Zamek Chojnik to majestatyczne ruiny średniowiecznej warowni. Znajduje się on na szczycie góry w Karkonoszach. Odkryj jego bogatą historię i fascynujące legendy. Dowiedz się, jak dojechać i zaplanować zwiedzanie.

Historia Zamku Chojnik – Od Grodu do Ruiny

Początki osadnictwa na Górze Chojnik sięgają wczesnego średniowiecza. Pierwszym założeniem obronnym był gród plemienia Bobrzan. Powstał on na przełomie X i XI wieku. W drugiej połowie XIII wieku Bolesław Łysy-Rogatka wzniósł dwór myśliwski. Bolko I Surowy rozbudował ten dwór pod koniec XIII wieku. Książę Bolko II stworzył potężne mocarstwo. Umacniał je wieloma zamkami obronnymi. Zamek na Chojniku wzniesiono około 1355 roku. Była to murowana budowla obronna. Pierwsza wzmianka źródłowa pochodzi z 1364 roku.

Zamek trafił w ręce rycerza Gotsche Schoffa młodszego. Stało się to po śmierci Bolka II w 1368 roku. Rodzina Schaffgotschów objęła zamek w 1392 roku. Byli protoplastami potężnego śląskiego rodu. Ród Schaffgotschów posiadał zamek do końca swojego istnienia. Gotsche II Schoff ufundował ołtarz św. Jadwigi w 1393 roku. W 1405 roku wzbogacił zabudowania o kaplicę św. Jerzego i św. Katarzyny. Pierwsza znacząca rozbudowa zamku miała miejsce w XV wieku. Pręgierz ustawiono na zamkowym dziedzińcu około 1410 roku. W połowie XVI wieku zamek przeszedł modernizację. Było to związane z zagrożeniem ze strony Turcji.

Zamek był wielokrotnie rozbudowywany. Nigdy nie został zdobyty przez wroga. 31 sierpnia 1675 roku w zamek uderzył piorun. Spowodowało to katastrofalny pożar. Zamek był główną siedzibą rodu do tego czasu. Zamek zachowany jest w postaci trwałej ruiny. W 1822 roku zorganizowano punkt wynajmu przewodników pod zamkiem. Zamek stał się popularną atrakcją turystyczną w XIX wieku. Po drugiej wojnie światowej zamek udostępniono ponownie w 1945 roku. Muzeum otwarto w salce gotyckiej schroniska w 1949 roku. Zamek zamknięto na czas remontu na początku 1963 roku. Remont trwał dziesięć lat. W 2007 roku ustawiono pomnik upamiętniający wizytę Karola Wojtyły.

Zobacz też:  Piramidy w Gizie – Tajemnice, historia i fascynujące ciekawostki

Legenda o Księżniczce Kunegundzie i Inne Opowieści

Zamek Chojnik owiany jest wieloma legendami. Najbardziej znana opowiada o księżniczce Kunegundzie. Była córką kasztelana lub zamożnego właściciela zamku. Kunegunda była niezwykłej urody. Wielu zamożnych rycerzy zabiegało o jej rękę. Miała jednak zły charakter. Postawiła okrutny warunek. Rękę jej zdobędzie ten, kto konno i w pełnej zbroi objedzie mury zamkowe. Strome zbocza pochłonęły wielu śmiałków. Spadali z muru na skały i tracili życie. Tak mijały lata.

Pewnego dnia przybył rycerz. Spodobał się księżniczce o kamiennym sercu. Jej uczucie było na tyle silne, że chciała zrezygnować z warunku. Rycerz nie przystał na to. Młodzieniec objechał mury zamku. Kunegunda pędziła, by wziąć go w ramiona. On nawet nie raczył zsiąść z konia. Odrzucił rękę Kunegundy. Twierdził, że nie poślubi kobiety. Przez jej kaprys zginęło tylu zacnych rycerzy. Upokorzona księżniczka rzuciła się w przepaść. Skoczyła z tych samych murów, które kazała objeżdżać śmiałkom. Niektórzy twierdzą, że dusze przedwcześnie zmarłych rycerzy próbują objechać zamkowe mury do dziś.

Inna legenda opowiada o „czystym metalu”. Gospodarz zamku poprosił wędrowca o wróżby. Usłyszał, że umrze od „czystego metalu”. Został oskarżony o zdradę cesarza. Skazano go na śmierć przez ścięcie. Ścięto go „czystym metalem”, czyli mieczem. Istnieją też legendy o zakochanym paziu. Mówi się o ucieczce z wieży. Krążą opowieści o Hansie Ulryku Schaffgotschu. Wspomina się Piekielną Dolinę i Baltazara. Jest też legenda o Herbie Chojnika. Friedrich Schiller wykorzystał opowieść o Kunegundzie. Zrobił to w utworze „Der Handschuh” z 1822 roku. Adam Mickiewicz przełożył utwór Schillera na polski. Nadał mu tytuł „Rękawiczka”. Zmienił imię bohaterki na Marta.

Zwiedzanie Zamku Chojnik – Co Zobaczyć?

Zamek Chojnik to dziś ruiny. Są jednak dostępne do zwiedzania. Zamek jest punktem obowiązkowym dla miłośników historii i legend. Oferuje piękne górskie panoramy. Można spacerować leśnymi ścieżkami Karkonoskiego Parku Narodowego. Ruiny zamku zachowały się w dobrym stanie. Można podziwiać średniowieczną architekturę. Zamek zbudowano z łamanego kamienia granitowego. Detale architektoniczne wykonano z czerwonego piaskowca.

Główną atrakcją jest wieża widokowa. Oferuje ona piękną panoramę całej okolicy. Widać Kotlinę Jeleniogórską i Karkonosze. Na zamku znajduje się karczma. Można tam odpocząć i coś zjeść. Jest też schronisko PTTK. Oferuje ono trzydzieści miejsc noclegowych. W salce gotyckiej schroniska mieści się muzeum. Zostało ono otwarte w 1949 roku. Od 1991 roku na terenie zamku odbywa się turniej kuszniczy. Nosi nazwę „O Złoty Bełt Zamku Chojnik”. Jest to największy taki turniej w Polsce. Od 1993 roku Zamek jest siedzibą Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik. Warto zabrać latarkę. Przyda się do zwiedzania jaskini Dziurawy Kamień.

Zobacz też:  Okrągły Stół – Przełomowe Rozmowy 1989 Roku

Praktyczne Informacje – Dojazd, Szlaki, Ceny Biletów i Godziny Otwarcia

Zamek Chojnik położony jest w województwie dolnośląskim. Znajduje się w Karkonoszach. Góruje nad Kotliną Jeleniogórską. Leży na szczycie góry Chojnik. Góra wznosi się na 627 metrów nad poziomem morza. Zamek jest lokalizowany w Jeleniej Górze. Mieści się w dzielnicy Sobieszów. Dojazd z Wrocławia zajmuje około dwóch godzin.

Jak dojechać i gdzie zaparkować?

Zamek położony jest na wzgórzu. Dotrzeć można do niego tylko na nogach. Nie ma możliwości dojazdu samochodem pod sam zamek. Parkingi znajdują się w Sobieszowie. Opłata parkingowa wynosi około 10 złotych. Z Sobieszowa prowadzą szlaki turystyczne na zamek.

Wybierz swój szlak na Chojnik

Na Zamek Chojnik prowadzi kilka szlaków turystycznych. Są dobrze oznakowane. Najpopularniejsze szlaki startują z Sobieszowa.

  • Szlak Czerwony: Ma około 2 kilometrów długości. Czas podejścia wynosi około jednej godziny.
  • Szlak Czarny: Jest około 300 metrów krótszy od szlaku czerwonego. Niektórzy zalecają wybór szlaku czarnego dla lepszych widoków.

Całość spaceru, wliczając zwiedzanie zamku, zajmuje od 2,5 do 3 godzin. Trasa ma około 3.2 km. Przewyższenie wynosi 248 metrów. Wejście z wózkiem na pompowanych kołach jest możliwe. Może być jednak dosyć kłopotliwe i niewygodne. Psy muszą być bezwzględnie na uwięzi. Zamek znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Ceny biletów na Zamek i do Karkonoskiego Parku Narodowego

Zwiedzanie Zamku Chojnik wymaga zakupu dwóch biletów. Pierwszy to bilet wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego. Drugi to bilet wstępu na Zamek Chojnik.

Opłata Bilet Normalny Bilet Ulgowy
Wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego 10 zł 5 zł
Wstęp na Zamek Chojnik 15 zł 8 zł

Dzieci do lat 7 wchodzą do Karkonoskiego Parku Narodowego gratis. Mieszkańcy miasta Jelenia Góra i okolicznych gmin są zwolnieni z opłat za wstęp do KPN.

Czy ceny biletów mogą się zmienić?
Zobacz też:  Papież Pius XI – Życiorys, Pontyfikat, Dziedzictwo

Ceny biletów mogą ulec zmianie. Warto sprawdzić aktualne ceny przed planowaną wizytą. Zaleca się przygotować na zmieniające się ceny biletów.

Godziny otwarcia Zamku Chojnik

Godziny otwarcia zamku zależą od pory roku. Warto sprawdzić je przed przyjazdem. Na zamku warto być przynajmniej pół godziny przed zamknięciem.

Okres Dni Tygodnia Godziny Otwarcia
Listopad – Marzec Wtorek – Niedziela 10:00 – 16:00
Listopad – Marzec Poniedziałek Nieczynne
Kwiecień – Czerwiec, Wrzesień – Październik Codziennie 10:00 – 17:00
Lipiec – Sierpień Codziennie 09:00 – 17:00

Czy można zwiedzać z psem lub wózkiem?

Wejście z psem na teren zamku jest możliwe. Pies musi być bezwzględnie na uwięzi. Zamek znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Wózkiem na pompowanych kołach można wejść. Trasa jest jednak dosyć kłopotliwa i niewygodna.

Czas potrzebny na zwiedzanie

Minimalny czas potrzebny na zwiedzanie samego zamku to około 30 minut. Aby dokładnie obejrzeć ruiny i wejść na wieżę, potrzeba od 1 do 2 godzin. Całość wycieczki, wliczając podejście szlakiem, zajmuje od 2,5 do 3 godzin.

Atrakcje w okolicy Zamku Chojnik

Okolice Zamku Chojnik oferują wiele innych atrakcji. Warto zaplanować dłuższą wycieczkę po regionie. W pobliżu znajduje się Jelenia Góra. Można odwiedzić jej dzielnicę Sobieszów. Blisko są też inne popularne miejscowości. Należą do nich Karpacz i Szklarska Poręba. W Karkonoskim Parku Narodowym znajdziesz wiele szlaków. Można zobaczyć Wodospad Kamieńczyk. Warto też odwiedzić Muzeum Złota i Kopalnię Złota w Złotoryi. Region oferuje piękne górskie panoramy. Jest idealny na weekendowy wypad za miasto dla całej rodziny.

Zamek Chojnik to fascynujące miejsce. Łączy historię, legendy i piękną przyrodę. Jest to jeden z najwyżej położonych zamków warownych w Polsce. Jego ruiny są świadectwem dawnych czasów. Odwiedź Zamek Chojnik i odkryj jego tajemnice. Zamek, jak i okoliczne tereny, zdecydowanie warto zobaczyć. Nasze Szlaki polecają!

Kontakt:

  • Telefon: +48 75 755 6394
  • Email: [email protected]
  • Strona WWW: www.chojnik.pl
  • Adres: ul. Zamkowa, 58-570 Jelenia Góra – Sobieszów

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *