Mazury to region pełen jezior i lasów. Odkryj fascynujące fakty i mniej znane miejsca. Mazury oferują wypoczynek i aktywność.
Czym są Mazury? Geografia i Nazwa
Mazury leżą w północno-wschodniej Polsce. To region geograficzno-kulturowy. Obejmuje Pojezierze Mazurskie. W jego skład wchodzi też Pojezierze Iławskie. Administracyjnie należy do województwa warmińsko-mazurskiego. Krajobraz ukształtowało ostatnie zlodowacenie. Działo się to około 14-15 tysięcy lat temu. Wielkim bogactwem regionu są jeziora polodowcowe.
Nazwa Mazury pochodzi od słowa 'maz’. Oznaczało ono 'smolić’. Nazwa wywodzi się od ludzi zamieszkujących lasy. Byli to potomkowie polskich osadników z Mazowsza. Nazywano ich Mazurami. Etymologia nazwy pochodzi od przedrostka 'maz-’ i przyrostka ’-ur’.
Ile jezior mają Mazury?
Mazury nazywane są Krainą Tysiąca Jezior. To popularne określenie regionu. Na Mazurach jest około 2600 jezior. Niektórzy podają liczbę 2700. W całym województwie warmińsko-mazurskim jest blisko 3000 jezior. Jeziora zajmują około 7% powierzchni regionu.
Ile jezior znajduje się na Mazurach?
Na Mazurach jest około 2600 jezior. Region nazywany jest Krainą Tysiąca Jezior.
Największe i najdłuższe jeziora
Jezioro Śniardwy to największe jezioro w Polsce. Jego powierzchnia wynosi 113,8 km². Jezioro ma osiem wysp. Polecane jest wytrawnym żeglarzom. Jezioro Mamry to drugie co do wielkości. Zajmuje 104,9 km². Jezioro Jeziorak to najdłuższe jezioro w Polsce. Ma długość 27,45 km. Inne źródła podają 28 km. Jeziorak połączony jest z Kanałem Elbląskim.
Przyroda Mazur – Lasy i Zwierzęta
Region charakteryzuje wszechobecna zieleń lasów. Lasy zajmują ponad 30% powierzchni województwa. Mazurskie lasy są siedliskiem wielu zwierząt. Na terenie Mazur jest wiele chronionych obszarów. Powierzchnia Mazurskiego Parku Krajobrazowego to ponad 53 tysiące hektarów. Jest ponad 100 rezerwatów przyrody. Region ma ponad 1000 pomników przyrody.
Na półwyspie Popielińskim żyją koniki polskie. To potomkowie dzikich koni Tarpanów. Stacja Badawcza w Popielnie zajmuje się ich hodowlą. W Puszczy Boreckiej znajduje się Ośrodek Hodowli Żubrów. To drugi co do wielkości ośrodek w Polsce. Można skorzystać z platformy widokowej.
Mazury posiadają swoją bocianią wioskę. Znajduje się ona w Żywkowie. Co roku przylatuje tam około 100 bocianów. Czasem liczba opuszczających wieś sięga 300. Żywkowo to wieś, do której przylatują bociany.
Historia i Zabytki Mazur
Mazury były krzyżackie, pruskie i niemieckie przez setki lat. Najstarsze ślady osadnictwa pochodzą sprzed 15 tysięcy lat. Region ma bogatą historię i kulturę. Pola Grunwaldu to miejsce pamiętnej bitwy z 1410 roku. Tereny Grunwaldu zapisały się w historii Polski.
W regionie znajdują się pozostałości po II wojnie światowej. Wilczy Szaniec to kwatera Hitlera. Była to główna kwatera wojskowa III Rzeszy. Znajduje się w lesie koło Kętrzyna (Gierłoż). Wilczy Szaniec był kwaterą Adolfa Hitlera podczas operacji Barbarossa. Bunkry Mamerki to kompleks z okresu II wojny światowej. Były Kwaterą Główną Niemieckich Wojsk Lądowych. Mamerki leżą koło Węgorzewa.
W miejscowości Rapa znajduje się piramida. To rodzinny grobowiec barona Friedricha von Fahrenheita. Wzorowany jest na egipskich piramidach. Piramida ma wysokość prawie 16 metrów. W Rapie w Polsce można znaleźć piramidę.
Na Mazurach znajduje się około 3200 cmentarzy. Cmentarze wiejskie powstawały przy kościołach. Kurhany są charakterystycznym elementem obrządku pogrzebowego. Kurhany rycerzy na Mazurach to miejsca pochówku. Były strzeżone przez ich dusze.
Mniej znane zakątki Mazur
Odkrywanie mniej znanych zakątków pozwala zobaczyć Mazury inaczej. Mosty w Stańczykach to majestatyczne budowle. Nazywane są 'akweduktami Puszczy Rominckiej’. To zabytkowe mosty kolejowe. Powstały w latach 1912-1926. Mają wysokość 36 metrów.
Wioska Indiańska w Spytkowie to nietypowa atrakcja. To rekonstrukcja indiańskiego obozu. Muzeum Indian w Spytkowie to ciekawy punkt. Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie to miejsce dla dzieci. Można tam spotkać ponad 100 gatunków zwierząt.
Kanał Mazurski nigdy nie został ukończony. To ciekawa technologia hydrotechniczna. Śluza Leśniewo Górne i Dolne leżą na Kanale Mazurskim. Kanał Ostródzko-Elbląski został zrewitalizowany. Umożliwia wyjątkowy wypoczynek.
Mazurskie legendy i opowieści
Mazury to kraina pełna tajemnic. Opowieści przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Legendy kształtowały lokalną tożsamość. Oddawały szacunek dla przyrody. Mazurskie legendy pełnią funkcję edukacyjną. Są też moralizatorskie i integrują społeczność. Duchy jezior to tajemnicze istoty mazurskich wód. Mieszkańcy wierzyli, że woda przyciąga nadprzyrodzone siły.
Legenda o Jeziorze Niegocin opowiada o duchu rybaka. Ostrzegał on żeglarzy przed niebezpieczeństwami. Syrena z Jeziora Mamry to legenda o syrenie. Była zakochana w rybaku. Rybak zdradził syrenę. Mityczne stworzenia Mazur to diabły i czarownice. Diabeł z Puszczy Boreckiej płatał figle. Pilnował też skarbów. Legenda o czarownicy z jeziora Kisajno mówi o czarownicy. Rzucała ona uroki na rybaków. Ostatnia czarownica spalona na Mazurach to Barbara Zdunk.
Skarb rycerzy Zakonu Krzyżackiego to kolejna legenda. Skarb ukryli Krzyżacy w zamku w Giżycku. Kurhany rycerzy na Mazurach to miejsca pochówku. Są strzeżone przez dusze rycerzy. Szlak Mazurskich Legend i Opowieści ma około 98 km. Można odkrywać legendy podczas rowerowych wypraw.
Ciekawostki o Mazurach
Mazury to więcej niż jeziora i lasy. Region był bogaty w bursztyn. Rozwijało to wymianę handlową. W Gołdapi odbywa się Międzynarodowy Konkurs Krzyku. Uczestnicy krzyczą do specjalnej aparatury. Najlepsze wyniki przekraczały 138 dB.
Na Mazurach znajduje się punkt trzech granic. To najbardziej wysunięty na północny-wschód punkt województwa. Schodzą się tam granice Litwy, Rosji i Polski. Można być w trzech miejscach jednocześnie.
Mazurzy mają swoją flagę. Mają też własny hymn. W mazurskim hymnie pojawia się 'Masovialand’. Oznacza to Mazowiecką Krainę. Mazurzy przez setki lat czuli się częścią państwa niemieckiego. Po II wojnie światowej wyjeżdżali do Niemiec. Ponad 100 tysięcy Mazurów wyjechało.
J. R.R. Tolkien miał przodków z Mazur. Królowa Elżbieta II pochodziła z Mazur. Jej przodkowie to pruski ród Lehndorffów.
Czy Królowa Elżbieta II miała związki z Mazurami?
Tak, przodkowie Królowej Elżbiety II pochodzili z Mazur. Był to pruski ród Lehndorffów.
Mazury jako cel podróży
Mazury są popularnym kierunkiem wakacyjnym. Zajmują 2 miejsce w Polsce pod względem popularności. Mazury to idealne miejsce na odpoczynek. Można tam znaleźć spokój. Region oferuje też aktywny wypoczynek. To idealne miejsce do rozpoczęcia przygody. Można spróbować kajakarstwa i żeglarstwa.
Warto odwiedzić miasta mazurskie. Giżycko, Mikołajki, Ostróda i Reszel są polecane. Giżycko ma Twierdzę Boyen. Leży nad jeziorami Kisajno i Niegocin. Mikołajki mają promenadę nad jeziorem. Warto wybrać się na rejs statkiem po Jeziorze Mikołajskim. Ostróda ma zamek krzyżacki. Leży nad Jeziorem Drwęckim. Reszel ma zamek i zabytkowy kościół. Zaleca się korzystanie z tras rowerowych. Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo ma 397 km na Mazurach.
Mazury inspirują do refleksji. Pozwalają złapać oddech od pośpiechu. Region ma wiele do zaoferowania. Mazury są skarbnicą atrakcji. Warto wyruszyć poza utarte szlaki. Odkryjesz wtedy mniej znane zakątki. Mazury mają coś wyjątkowego dla każdego podróżnika.
Punkty Informacji Turystycznej
Planujesz podróż na Mazury? Skorzystaj z punktów informacji. Znajdziesz tam pomoc i materiały. Oto kilka lokalizacji:
- Punkt informacji turystycznej Giżycko: ul. gen. J. Zajączka 2, 11-500 Giżycko, tel. +48 87 428 52 65.
- Punkt informacji turystycznej Mrągowo: ul. Ratuszowa 5, 11-700 Mrągowo, tel. +48 89 544 40 90.
- Punkt informacji turystycznej Mikołajki: Pl. Wolności 7, 11-730 Mikołajki, tel. +48 87 421 68 50.
- Punkt informacji turystycznej Iława: ul. Niepodległości 13, 14-200 Iława, tel. +48 89 648 58 00.
Punkty informacji turystycznej pomogą zaplanować pobyt. Dowiesz się o lokalnych atrakcjach.
Zobacz także: