Olga Tokarczuk to jedna z najważniejszych współczesnych polskich pisarek. Została laureatką Literackiej Nagrody Nobla. Poznaj jej biografię, kluczowe dzieła oraz najważniejsze osiągnięcia.

Kim jest Olga Tokarczuk?

Olga Nawoja Tokarczuk jest polską pisarką. Zajmuje się prozą i esejem. Urodziła się 29 stycznia 1962 roku. Miejscem jej urodzenia był Sulechów w województwie lubuskim. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Stała się jedną z najbardziej cenionych polskich pisarek. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród. Należą do nich Nagroda Nobla i Nagroda Bookera.

Olga Tokarczuk jest znana ze swojego unikalnego stylu. Jej książki łączą różne gatunki literackie. Często poruszają głębokie tematy filozoficzne. Pisarka aktywnie angażuje się społecznie. Wspiera ochronę środowiska i prawa zwierząt.

Skąd pochodzi Olga Tokarczuk?

Olga Tokarczuk urodziła się w Sulechowie. Miejscowość leży w województwie lubuskim. Jej rodzina ma korzenie w Zagrodach koło Kurozwęk.

Życiorys Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk studiowała psychologię. Ukończyła Uniwersytet Warszawski w 1985 roku. Po studiach pracowała jako psychoterapeutka. Działała w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu. Zajmowała się też wolontariatem. Pomagała osobom z zaburzeniami psychicznymi.

Pisarka dwukrotnie wychodziła za mąż. Z pierwszego małżeństwa z Romanem Fingasem ma syna. Zbigniew urodził się w 1986 roku. Obecnie mieszka we Wrocławiu. Drugim miejscem zamieszkania jest Krajanów koło Nowej Rudy. Krajanów znajduje się w Sudetach Środkowych.

Olga Tokarczuk jest wegetarianką. Aktywnie broni praw zwierząt. Jej zainteresowania obejmują też rozwój technologiczny. Myśli o jego konsekwencjach dla społeczeństwa.

Twórczość literacka Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk zadebiutowała w 1979 roku. Pierwsze teksty ukazały się w piśmie „Na przełaj”. Jej debiut literacki to powieść „Podróż ludzi Księgi”. Książka została wydana w 1993 roku. Kolejne powieści utrwaliły jej pozycję. Należą do nich „E.E.” (1993) i „Prawiek i inne czasy” (1996). „Prawiek i inne czasy” przyniosły jej szerokie uznanie. Kolejne ważne dzieła to „Dom dzienny, dom nocny” (1998) i „Ludzie bezdomni psa” (2001).

Zobacz też:  Ciekawostki o Oskarze Kolbergu

Przełomem okazała się powieść „Bieguni”. Została wydana w 2007 roku. Książka zdobyła Nagrodę Literacką Nike. Przyniosła autorce międzynarodowe uznanie. Kolejnym arcydziełem są „Księgi Jakubowe”. Pracowała nad nimi siedem lat. Powieść opowiada o Jakubie Franku. Był on przywódcą żydowskiego ruchu mesjanistycznego. „Księgi Jakubowe” również zdobyły Nagrodę Nike w 2015 roku.

Jej książki zostały przetłumaczone na ponad 30 języków. Olga Tokarczuk jest znana z łączenia gatunków. Jej styl jest pełen symboli. Czytelnicy i krytycy cenią jej prozę.

Ile książek napisała Olga Tokarczuk?

Olga Tokarczuk wydała co najmniej 8 powieści. Wśród nich są „Podróż ludzi Księgi”, „E.E.”, „Prawiek i inne czasy”, „Dom dzienny, dom nocny”, „Ludzie bezdomni psa”, „Bieguni”, „Księgi Jakubowe” i „Zgubiona dusza”. Oprócz powieści pisze eseje i opowiadania.

Nagrody i wyróżnienia Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk jest jedną z najbardziej utytułowanych polskich pisarek. Otrzymała Literacką Nagrodę Nobla. Akademia Szwedzka przyznała jej Nobla za rok 2018. Ceremonia odbyła się 10 grudnia 2019 roku. Miejsce ceremonii to Sztokholm. Nagroda została przyznana za „narracyjną wyobraźnię”. Doceniono jej pasję encyklopedyczną. Kwota nagrody wyniosła 350 tysięcy złotych.

Przed Noblem zdobyła The Man Booker International Prize. Otrzymała ją w 2018 roku. Nagrodzono powieść „Bieguni”. Kwota nagrody Bookera to 50 tysięcy funtów. Jest pierwszą Polką, która otrzymała to wyróżnienie. Wcześniej książka „Bieguni” była nominowana do tej nagrody.

Pisarka dwukrotnie zdobyła Nagrodę Literacką Nike. Pierwszą Nike otrzymała w 2008 roku za „Biegunów”. Drugą w 2015 roku za „Księgi Jakubowe”. Czytelnicy pięciokrotnie przyznali jej swoją nagrodę w plebiscycie Nike. Otrzymała też Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Senat RP przyznał jej specjalny Medal Senatu RP.

OLGA TOKARCZUK NAGRODY

Lata zdobycia najważniejszych nagród literackich przez Olgę Tokarczuk.
OLGA TOKARCZUK NIKE CZYTELNICY

Liczba nagród Nike zdobytych przez Olgę Tokarczuk.

Działalność społeczna i Fundacja Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk jest znana ze swojego zaangażowania społecznego. Jest zadeklarowaną feministką. Krytycznie wypowiadała się o sytuacji par homoseksualnych w Polsce. Wspiera ochronę środowiska. Aktywnie działa na rzecz praw zwierząt. Jest wegetarianką od wielu lat.

Powołała Fundację Olgi Tokarczuk. Fundacja powstała 27 marca 2020 roku. Jej działalność obejmuje wspieranie kultury i literatury. Fundacja promuje dialog międzykulturowy. Zajmuje się też ochroną środowiska naturalnego. Prowadzi działania społeczne i edukacyjne. Wspiera tłumaczy literatury polskiej.

Pisarka jest pomysłodawczynią festiwali literackich. Od 2004 roku organizuje Międzynarodowy Festiwal Opowiadania we Wrocławiu. W 2015 roku powołała Festiwal Góry Literatury. Festiwal odbywa się w gminie Nowa Ruda. Program festiwalu jest bardzo bogaty. Obejmuje spotkania z autorami i koncerty.

Ciekawostki o Oldze Tokarczuk

Życie i kariera Olgi Tokarczuk kryją wiele interesujących faktów. Oto kilka z nich:

  • Jest najmłodszą polską laureatką literackiej Nagrody Nobla.
  • W czasie studiów pracowała jako pokojówka. Było to w eleganckim hotelu w Londynie.
  • Przez pewien czas używała pseudonimu Natasza Borodin.
  • Zajmuje wysokie miejsce na liście najlepiej zarabiających pisarzy w Polsce.
  • Jej powieść „Prowadź swój pług przez kości umarłych” została zekranizowana. Film „Pokot” wyreżyserowały Agnieszka Holland i Kasia Adamik. Film zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale.
  • Cieszyła się uznaniem innej polskiej noblistki. Wisława Szymborska ceniła jej twórczość. Michał Rusinek, sekretarz Szymborskiej, wręczył Oldze przedmiot z jej mieszkania.
  • Chciałaby odbyć wymarzoną podróż „do filmu” lub „do książek”.
  • W podróż samolotem zawsze zabiera zatyczki do uszu.
  • Uważa, że dzieciństwo jest bardzo istotnym okresem w życiu.
  • Z radością spędza czas sama ze sobą.
  • Jej najobszerniejsza powieść liczy około 1000 stron („Księgi Jakubowe”).

Cytaty Olgi Tokarczuk

„(…) dobre narzędzie psychometryczne przypomina genialnie skonstruowaną pułapkę. Kiedy psychika już w nią wpadnie, to im bardziej się miota, tym więcej zostawia po sobie śladów. Wiemy dziś, że człowiek rodzi się jako bomba różnych potencjałów i czas dorastania nie jest wcale wzbogacaniem i uczeniem się, ale raczej eliminacją kolejnych możliwości. W końcu z dzikiej bujnej rośliny stajemy się czymś w rodzaju bonsai – skarlałą, przystrzyżoną i sztywną miniaturą możliwych siebie. (…)

„(…) dalekowschodnia mądrość powiada, że „kiedy mędrzec wskazuje Księżyc, idioci patrzą na palec”. Język to właśnie palec, który wskazuje na Księżyc.”

Słowa mają w sobie moc tworzenia i niszczenia świata. Przeszłość i przyszłość są w naszych rękach, bo zapisane w słowach.

Czasem zdarza się, że historie same chodzą do nas po głowach, szukają zrozumienia i opowiedzenia.

Pisanie to sposobność dotarcia do prawdy, która inaczej byłaby nieosiągalna.

Nie ma historii prostych, każda jest złożona, pełna sprzeczności i niejednoznaczności.

Pisanie jest jak podróżowanie bez potrzeby opuszczania własnego pokoju.

Czasami musisz oddalić się od świata, żeby go zobaczyć.

Czytanie to jedna z najpiękniejszych form niezależności. To przestrzeń wolna od narzucanych ram i ograniczeń.

Gdzie znaleźć audiobooki Olgi Tokarczuk?

Książki Olgi Tokarczuk są dostępne w formie audiobooków. Można ich szukać na popularnych platformach. Należą do nich Audible, Storytel, BookBeat i Audioteka. Wiele bibliotek online oferuje dostęp do audiobooków. Sprawdź OverDrive, Libby czy eBiblioteka. Audiobooki można też kupić w sklepach internetowych. Dostępne są na przykład na Amazonie, Google Play Books i Kobo.

Zaleca się przeszukanie różnych źródeł. Znajdziesz tam odpowiednie audiobooki do odsłuchania. Wybór platformy zależy od preferencji użytkownika.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *