Pablo Escobar to postać, która na zawsze zmieniła Kolumbię. Był twórcą potężnego kartelu i jednym z najbogatszych ludzi świata. Jego życie pełne było przemocy, luksusu i sprzeczności.

Kim był Pablo Escobar?

Pablo Emilio Escobar Gaviria zapisał się w historii. Był znany jako Król Kokainy. Stworzył potężny narkotykowy kartel z Medellin. Jego działalność uczyniła go jednym z najbardziej znanych kryminalistów.

Kartel z Medellin zdominował światowy handel kokainą. Escobar był jego niekwestionowanym szefem. Kontrolował ogromną część rynku narkotykowego. Jego wpływ na Kolumbię był ogromny.

Początki i droga do przestępczości

Pablo Escobar urodził się 1 grudnia 1949 roku. Miejscem urodzenia było Rionegro w Kolumbii. Jego rodzina pochodziła z klasy średniej. Ojciec pracował jako rolnik. Matka była nauczycielką.

Rodzina nie była zamożna. Pablo dorastał w ubóstwie. Kolumbia przeżywała wtedy okres przemocy. Wojna domowa wpływała na codzienne życie.

Swoją karierę przestępczą zaczął wcześnie. Był nastoletnim złodziejem samochodów. W wieku 21 lat dorobił się miliona dolarów. Zajmował się wtedy handlem używanymi nagrobkami. Później przeszedł do kontrabandy. Miesięczny dochód z kontrabandy przekraczał 200 tysięcy dolarów.

W szkole średniej nawiązał kontakty. Zaprzyjaźnił się z uczniami sympatyzującymi z lewicą. Te znajomości mogły wpłynąć na jego późniejsze działania.

Imperium Kartelu z Medellin

Escobar założył Kartel z Medellín. Szybko zdobył dominację na rynku. Kartel kontrolował 80% kokainy. Ta kokaina trafiała do Stanów Zjednoczonych. Działalność miała globalny wymiar. Obejmowała Europę i inne regiony.

W szczycie swojej potęgi kartel zarabiał fortunę. Szacowany majątek Escobara wynosił od 30 do 50 miliardów dolarów. Niektóre źródła podają nawet 65 miliardów euro. Zarobek kartelu sięgał 420 milionów dolarów tygodniowo.

Przemyt odbywał się na ogromną skalę. Dziennie przemycano nawet 15 ton kokainy. Kartel używał nowatorskiego systemu przemytu. Wykorzystywano łodzie podwodne i samoloty cywilne. Kokaina z Medellin trafiała do 15 krajów.

Ogromne pieniądze stwarzały problemy. Escobar miał trudności z ulokowaniem gotówki. Tracił rocznie około 10% fortuny. Pieniądze niszczyły pleśń lub szczury. Kartel wydawał tysiące dolarów miesięcznie. Pieniądze szły na zakup gumek recepturek. Służyły one do spinania banknotów. Miesięczny koszt gumek wynosił 2.5 tysiąca dolarów.

Zobacz też:  Stefan Wyszyński: Życie, posługa i dziedzictwo Prymasa Tysiąclecia

’Plata o Plomo’ – Przemoc i wpływy

Escobar był bezwzględny i mściwy. Osobiście zamordował wiele osób. Zlecał morderstwa każdemu. Ginęli ludzie, którzy mu się sprzeciwiali. Jego kartel był odpowiedzialny za tysiące morderstw. Niektóre źródła podają liczbę ponad 4000 ofiar.

Wojna Escobara z władzami rozpoczęła się w 1985 roku. Pochłonęła tysiące ofiar. Zginęło około 200 sędziów. Zamordowano około 1000 policjantów. W Medellin dochodziło do 200 morderstw tygodniowo. To pokazuje skalę przemocy.

Jego taktyka wymuszania nosiła nazwę 'plata o plomo’. Oznaczało to 'srebro albo ołów’. Ludzie mieli wybór. Mogli przyjąć łapówkę. Alternatywą była śmierć.

„Żył zgodnie z zasadą: 'srebro albo ołów’.”

Escobar próbował zdobyć legalne wpływy. Dołączył do Kolumbijskiej Partii Liberalnej. Został wybrany na zastępcę członka Izby Reprezentantów. To umocniło jego pozycję w 1983 roku.

Politycy, którzy przeszkadzali, byli eliminowani. Luis Carlos Galán był jednym z nich. Jego działalność destabilizowała kraj.

Dwie twarze Escobara: Baron i 'Robin Hood’

Mimo brutalności, Escobar budował pozytywny wizerunek. Wydawał pieniądze na pomoc biedocie. W Medellin budował szkoły i boiska. Chciał kupić lojalność ubogich ludzi. Sfinansował wiele programów pomocowych.

Często odwiedzał najuboższe rejony miasta. Rozdawał mieszkańcom jedzenie lub pieniądze. Budował drogi, boiska piłkarskie, a nawet osiedla mieszkaniowe. Te działania miały poprawić jego wizerunek. Zyskał przydomek 'Robin Hood’. Niektórzy ludzie w Kolumbii postrzegali go pozytywnie.

Złożył nawet niezwykłą propozycję. Zaoferował spłatę długu Kolumbii. Proponował 10 miliardów dolarów. Inne źródła podają 20 miliardów dolarów. Chciał w ten sposób uniknąć ekstradycji do USA.

Luksus i ekscesy w Hacienda Napoles

Escobar żył w niewyobrażalnym luksusie. W wieku 29 lat kupił ogromną posiadłość. Nazywała się Hacienda Napoles. Miała około 20 km² powierzchni. Znajdowała się w Antioquii.

Posiadłość była pełna ekstrawagancji. Miał tam prywatne zoo. Było w nim 6 basenów. Escobar posiadał setki nieruchomości. Władze zajęły później 141 domów i biur. Zarekwirowano 142 samoloty i 20 helikopterów. Przejęto także 32 jachty.

Miał też ekscentryczne nawyki. Ukrywał dodatkową gotówkę. Robił to podczas gry w Monopoly z dziećmi. Start tak zwanego narco-footballu był związany z zakładami. Chodziło o 2 miliony dolarów.

Zobacz też:  Zamek Balmoral – Letnia Rezydencja Królewskiej Rodziny

Znany jest przypadek spalenia pieniędzy. Escobar spalił około dwóch milionów dolarów. Chciał ogrzać swoją córkę. Dziewczynka cierpiała wtedy z powodu zimna.

Ucieczka i luksusowe więzienie La Catedral

Wojna Escobara z kolumbijskimi władzami trwała latami. Prezydent USA Ronald Reagan wypowiedział wojnę narkotykom. Kolumbia była pod presją. Chciano ekstradycji Escobara do Stanów Zjednoczonych.

W 1991 roku zerwano umowę ekstradycyjną z USA. To był duży sukces dla Escobara. Oddał się w ręce kolumbijskiej policji. Miał odsiedzieć symboliczny wyrok.

Więzienie nazywało się La Catedral. Było to luksusowe miejsce. Nadzorowali je opłaceni przez Escobara strażnicy. Miał tam wszelkie wygody. La Catedral nie było prawdziwym więzieniem. Było to raczej prywatne sanktuarium.

W 1992 roku Escobar uciekł z La Catedral. Władze próbowały go przenieść. Nie chciał stracić kontroli. Rozpoczął się intensywny pościg.

Pościg i śmierć Króla Kokainy

W 1993 roku Pablo Escobar był najbardziej poszukiwanym przestępcą. Ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Okres jego ucieczki trwał 16 miesięcy. Był ścigany przez kolumbijskie siły specjalne. Współpracowały one z DEA.

Do jego odnalezienia użyto technologii. Wykorzystano sprzęt do namierzania sygnału. Służyły do tego radiotelefony. Technologia triangulacji radiowej pomogła zlokalizować jego położenie. Znajdował się w Medellin.

Escobar miał swojego ochroniarza. Był nim Alvaro de Jesús 'El Limón’. Obaj ukrywali się w dzielnicy Los Olivos. Policja namierzyła ich sygnał telefoniczny. Rozpoczęła się obława.

Pablo Escobar zginął 2 grudnia 1993 roku. Miał wtedy 44 lata. Został zastrzelony na dachu budynku. Okoliczności jego śmierci są przedmiotem dyskusji. Oficjalna wersja mówi o zastrzeleniu przez policję.

Istnieją inne teorie dotyczące jego śmierci. Niektórzy sądzą, że popełnił samobójstwo. Mówił o tym wielokrotnie. Powtarzał, że strzał w ucho będzie jedyną drogą ucieczki. Uniknąłby w ten sposób więzienia lub ekstradycji.

„Wolałbym grób w Kolumbii niż celę więzienną w USA.”

Po jego śmierci walkę o rynek przejął kartel Cali. Powstała też grupa Los Pepes. Składała się z wrogów Escobara. Przeprowadziła krwawą zemstę na jego ludziach.

Rodzina Escobara

Pablo Escobar miał żonę i dwoje dzieci. Jego żona to Victoria Eugenia Henao. Poznała Pabla w wieku 12 lat. Urodziła się w Kolumbii. Żyła w skomplikowanej sytuacji społecznej.

Życie u boku barona narkotykowego miało poważne konsekwencje. Rodzina Escobara doświadczyła przemocy. Około 60% rodzin karteli straciło życie. Victoria Eugenia Henao miała skomplikowane życie.

Zobacz też:  Zielona Góra: Odkryj Ciekawostki, Atrakcje i Bogatą Historię Miasta Wina

Po śmierci męża w 1993 roku Victoria, znana też jako Maria, opuściła Kolumbię. Chciała uniknąć odpowiedzialności. W 2000 roku zaczęła nowe życie w Argentynie. Wybrała życie w ukryciu. Chciała chronić siebie i swoje dzieci.

Dzieci Escobara to Juan Pablo i Manuela. Córka Manuela do dziś cierpi z powodu ojca. Doświadczyła traumy. Jej życie było naznaczone jego działalnością.

Jak zginęła żona Escobara?

Victoria Eugenia Henao, znana jako Maria, nie zginęła. Po śmierci męża opuściła Kolumbię. Zaczęła nowe życie w Argentynie. Żyje z dala od mediów. Jej losy po 1993 roku są znane.

Dziedzictwo i wizerunek w popkulturze

Wpływ Escobara na Kolumbię był ogromny. Dotyczył społeczeństwa, gospodarki i polityki. Jego działalność destabilizowała kraj. Po jego śmierci Kolumbia poniosła straty. Szacuje się je na około 7 miliardów dolarów rocznie.

Śmierć Escobara wywołała różne reakcje. Rodziny ofiar odczuły ulgę. Niektórzy jego zwolennicy opłakiwali go. Na jego pogrzeb przyszło ponad 25 tysięcy osób. To pokazuje złożoność jego postrzegania.

Postać Escobara nadal fascynuje. Jego życie pełne sprzeczności przyciąga uwagę. Był na liście najbogatszych ludzi Forbesa. Pozostawał na niej przez siedem lat. W 1989 roku zajmował siódmą pozycję.

Jego wizerunek jest żywy w popkulturze. Wiele filmów i seriali opowiada jego historię. Popularność zawdzięcza między innymi serialowi 'Narcos’ od Netflix. Serial przybliżył jego postać widzom na całym świecie.

Posiadłość Hacienda Napoles stała się atrakcją turystyczną. Została przekształcona w park tematyczny. Willa narkobossa przyciąga odwiedzających. Nowoczesna Kolumbia wciąż mierzy się z historią.

Kluczowe fakty o Królu Kokainy

Oto kilka kluczowych faktów dotyczących życia i działalności Pablo Escobara:

  • Urodził się 1 grudnia 1949 roku w Kolumbii.
  • Był twórcą potężnego Kartelu z Medellín.
  • Kontrolował 80% rynku kokainy w USA.
  • Jego majątek szacowano na 30-50 miliardów dolarów.
  • Był na liście Forbesa przez 7 lat.
  • Był odpowiedzialny za śmierć tysięcy ludzi.
  • Stosował taktykę 'plata o plomo’.
  • Zyskał przydomek 'Robin Hood’ za pomoc biedocie.
  • Posiadał luksusowe więzienie La Catedral.
  • Spalił 2 miliony dolarów, aby ogrzać córkę.
  • Zginął 2 grudnia 1993 roku w Medellín.
  • Do jego odnalezienia użyto triangulacji radiowej.
  • Jego postać jest popularna dzięki serialowi 'Narcos’.
ESCOBAR ASSETS

Zajęte aktywa należące do Pablo Escobara

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *