Pablo Picasso to postać monumentalna. Był jednym z najważniejszych artystów XX wieku. Jego życie i twórczość fascynują do dziś. Poznaj kluczowe fakty o tym hiszpańskim mistrzu.

Życie i Początki Twórczości

Pablo Picasso urodził się w Hiszpanii. Miejscem narodzin była Malaga. Data to 25 października 1881 roku. Jego pełne imię było bardzo długie. Składało się z 23 słów. Ojciec Jose Ruiz Blasco był malarzem. Uczył także rysunku na uczelni. Matką była Maria Picasso Lopez. Picasso miał dwie młodsze siostry. Nazywały się Lola i Conchita. Pierwszym słowem Pabla było „piz”. To hiszpańskie słowo oznacza ołówek. Już jako dziecko wykazywał talent. Namalował pierwszy obraz w wieku 9 lat. Był to „Le picador”.

Dzieciństwo i Młodość Artysty

Edukacja artystyczna Picassa zaczęła się wcześnie. Uczęszczał do szkoły w La Coruña. Potem uczył się w Barcelonie. Miał wtedy 14 lat. Była to Szkoła Sztuk Pięknych. W wieku 16 lat przeniósł się do Madrytu. Studiował w Królewskiej Akademii. Nazywała się św. Ferdynanda. Picasso był niesfornym uczniem. Często opuszczał zajęcia. Nigdy nie ukończył szkoły średniej. W wieku 17 lat zaczął podpisywać prace. Używał nazwiska matki. Podpisywał się Picasso.

Przełom w Paryżu i Okresy Twórczości

Picasso przeniósł się do Paryża w 1900 roku. Miał wtedy 19 lat. Początki były trudne. Żył w biedzie na Montmartre. Dołączył do paryskiej bohemy. Spotykał innych artystów. Bywał w lokalach jak Els Quatre Gals. Mieszkał w kamienicy Le Bateau-Lavoir. W tym czasie jego sztuka ewoluowała. Rozpoczął swoje słynne okresy twórczości.

Zobacz też:  Polskie Tańce Narodowe – Charakterystyka i Znaczenie

Okres Błękitny (1901-1904)

Okres błękitny trwał od 1901 roku. Skończył się w 1904 roku. Charakteryzowała go melancholia. Artysta malował biedę i smutek. Dominowały odcienie niebieskiego. Ważne dzieła to „Stary gitarzysta”. Innym jest obraz „Życie”. Powstał po samobójstwie przyjaciela.

Okres Różowy (1904-1906)

Okres różowy zaczął się w 1904 roku. Nastąpiła zmiana nastroju. Kolory stały się cieplejsze. Dominował róż i czerwień. Tematyka dotyczyła cyrku. Malował akrobatów i tancerzy. Przykładem jest obraz „Garçon à la pipe”. Powstał w 1905 roku.

Okres Afrykański i Narodziny Kubizmu

Okres afrykański trwał od 1907 do 1909 roku. Picasso inspirował się sztuką Afryki. Wpływ miały maski afrykańskie. Obraz „Dziewczęta z Awinionu” powstał w 1907 roku. Jest to dzieło przełomowe. Zapoczątkowało nowy kierunek w sztuce. Był to kubizm.

Kubizm współtworzył z Georgesem Braque. Był to rewolucyjny nurt. Zmienili sposób przedstawiania rzeczywistości. Rozbijali formy na geometryczne kształty. Pokazywali obiekty z wielu perspektyw naraz. To była rewolucja formy. Stosowali technikę „łamania” kształtów.

Kubizm Analityczny i Syntetyczny

Kubizm analityczny (1909-1912) rozbijał obiekty. Analizował je na drobne fragmenty. Przykładem jest „Portret Daniela-Henry’ego Kahnweilera”. Kubizm syntetyczny (1912-1919) łączył elementy. Używał techniki kolażu. Picasso wynalazł kolaż w 1912 roku. Obraz „Głowa” z 1913 roku używa tej techniki.

Później Picasso eksperymentował dalej. Tworzył w stylach neoklasycznym i surrealistycznym. Powstały dzieła jak „Paulo jako arlekin” (1924). Okres surrealistyczny trwał od 1925 do 1932 roku. W tym czasie namalował „Artysta i jego model”. Picasso tworzył także ceramikę i rzeźby. Nieustannie poszukiwał nowych form wyrazu.

Najważniejsze Dzieła Pabla Picassa

Picasso był tytanem pracy. Stworzył ogromną liczbę dzieł. Szacunki mówią o ponad 147 800 pracach. Obejmuje to obrazy, ryciny, ilustracje i rzeźby. Jego twórczość jest niezwykle różnorodna.

Oto kilka jego kluczowych dzieł:

  • Pierwsza Komunia (1896): Przedstawia siostrę Lolę. Namalowany w szkole La Lonja.
  • Życie (1903): Ważny obraz z okresu błękitnego. Inspirowany podróżą do Hiszpanii.
  • Garçon à la pipe (Chłopiec z fajką, 1905): Dzieło z okresu różowego. Sprzedane za 126 milionów dolarów w 2004 roku.
  • Dziewczęta z Awinionu (1907): Obraz zapoczątkowujący kubizm. Pokazuje wpływy sztuki afrykańskiej.
  • Portret Daniela-Henry’ego Kahnweilera (1910): Przykład kubizmu analitycznego.
  • Głowa (1913): Praca z kubizmu syntetycznego. Używa techniki kolażu.
  • Paulo jako arlekin (1924): Portret syna Paulo. Reprezentuje neoklasycyzm.
  • Dziewczyna przed lustrem (1932): Słynny portret Marie-Thérèse Walter.
  • Le Reve – Sen (1932): Obraz będący listem miłosnym do Marie-Thérèse Walter.
  • Guernica (1937): Najsłynniejsze dzieło Picassa. Przedstawia bombardowanie Guerniki. Jest to antywojenny manifest.
  • Płacząca kobieta (1937): Obraz związany z bólem wojny domowej.
  • Gołąb (1949): Litografia symbolizująca pokój.
Zobacz też:  Sagrada Familia – arcydzieło Gaudiego i symbol Barcelony

Liczba dzieł Picassa jest imponująca. Obejmuje różne formy sztuki.

PICASSO WORK COUNTS

Grafika przedstawia szacunkową liczbę dzieł Pabla Picassa według kategorii.

Życie Prywatne i Relacje

Życie prywatne Picassa było burzliwe. Miał wiele związków z kobietami. Określano je mianem „Kobiety w życiu Picassa”. Był dwukrotnie żonaty. Miał czworo dzieci z trzech różnych kobiet.

Ważne kobiety w jego życiu to:

  • Fernande Olivier (pierwsza partnerka)
  • Olga Khokhlova (pierwsza żona, matka Paulo)
  • Marie-Thérèse Walter (partnerka, matka Mayi)
  • Dora Maar (partnerka, artystka, muza)
  • Françoise Gilot (partnerka, matka Claude’a i Palomy)
  • Jacqueline Roque (druga żona)

Miał czworo dzieci. Najstarszy syn Paulo urodził się w 1921 roku. Córka Maya urodziła się w 1935 roku. Syn Claude urodził się w 1947 roku. Córka Paloma urodziła się w 1949 roku. Wnukiem artysty jest Bernard Ruiz Picasso. Relacje z dziećmi były skomplikowane. Picasso kiedyś powiedział:

Czasami sztuka była dla mnie bardziej dzieckiem niż te, które wychowywałem.

Inny jego cytat pokazuje jego podejście do kobiet:

Dla mnie istnieją tylko dwa rodzaje kobiet: boginie i wycieraczki.

Niektórzy uważają, że Picasso nie był dobrym człowiekiem. Opinie o jego charakterze są podzielone. Był geniuszem pełnym sprzeczności.

Ciekawostki i Nieznane Fakty

Życie Pabla Picassa obfitowało w ciekawe wydarzenia. Poznaj kilka mniej znanych faktów:

  • Jego pierwsze słowo to „piz”, czyli ołówek.
  • Ukończył pierwszy obraz w wieku 9 lat.
  • Jego pierwszym dużym obrazem była „Pierwsza komunia”. Namalował go w wieku 15 lat.
  • Picasso nigdy nie ukończył szkoły średniej.
  • Nie miał prawa jazdy. Zawsze zatrudniał szoferów.
  • Był wielkim fanem gry w szachy.
  • Eksperymentował z malowaniem. Tworzył dzieła z zamkniętymi oczami. Nazywał to „tworzeniem w ciemności”.
  • W 1911 roku był przesłuchiwany. Dotyczyło to kradzieży Mona Lisy. Jego przyjaciel Guillaume Apollinaire był zamieszany w sprawę.
  • W 1925 roku objął patronat. Był to bal polskich artystów.
  • Odwiedził Polskę w 1948 roku. Przyjechał na Światowy Kongres Intelektualistów. Kongres odbywał się we Wrocławiu. Odwiedził też Serock.
  • Z okazji 90. urodzin otwarto wystawę. Honorowa wystawa miała miejsce w Luwrze.
  • Picasso zmarł w wieku 91 lat. Data śmierci to 8 kwietnia 1973 roku. Przyczyną była niewydolność oddechowa. Zmarł w Mougins we Francji.
  • Szacuje się, że stworzył około 30 tysięcy dzieł. Inne szacunki są wyższe.
  • Miał 163 cm wzrostu.
  • Z jego kolekcji skradziono 350 dzieł.
  • Spędził większość dorosłego życia w Paryżu.

Dziedzictwo i Wpływ na Sztukę

Pablo Picasso zrewolucjonizował sztukę. Jego wpływ jest ogromny. Był innowatorem i poszukiwaczem. Miał nieustającą potrzebę zmian. Przełamywał tradycyjne formy. Wprowadził nowe techniki jak kolaż. Eksperymentował z ceramiką i rzeźbą. Jego sztuka inspiruje do dziś.

Picasso jest określany geniuszem. Nazywa się go rewolucjonistą sztuki. Pojawiają się też inne głosy. Niektórzy widzą w nim profanatora malarstwa. Jego twórczość budzi silne emocje. Jak sam mówił:

Całe życie uczę się malować jak dziecko.

Inny jego cytat podkreśla znaczenie prostoty:

Cztery lata zajęła mi nauka malowania jak Rafael, ale całe życie uczę się malować jak dziecko.

Picasso uczy, że sztuka to ekspresja. Młodzi artyści mogą czerpać z niego inspirację. Jego techniki i podejście rozwijają kreatywność. Sztuka Picassa jest ważna w edukacji artystycznej. Pomaga dzieciom wyrażać emocje. Rewolucja, którą wprowadził, zmieniła postrzeganie sztuki. Warto odkrywać jego dzieła. Można to robić poprzez zabawy i zadania plastyczne.

Pytania i Odpowiedzi o Picasso

Kim był Pablo Picasso?

Pablo Picasso był hiszpańskim malarzem. Był także rzeźbiarzem i grafikiem. Uznaje się go za jednego z najważniejszych artystów XX wieku. Współtworzył nurt artystyczny zwany kubizmem.

Kiedy urodził się Pablo Picasso?

Pablo Picasso urodził się 25 października 1881 roku. Miejscem urodzenia była Malaga w Hiszpanii.

Kiedy zmarł Pablo Picasso?

Pablo Picasso zmarł 8 kwietnia 1973 roku. Miał wtedy 91 lat. Zmarł w Mougins we Francji.

Ile dzieł stworzył Picasso?

Picasso był bardzo płodnym artystą. Stworzył dziesiątki tysięcy dzieł. Różne źródła podają różne liczby. Szacunki mówią o ponad 147 800 pracach. Obejmuje to obrazy, ryciny i ilustracje.

Czym jest kubizm?

Kubizm to nurt w sztuce. Picasso współtworzył go z Georgesem Braque. Polega na rozbijaniu przedmiotów. Przedstawia się je z wielu perspektyw jednocześnie. Używa się geometrycznych kształtów.

Jaki obraz Picassa jest najsłynniejszy?

Najsłynniejszym obrazem Pabla Picassa jest „Guernica”. Powstał w 1937 roku. Jest to reakcja artysty na bombardowanie miasta Guernica. Obraz jest silnym przesłaniem antywojennym.

Czy Picasso miał dzieci?

Tak, Pablo Picasso miał czworo dzieci. Miał je z trzech różnych kobiet. Byli to Paulo, Maya, Claude i Paloma.

Czy Picasso był w Polsce?

Tak, Pablo Picasso odwiedził Polskę. Było to w 1948 roku. Przyjechał na Światowy Kongres Intelektualistów. Kongres odbył się we Wrocławiu.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *