Salvador Dalí był czołowym przedstawicielem surrealizmu. Jego twórczość i życie pełne były ekscentryzmu. Poznaj kluczowe fakty o tym niezwykłym artyście.

Biografia Salvadora Dalego

Salvador Dalí urodził się 11 maja 1904 roku. Miejscem urodzenia było Figueres w Katalonii. Jego pełne imię to Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí i Domènech. Rodzice nazwali go imieniem starszego brata. Brat zmarł mając zaledwie dwa lata. Dali był przekonany o swej wyższości artystycznej. Zdolności artystyczne ujawniał już jako dziecko.

Wczesne lata życia i edukacja

W latach 1921-1926 uczęszczał do Akademii San Fernando. Studiował w Madrycie. Kpił z profesorów na uczelni. Uważał, że wie więcej niż jego profesorowie. Dali został wyrzucony ze studiów. Nigdy nie ukończył Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Paryż i początki surrealizmu

W 1926 roku wyjechał do Paryża. Tam poznał czołowych artystów. Nawiązał kontakty w środowisku surrealistów. Spotkał Pablo Picasso, swojego idola. Dołączył do grupy surrealistów. Andre Breton wyrzucił Dalego z towarzystwa surrealistów.

Gala: muza i partnerka

W 1929 roku poznał Elenę Ivanovnę Diakonovą. Była znana jako Gala. Spotkał ją, gdy była żoną jego przyjaciela. Paul Éluard był jej pierwszym mężem. Gala stała się muzą Dalego. Była także jego życiową partnerką. Dali poślubił Galę. Żyli razem przez prawie 50 lat. Polerowałby Galę, aby świeciła. Chciał uczynić ją najszczęśliwszą. Opiekował się nią bardziej niż sobą. Wierzył, że bez niej wszystko by się skończyło. Gala była rosyjską imigrantką.

Zobacz też:  Zamość – perła renesansu i miasto idealne

Okres w Ameryce

Dali osiągnął szczyty sławy w Ameryce. Spędził tam pewien czas. Jego ekscentryczność przyciągała uwagę. Współpracował z Walt Disneyem. Stworzyli film „Destino”. Projekt ten był połączeniem sztuki i animacji.

Ostatnie lata i śmierć

W późnych latach Dali powrócił do Europy. Mieszkał między innymi w Portlligat. Podarował Gali zamek w Púbol. Po jej śmierci przeniósł się tam. Zmarł 23 stycznia 1989 roku. Śmierć nastąpiła w Figueres. Przyczyną była niewydolność serca. Został pochowany w Teatro-Museu w Figueres.

Twórczość Salvadora Dalego

Dali był wiodącym malarzem surrealistą. Był także rzeźbiarzem i grafikiem. Tworzył scenografie i pisał. Znany jest z onirycznych płócien. Odkrywał fantazje i podświadomość. Jego dzieła są eksponowane na całym świecie.

Surrealizm i paranoiczno-krytyczna metoda

Dalí był czołowym przedstawicielem surrealizmu. Ruch ten badał podświadomość. Dali opracował własną metodę twórczą. Nazywał ją metodą paranoiczno-krytyczną. Stała się kluczowym elementem jego twórczości. Metoda ta polegała na systematycznym irracjonalizmie. Pozwalała tworzyć obrazy z podświadomości.

Najbardziej znane dzieła

Trwałość pamięci to jego słynny obraz. Powstał w 1931 roku. Obraz przedstawia miękkie zegary. Atomową Ledę znają wszyscy. Słonie na pajęczych nogach to kolejne znane dzieło. Dali stworzył około 1500 obrazów w swoim życiu.

Symbolika i technika

Symbolika w jego pracach jest bogata. Miękkie zegary symbolizują płynność czasu. Mrówki często pojawiają się w jego dziełach. Reprezentują rozkład i śmierć. Jaja symbolizują życie i nadzieję. Używał techniki sfumato. Był mistrzem detalu w malarstwie. Stosował też iluzje optyczne. Interesowały go holografia i geometria.

Ekscentryzm i życie prywatne

Salvador Dalí był największym ekscentrykiem wśród artystów. Jego dziwactwa były legendarne. Słynął z oryginalnych sposobów promocji. Wygłosił wykład w stroju do nurkowania. Lubił szokować publiczność. Jedynej rzeczy, której nigdy nie miał dość, był skandal.

Nietypowe nawyki i fobie

Dali miał osobliwe rytuały twórcze. Pomagały rozwijać wyobraźnię. Cierpiał na lęk przed owadami. Fobia ta wpływała na jego sztukę. Miał obsesję na punkcie kalafiora. Stał się symbolem jego pojazdu. Miał obsesję na punkcie chleba. Zamówił kiedyś 15-metrowy bochenek.

Zobacz też:  The Office – kultowy serial, którego sekrety wciąż zaskakują

Życie towarzyskie i kontrowersje

Dali spotykał wiele znanych osób. Chodził na obiady z Freudem. Spędzał czas z Davidem Bowie. Znał Johna Lennona. Przyjaźnił się z Federico Garcíą Lorcą. Współpracował z Luisem Buñuelem. Stworzyli film „Pies Andaluzyjski”. Współpracował z Alfredem Hitchcockiem. Projektował dla Christiana Diora i Coco Chanel. Związek z Francisco Franco budził kontrowersje. George Orwell skrytykował Dalego.

Relacja z Galą

Gala była jego muzą i menedżerką. Miała silny wpływ na jego karierę. Była jego życiową miłością. Dali podarował jej zamek. Mógł go odwiedzać tylko na pisemne zaproszenie. Zachęcał do podgl

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *