Tatry to najwyższe pasmo w łańcuchu Karpat. Te góry oferują bogactwo przyrody i historii. Poznaj najciekawsze fakty o Tatrach, ich geografii i atrakcjach.

Geografia Tatr

Tatry leżą na granicy Polski i Słowacji. Stanowią naturalną granicę między krajami. Tatry to jedyne polskie góry o charakterze alpejskim. Są najwyższym pasmem górskim w Karpatach. Długość Tatr wynosi 57 km. Wypiętrzenie Tatr miało miejsce około 10 – 15 milionów lat temu. Tatry zaczęły powstawać około 90 milionów lat temu. Tatry dzielą się na Tatry Zachodnie i Tatry Wschodnie. Polska część Tatr to tylko 175 km² powierzchni. Niecałe 23% Tatr leży w Polsce. 23% powierzchni Tatr leży w granicach Polski, a 77% w Słowacji. Granica polsko-słowacka wiedzie wzdłuż grani głównej Tatr. Tatry Bielskie to jedyny masyw tatrzański całkowicie położony na terenie Słowacji. Tatry mają zróżnicowaną geologię. Obejmuje ona wapienie, łupki i granity. Tatry mają klimat podalpejski. W Tatrach zimą często zachodzą lawiny. Halny to ciepły i porywisty wiatr. Wiatr ten ma wpływ na samopoczucie. Maksymalna prędkość halny osiągnęła 288 km/h. W Zakopanem opady roczne wynoszą 1128 mm. To dwa razy więcej niż w Warszawie (565 mm). Największą dobową sumę opadów zanotowano 30 czerwca 1973 roku. Wynosiła ona 300 mm na Hali Gąsienicowej.

Jak duża część Tatr leży w Polsce?

Niecałe 23% powierzchni Tatr leży w Polsce. Pozostałe 77% znajduje się na Słowacji.

Procentowy podział powierzchni Tatr między Polskę i Słowację

Najwyższe szczyty Tatr

Gerlach jest najwyższym szczytem Tatr. Ma wysokość 2654 m n.p.m. Rysy to najwyższy szczyt po stronie polskiej (2499 m n.p.m.). Najwyższym szczytem Polski są Rysy (2499 m n.p.m.). Szczyt ten w całości nie znajduje się w Polsce. Najwyższą górą polskiej części Tatr jest Kozi Wierch (2291 m n.p.m.). Giewont to najwyższa góra Tatr Zachodnich. Ma wysokość 1894 m n.p.m. Giewont leży w całości na terenie Polski. Giewont przypomina sylwetkę leżącego rycerza. Kasprowy Wierch to popularny górski szczyt w Polsce.

Jaka jest najwyższa góra w Tatrach Polskich?
Zobacz też:  Ciekawostki o sawannie

Najwyższym szczytem w polskiej części Tatr są Rysy (2499 m n.p.m.). Najwyższą górą w całości leżącą w Polsce jest Giewont (1894 m n.p.m.) w Tatrach Zachodnich.

Jeziora tatrzańskie

W Tatrach znajduje się ponad 30 jezior. Morskie Oko jest największym jeziorem w Tatrach. Powierzchnia wynosi ponad 34 hektary. Inne dane podają 34,54 ha lub 34,93 ha. Morskie Oko to największe jezioro w Tatrach Polskich. Morskie Oko nazywano dawniej 'morskimi oczami’. Dolina Pięciu Stawów Polskich zawiera pięć jezior górskich. Dolina Pięciu Stawów jest największym skupiskiem naturalnych stawów w Tatrach Polskich. Najgłębsze jezioro w Tatrach to Wielki Staw Polski. Jego dno znajduje się 79,3 m pod powierzchnią. Zadni Mnichowy Stawek leży na wysokości 2070 metrów n.p.m. To najwyżej położony staw w Tatrach Polskich.

Jakie jest największe jezioro w Tatrach?

Największym jeziorem w Tatrach jest Morskie Oko. Jego powierzchnia wynosi około 34-35 hektarów.

Jezioro/Staw Powierzchnia/Wysokość/Głębokość
Morskie Oko ponad 34 ha powierzchni
Wielki Staw Polski 79,3 m głębokości
Zadni Mnichowy Stawek 2070 m n.p.m. wysokości

Jaskinie i podziemia

W Tatrach znajduje się ponad 850 jaskiń. Łączna długość korytarzy to około 133 kilometrów po polskiej stronie Tatr. W Tatrach znajduje się ponad 1000 jaskiń. Najdłuższa jaskinia w Tatrach to Cień Księżyca. Ma 28 699 metrów długości. Inne dane podają 30 500 m. W Tatrach znajduje się najdłuższa i najgłębsza jaskinia w Polsce. To Wielka Śnieżna (ponad 23 km korytarzy). Wąwóz Kraków i jaskinia Smocza Jama znajdują się w Dolinie Kościeliskiej. W Dolinie Białej Wody prowadzono poszukiwania rud uranu. Działo się to w latach 50. XX wieku.

Ile jaskiń jest w Tatrach?

W Tatrach znajduje się ponad 850 jaskiń po polskiej stronie. Łączna długość korytarzy przekracza 130 kilometrów.

Przyroda Tatr

Tatry były kiedyś pod wodą. Zalewało je ciepłe morze Oceanu Tetydy. Na terenie Tatr znajdowały się lodowce kilka tysięcy lat temu. W Tatrach rośnie niespełna 1300 gatunków roślin. Z tego 200 występuje tylko w Tatrach. W Tatrach występuje wiele gatunków roślin i zwierząt. Nie są one spotykane w innych częściach Polski. W Tatrach można spotkać unikalne gatunki zwierząt. Należą do nich tatrzańska kozica i świstak. Oprócz kozic w Tatrach można spotkać rysie, niedźwiedzie i orły. Krokusy w Tatrach potrzebują owiec do rozwoju.

Zobacz też:  Parki Narodowe w Polsce – Ochrona Przyrody i Wyjątkowe Miejsca

Historia i Turystyka

Turystyka w Tatrach sięga XVI wieku. Pierwsza odnotowana wycieczka odbyła się najpewniej w Zielone Świątki w 1565 roku. Tak opisuje Józef Nyka w przewodniku po Tatrach Słowackich. Region tatrzański jest ojczyzną górali. Muszelki na góralskim kapeluszu to muszelki kauri. Oscypek to twardy, wędzony ser z owczego mleka. Wiele miejsc w Tatrach ma swoje legendy i opowieści. Skała Mnich według legendy to zaklęty mnich Cyprian. Dawne kopalnie złota na zboczu Krywania nazywały się Krywańskie Banie. Pierwsze schronisko w Tatrach powstało w 1867 roku. Schronisko Murowaniec zostało wybudowane w 1873 roku. Morskie Oko jest najstarszym schroniskiem w Polskich Tatrach. Uruchomiono je w 1908 roku. Tatrzański Park Narodowy (TPN) został utworzony w 1954 roku. Zajmuje powierzchnię około 211,64 km². Tatrzański Park Narodowy został założony w 1954 roku w Polsce. Jest to jeden z największych parków narodowych w Polsce. Po stronie Słowackich Tatr funkcjonują tzw. nosicze. To tragarze zaopatrujący tamtejsze schroniska. Tatrzańska Ochotnicza Służba Ratownicza (TOPR) istnieje od 1909 roku. TOPR nie pobiera odpłatności za akcje ratownicze. Tajemniczy wypadek w dolinie Jaworowej z 1925 roku wciąż niewyjaśniony. Pierwszy przewodnik turystyczny po Tatrach opublikowano w 1840 roku. Autorem był Evžen Čihák. Tatry są doskonałym miejscem do obserwacji gwiazd. Tatry są miejscem licznych festiwali folklorystycznych. W regionie tatrzańskim można podziwiać unikalne budynki z drewna. Są one w stylu zakopiańskim. Muzyka góralska charakteryzuje się unikalnym brzmieniem.

Jak opisuje Józef Nyka w swoim przewodniku po Tatrach Słowackich, pierwsza odnotowana wycieczka w Tatry odbyła się najpewniej w Zielone Świątki w 1565 roku.

Kiedy powstał Tatrzański Park Narodowy?

Tatrzański Park Narodowy został utworzony w Polsce w 1954 roku.

Dojazd i szlaki turystyczne

Tatry mają ponad 250 km szlaków turystycznych. Długość szlaku Orlej Perci wynosi 9 km. Czas potrzebny na przebycie Orlej Perci to około 8 godzin. Najwyżej położoną przełęczą w polskich Tatrach jest przełęcz pod Rysami. Ma wysokość 2365 m. Dolina Chochołowska jest najdłuższą doliną w polskich Tatrach. Dolina Suchej Wody Gąsienicowej ma długość około 13 kilometrów. Dolina Kościeliska jest popularnym celem wycieczek. Jest to łatwa i niewymagająca trasa. W Tatrach znajduje się wiele wodospadów. Najsłynniejszy to Wodogrzmoty Mickiewicza. Kolejka na Kasprowy Wierch kursuje od 1936 roku. Rocznie przewozi 600 tysięcy osób. W Zakopanem znajduje się skocznia „Wielka Krokiew”. Tatry są rajem dla miłośników narciarstwa. Dotyczy to szczególnie Zakopanego.

Ile jest szlaków turystycznych w Tatrach?
Zobacz też:  Ciekawostki o padalcu zwyczajnym

W Tatrach znajduje się ponad 250 km szlaków turystycznych.

LICZBA WIZYT TPN

Porównanie liczby wizyt w TPN w 2023 roku i liczby osób przewożonych kolejką na Kasprowy Wierch
Kiedy uruchomiono kolejkę na Kasprowy Wierch?

Kolejka linowa na Kasprowy Wierch kursuje od 1936 roku.

Planujesz wycieczkę w Tatry? Oto kilka sugestii:

  • Aby uniknąć stania w kolejce na Kasprowy Wierch, kup bilety online z wyprzedzeniem.
  • Wspinaczka na Giewont najlepiej sprawdza się poza sezonem turystycznym.
  • Pamiętaj o sprawdzeniu prognozy pogody przed wyjściem w góry.

Zakopane i okolice

Zakopane jest nazywane „zimową stolicą Polski”. Zakopane nazywane jest „stolicą Tatr”. Krupówki to najbardziej znana ulica w Zakopanem. Zakopane to popularne miejsce na mapie Podhala. Inne miasta związane z Tatrami to Poprad i Stary Smokovec na Słowacji. Tatry rosną w tempie około 8 mm rocznie. To fascynujący proces geologiczny. Istnieje aplikacja o Tatrach dla dzieci. Nazywa się „Wyprawa nad Morskie Oko”. Pomaga dzieciom poznawać góry.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *