Morskie Oko to symbol polskich Tatr. To największe jezioro w Tatrach Polskich. Poznaj jego historię, legendy i praktyczne wskazówki przed wyprawą.

Podstawowe informacje o Morskim Oku

Morskie Oko leży w Tatrach Polskich. Znajduje się na wysokości 1395 metrów nad poziomem morza. Jest to największy staw w całych Tatrach. Jezioro zajmuje powierzchnię niemal 35 hektarów. Jego maksymalna długość wynosi 862 metry. Szerokość tafli wodnej sięga 568 metrów. Głębokość Morskiego Oka wynosi 51,8 metra. Bywa nazywane Rybim Jeziorem lub Rybim Stawem. Nazwa ta pochodzi od pstrągów żyjących w wodzie.

Jakie są wymiary Morskiego Oka?

Morskie Oko ma powierzchnię około 35 hektarów. Jego długość to 862 metry. Szerokość jeziora wynosi 568 metrów. Maksymalna głębokość sięga 51,8 metra.

Położenie i okolica

Jezioro Morskie Oko leży w Dolinie Rybiego Potoku. Znajduje się u stóp Mięguszowieckich Szczytów. Wody Morskiego Oka zasilają dwa potoki. To Czarnostawiański Potok i Mnichowy Potok. Z jeziora wypływa potok Rybi Potok. Jezioro otaczają malownicze szczyty. Widać stąd Rysy, Kozi Wierch czy Mnicha. Widok na otoczenie jest zachwycający.

Historia Morskiego Oka

Morskie Oko ma bardzo bogatą historię. Pierwsze wzmianki o jeziorze pochodzą z 1575 roku. Początkowo chcieli je sobie zawłaszczyć węgierscy leśnicy. Morskie Oko stało się własnością prywatną w 1824 roku. Kupił je Emanuel Homolacs. Hrabia Władysław Zamoyski kupił Morskie Oko w 1889 roku. Walczył o polskość tego miejsca. W 1902 roku odbyły się obrady sądu rozjemczego w Grazu. Sąd przyznał Morskie Oko Polsce 13 września 1902 roku. Walka o jezioro była traktowana jako misja narodowa. Jezioro zostało znacjonalizowane w 1933 roku. Celem było utworzenie parku przyrody.

„Jeszcze Polska nie zginęła, Wiwat ptaszę lasze, Dobra sprawa górę wzięła, Morskie Oko nasze!”

Schronisko PTTK Morskie Oko

W sąsiedztwie jeziora stoi schronisko turystyczne PTTK. Nosi imię Stanisława Staszica. Schronisko znajduje się na wysokości 1410 m n.p.m. Historia schroniska sięga roku 1823. Pierwsze schronisko zbudowano w 1836 roku. Schronisko spłonęło w roku 1865. Uroczystość otwarcia w 1865 roku zaszczycili Adam Asnyk i Helena Modrzejewska. Obecny budynek wzniesiono w 1908 roku. W roku 1997 do schroniska przybył papież Jan Paweł II. Schronisko dysponuje 79 miejscami noclegowymi. Zaleca się rezerwację miejsc z wyprzedzeniem.

Zobacz też:  Codzienność osób niewidomych i słabowidzących – świat widziany inaczej

Tajemnice i legendy Morskiego Oka

Morskie Oko skrywa wiele tajemnic. Najbardziej znana legenda mówi o podziemnym korytarzu. Miałby on łączyć jezioro z morzem. Stąd wzięła się nazwa „Morskie Oko”. Inna legenda opowiada o żeglarzu. Stracił skrzynię kosztowności na Adriatyku. Skrzynia miała wypłynąć w Morskim Oku. Mówi się też o skarbie zatopionym w głębinach. Miał być ukryty przez rabusiów. Istnieje opowieść o popiersiu cesarza Franciszka Józefa. Podobno rzucono je do jeziora. Nurkowie badający dno znaleźli wrak łodzi 'Syrena’. Znajdują też narzędzia i artefakty. Niestety, na dnie jest też dużo śmieci. Nurkowie starają się je zbierać.

Czy Morskie Oko jest połączone z morzem?

Najbardziej znana legenda o Morskim Oku mówi o podziemnym połączeniu z morzem. Jest to jednak tylko legenda. Nie ma dowodów na takie połączenie.

Przyroda Morskiego Oka

Morskie Oko jest jeziorem pochodzenia polodowcowego. Jezioro jest jednym z niewielu w Tatrach. Występują w nim naturalnie pstrągi. W jeziorze żyje endemiczny gatunek pstrąga tatrzańskiego. Ma on białe płetwy i większą głowę. W okolicy jeziora rośnie wiele rzadkich roślin. Należą do nich wełnianeczka alpejska, turzyca Lachenala czy tojad kosmaty. Można spotkać bylicę skalną, gnidosza Hacqueta i świetlika bezostnego. Woda w Morskim Oku ma barwę zieloną. Przejrzystość wody sięga nawet 15 metrów.

Szlaki turystyczne i praktyczne wskazówki

Morskie Oko to jeden z najpopularniejszych celów wycieczek w Tatrach. Droga do Morskiego Oka to najpopularniejszy szlak tatrzański. Trasa z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka wynosi około 9 kilometrów. Czas przejścia wynosi 2-3 godziny. Dawniej do jeziora można było dojechać tylko konno. Obecnie można skorzystać z bryczki do Włosienicy. Z Włosienicy do jeziora idzie się pieszo. Można też iść całą trasę pieszo asfaltowym szlakiem. Wodogrzmoty Mickiewicza to duża atrakcja na trasie.

Jak dotrzeć do Morskiego Oka?
Zobacz też:  Wydry: Fascynujące ssaki wodne i ich niezwykłe życie

Najpopularniejsza trasa prowadzi z Palenicy Białczańskiej. To asfaltowy szlak o długości około 9 km. Możesz iść pieszo lub skorzystać z bryczki do Włosienicy.

Linia brzegowa Morskiego Oka ma 2,45 kilometra długości. Obejście jeziora dookoła to około 2,4 km. Spacer wokół jeziora zajmuje około godziny. Do Morskiego Oka prowadzą 4 szlaki turystyczne. Z Morskiego Oka prowadzą szlaki na inne szczyty i do dolin. Szlak czerwony prowadzi w kierunku Rysów. Żółty szlak prowadzi na Szpiglasową Przełęcz. Dalej idzie na Szpiglasowy Wierch i do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Niebieski szlak prowadzi na Świstową Czubę. Idzie dalej do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Czy warto obejść Morskie Oko?

Tak, obejście Morskiego Oka dookoła to przyjemny spacer. Trasa ma około 2,4 km. Pozwala zobaczyć jezioro z różnych perspektyw.

Przy planowaniu wizyty pamiętaj o przygotowaniu. Wygodne buty i odpowiednia odzież są ważne. Warto zarezerwować miejsce parkingowe w Tatrzańskim Parku Narodowym. Zaleca się korzystanie z transportu publicznego. Pomoże to uniknąć problemów z parkowaniem. W ostatnich latach poziom wody w Morskim Oku obniża się. Co roku osypują się tony piachu.

Przykładowe dane statystyczne dotyczące Morskiego Oka
MORSKIE OKO STATS

Najczęściej zadawane pytania

Jak głębokie jest Morskie Oko?

Maksymalna głębokość Morskiego Oka wynosi 51,8 metra.

Czy w Morskim Oku żyją ryby?

Tak, Morskie Oko jest jednym z niewielu jezior tatrzańskich. Występują w nim pstrągi w sposób naturalny. Żyje tam endemiczny pstrąg tatrzański.

Ile trwa dojście do Morskiego Oka?

Przejście szlaku z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka zajmuje około 2-3 godzin.

Czy do Morskiego Oka można dojechać samochodem?

Nie, do Morskiego Oka nie można dojechać samochodem. Droga kończy się na parkingu w Palenicy Białczańskiej. Dalej idzie się pieszo lub jedzie bryczką.

Kiedy schronisko nad Morskim Okiem zostało zbudowane?

Pierwsze schronisko zbudowano w 1836 roku. Obecny budynek wzniesiono w 1908 roku.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *