Kardynał Stefan Wyszyński to jedna z najważniejszych postaci w historii Polski XX wieku. Nazywany Prymasem Tysiąclecia, stał się duchowym przewodnikiem narodu w trudnych czasach komunizmu. Poznaj kluczowe momenty jego życia i posługi.

Początki drogi: Dzieciństwo i młodość

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku. Miejscem jego urodzenia była wieś Zuzela nad Bugiem. Pochodził z rodziny rolników. Był drugim z sześciorga dzieci Stanisława i Julianny Wyszyńskich. Rodzina Wyszyńskich przekazała dzieciom silną wiarę. Uczyli ich także patriotyzmu. Pedagogika Wyszyńskich polegała na zadawaniu dzieciom pytań. Stefan został ochrzczony w barokowym kościele parafialnym. Kościół nosił wezwanie Przemienienia Pańskiego. Rodzina przeniosła się do Andrzejewa w kwietniu 1910 roku. Mały Stefan miał dziecięce wybryki. Lubił na przykład rozpruwać lalki swoich sióstr. Wspominał o tym jego ojciec. Powiedział: „Jankę pociesz – powiedz, że w naszej rodzinie już był jeden Stefan, z którym było wiele kłopotu.”

Przyjął święcenia kapłańskie w 1924 roku. Nie przystąpił do święceń z kolegami. Chorował wtedy na gruźlicę. Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Obronił pracę doktorską w 1929 roku. Jego tematem były prawa rodziny, Kościoła i państwa. Kard. Wyszyński odwiedzał Zuzelę wielokrotnie. Tylko raz była to wizyta oficjalna. Odbyła się 13 czerwca 1971 roku.

Jakie były dziecięce wybryki Stefana Wyszyńskiego?

Stefan Wyszyński w dzieciństwie rozpruwał lalki swoich sióstr. Jego ojciec żartował z tego, wspominając te psoty.

Gdzie studiował Stefan Wyszyński?

Stefan Wyszyński studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tam obronił swoją pracę doktorską.

Okres wojny i okupacji

W czasie okupacji Stefan Wyszyński musiał się ukrywać. Przyjął pseudonim „Radwan III”. W 1942 roku wstąpił do Armii Krajowej. Był kapelanem duszpasterstwa Wojska Polskiego. Pełnił służbę w Okręgu AK Żoliborz – Kampinos. W czasie Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński pomagał walczącym. Niósł ranną łączniczkę na własnych plecach. Był także kapelanem niewidomych. Pomagał im w Kozłówce i Żukowie. Współpracował z Dziełem Lasek. Matka Elżbieta Róża Czacka założyła Dzieło Lasek. Utworzyła też zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Wyszyński pomagał w opiece nad rannymi w Laskach. Jego wojenna posługa pokazała jego odwagę. Był gotów nieść pomoc potrzebującym.

Pod jakim pseudonimem działał Stefan Wyszyński w AK?
Zobacz też:  Zamek Kliczków – historia, zwiedzanie i atrakcje

Stefan Wyszyński działał w Armii Krajowej pod pseudonimem „Radwan III”.

Komu pomagał ks. Wyszyński w Laskach?

W Laskach ks. Wyszyński pomagał w opiece nad rannymi. Współpracował tam z Matką Różą Czacką i Dziełem Lasek.

Prymas Polski w trudnych czasach

Kardynał August Hlond, poprzednik Wyszyńskiego, zmarł 22 października 1948 roku. Miał 67 lat. Papież Pius XII wyznaczył Stefana Wyszyńskiego na arcybiskupa metropolitę warszawsko-gnieźnieńskiego. Został Prymasem Polski 12 listopada 1948 roku. Mianowano go kardynałem 12 stycznia 1953 roku. Prymas Wyszyński odgrywał istotną rolę. Działał w rzeczywistości społeczno-politycznej Polski ludowej. Jego posługa przypadła na trudny czas. Władza komunistyczna dążyła do ograniczenia roli Kościoła. Pomimo represji Prymas zachował niezłomność. Podpisano porozumienie kwietniowe 14 kwietnia 1950 roku. Była to oficjalna umowa państwowo-kościelna. Prymas dążył do tego porozumienia. Mówił:

Nie jestem politykiem ani dyplomatą, nie jestem działaczem i reformatorem.

Uważał, że Polska i Kościół straciły zbyt wiele krwi w czasie wojny. Nie mogły sobie pozwolić na dalszy jej upływ.

Kiedy Stefan Wyszyński został Prymasem Polski?

Stefan Wyszyński został Prymasem Polski 12 listopada 1948 roku. Został wyznaczony przez papieża Piusa XII.

Kiedy podpisano porozumienie między państwem a Kościołem w Polsce?

Porozumienie państwowo-kościelne, zwane porozumieniem kwietniowym, podpisano 14 kwietnia 1950 roku.

Internowanie i niezłomna postawa

Władza komunistyczna podjęła działania przeciwko Prymasowi. W 1953 roku został aresztowany. Był bezprawnie więziony od 25 września 1953 roku. Jego uwolnienie nastąpiło 26 października 1956 roku. Internowano go w kilku miejscach. Przebywał w Rywałdzie, Stoczku, Prudniku i Komańczy. Kardynał Wyszyński miał ściśle określone poglądy. Nie dał się zastraszyć podczas trzyletniego więzienia. Jego postawa była niezłomna. Wobec żądań władz, które ingerowały w sprawy Kościoła, wypowiedział słynne słowa:

Rzeczy Bożych na ołtarzu cesarza składać nam nie wolno. Non possumus! (Nie możemy)

Codziennie modlił się za swojego winowajcę. Modlił się za Bolesława Bieruta. Napisał:

„Już teraz odpuszczam memu winowajcy, ufam, że sprawiedliwy Bóg znajdzie w tym życiu jaśniejsze czyny, które zjednają Boże Miłosierdzie”

Jego czas internowania był okresem głębokiej refleksji. Był to czas duchowego przygotowania do dalszej posługi.

Jak długo trwał okres internowania Stefana Wyszyńskiego?
Zobacz też:  Zamek Królewski na Wawelu – historia, zwiedzanie i tajemnice

Stefan Wyszyński był internowany przez ponad trzy lata. Okres ten trwał od 25 września 1953 do 26 października 1956 roku.

Co oznaczają słowa „Non possumus”?

Słowa „Non possumus” oznaczają „Nie możemy”. Była to odpowiedź Prymasa na żądania władz komunistycznych dotyczące podporządkowania Kościoła.

Dziedzictwo i dokonania Prymasa Tysiąclecia

Posługa kardynała Stefana Wyszyńskiego przyniosła historyczne owoce. Był organizatorem obchodów Milenium Chrztu Polski w 1966 roku. W ramach przygotowań zainicjował Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. Przygotował także Wielką Nowennę Tysiąclecia. Były to dziewięcioletnie przygotowania duchowe. Prymas Wyszyński był obrońcą praw człowieka. Bronił praw narodu i Kościoła. Nazywany jest Prymasem Tysiąclecia. Jest to tytuł nadany mu przez Polaków po śmierci. Odgrywał kluczową rolę w relacjach państwo-Kościół. Wspierał ruch Solidarność. Uważał kardynała Karola Wojtyłę za swojego duchowego syna. Współpraca z Wojtyłą była bardzo ważna. Przyczynił się do wyboru Karola Wojtyły na papieża. Jan Paweł II uznał to wsparcie. Powiedział:

Nie byłoby na stolicy piotrowej tego Papieża Polaka, który dziś pełen bojaźni Bożej, ale i pełen ufności rozpoczyna nowy pontyfikat, gdyby nie było twojej wiary nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, twojej heroicznej nadziei, twego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła.

Stefan Wyszyński był mężem stanu. Był doktorem prawa kanonicznego. Działał jako publicysta i kaznodzieja. Jego dziedzictwo to także liczne cytaty. Mówił:

Czas to miłość! (…) Całe nasze życie tyle jest warte, ile jest w nim miłości.

Inny znany cytat to:

Człowiek jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia, które ma dla innych, ale i za te, które w innych budzi.

Jego słowa wciąż inspirują.

Jakie ważne wydarzenia kościelne zorganizował Prymas Wyszyński?

Prymas Wyszyński zorganizował obchody Milenium Chrztu Polski. Zainicjował też Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego i Wielką Nowennę Tysiąclecia.

Dlaczego Stefan Wyszyński jest nazywany Prymasem Tysiąclecia?

Stefan Wyszyński jest nazywany Prymasem Tysiąclecia ze względu na jego wielkie zasługi dla Kościoła i narodu polskiego. Działał w przełomowym okresie historycznym.

Zobacz też:  Tadeusz Kościuszko – Bohater Dwóch Narodów

Beatyfikacja i pamięć

Proces beatyfikacyjny kardynała Wyszyńskiego trwał 30 lat. Dzień beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia to 12 września 2021 roku. Uroczystości odbyły się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Stefan Wyszyński został beatyfikowany razem z Matką Elżbietą Różą Czacką. Ich beatyfikacja była ważnym wydarzeniem. Wierni długo na nią czekali. Pamięć o Prymasie jest wciąż żywa. Istnieją muzea poświęcone Prymasowi Tysiąclecia. Jego postać inspiruje wielu Polaków. Jest wzorem wiary i odwagi.

Kiedy odbyła się beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego?

Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego odbyła się 12 września 2021 roku. Uroczystości miały miejsce w Warszawie.

Prymas na ekranie: Film o młodym Wyszyńskim

Powstał film „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”. Jest to wojenny film fabularny. Opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego. Film ukazuje nieznane fakty z życia przyszłego prymasa. Pokazuje go jako młodego księdza. Zaangażował się w działalność podziemną. Film jest oficjalną produkcją. Przygotowano go na beatyfikację prymasa we wrześniu. Reżyserem filmu jest Tadeusz Syka. To jego debiut fabularny. W filmie zagrali znani aktorzy. W obsadzie znaleźli się Karol Szlenkier, Małgorzata Kożuchowska, Ida Nowakowska, Marcin Kwaśny i Adam Fidusiewicz. Reżyser mówił:

Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia.

Zdjęcia kręcono w historycznych miejscach. Wykorzystano Zakład dla niewidomych w Laskach. Filmowano także w Puszczy Kampinoskiej i skansenie w Granicy. Na planie używano pirotechniki. Bezpieczeństwo pilnował Pion Ochrony Wojska Polskiego.

Kto wyreżyserował film „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”?

Film „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” wyreżyserował Tadeusz Syka. Był to jego debiut fabularny.

Co pokazuje film o Wyszyńskim?

Film pokazuje nieznane fakty z życia Stefana Wyszyńskiego. Skupia się na jego działalności w czasie wojny jako młodego księdza.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *