„Top Gun” to film, który stał się ikoną lat 80. Opowiada historię pilotów marynarki wojennej. Jego kontynuacja „Top Gun: Maverick” zdobyła serca widzów po 36 latach. Artykuł przybliża oba filmy i prawdziwą historię elitarnej szkoły pilotów.

Top Gun (1986) – Początki legendy

Film „Top Gun” miał premierę w 1986 roku. Wyreżyserował go Tony Scott. Obraz opowiada o pilotach marynarki wojennej. Stał się kultowym hitem kinowym.

Historia powstania

Inspiracją do filmu był artykuł w magazynie „California Magazine”. Nosił tytuł „Top Guns”. Artykuł opisywał szkołę pilotów US Navy. Zdjęcia kręcono w kilku lokalizacjach w Kalifornii i Nevadzie. Były to San Diego, Oceanside, Oakland i Fallon. Tony Scott, reżyser, był trzykrotnie zwalniany podczas produkcji. Film poświęcono pamięci kaskadera Arta Scholla. Zginął on podczas prac nad filmem.

Obsada i postacie

Główną rolę zagrał Tom Cruise. Wcielił się w Pete’a „Mavericka” Mitchella. Val Kilmer zagrał jego rywala, Toma „Icemana” Kazansky’ego. Kelly McGillis wystąpiła jako Charlie. Anthony Edwards zagrał Nicka „Goose’a” Bradshawa. Goose był partnerem Mavericka w kokpicie. Matthew Modine odrzucił rolę Mavericka. Wolał zagrać w filmie „Full Metal Jacket”. Val Kilmer początkowo nie chciał grać Iceman’a. Został zmuszony przez wcześniejsze zobowiązania kontraktowe. Aktorzy byli zachęcani do wspólnego spędzania czasu. Miało to zbudować poczucie koleżeństwa na planie. Postać grana przez Kelly McGillis bazowała na prawdziwej osobie. Anthony Edwards nauczył się grać na pianinie do jednej ze scen.

Zobacz też:  Tradycje wigilijne w Polsce – historia, symbolika i zwyczaje

Loty i realizm

Wiele scen powietrznych kręcono z udziałem prawdziwych pilotów marynarki. Marynarka USA pobrała opłatę za użycie samolotów i lotniskowców. Koszt wyniósł 1,8 miliona dolarów. Godzina lotu F-14 kosztowała Paramount 10 000 dolarów. Zdjęcia na pokładzie USS Enterprise trwały kilka dni. Tom Cruise wykonał wiele własnych popisów kaskaderskich. Film zawiera jednak pewne nieścisłości wojskowe. Na przykład, piloci w rzeczywistości nie zdejmują masek tlenowych przed lądowaniem. W jednej scenie widać błąd z rakietami pod skrzydłem Mavericka.

Ścieżka dźwiękowa

Muzykę do filmu napisali Giorgio Moroder, Harold Faltermeyer i Hans Zimmer. Ścieżka dźwiękowa odniosła ogromny sukces. Zdobyła dziewięciokrotną platynową płytę. Piosenka „Take My Breath Away” zespołu Berlin zdobyła Oscara. Otrzymała też Złoty Glob. Utwór „Top Gun Anthem” zdobył nagrodę Grammy. Piosenka „Danger Zone” Kenny’ego Logginsa nie była pierwszym wyborem. Oferowano ją Toto i REO Speedwagon. Bryan Adams odmówił użycia swojej piosenki „Only The Strong Survive”. Uważał, że film gloryfikuje wojnę. Judas Priest również odmówił użycia utworu „Reckless”.

Sukces i wpływ

„Top Gun” był najbardziej dochodowym filmem 1986 roku. Zarobił 356 milionów dolarów na całym świecie. Początkowe recenzje filmu były mieszane. Film stał się fenomenem kulturowym. Zwiększył sprzedaż okularów Ray-Ban Aviator o 40%. Znacząco wpłynął na rekrutację do amerykańskich sił powietrznych. Według niektórych danych, liczba chętnych wzrosła o 500%. Kultowe cytaty z filmu stały się powszechnie znane. Film zainspirował wielu do kariery w lotnictwie.

Ciekawostki z planu

  • Scena gry w siatkówkę została dodana w ostatniej chwili.
  • Scena miłosna w windzie dodano po testach publiczności. Widzowie domagali się więcej romansu.
  • Rola Meg Ryan prawie wycięto z filmu.
  • Anthony Edwards (Goose) był jedynym aktorem, który nie wymiotował podczas lotów myśliwcem.
  • W scenie w łazience w San Diego widać, jak kolczyki Charlie się zmieniają.
  • Film zawiera jedną dodatkową scenę po napisach końcowych.
Ile kosztowała godzina lotu myśliwcem F-14 na planie „Top Gun”?
Zobacz też:  Ciekawostki o Nikola Tesli

Godzina lotu samolotem F-14 Tomcat kosztowała studio Paramount 10 000 dolarów.

Czy Tom Cruise wykonywał wszystkie sceny lotnicze osobiście w pierwszym filmie?

Tom Cruise wykonał wiele własnych popisów kaskaderskich, ale większość zaawansowanych manewrów wykonywali prawdziwi piloci.

Navy Fighter Weapons School (Top Gun) – Prawdziwa historia

Film „Top Gun” wziął nazwę od elitarnej szkoły pilotów. Jej oficjalna nazwa to Navy Fighter Weapons School. Założono ją w 1968 roku. Była odpowiedzią na słabe wyniki amerykańskich pilotów w Wietnamie. Wskaźnik zestrzeleń był znacznie niższy niż w poprzednich konfliktach. Kapitan Frank W. Ault przygotował raport. Wskazał on konieczność zmiany systemu szkolenia. Szkoła zyskała samodzielność w 1972 roku. W 1996 roku przeniesiono ją do Naval Air Station Fallon w Nevadzie.

Szkolenie i sprzęt

Kursy w Top Gun są intensywne. Początkowo trwały 9 tygodni. Później wydłużono je do 13 tygodni. Piloci uczą się zaawansowanej walki powietrznej. Szkolenie obejmuje taktykę i technologię. Adepci latają na różnych typach samolotów. Wśród nich były F-4 Phantom II, F-8 Crusader, A-4 Skyhawk. Później wprowadzono F-14 Tomcat, F-16 Fighting Falcon. Obecnie wykorzystuje się F/A-18 Hornet, F/A-18 Super Hornet i F-35 Lightning II. Po wprowadzeniu nowego szkolenia w 1972 roku wskaźnik zestrzeleń wzrósł do 12:1.

Konflikt Wskaźnik zestrzeleń (USA)
II wojna światowa 15:1
Wojna w Korei 4:1 do 14:1
Wojna w Wietnamie (przed Top Gun) 2,5:1
Wojna w Wietnamie (po Top Gun, 1972) 12:1

Porównanie wskaźników zestrzeleń amerykańskiego lotnictwa w różnych konfliktach.
KILL RATIOS

Absolwenci w akcji

Absolwenci szkoły Top Gun brali udział w ważnych operacjach wojskowych. Walczyli w wojnie w Wietnamie. Uczestniczyli też w operacji Pustynna Burza. Szkolenie przygotowuje pilotów do realnych zagrożeń. Cytat „Nikt nie kończy szkoły Top Gun 'raz na zawsze'” podkreśla ciągły rozwój i potrzebę doskonalenia umiejętności.

Top Gun: Maverick (2022) – Powrót po latach

„Top Gun: Maverick” to kontynuacja kultowego filmu. Film miał premierę w 2022 roku. Widzowie czekali na niego 36 lat. Reżyserem został Joseph Kosiński. Film kontynuuje historię Pete’a „Mavericka” Mitchella.

Długo wyczekiwana kontynuacja

Prace nad sequelem trwały od lat. Rozmowy o kontynuacji zaczęły się krótko po premierze oryginału. Wcześniejsze próby napisania scenariusza porzucono. Były zbyt kosztowne w realizacji. Nowe technologie umożliwiły realizację wizji twórców. Film wszedł na ekrany kin w 2022 roku.

Obsada i postacie

W rolach głównych powrócili Tom Cruise jako Maverick i Val Kilmer jako Iceman. Do obsady dołączyli nowi aktorzy. Miles Teller zagrał Bradleya „Roostera” Bradshawa. Jest on synem Goose’a. Jennifer Connelly wcieliła się w Penelope „Penny” Benjamin. Penny to dawna miłość Mavericka. Jennifer Connelly wystąpiła wcześniej w filmie „Labirynt”. Zagrała tam u boku Davida Bowiego. Jon Hamm zagrał Beau „Cyclone’a” Simpsona. Glen Powell to Jake „Hangman” Seresin. Monica Barbaro gra Natashę „Phoenix” Trace. Lewis Pullman wystąpił jako Robert „Bob” Floyd. Ed Harris pojawił się jako Chester „Hammer” Cain.

Realizm i technologie

Film „Maverick” postawił na realizm. Tom Cruise, posiadający licencję pilota, zagrał osobiście wszystkie sceny pilotażu. Aktorzy przeszli intensywny trening w myśliwcach. Użyto nowych technik filmowania. Pozwoliły one uchwycić sceny powietrzne z wnętrza kokpitu. Koszt wypożyczenia myśliwców F/A-18 Super Hornet wyniósł 11374 dolarów za godzinę. Prawdziwi piloci chwalili fachowość przedstawienia żargonu radiowego. Niektóre detale uproszczono dla widowiskowości. Inne pokazano bardzo profesjonalnie. Futurystyczny samolot DarkStar był inspirowany projektem SR-72 Blackbird. W kabinie Super Horneta rzeczywiście znajduje się „przycisk paniki”. Ujęcie Mavericka na motocyklu powtórzono 43 razy.

Sukces i wyróżnienia

„Top Gun: Maverick” stał się najbardziej dochodowym filmem 2022 roku. Film trwał ponad dwie godziny. Zdobył uznanie krytyków i publiczności. Otrzymał 6 nominacji do Oscara. Film angażuje emocjonalnie widzów. Został dobrze przyjęty przez fanów oryginału.

Ile nominacji do Oscara zdobył film „Top Gun: Maverick”?

„Top Gun: Maverick” zdobył 6 nominacji do Oscara.

Nawiązania i ciekawostki

  • Warto zwrócić uwagę na easter eggi i nawiązania w filmie.
  • Fani Gwiezdnych Wojen dostrzegą podobieństwa do „Nowej Nadziei”.
  • Film czerpie inspiracje ze scenariusza brytyjskiego filmu „633 Squadron”.
  • Jedna z ciekawostek sugeruje, że Maverick może być podejrzanym krezusem.

Muzyka w Mavericku

Ścieżkę dźwiękową do kontynuacji skomponowali Harold Faltermeyer, Lorne Balfe i Hans Zimmer. Nową, oryginalną piosenkę „Hold My Hand” napisała i wykonała Lady Gaga. Muzyka łączy nowe brzmienia z motywami z oryginału.

Dziedzictwo i wpływ na popkulturę

„Top Gun” to nie tylko film. To także fenomen kulturowy. Pozostawił trwały ślad w popkulturze. Film z 1986 roku zainspirował wielu. Widzowie chcieli zostać pilotami myśliwców. Tom Cruise stał się wielką gwiazdą kina dzięki tej roli. Film przyczynił się do wzrostu zainteresowania lotnictwem wojskowym.

Klasyk kina akcji

„Top Gun” jest uznawany za klasyk kina akcji. Ma dedykowaną bazę fanów na całym świecie. Jego kultowe sceny i cytaty są wciąż rozpoznawalne. Film utrwalił wizerunek amerykańskiego pilota myśliwca.

Inspiracja dla pokoleń

Film miał realny wpływ na rekrutację do marynarki wojennej USA. Zachęcił młodych ludzi do kariery w lotnictwie. Pokazał prestiż i wyzwania zawodu pilota. Dziedzictwo „Top Gun” trwa. Wpływa na kolejne pokolenia widzów.

Połączenie pokoleń

„Top Gun: Maverick” z powodzeniem połączył fanów oryginału z nową publicznością. Film odniósł sukces komercyjny i artystyczny. Potwierdził status „Top Gun” jako trwałej franczyzy kinowej. Sugestia „Warto obejrzeć Top Gun: Maverick” jest w pełni uzasadniona. Film angażuje emocjonalnie i wciąga widzów.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *