Pingwiny to niezwykłe ptaki. Nie potrafią latać, ale doskonale pływają. Zamieszkują głównie zimne regiony. Poznaj fascynujący świat pingwinów i ich tajemnice.

Co warto wiedzieć o pingwinach?

Pingwiny to jedne z najbardziej fascynujących ptaków na świecie. Są gatunkami morskimi. Zamieszkują zimne morza półkuli południowej. Najwięcej pingwinów występuje wokół Antarktydy. Spotkasz je też u wybrzeży Ameryki Południowej. Niektóre żyją w cieplejszych rejonach. Przykładem jest Nowa Zelandia czy Chile. Pingwin równikowy żyje na półkuli północnej. Jest jedynym takim gatunkiem. Pingwiny żyją w niezwykłych warunkach.

Istnieje 17 lub 18 gatunków pingwinów. Liczba gatunków bywa różnie podawana. Na całym świecie żyje aż 18 gatunków. Pięć z nich jest zagrożonych wyginięciem. 10 z 17 gatunków jest zagrożonych wyginięciem. Wiele organizacji pracuje nad ich ochroną. Pingwiny są często wskaźnikami stanu środowiska morskiego. Zmiany klimatyczne stanowią dla nich poważne zagrożenie. Zagrożeniem jest też zanieczyszczenie środowiska. Nadmierne rybołówstwo szkodzi pingwinom.

Czy pingwiny potrafią latać?

Nie, pingwiny nie potrafią latać. Ich skrzydła przekształciły się w płetwy. Służą im do pływania pod wodą.

Doskonałe pływaki i nurkowie

Pingwiny nie potrafią latać. Zgadza się, pingwiny to nieloty. Ta cecha nie jest żadną ułomnością. Są doskonałymi pływakami. Ich skrzydła ewoluowały w silne płetwy. Pingwiny są jednymi z najlepszych pływaków wśród ptaków. Potrafią osiągnąć prędkość do 20 mph (32 km/h) pod wodą. Pingwin białobrewy osiąga prędkość do 35 km/godz. pod wodą. Pingwiny cesarskie mogą pływać z prędkością do 60 km/h. Średnia prędkość pingwina pod wodą wynosi 10 km/godz. Ogon pingwina jest sztywny i krótki. Pełni funkcję steru.

Zobacz też:  Wielkopolski Park Narodowy – Serce Przyrody w Pobliżu Poznania

Pingwiny są też doskonałymi nurkami. Potrafią nurkować na głębokość do 500 metrów. Niektóre gatunki mogą zanurkować na głębokość nawet 500 metrów. Pingwin cesarski może nurkować na głębokość do 500 metrów. Potrafi zanurkować na ponad 20 minut. Pingwin cesarski może nurkować na głębokość do 565 m. Przebywa pod wodą do 20 minut. Pingwin cesarski nurkuje na głębokość do pół kilometra. Rekord długości wstrzymania oddechu to 20 minut. Pingwiny cesarskie nie mogą spędzać pod wodą dłużej niż 15 minut. Pingwiny mogą przebywać pod wodą do 20 minut. Podczas jednego nurkowania samiec pingwina łowi do 30 ryb. Kamienie pomagają im głębiej nurkować. Zwiększają ich masę.

Rozmiary pingwinów

Pingwiny występują w różnych rozmiarach. Pingwin cesarski jest największym przedstawicielem. Mierzy do 130 cm. Osiąga wagę do 45 kg. Pingwiny cesarskie mogą osiągnąć 4 stopy (122 cm) wysokości. Mogą ważyć do 40 kg. Największe pingwiny ważą do 40 kg. Pingwin cesarski to największy i najcięższy gatunek. Waży do 23 kg w niektórych źródłach. Pingwin królewski jest drugim co do wielkości. Jest mniejszy od pingwina cesarskiego. Pingwiny królewskie mogą osiągać do 1 metra wysokości.

Pingwin mały to najmniejszy gatunek. Znany jest też jako pingwin błękitny. Mierzy ok. 40 cm. Waży 1100 g. Pingwin mały ma wysokość około 16 cali (41 cm). Waży około 1,5 kg. Najmniejsze pingwiny ważą około 1,5 kg. Ich wysokość to 30-35 cm.

PENGUIN SIZE

Porównanie maksymalnej wysokości pingwina cesarskiego i małego.
PENGUIN DIVING

Maksymalna głębokość i czas nurkowania pingwina cesarskiego.

Życie i zwyczaje pingwinów

Pingwiny są bardzo towarzyskimi ptakami. Często gromadzą się w duże kolonie. Tworzą kolonie zwane gniazdami. Pingwiny królewskie żyją w koloniach. Mogą liczyć do 10 tysięcy osobników. Na Wyspie Zawadowskiego jest ogromna kolonia. Zamieszkuje ją około miliona par pingwinów arktycznych. Tworzą duże grupy dla ochrony przed drapieżnikami. Pingwiny używają różnych dźwięków i gestów do komunikacji. Potrafią rozpoznać swoje partnerki po głosie.

Większość gatunków pingwinów jest monogamiczna. Pingwiny są monogamistami. Zwykle łączą się w pary na całe życie. Potrafią odnaleźć jednego partnera w kolonii. Pingwiny są lojalnymi partnerami. Wiele z nich spędza całe życie z jednym partnerem. Jaja pingwinów są wysiadywane przez oboje rodziców. Samiec pingwina cesarskiego wysiaduje jajo przez dwa miesiące. Samiec pingwina cesarskiego potrafi nie jeść przez 115 dni. To okres wylęgu. Pingwiny są troskliwymi rodzicami. W sezonie lęgowym tworzą duże grupy. Opiekują się młodymi i słabszymi osobnikami. Młode pingwiny są szare. Są pokryte puchem. Małe pingwiny szybko osiągają samodzielność.

Pingwiny mogą tworzyć homoseksualne przyjaźnie. Zaobserwowano przypadki zachowań homoseksualnych. W norweskim zoo mieszkają dwa homoseksualne pingwiny. Nazywają się Herman Pile i Pondus. Seksualne zwyczaje pingwinów kiedyś były tematem tabu.

Zaobserwowano przypadki kiedy pingwin opuszcza stado i oddala się od oceanu popełniając w ten sposób samobójstwo. Nie wiadomo co jest przyczyna takiego zachowania.

Niektóre pingwiny oddalają się od stada. Popełniają w ten sposób samobójstwo. Przyczyna takiego zachowania jest nieznana.

Przystosowanie do środowiska

Pingwiny znoszą zimno i zamiecie. Zbierają się razem plecami do wiatru. Natura przystosowała pingwiny do trudnych warunków. Pingwiny mają gruby tłuszcz izolacyjny. Chroni je przed zimnem. Pingwiny są niezwykle odporne na niskie temperatury. Mają niezwykły system termoregulacji. Pingwiny mają najwięcej piór ze wszystkich ptaków. Mają około 12 piór na centymetr kwadratowy.

Pingwiny mają nadczołowy gruczoł. Służy do filtrowania słonej wody. Pomaga im pozbyć się nadmiaru soli. Pingwiny jedzą tylko słone lub kwaśne jedzenie.

Pingwiny żywią się pokarmem zwierzęcym. Głównie jedzą ryby. Żywią się głównie rybami i krylem. Jedzą też kałamarnice i krewetki. Pingwin cesarski może zjeść do 3 kg pokarmu dziennie. Pingwiny nie mają zębów. Mają język z wyspustkami. Miękkie kolce na języku pomagają im w łowieniu ryb. Pingwiny połykają kamienie. Pomagają im w trawieniu pokarmu.

Pingwiny mają pionową postawę. Są jedynymi ptakami o takiej postawie. Pingwiny mają spionizowaną postawę ciała. Mają charakterystyczny sposób poruszania się. Pingwiny mają trzy palce u stóp. Na lądzie są krótkowzroczne. Lepiej widzą pod wodą. Pingwiny mają biały brzuch. Mają ciemny grzbiet i głowę. To zapewnia im kamuflaż. Chroni ich przed drapieżnikami. Naturalnymi wrogami pingwinów są lwy morskie. Należą do nich też morskie lamparty.

Pingwiny przechodzą proces linienia. Dzieje się to raz w roku. Tracą pióra raz do roku. Nowe wyrastają w kilka tygodni. Proces pierzenia trwa 3-4 tygodnie.

Czy pingwiny mają łaskotki?

Tak, pingwiny mają łaskotki. Reagują na tę stymulację nerwów. Reagują tak samo jak człowiek. Reagują podobnie do śmiechu.

Historia i ewolucja pingwinów

Pingwiny to prawdopodobnie najbardziej niezwykłe ptaki. Kiedykolwiek zamieszkiwały Ziemię. Pierwsze pingwiny pojawiły się na Ziemi. Było to w czasach dinozaurów. Najstarsze skamieniałości liczą 61 mln lat. To praprzodkowie pingwinów. Odnaleziono skamieniałość pingwina. Pochodzi sprzed 60 milionów lat.

Pingwiny nie zawsze były nielotami. Ewoluowały, tracąc zdolność lotu. W zamian stały się mistrzami pływania.

Pierwszy opis pingwinów pochodzi z 1520 roku. Stworzył go Antonio Pigafetta. Zrobił to w pobliżu Punta Tombo w Argentynie.

Długość życia pingwinów

Pingwiny mogą żyć 15-20 lat. Żyją od 15 do 20 lat w środowisku naturalnym. Niektóre gatunki żyją ponad 20 lat. Przykładem jest pingwin cesarski. W niewoli niektóre gatunki żyją dłużej. Mogą żyć nawet ponad 30 lat. Średnia długość życia pingwina cesarskiego to do 20 lat. Średnia długość życia pingwina małego to 5-6 lat. Pingwiny żyją około 20 lat. Najstarszy pingwin żył 40 lat. Pingwin, który przeżył 40 lat, w ludzkich latach ma 150 lat. Najstarszy pingwin miał 39 lat i 9 miesięcy.

Jak długo żyją pingwiny?

Pingwiny żyją zazwyczaj od 15 do 20 lat. W niewoli mogą żyć nawet ponad 30 lat.

Ciekawostki i święta

Pingwiny i ludzie mają więcej wspólnego. Niż mogłoby się wydawać. Pingwiny mają pionową postawę. Odczuwają łaskotanie. Reagują na tę stymulację nerwów. Reagują tak samo jak człowiek. Pingwiny wracają do gniazd. W nich się wylęgły. Pingwiny Adeli wykradają kamienie z gniazd. Robią to, żeby zdobyć serce samicy. Kamienie pomagają zmielić pokarm. Pomagają też nurkować głębiej.

W Rzymie istniała legendarna 'pingwinia’ armia. To historyczna anegdota.

Pingwiny mają dwa święta. Pierwsze to 20 stycznia. To Światowy Dzień Wiedzy o Pingwinach. Drugie święto to 25 kwietnia. To Światowy Dzień Pingwinów.

Pingwin albinos urodził się w Gdańskim Zoo. Nazwano go Kokosanka. Urodził się 12 grudnia 2018 roku. Zaginiony pingwin znalazł się 4 tys. km od domu.

Pingwiny często pojawiają się w kulturze popularnej. Są symbolem Antarktydy. Są lubianymi zwierzętami.

Podsumowanie

Pingwiny to fascynujące ptaki morskie. Doskonale przystosowały się do życia w wodzie. Nie latają, ale są świetnymi pływakami i nurkami. Występuje wiele gatunków pingwinów. Różnią się rozmiarami i miejscem zamieszkania. Pingwiny prowadzą bogate życie społeczne. Tworzą duże kolonie. Są zazwyczaj monogamiczne. Ich historia sięga czasów dinozaurów. Pingwiny mają wiele unikalnych cech. Pomagają im przetrwać. Są jednak zagrożone przez zmiany klimatyczne. Warto poznać te zwierzęta. Warto wspierać ich ochronę.

Poznane ciekawostki o pingwinach zachęcają. Zachęcą do dalszego odkrywania tajemnic natury. Zachęcą do ochrony tych wspaniałych ptaków.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *