Maria Pawlikowska-Jasnorzewska to jedna z najwybitniejszych poetek polskiej literatury, autorka takich dzieł jak „Słowo o Jakubie Szeli” czy „Czarodziejka”. Jej bogate życie i twórczość wzbudza zainteresowanie zarówno wśród miłośników poezji, jak i badaczy literatury. W tym artykule przedstawimy kilka ciekawych faktów związanych z życiem i twórczością tej wyjątkowej kobiety.
Życie Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska urodziła się w Krakowie w 1891 roku jako Maria Kossakowska. Była córką poety i pisarza Antoniego Kossakowskiego. W 1913 roku poślubiła aktora Witolda Pawlikowskiego, z którym miała córkę Irenę. Po rozwodzie z mężem w 1921 roku poślubiła pochodzącego z Rosji inżyniera Stefana Jasnorzewskiego, z którym miała córkę Annę.
W czasie I wojny światowej Maria Pawlikowska-Jasnorzewska działała jako pielęgniarka na froncie. W okresie międzywojennym tworzyła poezję, sztuki teatralne i powieści. W czasie II wojny światowej, podczas okupacji niemieckiej, mieszkała w Warszawie, gdzie była jednym z liderów konspiracji. W 1945 roku wyjechała do Anglii, a następnie do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędziła resztę życia. Zmarła w 1945 roku w Beverly Hills w wieku 54 lat.
Twórczość Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska jest autorką wielu wspaniałych dzieł literackich. Jej poezja charakteryzuje się bogatym językiem i głębokimi emocjami. Do jej najbardziej znanych utworów należą „Słowo o Jakubie Szeli”, „Czarodziejka”, „Dymy nad Birkenau”, „Niebieskie migdały” i wiele innych. Pisarka była także autorką sztuk teatralnych, takich jak „Kleopatra i Cezar”, „Męczeństwo Piotra Oheya” czy „Król Maciuś Pierwszy”.
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska a feminizm
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska była jedną z pierwszych polskich poetek, która podejmowała tematykę kobiecą i feminizm w swojej twórczości. Jej wiersze poruszają problemy związane z byciem kobietą w społeczeństwie, takie jak miłość, macierzyństwo, praca i walka o równouprawnienie. Jednak życie tej wybitnej artystki było pełne ciekawych faktów i wydarzeń, które warto poznać.
Życiorys Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska urodziła się 24 listopada 1891 roku w Krakowie. Była jedynaczką w rodzinie o intelektualnych tradycjach. Jej ojciec, Władysław Pawlikowski, był znanym pisarzem, dziennikarzem i wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego. Matka Marii, Anna z d. Pfeiffer, była tłumaczką literatury francuskiej. Maria miała więc zapewnione dobre warunki do rozwijania swojej pasji do literatury.
W wieku 18 lat Maria wyszła za mąż za aktora i reżysera Władysława Orkana, który był już wtedy znanym i cenionym artystą. Związek ten przetrwał 9 lat i zakończył się rozwodem. W 1920 roku Maria poślubiła po raz drugi – swojego długoletniego przyjaciela, Stefana Żeromskiego, z którym była aż do jego śmierci w 1925 roku. Po tym tragicznym wydarzeniu Maria opuściła Polskę i wyjechała do Włoch, gdzie mieszkała i tworzyła przez 12 lat.
Po powrocie do kraju w 1937 roku Maria wzięła ślub z Januszem Leonem Wiśniewskim, swoim dawnym uczniem i wielkim miłośnikiem jej twórczości. W 1939 roku Maria i Janusz zostali aresztowani przez Niemców i osadzeni w obozie koncentracyjnym. Udało im się jednak zbiec i przez Węgry i Jugosławię dotarli do Włoch, gdzie spędzili okres wojny. Po wojnie Maria i Janusz osiedlili się w Skolimowie pod Warszawą, gdzie Maria spędziła resztę swojego życia.
Najważniejsze dzieła Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska jest autorką ponad dwustu tomików poezji, dramatów, opowiadań i powieści. Jej twórczość obejmuje wiele różnych tematów i gatunków literackich. Jednym z najbardziej znanych utworów poetki jest “Czarodziejka”, napisana w 1914 roku. To dramat wierszem, który przedstawia historię młodej kobiety, która jest potępiana przez społeczeństwo za swoją wolną i niezależną postawę.
Czym jest “Czarodziejka”?
“Czarodziejka” to dramat wierszem, napisany przez Marię Pawlikowską-Jasnorzewską w 1914 roku. Utwór opowiada historię młodej kobiety, która jest potępiana przez społeczeństwo za swoją wolną i niezależną postawę. Główna bohaterka, Basia, jest artystką i marzy o wolności i niezależności. Jednak w konserwatywnej społeczności jest postrzegana jako dziwaczka i wiedźma. W końcu zostaje skazana na spalenie na stosie jako czarownica.
Jakie są inne znaczące utwory Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej?
Pomimo tego, że “Czarodziejka” jest jednym z najbardziej znanych utworów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, poetka napisała wiele innych ważnych dzieł. Do najbardziej znanych należą:
- “Lulu” – dramat wierszem, który porusza temat miłości i zdrady.
- “Jedwabne ścieżki” – zbiór poezji, który ukazał się w 1922 roku.
- “Słowo o Stolicy” – dramat wierszem, którego akcja toczy się w Warszawie podczas I wojny światowej.
- “Tamten” – powieść, której akcja rozgrywa się w Paryżu i opowiada historię młodej kobiety, która próbuje odnaleźć swoje miejsce w świecie sztuki i miłości.
Jakie nagrody otrzymała Maria Pawlikowska-Jasnorzewska?
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska była uhonorowana wieloma nagrodami, w tym Nagrodą Państwową za twórczość literacką i artystyczną, Nagrodą Miasta Warszawy oraz Nagrodą im. Stanisława Wyspiańskiego. W 1933 roku otrzymała także złoty medal na Międzynarodowej Wystawie Sztuki i Techniki w Paryżu za całokształt swojej twórczości literackiej.
Zobacz także: