971 roku. Jego żoną została Krystyna Wodecka.
Ostatnie lata życia i śmierć
Zbigniew Wodecki był aktywny zawodowo. Występował na scenie praktycznie do końca życia. Świętował 40-lecie pracy artystycznej. Zmarł w trakcie jubileuszowej trasy koncertowej. Artysta miał dystans do siebie. Nigdy nie miał dystansu do muzyki.
W maju 2017 roku przeszedł operację kardiochirurgiczną. Była to operacja wszczepienia bajpasów. Muzyk trafił do szpitala z udarem. Zapadł w śpiączkę kliniczną. Zmarł 22 maja 2017 roku w Warszawie. Miał 67 lat. Powodem śmierci był udar. Nastąpił w wyniku powikłań po operacji.
Kilka tygodni przed operacją zamówił nowy tekst piosenki. Napisał go Jacek Cygan. Jacek Cygan współpracował z Wodeckim. Pisał dla niego teksty. Spotkali się w Krakowie. Rozmawiali w restauracji.
Jacuś napisz mi, ale żeby nie było za dużo słów, bo się nie nauczę. – Zbigniew Wodecki
Napisz mi też, to się opłaci. – Zbigniew Wodecki
Jacek Cygan namęczył się nad tekstem. Skończył go po dwóch tygodniach. Niestety, nie zdążył wysłać piosenki przed śmiercią artysty.
Kayah wykonała ostatni utwór Zbigniewa Wodeckiego. Była to piosenka „Chwytaj dzień”. Została nagrana z wykorzystaniem technik cyfrowych. Połączyły głos Kayah z nagraniami wokalu Wodeckiego. Powstał wirtualny duet.
To niezwykłe wyróżnienie – zaśpiewać na tej płycie także 'Chwytaj dzień’ – duet ze śladem wokalnym, jaki po Zbyszku pozostał. – Kayah
Kiedy zmarł Zbigniew Wodecki?
Zbigniew Wodecki zmarł 22 maja 2017 roku. Miał 67 lat.
Jaka była przyczyna śmierci Zbigniewa Wodeckiego?
Zbigniew Wodecki zmarł w wyniku udaru. Udar był powikłaniem po operacji wszczepienia bajpasów.
Pamięć o artyście i jego dziedzictwo
Pamięć o Zbigniewie Wodeckim jest wciąż żywa. Fani nadal słuchają jego muzyki. Po jego śmierci trzy płyty znalazły się na szczycie list sprzedaży. Były to dwa platynowe albumy i jeden złoty.
W dniu pogrzebu oddano mu hołd. 30 maja 2017 roku Kraków uczcił jego pamięć. Z Wieży Mariackiej wybrzmiał utwór „What a Wonderful World”.
Bliscy artysty dzielą się wspomnieniami. Córka Katarzyna Wodecka-Stubbs przejęła prowadzenie Fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego. Fundacja pielęgnuje jego dziedzictwo. Organizuje festiwal „Wodecki Twist Festival”.
W 2023 roku powstał film dokumentalny. Nosi tytuł „Lubię wracać tam, gdzie byłem”. To filmowa biografia artysty. Produkcja trwała 56 minut. Film został wyprodukowany w Polsce. Pokazuje życie i twórczość Wodeckiego.
Zbigniew Wodecki był kimś więcej niż artystą – był zjawiskiem. – Opinia
Zbigniew Wodecki otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Było to w 2004 roku. Był uznawany za tytana pracy. Najbliżsi uważali go za pracoholika. Wspominany jest z czułością i sentymentem.
Wspominam go zawsze z ogromną czułością i ogromnym sentymentem. – Olga Bończyk
Był wyjątkowy. – Olga Bończyk
Mija 8 lat od śmierci Zbigniewa Wodeckiego (stan na 22 maja 2025). Obchodzono by jego 75. urodziny (stan na 6 maja 2025).
Zbigniew Wodecki na zawsze pozostanie w sercach słuchaczy. Jego muzyka wciąż inspiruje kolejne pokolenia.
Zobacz także:
- Zbigniew Herbert w 100. rocznicę urodzin: Poeta, Człowiek, Legenda
- Zbigniew Religa – pionier polskiej kardiochirurgii i pierwszy przeszczep serca
- Zygmunt I Stary (1467–1548) – Życie, panowanie i potomstwo króla Polski
- Stefan Batory – król elekcyjny Rzeczypospolitej
- Stefan Banach – polski geniusz matematyki i twórca analizy funkcjonalnej