Rosja to największe państwo na świecie. Zajmuje ogromne terytorium w Europie i Azji. Jest kluczowym graczem na globalnym rynku energetycznym. Poznaj fascynujące fakty i liczby dotyczące tego kraju i surowca.

Geografia i Ludność Rosji

Rosja rozciąga się na powierzchni 17,1 miliona kilometrów kwadratowych. To czyni ją największym krajem na świecie. Znajduje się na wschodzie Europy i północy Azji. Rosja graniczy z 14 innymi państwami.

Kraj ma dziewięć stref czasowych. Pokazuje to ogromny rozmiar terytorium. Rosja ma około 100 tysięcy rzek. Najdłuższą z nich jest rzeka Lena. Najwyższym szczytem Rosji jest Elbrus. Ma wysokość 5642 metrów nad poziomem morza. Najniższym punktem jest Morze Kaspijskie. Jego poziom wynosi -28 metrów.

Rosję zamieszkuje ponad 146 milionów ludzi. Ludność Rosji wynosi dokładnie 146 238 185 osób. Gęstość zaludnienia jest niska. Wynosi 8,56 osób na kilometr kwadratowy. Rosja jest państwem wielokulturowym. Żyje tu około 120 grup etnicznych. Doliczono się ponad 100 różnych narodowości. W Rosji mieszka ponad 200 tysięcy Polaków.

Historia i Społeczeństwo Rosji

Pierwszymi historycznymi władcami ruskimi byli Waregowie. W roku 1547 powstało cesarstwo rosyjskie. Powstanie współczesnej Rosji datuje się na 26 grudnia 1991 roku. Rosja używała kalendarza juliańskiego do 1918 roku.

Życie w Rosji bywa trudne dla wielu osób. Około 17 milionów Rosjan żyje w stanie skrajnego ubóstwa. Z powodu zatrucia alkoholowego corocznie umiera 40 tysięcy ludzi. Około 25% Rosjan umiera przed ukończeniem 55 roku życia. Średnia długość życia mężczyzn to 64 lata. Średnia długość życia kobiet wynosi 76 lat. Mediana wieku populacji to 38,8 lat. W Rosji jest około 11 milionów więcej kobiet niż mężczyzn.

Zobacz też:  Ciekawostki o Marsie – fascynująca podróż na Czerwoną Planetę

Oficjalnym językiem w Rosji jest rosyjski. Rosja ma bardzo wysoki wskaźnik umiejętności czytania i pisania. Wynosi on 99,7%.

Gospodarka i Surowce Rosji

Gospodarka Rosji jest ósmą co do wielkości na świecie. Rosja jest wiodącym eksporterem ropy i gazu ziemnego. To czyni ją kluczowym graczem na rynkach energetycznych. Największe złoża ropy naftowej znajdują się w Rosji i Arabii Saudyjskiej. Rosja posiada największe rezerwy ropy naftowej. Jest też jednym z największych producentów. Produkcja w Rosji wynosi około 10,8-11 milionów baryłek dziennie. Walutą w Rosji jest Rubel.

Niektóre międzynarodowe sieci handlowe działają na rynku rosyjskim. Należą do nich Auchan i Leroy Merlin. Działał tam również Decathlon.

Ciekawostki o Rosji

Rosjanie obchodzą Nowy Rok dwukrotnie. Pierwszy raz 1 stycznia, drugi raz 14 stycznia według starego kalendarza. Moskwa jest drugim pod względem liczby ludności europejskim miastem. Mieszka tam 12 milionów osób. Codziennie 9 milionów pasażerów korzysta z moskiewskiego metra. Podczas II Wojny Światowej metro służyło za schrony przeciwlotnicze.

Sankt Petersburg jest stolicą rosyjskiej kultury. Miasto trzykrotnie zmieniało nazwę. Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu jest skarbem narodowym Rosji. Rosyjskie lasy nazywane są płucami Europy. Większość terytorium Rosji stanowi Syberia. Rosja ma 12 aktywnych wulkanów.

Pierwszym człowiekiem w kosmosie był Jurij Gagarin. Jego lot w 1961 roku trwał 108 minut. Rosja ma najdłuższą linię kolejową na świecie. Jest to Kolej Transsyberyjska. Ma ponad 9 tysięcy kilometrów długości. Pierwszy McDonald został otwarty na Placu Puszkina 31 stycznia 1990 roku.

Ropa Naftowa – Definicja i Pochodzenie

Ropa naftowa jest jednym z najcenniejszych surowców naturalnych. Jest też jednym z najważniejszych surowców energetycznych. Słowo „ropa naftowa” zostało po raz pierwszy użyte w 1546 roku. Termin ukuty przez Georga Bauera oznacza „olej skalny”. Ropa naftowa to ciekła mieszanina węglowodorów. Składa się z węglowodorów parafinowych, cyklicznych i aromatycznych.

Zobacz też:  Ciekawostki o Uran Planeta

Ropa naftowa powstała z resztek organizmów. Większość pochodzi z organizmów morskich. Część wytworzona została z resztek organizmów lądowych. Proces powstawania trwał miliony lat. Zachodził pod wysokim ciśnieniem i temperaturą.

Ropa naftowa jest gęstą cieczą. Ma oleistą konsystencję. Charakteryzuje się specyficznym zapachem. Ropa naftowa jest nierozpuszczalna w wodzie. Rozpuszcza się w rozpuszczalnikach organicznych.

Wydobycie i Zastosowanie Ropy Naftowej

Ropa naftowa występuje naturalnie w niektórych regionach. Przykładem jest Bliski Wschód. Pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej znajduje się na Podkarpaciu w Polsce. Wydobycie ropy naftowej wymaga specjalistycznych technologii. Stosuje się na przykład sejsmikę refleksyjną. Używa się też technik zwiększania ciśnienia w złożu. Po wydobyciu ropa jest przerabiana. Kluczową technologią jest destylacja frakcyjna.

Ropa naftowa ma szerokie zastosowanie. Używa się jej w wielu dziedzinach. Jest podstawą do produkcji paliw. Należą do nich benzyna, diesel i paliwo lotnicze. Służy do produkcji kosmetyków i leków. Wytwarza się z niej barwniki i nawozy sztuczne. Jest niezbędna do produkcji tworzyw sztucznych. Nawet guma do żucia i słodycze mogą zawierać pochodne ropy. Olej wielorybi był kiedyś używany podobnie. Służył do lamp, świec i mydeł. Zakaz połowów wielorybów wprowadzono w 1986 roku.

Ropa Naftowa a Środowisko

Wydobycie ropy naftowej bywa niebezpieczne. Może powodować poważne szkody dla środowiska. Wycieki ropy zanieczyszczają oceany i glebę. Produkcja i spalanie ropy to główny czynnik zmian klimatycznych. Emitowane gazy cieplarniane wpływają na globalne ocieplenie.

Ważne jest zmniejszenie zależności od ropy naftowej. Należy szukać alternatywnych źródeł energii. Dostępne technologie to energia słoneczna i wiatrowa. Rozwija się energia geotermalna. Stosuje się też rozwiązania hybrydowe.

  • Zmniejszyć zależność od ropy naftowej.
  • Szukaj alternatywnych źródeł energii.

Historia Polskiego Przemysłu Naftowego w Bóbrce

Naturalne wycieki ropy występowały w Bóbrce. Nazywano je olejem skalnym. W 1854 roku powstała tam kopalnia. Rozpoczęto eksploatację tego cennego surowca. Pionierami przemysłu naftowego byli Ignacy Łukasiewicz i Tytus Trzecieski. W 1853 roku zapalono pierwsze lampy naftowe. Miało to miejsce w szpitalu lwowskim na Łyczakowie.

Zobacz też:  Ziemniaki – historia, wartości odżywcze, zdrowotne właściwości i ciekawostki

W 1854 roku Ignacy Łukasiewicz przybył do Bóbrki. Został zaproszony przez Tytusa Trzecieskiego. W 1855 roku w kopance „Wojciech” znaleziono duży przypływ ropy. W 1856 roku założono destylarnię w Ulaszowicach. Łukasiewicz stale unowocześniał przedsiębiorstwo. Korzystał z porad geologów i wiertników. Po jego śmierci dyrektorem kopalni został Adolf Jabłoński. Na terenie Bóbrki znajduje się obecnie Muzeum Przemysłu Naftowego. Można tam zobaczyć na przykład rów o długości 120 metrów i głębokości 120 centymetrów.

Rosja w wyniku inwazji i nałożonych sankcji cofnie się o 20 lat w gospodarce i o 50 lat w kontaktach międzynarodowych.

OIL PRODUCTION

Wykres przedstawia światowe wydobycie ropy naftowej w mln baryłek dziennie dla wybranych krajów.
RUSSIA POPULATION

Wykres przedstawia dane o populacji Rosji w milionach osób (z wyjątkiem śmierci od alkoholu w tysiącach).

Pytania i Odpowiedzi o Rosji i Ropie Naftowej

Jakie jest najważniejsze jezioro w Rosji?

Najgłębszym jeziorem na świecie jest Bajkał. Znajduje się w Rosji. Osiąga głębokość 1642 metrów. Zawiera około 20% światowych zasobów słodkiej wody.

Ile stref czasowych ma Rosja?

Rosja ma dziewięć stref czasowych. Wynika to z jej ogromnego terytorium.

Gdzie znajduje się pierwsza kopalnia ropy naftowej?

Pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej znajduje się w Polsce. Mieści się w miejscowości Bóbrka na Podkarpaciu.

Czy Rosja jest największym krajem na świecie?

Tak, Rosja jest największym krajem na świecie. Zajmuje powierzchnię ponad 17 milionów kilometrów kwadratowych.

Jakie jest główne zastosowanie ropy naftowej?

Ropa naftowa ma wiele zastosowań. Najważniejsze to produkcja paliw. Służy też do wytwarzania tworzyw sztucznych, kosmetyków i leków.

Kto był pierwszym człowiekiem w kosmosie?

Pierwszym człowiekiem w kosmosie był Rosjanin Jurij Gagarin. Jego historyczny lot odbył się w 1961 roku.

Czy wydobycie ropy jest szkodliwe dla środowiska?

Tak, wydobycie i spalanie ropy naftowej jest szkodliwe. Powoduje zanieczyszczenia. Przyczynia się do zmian klimatycznych.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *