Zamek Bobolice to perła Szlaku Orlich Gniazd. Stoi na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Poznaj jego bogatą historię i fascynujące legendy. Dowiedz się o współczesnej odbudowie.

Historia Zamku Bobolice

Zamek Bobolice powstał w połowie XIV wieku. Zbudował go król Kazimierz Wielki. Warownia leży na stromym wzgórzu. Wzgórze ma wysokość 360 m n.p.m. Zamek miał chronić Małopolskę. Osłaniał przed najazdami ze Śląska. Wchodzi w skład systemu Orlich Gniazd.

Po śmierci Kazimierza Wielkiego zamek przeszedł w ręce Ludwika Węgierskiego. Ludwik Węgierski oddał Bobolice Władysławowi Opolczykowi. W późniejszych latach zamek należał do różnych rodów. Wymienia się Mikołaja Krezę. Właścicielami byli Florian z Knyszyna i Andrzej Treska. Zamek mirowski przeszedł w ręce rodu Myszkowskich w 1489 roku. Rodzina Myszkowskich rozbudowała zamek. Zmienili go w renesansową rezydencję. Zamek mirowski został opuszczony w 1787 roku.

Zamek Bobolice był warownią zbójecką. Trwało to przez krótki czas. Zamek bobolicki został zniszczony przez Szwedów w 1657 roku. Zamek został poważnie uszkodzony podczas potopu szwedzkiego. W II wojnie światowej rozebrano mury zamku. Służyły jako budulec drogi. Droga prowadziła z Bobolic do Mirowa. W XIX wieku w podziemiach odnaleziono skarb.

Legendy Zamku Bobolice

Ruiny Bobolic i Mirowa mają swoje legendy. Mówią o zaklętych skarbach i duchach. Skarbów nikt nie widział. Duchy raczą się pokazywać. Krąży wiele legend. Opowiadają o krwawych walkach. Walczyli panowie obu zamków.

Najbardziej znana legenda opowiada o dwóch braciach. Nazywali się Mir i Bobol. Rządzili sąsiadującymi posiadłościami. Pod ich panowaniem nie brakowało jedzenia. Mieli też wiele kosztowności. Obydwaj bracia uwielbiali wojnę. Razem wyruszali na wyprawy.

Zbudowali skarbiec pomiędzy zamkami. Zabezpieczyli go pułapkami. W skarbcu strzeżonym była czarownica. Pilnował go także jej pies. Istnieje legenda o podziemnym przejściu. Miało ono łączyć obie warownie. Bracia bliźniacy wybudowali tunel. Chcieli rozmawiać bez podsłuchiwania. Legenda mówi o nieszczęśliwej miłości. Brat zabił swojego brata. Zrobił to z zazdrości o piękną dziewczynę.

Zobacz też:  Oskar Schindler – Historia Niemca, Który Uratował Tysiące Żydów

Zamek w Bobolicach nawiedza Biała Dama. Ukazuje się nocami. Staje na kamiennym balkonie. Balkon zwany jest Jaskółczym Gniazdem. Zamek Bobolicki związany jest z legendą. Opowiada o Bladej Kobiecie. Duch osiemnastoletniej dziewczyny cierpiał. Straciła swoje dzieci. Dni jej upływały we łzach. Noce spędzała w bezsenności. Jedyną rozkoszą było przebywanie w izbie. Mieszkał tam jej pierworodny. Duch bladej kobiety przyniesie szczęście. Przyniesie je każdemu, kto go ujrzy.

Jak każda ruina zamkowa, i ruiny Bobolic i Mirowa mają swoje zaklęte skarby i duchy, skarbów nikt nie widział, lecz duchy raczą się pokazywać od czasu do czasu.

W Bobolicach widmo miejscowe występuje w postaci niewiasty młodej i pięknej, lecz bladej i biało ubranej.

Odbudowa i Współczesność

Zamek w Bobolicach był długo ruiną. Rewitalizacja zamku odbyła się. Było to dzięki Jarosławowi Laseckiemu i jego bratu Dariuszowi. W 1999 roku Jarosław Lasecki ogłosił plan odbudowy. Zamek Bobolice powstał z ruin. Koszt odbudowy wyniósł 19 milionów złotych. Prace remontowe trwały 12 lat. Zamek otwarto dla zwiedzających w 2011 roku. Oficjalne otwarcie nastąpiło 3 września 2011 roku.

Obecnie XIV-wieczna warownia została całkowicie odbudowana. Zamek Bobolice wygląda teraz o niebo korzystniej. Wcześniej był niszczejącą stertą kamieni. Obecnie zamek należy do rodziny Laseckich. Wnętrza zamku zawierają muzeum. Znajdują się tam komnaty. Prezentują wystawę zbroi i mebli. Obecnie dla zwiedzających udostępnione są niższe kondygnacje. Można zobaczyć zamkowe komnaty.

Zamek w Bobolicach zasłynął. Został Wawel w serialu „Korona Królów”. Zamek był scenerią dla tego serialu. Zamek był także miejscem kręcenia scen. Dotyczyły filmu „Merida Waleczna”. Zamek pełni obecnie rolę luksusowego hotelu. Zamek Bobolice obecnie posiada hotel z restauracją.

Zamek Bobolice powstał z ruin.

Cieszy niezmiernie, że zamek Bobolice powstał z ruin.

Zwiedzanie Zamku Bobolice

Zamek Bobolice znajduje się w województwie śląskim. Położony jest w powiecie myszkowskim. Adres to Bobolice 1, 42-320 Niegowa. Dojazd z Katowic zajmuje około 50 minut. Dojazd z Krakowa trwa około 1,5 godziny. Dojazd komunikacją publiczną jest utrudniony. Trzeba dojechać do Niegowej. Następnie czeka 4 km pieszo.

Zobacz też:  Zamek Krzyżtopór w Ujeździe – historia, zwiedzanie, ciekawostki

Warto osobiście zapoznać się z historią. Poznaj sekrety tej budowli. Zwiedzanie zamku odbywa się z przewodnikiem. Trwa około 30 minut. Zaleca się poświęcić więcej czasu. Chodzi o zwiedzanie wnętrz zamku.

Sprawdź godziny otwarcia. Od kwietnia do października zamek jest otwarty. Godziny to 10:00 – 18:00. Od listopada do marca zamek jest czynny. Godziny to 10:00 – 16:00.

Oto cennik biletów:

Rodzaj biletu Cena
Bilet normalny na zamek 15 zł
Bilet ulgowy na zamek 10 zł
Bilet normalny na błonia 7 zł
Bilet ulgowy na błonia 5 zł

Zamek Bobolice był odwiedzany. Był tam dwa razy w latach 2016 i 2019. Warto odwiedzić Zamek Bobolice. Zrób to podczas podróży po Polsce. Zwiedzenie zamku Bobolice jest warte. Warto wyrobić własną opinię na jego temat.

Gdzie znajduje się Zamek Bobolice?

Zamek Bobolice leży na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się w województwie śląskim. Położony jest we wsi Bobolice.

Kto zbudował Zamek Bobolice?

Zamek Bobolice zbudował król Kazimierz Wielki. Wzniósł go w połowie XIV wieku. Był częścią Szlaku Orlich Gniazd.

Czy Zamek Bobolice został odbudowany?

Tak, Zamek Bobolice został odbudowany z ruin. Rewitalizację przeprowadzono na przełomie XX i XXI wieku. Odbudowa kosztowała 19 milionów złotych. Zamek otwarto w 2011 roku.

Atrakcje w Okolicy Zamku Bobolice

Okolice Bobolic obfitują w atrakcje. Są to miejsca przyrodnicze i geologiczne. Zamek w Mirowie znajduje się kilkanaście minut spacerem. Odległość do ruin zamku w Mirowie to około 1 km. Czas spaceru do zamku w Mirowie to 30-40 minut. Zamek Mirów to sąsiadujący zamek. Również warto go odwiedzić. Zachęcam do zwiedzenia Mirowa po Bobolicach.

Szlak Orlich Gniazd prowadzi przez Zamek Bobolice. Długość Szlaku Orlich Gniazd to około 160 km. Długość rowerowego szlaku to 190 km. Warto odwiedzić okolice Bobolic. Polecam również zwiedzanie pięknej okolicy. Zobacz ponad 20 atrakcji. Warto je odwiedzić na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Zobacz też:  Zamek w Pszczynie – Historia, Zwiedzanie, Cennik

W okolicy Bobolic znajdują się ciekawe miejsca. Są to Skały Rzędkowickie. Warto zobaczyć Górę Zborów. Znajduje się tam Jaskinia Głęboka. Blisko leży Ruiny strażnicy w Łutowcu. Można odwiedzić Rezerwat Parkowe w Złotym Potoku. Inne atrakcje to Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach. Warto zobaczyć Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku. Niedaleko jest Pstrągarnia w Złotym Potoku. Ciekawym miejscem jest Okiennik Wielki. Większe zamki w okolicy to Zamek Ogrodzieniec i Zamek w Olsztynie. Warto odwiedzić Zamek Pilcza w Smoleniu.

Sugerowane noclegi w okolicy to Poziom 511 Design Hotel & Spa. Można zatrzymać się w Pokojach Gościnnych „Pod Aniołami”. Inną opcją jest Jura Glamp. W Jerzmanowicach znajduje się Chochołowy Dwór.

Zaleca się odwiedzenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zrób to na przełomie września i października. Odbywa się wtedy Juromania.

Podsumowanie

Zamek Bobolice to fascynujące miejsce. Łączy historię z legendą. Jego odbudowa przywróciła mu dawny blask. Warto zaplanować wycieczkę. Odkrywaj Jurajską krainę i jej opowieści. Zamek Bobolice to obowiązkowy punkt. Musisz go zobaczyć na Szlaku Orlich Gniazd. Trzymaj kciuki za udaną podróż!

BOBOLICE CENY BILETOW

Ceny biletów wstępu do Zamku Bobolice i na jego błonia.

Odsyłamy do artykułu o zamkach Mirów i Bobolice. Zamek Bobolice jest częścią systemu Orlich Gniazd. Znajduje się na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Bobolice to niewielka miejscowość. Leży w województwie śląskim.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *