Wielkopolski Park Narodowy to wyjątkowy obszar chroniony. Odkryj jego unikalny krajobraz polodowcowy. Poznaj bogactwo flory i fauny tego miejsca. Dowiedz się, jakie atrakcje czekają na turystów.

Czym Wyróżnia Się Wielkopolski Park Narodowy?

Wielkopolski Park Narodowy leży blisko Poznania. Znajduje się około 15-20 km na południe od miasta. Park powstał w 1957 roku. Jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce. Zajmuje 15. miejsce pod względem powierzchni. Jest siódmym najstarszym parkiem narodowym w kraju. Jego historia sięga lat 20. XX wieku. Inicjatorem założenia był profesor Adam Wodziczko. Park chroni charakterystyczne ekosystemy Wielkopolski. Obejmuje lasy, jeziora i torfowiska. Powierzchnia parku wynosi około 75,84 km². Park wraz z otuliną zajmuje 14 840 hektarów.

Profesor Adam Wodziczko określił ten obszar jako 'prawdziwe muzeum form polodowcowych’ i 'żywe muzeum przyrody’.

Krajobraz tego miejsca jest pamiątką po ostatnim zlodowaceniu. Park nazywany jest żywym muzeum form polodowcowych. Siedziba parku mieści się w Jeziorach. Leżą one nad Jeziorem Góreckim. Ośrodek Muzealno-Dydaktyczny WPN prezentuje przyrodę parku. Muzeum Przyrodnicze znajduje się w pałacu. Pałac zbudowano podczas drugiej wojny światowej.

Świat Roślin w Wielkopolskim Parku Narodowym

Flora Wielkopolskiego Parku Narodowego jest bardzo zróżnicowana. Występuje tutaj ponad 1400 gatunków roślin. Stwierdzono występowanie około 1120 gatunków roślin naczyniowych. Rośnie tu 148 gatunków mszaków. Spotkasz 150 gatunków porostów. W parku występuje 500 gatunków glonów. Znajdziesz również 800 gatunków grzybów. Na terenie parku rosną sosny zwyczajne. Niektóre mają nawet sto pięćdziesiąt lat. Warto zobaczyć dąb szypułkowy i grab pospolity. Park chroni rzadkie gatunki. Należą do nich lilia złotogłów i jarzęba brekinia. Rosiczka okrągłolistna rośnie na torfowiskach. Jemioła pospolita występuje na drzewach. W parku znajdziesz unikalne obszary przyrodnicze. Przykładem jest rezerwat przyrody “Meteoryt Morasko”.

Bogactwo Fauny WPN

Wielkopolski Park Narodowy tętni życiem. Zwierzęta są głównymi atrakcjami Parku. Flora i fauna są ściśle chronione. Stwierdzono występowanie ponad 3000 gatunków zwierząt. Fauna bezkręgowców obejmuje ponad 3 tysiące gatunków owadów. Mrówka amazonka to osobliwość parku. Występuje tu pasikonik zielony i świerszcz polny. Spotkasz mrówkę rudnicę. Wśród mięczaków występuje ponad 100 gatunków. Należą do nich poczwarówka jajowata i zwężona. Bagnik nadwodny żyje w Parku. Jest to jeden z największych pająków w Polsce. W WPN występuje ponad 300 gatunków kręgowców. Ryby reprezentowane są przez 34 gatunki. W Warcie żyje około 26 gatunków ryb. Spotkasz kozę, piskorza i śliza. Występuje również różanka, płoć i leszcz. W Parku stwierdzono występowanie ponad 40 gatunków ssaków. Należą do nich ryjówki i nietoperze. Spotkasz gryzonie, kunę leśną i borsuka. Żyją tu lisy, jelenie, sarny i dziki. W Parku występuje 5 gatunków gadów. Należą do nich miedzianka gniewosz i zaskroniec. Zobaczysz beznogą jaszczurkę padalca. Występuje jaszczurka zwinka i żyworodna. Ptaki reprezentowane są przez około 220 gatunków. Około 150 gatunków ptaków wyprowadza lęgi w parku. Symbolem parku jest puszczyk zwyczajny. W parku żyje około 50 par lęgowych puszczyka. Spotkasz żurawie, około 20 par. Występują gatunki chronione. Należą do nich jelonek rogacz i kozioróg dębosz. Zwierzęta chronione są ściśle monitorowane. Robią to pracownicy parku.

Jakie zwierzęta można spotkać w Wielkopolskim Parku Narodowym?
Zobacz też:  Ciekawostki o Tatrach – fascynujące fakty o polskich górach

W Parku spotkasz wiele gatunków zwierząt. Żyją tu ssaki, ptaki, gady i owady. Możesz zobaczyć jelenie, dziki, lisy. Spotkasz puszczyka, żurawia i zaskrońca. Park zamieszkuje ponad 3000 gatunków owadów.

Krajobraz Polodowcowy i Jeziora

Krajobraz Wielkopolskiego Parku Narodowego ukształtował lądolód. Rejon Poznania znajdował się w zasięgu trzech zlodowaceń. Park jest prawdziwym muzeum form polodowcowych. Na terenie parku znajduje się 11 jezior. Stanowią one około 5% jego powierzchni. Jeziora są typu rynnowego lub kotłowego. Jezioro Góreckie jest największe. Jego powierzchnia wynosi ponad 92 hektary. Jest też najgłębsze. Ma ponad 17 metrów głębokości. Jezioro Kociołek to jezioro polodowcowe. Ma typ kotła eworsyjnego. Wokół niego rosną pomnikowe drzewa. Jezioro Skrzynka zarasta roślinnością. Można tam zobaczyć mszar torfowy. Rośnie grzybień biały i grążel żółty. Spotkasz tam rosiczkę. Lustro jeziora Skrzynka zmniejszyło się. Nastąpiło to o około 35% w ciągu 80 lat. W parku znajdują się też inne jeziora. Należą do nich Jezioro Budzyńskie i Jezioro Dymaczewskie. Osowa Góra jest najwyższym wzniesieniem. Wznosi się na wysokość 131,2-132 metrów. Na terenie parku znajduje się Głaz Leśników. Ma on cztery metry wysokości. Jest to pomnik przyrody. W parku rośnie około trzydzieści drzew pomnikowych.

Jakie jeziora znajdują się w WPN?

W Parku znajduje się 11 jezior. Największe i najgłębsze to Jezioro Góreckie. Inne znane jeziora to Kociołek, Budzyńskie i Skrzynka.

Obszary Ochrony Ścisłej

Park posiada 18 obszarów ochrony ścisłej. Mają one łączną powierzchnię 260 hektarów. Chronią najcenniejsze fragmenty przyrody. Każdy obszar ma swoje unikalne cechy. Bagno Dębienko chroni roślinność bagienną. Jest ostoją ptaków. Suche Zbocza to bór świeży z dębem. Bór Mieszany przekształca się w dąbrowę. Grabina im. prof. Adama Wodziczki ma pierwotny drzewostan. Występuje tam dużo grabu. Jezioro Góreckie chroni krajobraz jeziora rynnowego. Obejmuje florę i faunę wodną. Jezioro Budzyńskie pokazuje sukcesję ekologiczną. Nadwarciański Bór Sosnowy to bór strefy suboceanicznej. Las Mieszany na Morenie to stuletnia dąbrowa. Jezioro Skrzynka chroni roślinność zarastającego jeziora. Zalewy Nadwarciańskie to obszary podtapiane. Pod Dziadem to bór dębowo-sosnowy. Pojniki to oczka wodne z lasem mieszanym. Jezioro Kociołek to jezioro polodowcowe. Puszczykowskie Góry to stromy fragment wysoczyzny morenowej. Sarnie Doły to mszary i oczka wodne. Świetlista Dąbrowa to dąbrowa i bór mieszany. Trzcielińskie Bagno to miejsce lęgowe ptactwa. Czapliniec to bór sosnowy. Znajduje się tam stanowisko żerowania czapli siwej.

Zobacz też:  Ciekawostki o przyrodzie – poznaj fascynujący świat natury

Turystyka i Atrakcje w Parku

Wielkopolski Park Narodowy co roku odwiedza wielu turystów. Liczba odwiedzających to ponad milion osób rocznie. Park oferuje wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Zaleca się korzystanie z oznakowanych szlaków. Dostępne są szlaki piesze, rowerowe i konne. Długość szlaków pieszych wynosi 93 km. W parku znajduje się siedem szlaków turystycznych. Przykładowe szlaki to Osowa Góra – Sulęcinek (14,2 km). Jest też szlak Stęszew – Szreniawa (18,7 km). Trasa im. prof. Adama Wodziczki ma około 8,4 km. Szlak imienia Arkadego Fiedlera ma 6,7 km. Park posiada 17 ścieżek rowerowych. Długość Pierścienia Rowerowego wynosi 173 km. Warto odwiedzić Muzeum Przyrodnicze WPN. Mieści się ono w Jeziorach. Muzeum prezentuje bogactwo przyrody. Na terenie parku są zabytki. Zobaczysz ruiny zamku Klaudyny Potockiej. Znajduje się tam wieża-mauzoleum Bierbaumów. Służy jako punkt widokowy. Warto zobaczyć Studnię Napoleona. To miejsce owiane legendami. Na terenie parku odnaleziono ślady osadnictwa. Pochodzą z neolitu i średniowiecza. W parku znajduje się kilka ścieżek dydaktycznych.

  • Wędruj tylko po oznakowanych szlakach.
  • Nie wolno zbaczać z wytyczonych ścieżek.
  • Zabrania się pływania i żeglowania bez zgody dyrektora.

Wizyta w WPN nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem. Należy jednak przestrzegać zasad. Warto uczyć dzieci zachowania w przyrodzie. Można zaplanować wizytę w Parku. Wsparcie parku jest możliwe. Można zostać wolontariuszem lub partnerem.

Ile szlaków turystycznych jest w Wielkopolskim Parku Narodowym?

W Parku znajduje się siedem głównych szlaków turystycznych. Dostępne są szlaki piesze i rowerowe. Ich łączna długość wynosi ponad 90 km dla pieszych.

Miejsca Warte Odwiedzenia w Okolicy

Wokół Wielkopolskiego Parku Narodowego znajdują się ciekawe miejsca. Puszczykowo, Mosina i Szreniawa to popularne okolice. Puszczykowo to miasto-ogród. Jest zanurzone w zieleni parku. W Szreniawie mieści się Narodowe Muzeum Rolnictwa. Znajduje się na granicy parku. Warto odwiedzić Muzeum Pracownię Arkadego Fiedlera. Leży w Puszczykowie. Możesz odkryć Rogaliński Park Krajobrazowy. Zachwyca swoją przyrodą. W pobliżu znajduje się Kórnik. Ma romantyczny zamek i Arboretum. Poznań to stolica Wielkopolski. Oferuje wiele atrakcji turystycznych. Dojazd do parku jest łatwy. Park jest oddalony o około 15 km od Poznania. Można dojechać różnymi środkami transportu.

Zobacz też:  Mazury – Kraina Tysiąca Jezior i Niezwykłych Opowieści

Ciekawostki o Wielkopolskim Parku Narodowym

  • Park leży w Krainie Wielkopolsko-Kujawskiej.
  • Powierzchnia parku z otuliną wynosi 14 840 hektarów.
  • Na terenie parku znajduje się 18 obszarów ochrony ścisłej.
  • Mrówka amazonka jest unikalnym owadem w parku.
  • Głaz Leśników ma cztery metry wysokości.
  • Jezioro Góreckie ma ponad 17 metrów głębokości.
  • Osowa Góra wznosi się na wysokość 131,2 metrów.
  • W parku żyje około 3000 gatunków owadów.
  • Na terenie parku odnaleziono ślady osadnictwa. Pochodzą z neolitu i średniowiecza.
  • Symbolem parku jest puszczyk zwyczajny.

Wielkopolski Park Narodowy to idealne miejsce. Spędzisz tu weekend na łonie natury. Możesz zaplanować dłuższy pobyt. Park otrzymał nagrodę Natura 2000. Monitoring wizyjny i drony pomagają w ochronie. Park wykorzystuje systemy GIS. Dostępna jest interaktywna mapa.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *