Napoleon Bonaparte to jedna z najważniejszych postaci w historii świata. Był wojskowym i politykiem. Został cesarzem Francuzów i królem Włoch. Jego działania zmieniły Europę na zawsze. Dowiedz się więcej o jego niezwykłym życiu.
Pochodzenie i wczesne lata
Napoleon Bonaparte urodził się 15 sierpnia 1769 roku. Miejscem urodzenia było Ajaccio na Korsyce. Pochodził ze szlacheckiej rodziny o włoskich korzeniach. Jego ojciec był adwokatem. Miał siedmioro rodzeństwa. Jako dziecko mówił głównie po korsykańsku. Francuski był dla niego językiem obcym. Rodzina Buonaparte mieszkała w rodzinnym domu Maison Bonaparte. Bonaparte był katolikiem. Jego chrzest odbył się w katedrze w Ajaccio.
Gdzie urodził się Napoleon Bonaparte?
Napoleon Bonaparte urodził się w Ajaccio. To miasto znajduje się na Korsyce.
Edukacja i początki kariery wojskowej
Napoleon rozpoczął edukację w seminarium duchownym w Autun. Uczył się języka francuskiego. Trwało to trzy miesiące. Został przyjęty do szkoły wojskowej w Brienne-le-Chateau. Napoleon miał opinię samotnika w szkole. Ukończył I’Ecole Militaire w Paryżu w 1786 roku. Służył u króla Francji Ludwika XVI. Był oficerem artylerii od 1786 roku.
Po śmierci ojca Napoleon przejął funkcję przewodzącego rodziną. Wybuch rewolucji francuskiej nastąpił w 1789 roku. Napoleon opowiedział się za rewolucjonistami. Został awansowany na porucznika.
Wzrost znaczenia i przejęcie władzy
Podczas oblężenia Tulonu Napoleon został kapitanem artylerii. Służył siłom rewolucyjnym. Sukces pod Tulonem przyniósł mu awans. Został mianowany generałem brygady. W latach 1796-1797 odnosił sukcesy militarne we Włoszech. W wieku 27 lat poślubił Józefinę de Beauharnais. Jej pełne imię to Maria Josèphe Rose Tascher de La Pagerie.
Wyprawa na Egipt rozpoczęła się w 1798 roku. Napoleon zaproponował podbicie Indii. Było to podczas wojny z Wielką Brytanią. Podczas kampanii egipskiej odkryto Kamień z Rosetty. Był to klucz do zrozumienia pisma hieroglificznego.
Przewrót 18 brumaire’a miał miejsce 9 listopada 1799 roku. Napoleon przejął władzę we Francji. Został Pierwszym Konsulem. W 1802 roku został obwołany dożywotnim konsulem.
Kiedy Napoleon przejął władzę we Francji?
Napoleon przejął władzę w wyniku przewrotu. Miało to miejsce 9 listopada 1799 roku.
Cesarz Francuzów i Kodeks Napoleona
Napoleon koronował się na cesarza Francuzów. Miało to miejsce 2 grudnia 1804 roku. Panował jako cesarz od 18 maja 1804 roku. Jego pierwsze panowanie trwało do 6 kwietnia 1814 roku. Następnie powrócił na sto dni. Panował od 20 marca do 22 czerwca 1815 roku.
Za rządów Napoleona Francja brała udział w wielu wojnach. Prowadził wojny przeciwko koalicjom europejskim. Działo się to w latach 1805-1809. Odnosił zwycięstwa pod Austerlitz i Jeną.
Napoleon wprowadził nowoczesny system prawny. Był to Kodeks Cywilny z 1804 roku. Nazywany jest Kodeksem Napoleona. Uznaje się go za jeden z jego największych sukcesów. Kodeks ten miał wpływ na prawo w wielu krajach. Napoleon wprowadził obowiązek nieodpłatnej nauki. Dotyczyło to szkół publicznych.
Kiedy Napoleon został cesarzem?
Napoleon Bonaparte koronował się na cesarza. Miało to miejsce 2 grudnia 1804 roku.
Wojny napoleońskie i sprawy polskie
W latach 1803-1815 trwały wojny napoleońskie. Szacuje się, że pochłonęły od 3 do 6,5 miliona ofiar. Napoleon odnosił zwycięstwa. Pokonał Austrię pod Marengo w 1800 roku. Zwyciężył pod Hohenlinden w tym samym roku.
Napoleon miał związki ze sprawą polską. Utworzono Legiony Polskie we Włoszech. Dowodził nimi generał Jan Henryk Dąbrowski. Legiony służyły pod rozkazami Napoleona. Powstało Księstwo Warszawskie w 1807 roku. Druga zwrotka polskiego hymnu wspomina Napoleona.
W 1812 roku Napoleon poniósł klęskę. Było to w wojnie z Rosją. W 1813 roku przegrał bitwę pod Lipskiem. Nazywa się ją Bitwą Narodów.
Data | Wydarzenie |
---|---|
1800 | Zwycięstwo pod Marengo i Hohenlinden |
1801 | Pokój w Luneville |
1802 | Pokój w Amiens z Anglią |
2 grudnia 1804 | Koronacja na cesarza |
1805 | III koalicja antyfrancuska |
16-19 października 1813 | Bitwa pod Lipskiem |
18 czerwca 1815 | Bitwa pod Waterloo |
Upadek i wygnanie
Po klęsce pod Lipskiem Napoleon został zmuszony do abdykacji. Podpisał ją 6 kwietnia 1814 roku. Został zesłany na wyspę Elbę. 1 marca 1815 roku Napoleon opuścił Elbę. Rozpoczął tak zwany „lot orła”. 20 marca wkroczył do Paryża. Rozpoczął okres Stu Dni.
Kiedy Napoleon abdykował po raz pierwszy?
Napoleon podpisał bezwarunkową abdykację 6 kwietnia 1814 roku.
Napoleon przegrał bitwę pod Waterloo. Miało to miejsce 18 czerwca 1815 roku. Po tej klęsce został wysłany na Wyspę Świętej Heleny. Tam spędził ostatnie lata życia. Zmarł 5 maja 1821 roku. Jego przyczyna śmierci to rak żołądka. W 1840 roku jego zwłoki przewieziono do Paryża. Pochowano je w Les Invalides.
Życie prywatne i ciekawostki
Napoleon miał dwie żony. Pierwsza to Józefina de Beauharnais. Drugą żoną była Maria Ludwika Habsbursko-Lotaryńska. Napoleon miał pięcioro dzieci. W tym był syn Napoleon II. Miał też dzieci z nieprawego łoża. Przypisuje mu się siedmioro dzieci. Napoleon miał olbrzymią ilość kochanek. Miał związki z wieloma kobietami. Wśród nich była Maria Walewska.
Jego wzrost wynosił około 168 cm. Przeciętny wzrost Francuza w 1810 roku to 163,9 cm. Napoleon nie był więc niski jak na swoje czasy. Mówi się, że był pracoholikiem. Spał tylko 3-4 godziny na dobę.
Ile dzieci miał Napoleon?
Napoleon miał pięcioro dzieci. W tym był jego syn Napoleon II.
Napoleon był podobno wybitnym szachistą. W szkole wojskowej był wyśmiewany. Był mańkutem. Wprowadził ruch prawostronny w Europie. Co do natury ludzkiej był pesymistą. Potrafił dyktować trzy listy naraz. Lubił kobiety pachnące potem. Napoleon obawiał się kotów.
W Paryżu wzniesiono Łuk Triumfalny. Było to na zlecenie Napoleona. Na placu Powstańców Warszawy stoi Pomnik Napoleona Bonaparte. Odsłonięto go 5 maja 2011 roku.
Dziedzictwo Napoleona
Napoleon Bonaparte był postacią kontrowersyjną. Dla jednych był geniuszem. Dla innych symbolem tyranii. Jego epoka to okres wojen napoleońskich. Przyniosła znaczące zmiany polityczne w Europie.
Napoleon był uważany za jedną z najważniejszych postaci w historii. Jego działania wpłynęły na kształt Europy. Zmienił system prawny i administrację. Jego postać inspiruje historyków do dziś.
Człowiek nie ma wrogów. Ma ich tylko jego sukces.
Zwycięstwo należy do tych, którzy są wytrwali.
Sukces jest najbardziej przekonującym rzecznikiem na świecie.
Jeśli chcesz coś zrobić dobrze, zrób to sam.
Zdolności bez możliwości nie są ważne.
Daj sobie czas na myślenie, ale kiedy nadejdzie czas działania, przestań myśleć i idź na całość.
Przywódca jest kupcem nadziei.
Najlepszym lekarstwem dla ciała jest spokojny umysł.
W polityce głupota nie jest przeszkodą.
Kocham władzę tak, jak muzyk kocha muzykę.
Nie mogę już być posłuszny. Zasmakowałem dowodzenia i nie mogę z niego zrezygnować.
Ambicja władania duszami jest najsilniejszą z namiętności.
Człowiek nie ma przyjaciół, przyjaciół ma tylko powodzenie.
Dwie rzeczy popychają ludzi do działania – interes i strach.
Warto zgłębić dalsze informacje o Napoleonie. Można przeczytać o przebiegu jego kariery.
Zobacz także: