Odkryj Ustronie Morskie – urokliwą miejscowość nad Bałtykiem. Sprawdź najlepsze atrakcje, poznaj bogatą historię i zaplanuj idealny wypoczynek na polskim wybrzeżu.

Położenie i charakterystyka Ustronia Morskiego

Ustronie Morskie to popularna wieś letniskowa. Leży nad Morzem Bałtyckim. Znajduje się w województwie zachodniopomorskim. Miejscowość należy do powiatu kołobrzeskiego. Położona jest między Kołobrzegiem a Koszalinem. Leży na Wybrzeżu Słowińskim. Ustronie Morskie znajduje się na stromym klifie. Rzeka Czerwona płynie na granicy miejscowości. Ustronie Morskie leży w obszarze chronionym. Obejmuje on Koszaliński Pas Nadmorski. Woda w tym regionie jest czysta. Miejscowość ma status sanatoryjny. Jest to znany kurort. Zajmuje powierzchnię 752.2 ha.

Krótka historia Ustronia Morskiego

Historia Ustronia Morskiego sięga XIII wieku. Wtedy założono osadę Hannekenhagen. Później zmieniono nazwę na Henkenhagen. Miejscowość była wsią rolniczo-rybacką. Ten charakter miała do końca XIX wieku. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1338 roku. W 1807 roku wieś miała polski epizod. Działo się to podczas oblężenia Kołobrzegu. W 1899 roku otwarto linię kolejową. Połączyła ona Koszalin z Kołobrzegiem. Początki ruchu turystycznego datują się na rok 1899. W 1905 roku gmina Henkenhagen uzyskała uprawnienia. Miejscowość stała się popularnym kąpieliskiem. Było to w Niemczech w latach 20. XX wieku. W 1939 roku było tu około czterystu gospodarstw. Po II wojnie światowej wieś przyłączono do Polski. W 1946 roku nadano nazwę Ustronie Morskie. Nazwa ta oznacza 'cichy zakątek nad morzem’. Po 1945 roku rozwijano bazę turystyczną. Latem 2020 roku miejscowość nawiedziła trąba powietrzna.

Największe atrakcje Ustronia Morskiego

Plaża i mola spacerowe

Największą atrakcją jest Bałtyk i plaża. Plaża w Ustroniu Morskim jest szeroka. Ma 50 metrów szerokości. Jej długość przekracza dwa kilometry. Plaża liczy ponad 2000 metrów. Kąpielisko co roku otrzymuje certyfikat Błękitnej Flagi. W Ustroniu Morskim znajdują się mola. Miejscowość ma trzy mola spacerowe. Dwa mola mają po około 100 metrów. Jedno molo ma 87 metrów.

Zobacz też:  Nowy Orlean – Miasto Pełne Historii, Jazzu i Tajemnic

Pomniki przyrody – dęby Bolesław i Warcisław

W okolicy Ustronia Morskiego rosną zabytkowe dęby. Są to dąb Bolesław i dąb Warcisław. Mają kilkusetletnią historię. Dąb Bolesław ma około 800 lat. Jest najstarszym dębem w Polsce. Jego obwód pnia wynosi 7 metrów. Inne źródła podają 691 cm. Wysokość dębu Bolesław to 32 metry. Średnica korony wynosi 20 metrów. Dąb Warcisław ma 640 lat. Inne źródła podają 645 lat. Jego obwód pnia to 720 cm. Wysokość dębu Warcisław wynosi 37 metrów.

Skansen Chleba

W Ustroniu Morskim znajduje się Skansen Chleba. Jest stylizowany na XIX-wieczną chatę. Budynek wykonano z drewnianych bali. Pokryty jest strzechą. Skansen oferuje warsztaty. Można wziąć udział w warsztatach wypieku chleba. Dostępne są też warsztaty garncarstwa. Skansen Chleba oferuje chleb. Jest wypiekany zgodnie z naturalnymi recepturami. Można zobaczyć stare maszyny. Służyły one do produkcji chleba.

Przystań rybacka

W Ustroniu Morskim jest przystań rybacka. Znajdują się tam kolorowe kutry. To nadmorski symbol miejscowości. W przystani działa wyciąg linowy. Ułatwia on pracę rybakom.

Ruiny bunkra i punkt widokowy

W Ustroniu Morskim są ruiny bunkrów. Pochodzą z lat 50. XX wieku. Były częścią systemu obrony wybrzeża. Stanowią ciekawy punkt widokowy. Niszczejące umocnienia wojskowe leżą w lesie.

Zabytki i miejsca kultu

W Ustroniu Morskim stoi kościół. To neogotycki kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Został zbudowany w 1885 roku. W okolicy warto zobaczyć kościół. Znajduje się w Rusowie. Pochodzi z XIV wieku. Jest zabytkowy.

Aktywny wypoczynek w Ustroniu Morskim

Parki rozrywki i rekreacji

Ustronie Morskie oferuje wiele atrakcji. Dzieci mogą korzystać z wesołego miasteczka. Dostępny jest park linowy Gibon. Ma osiem tras o różnym poziomie trudności. Park linowy jest otwarty sezonowo. W przypadku niepogody dostępny jest aquapark. To Centrum Sportowo-Rekreacyjne Helios. Oferuje kryty basen. Ma sześć torów pływackich. Znajdują się tam zjeżdżalnie wodne. Dostępny jest także skatepark.

Co robić w Ustroniu Morskim, gdy pada deszcz?

W przypadku deszczu odwiedź aquapark Helios. Możesz wybrać się na kręgielnię. Warto zobaczyć Skansen Chleba. Blisko jest Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. W Koszalinie są papugarnia i motylarnia.

Zobacz też:  Malta: Ciekawostki, Historia i Praktyczne Porady
Jakie atrakcje są polecane dla dzieci?

Dla dzieci polecamy park linowy Gibon. Atrakcją jest wesołe miasteczko. Mogą korzystać ze skateparku. Aquapark Helios zapewnia wodne zabawy. Warto odwiedzić Western Park w Zieleniewie. Pomerania Fun Park w Pyszce to duży park rozrywki. W Koszalinie jest papugarnia i motylarnia.

Sporty i aktywności

Możesz wybrać aktywną rozrywkę. Pole paintballowe ma powierzchnię 8000 m2. Można skorzystać z Golf Driving Range. Dostępna jest jazda konna. W Ustroniu Morskim jest pięć kręgielni. Można odwiedzić strzelnicę 'Gwiazda Szeryfa’.

Szlaki rowerowe

W Ustroniu Morskim znajdują się malownicze ścieżki rowerowe. Przez miejscowość przebiega trasa Velo Baltica R-10. To Nadmorski Szlak Rowerowy wokół Bałtyku. Jego długość przekracza 7,9 tys. km. Można wybrać lokalne trasy. Szlak do Gąsek ma 8 km. Trasa do Kołobrzegu ma 11 km. Szlak przez okoliczne miejscowości liczy 23 km. Zwiedzaj wybrzeże na rowerze. Taka wyprawa to przyjemność dla rodziny.

Atrakcje w okolicy Ustronia Morskiego

Latarnia morska w Gąskach

Latarnia morska w Gąskach jest blisko Ustronia. Znajduje się około 15 kilometrów na wschód. Ma wysokość 50,2 metra. Na jej szczyt prowadzi 190 schodów. Wejdź na górę po 190 stopniach. Rozciąga się stamtąd piękny widok.

Ogrody Hortulus w Dobrzycy

W Dobrzycy znajdują się Ogrody Hortulus. To kompleks ogrodniczy. Znajduje się około 15 kilometrów od Ustronia. Oferuje różnorodność roślin. Jest tam ponad 6000 gatunków roślin. Kompleks ma 30 ogrodów tematycznych. Ogrody Hortulus Spectabilis mają największy labirynt w Polsce. Labirynt posadzono z 180000 drzewek.

Kołobrzeg i okolice

Kołobrzeg leży około 14 kilometrów na zachód. To znane miasto uzdrowiskowe. W Kołobrzegu jest Muzeum Oręża Polskiego. Ma 55-letnią historię. Można wybrać się na rejs statkiem z Kołobrzegu. Postaw na morskie przygody. W Zieleniewie, blisko Kołobrzegu, jest Western Park. Oferuje gry i zabawy. Pomerania Fun Park leży w Pyszce/Dygowie. To największy park rozrywki na Pomorzu Zachodnim. W Bagiczu znajduje się lotnisko. Leży 1.7 km od Ustronia. Lotnisko oferuje loty widokowe. Trwają 15 lub 30 minut. Oglądaj wybrzeże z lotu ptaka.

Koszalin i okolice

Koszalin leży około 30 kilometrów od Ustronia. W Koszalinie jest papugarnia. Można podziwiać egzotyczne gatunki. W Koszalinie działa też motylarnia. Znajdują się przy ulicy Połczyńskiej.

Noclegi i gastronomia w Ustroniu Morskim

Ustronie Morskie ma bogatą ofertę noclegową. Dostępne są hotele i pensjonaty. Można wynająć pokoje w domach prywatnych. Dostępne są też kempingi. Oferta jest zróżnicowana cenowo. Większość obiektów działa w sezonie letnim. Nowe trendy to glamping. Można zarezerwować nocleg w domku na drzewie. Ustronie Morskie ma mniejszy natłok turystyczny. Jest spokojniejsze niż wielkie kurorty. Portal turystyczny www.ustronie.pl prezentuje ofertę. Można zwiększyć sprzedaż obiektu. Zareklamuj się w portalu. Dostępne są kameralne systemy rezerwacji. Można skorzystać z NFHotel do automatyzacji rezerwacji.

Zobacz też:  Tajlandia: Kraina Uśmiechu, Kultury i Niezwykłych Odkryć

W Ustroniu Morskim znajdziesz restauracje. Oto przykłady z ocenami:

  • Kabaczek Pico Bello – ocena 4.5
  • Restauracja Skandynawska – ocena 4.7
  • Na Bogato – ocena 4.4
  • Na Clifie Cafe – ocena 4.1

Praktyczne informacje

Jak dojechać do Ustronia Morskiego?

Ustronie Morskie leży przy drodze krajowej nr 11. Łączy ona Kołobrzeg z Koszalinem. Do miejscowości można dojechać koleją. Znajduje się tu stacja. Leży na linii z Koszalina do Kołobrzegu.

Kiedy przyjechać?

Większość atrakcji działa w sezonie letnim. Wtedy otwarta jest większość hoteli. Czas na urlop nad morzem to lato. Ustronie Morskie jest odwiedzane co roku. Przyjeżdżają turyści z Polski i zagranicy.

Ciekawostki o Ustroniu Morskim

Ustronie Morskie to stolica Polskiej Karykatury. Przed wojną działała tu wytwórnia wody mineralnej. Była też fabryka kosmetyków. W lipcu 2020 przez wieś przeszła trąba powietrzna. Rzeka Czerwona płynie blisko Ustronia. Ma ponad 28 kilometrów długości.

„Piękny spacer nad morzem z Ustronia Morskiego”

Gdzie leży Ustronie Morskie?

Ustronie Morskie leży nad Morzem Bałtyckim. Znajduje się w województwie zachodniopomorskim. Położone jest między Kołobrzegiem a Koszalinem.

Jakie są główne atrakcje Ustronia Morskiego?

Główne atrakcje to szeroka plaża i mola spacerowe. Warto zobaczyć dęby Bolesław i Warcisław. Interesujący jest Skansen Chleba. Ciekawa jest też przystań rybacka.

Czy Ustronie Morskie ma status uzdrowiska?

Tak, Ustronie Morskie ma status sanatoryjny. Jest znanym kurortem nad Bałtykiem.

Jakie są najstarsze drzewa w Polsce?

Najstarsze dęby w Polsce to Bolesław i Warcisław. Rosną w okolicach Ustronia Morskiego. Dąb Bolesław ma około 800 lat. Dąb Warcisław ma ponad 640 lat.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *