Ciekawostki o Pustyni Błędowskiej

Ciekawostki o Pustyni Błędowskiej

Pustynia Błędowska to obszar o powierzchni około 32 tysięcy hektarów, znajdujący się w południowej Polsce. Choć słowo „pustynia” może nas kojarzyć z egzotycznymi krajami, Pustynia Błędowska jest jedną z dwóch pustyń w Polsce. Znajdziemy na niej wiele ciekawostek, które warto poznać.

Położenie i powierzchnia Pustyni Błędowskiej

Pustynia Błędowska znajduje się w województwie małopolskim, na terenie powiatów chrzanowskiego i olkuskiego. Jej powierzchnia wynosi około 32 tysięcy hektarów, co czyni ją jedną z największych pustyń w Europie.

Jak powstała Pustynia Błędowska?

Choć słowo „pustynia” może kojarzyć nam się z obszarem bezwodnym i gorącym, Pustynia Błędowska powstała w wyniku zlodowacenia. W okresie zlodowacenia północnopolskiego, około 12-15 tysięcy lat temu, na terenie dzisiejszej Pustyni Błędowskiej istniał lądolód. Po jego stopieniu pozostały gliny, piaski i żwiry, które tworzą charakterystyczny krajobraz pustynny.

Roślinność Pustyni Błędowskiej

Mimo że Pustynia Błędowska kojarzy nam się z obszarem bezwodnym i jałowym, to jednak znajdziemy tam interesującą roślinność. Występują tam m.in. rośliny kserofityczne, które przystosowały się do życia w warunkach ekstremalnych. Są to m.in. kocanki piaskowe, rozchodniki, skalnica zwyczajna czy wawrzynek wilczełyko.

Ciekawe formacje skalne na Pustyni Błędowskiej

Na Pustyni Błędowskiej możemy zobaczyć wiele interesujących formacji skalnych. Najbardziej znana z nich to Diabelska Góra, czyli skała w kształcie stożka o wysokości 344 m n.p.m. Na pustyni znajduje się także Skała Biała, Skała Jasna, Skała Różowa oraz liczne wydmy.

Zwierzęta na Pustyni Błędowskiej

W Pustyni Błędowskiej żyją liczne gatunki zwierząt, m.in. borsuki, kuny, lisy, dziki, sarny i jelenie. Wśród ptaków można zaobserwować m.in. bociany, orły i sowy. Oprócz tego na pustyni występują też liczne gatunki owadów, w tym chrząszcze, motyle i muchówki.

Czy Pustynia Błędowska jest zagrożona?

Pustynia Błędowska to obszar, który jest pod ochroną jako rezerwat przyrody. Mimo to, występują na niej zagrożenia wynikające z działalności człowieka. Jednym z głównych zagrożeń jest bezpośrednie niszczenie siedlisk, np. przez wyrąb drzew, budowę dróg czy też wypas zwierząt. Innym problemem jest zanieczyszczenie powietrza, które wpływa na jakość gleby i roślinność na pustyni.

Jakie ciekawostki związane z Pustynią Błędowską warto znać?

– Pustynia Błędowska jest największą polską pustynią, zajmującą obszar ok. 32 km².

– Wiele filmów i seriali kręcono na terenie Pustyni Błędowskiej, m.in. “Stawka większa niż życie” i “Krzyżacy”.

– Pustynia Błędowska powstała na skutek działalności człowieka, a nie procesów naturalnych.

– Pustynia Błędowska jest domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt, niektóre z nich są bardzo rzadkie i zagrożone wyginięciem.

Jakie rośliny występują na Pustyni Błędowskiej?

Wśród roślin występujących na Pustyni Błędowskiej można wymienić m.in. cieciorkę polną, szałwię piaskową, szczotlicha siwą, koniczynę polną oraz rozchodnik ostry.

Jakie zwierzęta zamieszkują Pustynię Błędowską?

Jak już wspomnieliśmy, na Pustyni Błędowskiej żyją m.in. borsuki, kuny, lisy, dziki, sarny i jelenie, a także wiele gatunków ptaków i owadów.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też