Tower of London to starożytna forteca w samym sercu Londynu. Pełniła funkcję pałacu królewskiego, więzienia, mennicy i skarbca. Dziś jest jedną z największych atrakcji turystycznych miasta.
Historia Tower of London
Budowa Tower of London rozpoczęła się w 1066 roku. Wilhelm Zdobywca nakazał wzniesienie twierdzy. Chciał chronić stolicę Anglii. Najstarszą częścią jest Biała Wieża. Jej budowa trwała od 1078 do 1100 roku. Wieża powstała z białego wapienia i lokalnego kamienia. Tower, jaką znamy dziś, zaczął kształtować Ryszard Lwie Serce. Przebudowy trwały w latach 1189-1199. Zamek ma ponad 1000 lat historii.
Biała Wieża – serce twierdzy
Biała Wieża to centralny punkt kompleksu. Jest najstarszą zachowaną budowlą pałacowo-obronną w Londynie. Ma 30 metrów wysokości. Mury mają grubość 3,6 metra. Jej wymiary to 36m szerokości i 32,5m długości. W środku budynku znajdują się zbroje i broń. Biała Wieża mieści też Muzeum Królewskiego Pułku Fizylierów.
Tower jako więzienie i miejsce egzekucji
Tower of London było słynnym więzieniem. Przetrzymywano tu wysoko urodzonych Anglików. Pierwszym więźniem był biskup Durham. Nazywał się Rannulf Flambard. W twierdzy więziono króla Henryka IV. Znani więźniowie to Thomas More i Anna Boleyn. Lady Jane Grey również tu przebywała. Żeglarz Walter Raleigh był osadzony w Krwawej Wieży. Rudolf Hess był więziony w 1941 roku.
Zielona Wieża była miejscem egzekucji. Ścinano tu wysoko postawionych więźniów. Henryk VIII zlecił egzekucje swoich żon. Anna Boleyn straciła tu życie w 1536 roku. Katarzyna Howard również została ścięta. Thomas More zginął w 1535 roku. Ciała zamordowanych złożono w Królewskiej Kaplicy. Nosi nazwę Świętego Piotra w Okowach. Ostatnia egzekucja w Tower miała miejsce w 1941 roku. Stracono wtedy Josefa Jakobsa.
Kto był ostatnią osobą straconą w Tower of London?
Ostatnią osobą straconą w Tower of London był Josef Jakobs. Egzekucja odbyła się 15 sierpnia 1941 roku.
Klejnoty Koronne w Tower of London
Tower of London przechowuje Brytyjskie Klejnoty Koronne. Są one atrybutami władzy królewskiej. To także ceremonialne stroje. Klejnoty są w Tower od 1303 roku. Kolekcja jest uważana za jedną z najcenniejszych na świecie. Oliver Cromwell stopił większość klejnotów w 1649 roku. Stało się to po ustanowieniu Rzeczypospolitej. Kolekcja została odtworzona po restauracji monarchii. Karol II Stuart zamówił nowe insygnia.
Klejnoty Koronne obejmują różne elementy. Najważniejsze to korony, globusy i berła. Korona św. Edwarda powstała w 1661 roku. Służy do koronacji monarchów. Waży 2,29 kg. Zawiera 444 kamienie szlachetne. Cesarska korona państwowa powstała w 1937 roku. Ma 2868 diamentów. Zawiera też 273 perły i 17 szafirów. Znajduje się w niej 11 szmaragdów i 5 rubinów. W tej koronie osadzony jest diament Cullinan I. Waży 530 karatów (106 g). Miecz Ofiarowania ma 1251 diamentów. Posiada też 16 rubinów i 2 szafiry. Są na nim również 2 turkusy. Berło królowej z gołębiem pochodzi z 1685 roku.
Gdzie przechowywane są Brytyjskie Klejnoty Koronne?
Brytyjskie Klejnoty Koronne są przechowywane w Tower of London. Znajdują się tam od 1303 roku.
Kruki z Tower
Kruki to legendarni mieszkańcy Tower of London. Ich obecność ma kluczowe znaczenie. Legendy głoszą, że królestwo upadnie. Stanie się tak, jeśli kruki opuszczą Tower. W Tower trzymanych jest przynajmniej 6 kruków. Ich opiekunem jest Ravenmaster. Każdy kruk ma przycinane pióra w jednym skrzydle. Zapobiega to dalekim lotom. Kruki w Tower są jedynymi krukami żyjącymi w Londynie. Trzyma się je w niewoli dla utrzymania gatunku w mieście. W XIX wieku kruki były odstrzeliwane. Zostały wtedy wytrzebione z Londynu.
Kruki w Tower mają swobodę poruszania się. Żyją na dużej powierzchni. Są dobrze karmione. Żyją zwykle od 10 do 15 lat. Jeden z kruków przeżył 44 lata. Kruki łączą się w pary na całe życie. Mogą być zwolnione za złe zachowanie. Merlina, jedna z kruków, zaginęła w 2021 roku. Samiczka Munin przeleciała 7 kilometrów. Dotarła do Greenwich.
Legendy głoszą, że królestwo upadnie, jeśli kruki opuszczą Tower of London.
Ile kruków mieszka w Tower of London?
W Tower of London trzymanych jest przynajmniej 6 kruków. Niektóre źródła podają 7 lub 8, ale oficjalnie wymagana liczba to minimum 6.
Strażnicy Tower – Beefeaters
Tower of London jest pilnowana przez Yeomen Warders. Popularnie nazywa się ich Beefeaters. Są ceremonialnymi strażnikami twierdzy. Ich przydomek pochodzi prawdopodobnie z czasów. Wtedy strażnicy otrzymywali przydział wołowiny. Była to część ich wynagrodzenia. Obecnie w twierdzy mieszka około 150 osób. To Beefeaterzy i ich rodziny. Mieszka tu też naczelnik twierdzy. Są urzędnicy, kapelan i lekarz.
Yeoman Warden oprowadza zwiedzających codziennie. Opowiadają o historii Tower. Mówią też o życiu słynnych kruków. Wycieczki z Beefeaters odbywają się regularnie. Trwają około 30 minut. Strażników jest około 40.
Zwiedzanie Tower of London
Tower of London to najczęściej odwiedzana atrakcja w Londynie. Rocznie twierdzę odwiedza około 3 milionów ludzi. Wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obiekt zajmuje około 18 akrów. Znajduje się na północnym brzegu Tamizy. Leży obok Tower Bridge.
Zwiedzanie Tower of London trwa 2-3 godziny. Można zobaczyć Białą Wieżę. Obejrzysz Linię Królów. Jest to najstarsza atrakcja turystyczna na świecie. Została założona w 1652 roku. Odwiedzisz Dom Klejnotów. Przechowuje Klejnoty Koronne. Zobaczysz Średniowieczny Pałac. Został zbudowany przez Henryka III i Edwarda I. Krwawa Wieża kryje mroczne sekrety. Zielona Wieża była miejscem egzekucji. Możesz zwiedzić Kaplicę Królewską św. Piotra. Jest to miejsce pochówku wielu straconych osób. Mennica Królewska działała w Tower. Odwiedzisz wystawę Monet i Królów.
Ile czasu potrzeba na zwiedzanie Tower of London?
Zwiedzanie Tower of London trwa zazwyczaj od 2 do 3 godzin.
Bilety i informacje praktyczne
Zaleca się zakup biletów z wyprzedzeniem. Unikniesz wtedy długich kolejek. Bilety można rezerwować online. Ceny biletów różnią się. Bilet normalny kosztuje około 34,80 £ (173,71 zł). Bilet ulgowy to około 17,40 £ (86,85 zł). Dziecięcy bilet (5-15 lat) kosztuje około 16,80 £. Bilet dla młodzieży/studentów to około 26,80 £. Bilet dla dorosłych (16-64 lata) kosztuje około 33,60 £. Ceny mogą się zmieniać.
Tower of London jest zarządzana przez Historic Royal Palaces. Godziny otwarcia różnią się sezonowo.
Latem (marzec–październik) Tower otwarta jest od 10:00 do 17:30 (pon.-pt.). Od środy do soboty od 9:00 do 17:30.
Zimą Tower otwarta jest od 10:00 do 16:30 (pon.-pt.). Od środy do soboty od 9:00 do 16:30.
Można robić zdjęcia w większości miejsc. Zakaz obowiązuje w Domu Klejnotów. Jedzenie można wnieść na teren twierdzy. Dostępny jest bezpłatny przewodnik na urządzenia mobilne. Przewodnik audio dostępny jest za dodatkową opłatą. Tower of London wchodzi w skład karty turystycznej London Pass. Zapewnia ona wstęp bez czekania w kolejce.
Jak dojechać do Tower of London?
Tower of London znajduje się pod adresem London EC3N 4AB, Wielka Brytania. Można tam dojechać metrem lub autobusem. Obok twierdzy znajduje się molo. Można skorzystać ze statków wycieczkowych. Dostęp dla osób z ograniczoną mobilnością jest zapewniony.
Wskazówki dla zwiedzających
- Zarezerwuj bilet wstępu z priorytetowym wejściem.
- Przeznacz co najmniej trzy godziny na zwiedzanie.
- Sprawdź godziny otwarcia przed wizytą.
- Warto omijać weekendy i dni wolne od pracy.
- Noszenie wygodnych butów jest zalecane.
Tower of London to symbol miasta i jego historii. Jest atrakcją obowiązkową dla miłośników historii. Odkryjesz tu sekrety dawnych mieszkańców.
Zobacz także: