Góry Stołowe to wyjątkowe pasmo górskie w Sudetach Środkowych. Zachwycają unikalnymi formacjami skalnymi i płaskimi wierzchołkami. Odkryj najciekawsze szlaki i atrakcje Parku Narodowego Gór Stołowych.

Góry Stołowe – podstawowe informacje

Góry Stołowe to pasmo górskie leżące w Polsce i Czechach. Stanowią jedyny w Polsce przykład gór płytowych. Wierzchołki są płaskie niczym stół. Pasmo ciągnie się od doliny Bystrzycy Dusznickiej. Sięga rejonu Mieroszowa i Krzeszowa. Łączna długość pasma to 42 km. Góry Stołowe uformowały się ponad 30 milionów lat temu. Widziane z pewnej odległości mają charakterystyczny wygląd płaskiego stołu.

Najwyższymi szczytami są Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.), Skalniak (915 m n.p.m.) i Narożnik (849 m n.p.m.). Największą popularnością cieszą się partie w rejonie Polanicy, Dusznik, Kudowy i Karłowa. Góry Stołowe leżą na europejskim dziale wodnym. Część pasma chroni Park Narodowy Gór Stołowych.

Gdzie leżą Góry Stołowe?

Góry Stołowe leżą w Sudetach Środkowych. Znajdują się w południowo-zachodniej Polsce. Część pasma leży w Czechach.

Park Narodowy Gór Stołowych

Park Narodowy Gór Stołowych utworzono w 1993 roku. Dokładna data to 16 września 1993 roku. Park położony jest w województwie dolnośląskim. Obejmuje wierzchowinowe i centralne partie Gór Stołowych. Chroni również północno-zachodnią część Wzgórz Lewińskich. Powierzchnia Parku wynosi 6347,71 ha. Ochroną ścisłą objęto 771 ha. Ochrona czynna obejmuje 4944,77 ha. Ochrona krajobrazowa to 631,94 ha. Park Narodowy Gór Stołowych jest jednym z najmniejszych parków narodowych w Polsce. Graniczy z czeskim parkiem krajobrazowym ChKO Broumovsko.

Park Narodowy Gór Stołowych chroni wyjątkowe pasmo górskie. Chroni wiele unikatowych formacji skalnych. W Parku zamieszkuje wiele gatunków zwierząt. Spotkasz tu kuny, borsuki, sarny, jelenie. Żyją tu także gronostaje, lisy i muflony. W Parku znajdują się rzadkie i chronione gatunki roślin. Siedziba Parku mieści się w Kudowie-Zdroju.

Kiedy powstał Park Narodowy Gór Stołowych?

Park Narodowy Gór Stołowych powstał w 1993 roku. Utworzono go 16 września 1993 roku.

Jak duży jest Park Narodowy Gór Stołowych?

Park Narodowy Gór Stołowych ma powierzchnię 6347,71 ha. Jest to około 63 km kwadratowe.

Geologia i powstanie Gór Stołowych

Góry Stołowe mają unikatową budowę płytową. Są jedynym w Polsce przykładem gór płytowych. Skały te to piaskowce ciosowe. Przedzielają je margle z wkładkami wapieni. Znajdują się też wkładki piaskowców wapnistych. Przed 100 milionami lat rozciągało się tutaj płytkie morze. Był to tak zwany czeski basen kredowy. Góry formowały się z osadów morskich. Osady przekształciły się w twarde skały. Obserwujemy niemal poziome warstwy piaskowców. Leżą naprzemiennie piaskowce drobno, średnio i gruboziarniste. Najstarsze skały osadowe regionu to łupki ilaste. Lokalnie są piaszczyste. Zawierają wkładki węgli i wapieni.

Zobacz też:  Pająki w Polsce i na świecie – fascynujące fakty i ciekawostki

Rozwój rzeźby rozpoczął się po ustąpieniu morza. Miało to miejsce pod koniec kredy. Było to około 70 mln lat temu. Okresy spokoju tektonicznego przedzielały trzy fazy ruchów piętrzących. Na skutek erozji przyroda wyrzeźbiła fantastyczne formy skalne. Erozja wietrzna i wodna kształtowała piaskowce. Woda w procesie kształtowania rzeźby odgrywała kluczową rolę. W granicach Parku Narodowego są też Wzgórza Lewińskie. Zbudowane są z granitoidów. Granitoid kudowski powstał między 330 a 300 mln lat temu.

Jak powstały Góry Stołowe?

Góry Stołowe powstały z osadów morskich sprzed 100 milionów lat. Osady stwardniały w piaskowce i margle. Erozyjne procesy wyrzeźbiły ich obecny kształt.

Najciekawsze szlaki i atrakcje Gór Stołowych

W Górach Stołowych znajduje się ponad 100 kilometrów szlaków turystycznych. Oferują one różnorodne doświadczenia. Możesz spacerować po skalnych labiryntach. Czekają na Ciebie wędrówki na widokowe szczyty. Możesz też eksplorować urokliwe doliny. Największą popularnością cieszą się Szczeliniec Wielki i Błędne Skały.

Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych. Wznosi się na wysokość 919 m n.p.m. Należy do Korony Gór Polskich. Na szczyt prowadzi kamienna ścieżka. Posiada 665 stopni. Na szczycie znajduje się schronisko. Można tam odpocząć i coś zjeść. Najwyższe miejsce nosi nazwę Tron Liczyrzepy. Spacer przez skalny labirynt to niezapomniane przeżycie. Fantazyjne formy skalne mają swoje nazwy. Zobaczysz tam między innymi Kwokę, Wielbłąda czy Małpoluda. Trasa jest dobrze przygotowana. Nadaje się dla dzieci od 4 lat.

Ile stopni ma Szczeliniec Wielki?

Na Szczeliniec Wielki prowadzi ścieżka z 665 stopniami.

Jaka jest wysokość Szczelińca Wielkiego?

Szczeliniec Wielki wznosi się na wysokość 919 metrów n.p.m.

Błędne Skały

Błędne Skały to kolejny skalny labirynt. Położony jest na zboczu Skalniaka. Znajduje się na wysokości 853 m n.p.m. To zespół malowniczych skał. Przyroda wyrzeźbiła fantazyjne formy. Legendy nadają im nazwy. Zobaczysz tam Kurzą Stopkę i Stołowy Głaz. Spacer przez labirynt to prawdziwa przygoda. Ścieżki są wąskie i kręte. Trasa nadaje się dla dzieci od 7 lat. Dojazd do Błędnych Skał jest możliwy samochodem. Obowiązuje ruch wahadłowy. Parking przy wejściu jest płatny.

Co to są Błędne Skały?

Błędne Skały to skalny labirynt. Znajduje się w Górach Stołowych. Składa się z fantazyjnych formacji skalnych.

Zobacz też:  Kos zwyczajny: Ptak o melodyjnym śpiewie i zaskakujących zwyczajach

Inne formacje skalne i szlaki

Góry Stołowe oferują więcej skalnych cudów. Warto zobaczyć Skalne Grzyby. To zespół skał o grzybowatych kształtach. Szlak Skalne Grzyby ma długość 6,5 km. Inną ciekawą formacją są Radkowskie Skały. Znajdują się w pobliżu Radkowa. Białe Skały to unikalna formacja. Składa się z jasnego piaskowca. Głazy Krasnoludków leżą na wysokości 495-536 m n.p.m. Warto też odwiedzić Fort Karola. To ruiny fortu z XVIII wieku. Z Fortu Karola roztacza się super widok. Znajduje się na Górze Ptak. Ruiny powstały z rozkazu króla Prus Fryderyka Wilhelma II. W 1790 roku zbudowano fort. Możesz też spacerować w rejonie doliny rzeki Czerwona Woda. Wodospady Pośny to mało znana atrakcja. Znajdują się na potoku Pośna.

Co warto zobaczyć poza Szczelińcem i Błędnymi Skałami?

Odwiedź Skalne Grzyby i Radkowskie Skały. Zobacz Fort Karola i Białe Skały. Warto też poszukać Głazów Krasnoludków.

Informacje praktyczne dla turystów

Góry Stołowe są łatwo dostępne. Leżą tylko 120 km od Wrocławia. Dojazd jest możliwy samochodem. Warto wybrać urokliwą trasę przez Radków i Karłów. Szosa Stu Zakrętów to malowniczy odcinek drogi. Łączy Kudowę Zdrój ze Ścinawką Górną. Ma długość 23 km. Deniwelacja drogi wynosi ponad 400 metrów. Komunikacja publiczna obejmuje Koleje Dolnośląskie. Najlepiej zaparkować na jednym z płatnych parkingów w Karłowie. Parking w Karłowie jest płatny.

Warto zaplanować trasę przed wyjściem na szlak. Ubieraj się „na cebulkę” w górach. Zawsze miej przy sobie płaszcz przeciwdeszczowy. Rozważ zakup porządnych butów trekkingowych. Możesz korzystać z aplikacji na iOS i Androida. Aplikacje pomagają w planowaniu tras. Strona internetowa Parku Narodowego Gór Stołowych oferuje informacje. Możesz tam sprawdzić aktualności i zasady.

Rezerwację biletów na popularne trasy kupisz online. Zaleca się zakup biletów na Błędne Skały przez internet. System rezerwacji biletów online jest dostępny. Bilet normalny kosztuje 12 zł. Bilet ulgowy kosztuje 6 zł. Park jest dostępny przez cały rok. Czaruje przez cały rok. W zimie wyznaczane są trasy do narciarstwa biegowego.

Autor Marcin Krawczyk pisze:

Góry Stołowe to najbardziej niebanalne, zaczarowane i niezwykłe pasmo górskie w Polsce.

Z kolei Anna i Łukasz Piernikarczyk sugerują:

Cudze chwalicie, swego nie znacie.

Marcin Krawczyk dodaje:

Mogę pokusić się o rzetelne polecenie Wam najciekawszych miejsc i zakątków tego regionu.

  • Zaplanować trasę przed wyruszeniem na szlak.
  • Ubierać się 'na cebulkę’ w górach.
  • Mieć przy sobie płaszcz przeciwdeszczowy.
  • Rozważyć zakup porządnych butów trekkingowych.
  • Przygotować rozgrzewającą kawę na wędrówki.
  • Zaleca się zwiedzanie parku z Karłowa.
  • Najlepiej zaparkować na jednym z płatnych parkingów w Karłowie.

Noclegi i okolica

W rejonie Gór Stołowych znajdziesz wiele opcji noclegowych. Popularne są uzdrowiska: Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój i Polanica-Zdrój. W Kudowie-Zdroju znajduje się siedziba Parku Narodowego Gór Stołowych. W Kudowie jest też Kaplica Czaszek. Zbudowano ją w XVIII wieku. Wewnątrz pokryta jest około 3000 ludzkich kości. Duszniki-Zdrój posiadają Muzeum Papiernictwa. W Dusznikach jest też Dworek im. Fryderyka Chopina. Polanica-Zdrój to kolejne znane uzdrowisko. Wieś Pasterka to dobre miejsce na nocleg. Znajduje się tam schronisko. Schronisko Pasterka to miejsce krzyżowania się szlaków. Możesz szukać noclegów przez Booking.com. Zamawiając nocleg przez ich system wspierasz rozwój blogów turystycznych.

Zobacz też:  Pojezierze Mazurskie – Kraina Tysiąca Jezior i Niezwykłej Przyrody

Wambierzyce to wieś niedaleko Gór Stołowych. Zbudowano je w XVII wieku na wzór Jerozolimy. Znajduje się tam Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. W Wambierzycach jest też Ruchoma Szopka. Muzeum Zabawek Bajka to największe muzeum zabawek w Polsce. Znajduje się w Wambierzycach. Warto odwiedzić Kłodzko z Twierdzą i Podziemną Trasą Turystyczną. Kopalnia Nowa Ruda to muzeum w zlikwidowanej kopalni węgla. Podziemne Miasto Osówka to tunele wydrążone przez Niemców. W Górach Sowich znajdziesz miejsca owiane tajemnicami II Wojny Światowej. Możesz też odwiedzić czeską stronę pasma. Ostas i Adršpach to skalne miasta. Oferują kolejne skalne labirynty.

  • Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga.
  • Warto odwiedzić drugą część pasma górskiego po stronie czeskiej.
Gdzie szukać noclegów w Górach Stołowych?

Możesz znaleźć noclegi w uzdrowiskach. Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój i Polanica-Zdrój oferują wiele opcji. Schronisko Pasterka to popularny wybór dla turystów. Warto sprawdzić oferty na Booking.com.

Aktywności w Górach Stołowych

Góry Stołowe to idealne miejsce dla miłośników aktywności. Ponad 100 km szlaków turystycznych czeka na Ciebie. Możesz uprawiać turystykę pieszą. Trasy są zróżnicowane pod względem trudności. Dostępne są międzynarodowe trasy rowerowe Gór Stołowych. Ich łączna długość to 125 kilometrów. W Parku Narodowym wyznaczane są trasy do narciarstwa biegowego. Możliwa jest wspinaczka skałkowa. Wymaga wykupienia zezwolenia. Park oferuje relaks wśród pięknej przyrody. Dostępne są place zabaw dla dzieci. Możesz też wybrać się na foto safari.

Jakie aktywności oferują Góry Stołowe?

Góry Stołowe oferują turystykę pieszą i rowerową. Można uprawiać narciarstwo biegowe. Dostępna jest wspinaczka skałkowa. Można tu też po prostu relaksować się na łonie natury.

Zapraszamy do odkrywania Gór Stołowych – krainy skalnych labirytów.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *