Pola Negri to ikona kina niemego. Polska aktorka zdobyła sławę w Europie i Hollywood. Jej życie pełne było sukcesów i skandali. Poznaj fascynującą historię Poli Negri.

Narodziny i wczesne lata

Pola Negri przyszła na świat w Lipnie. Urodziła się jako Barbara Apolonia Chałupiec. Dokładna data urodzenia budzi pewne wątpliwości. Podaje się 22 grudnia 1896 lub 3 stycznia 1897 roku. Jej matka, Eleonora Kiełczewska, była Polką. Ojciec, Jerzy Chałupiec, miał słowacko-romskie korzenie. Pracował jako wędrowny blacharz. Rodzina żyła w biedzie. Pola miała brata i siostrę. Oboje zmarli we wczesnym dzieciństwie. Ojciec został aresztowany. Zesłano go na Sybir za działalność polityczną. Matka samotnie wychowywała Polę. Przeprowadziła się z córką do Warszawy. Zmagała się z trudami życia w pojedynkę. Barbara Apolonia spędziła dzieciństwo w Lipnie. Tam czuła stabilizację i bezpieczeństwo.

Początki kariery w Polsce

Młoda Apolonia marzyła o scenie. Rozpoczęła naukę baletu. Niestety, zachorowała na gruźlicę. Choroba uniemożliwiła jej karierę tancerki. Zamiast baletu wybrała aktorstwo. Debiutowała bardzo wcześnie. W wieku 11 lat wystąpiła w „Jeziorze Łabędzim”. Była to rola w balecie Czajkowskiego. Później zagrała w Teatrze Małym w Warszawie. Była to rola Anieli w „Ślubach panieńskich”. Premiera miała miejsce 1 września 1912 roku. W 1914 roku przyjęła pseudonim artystyczny. Została Polą Negri. Pseudonim był hołdem dla włoskiej poetki Ady Negri. Zadebiutowała na ekranie w tym samym roku. Zagrała w filmie „Niewolnica zmysłów”. Premiera odbyła się w kinie Urania w Warszawie.

Dlaczego Barbara Apolonia Chałupiec zmieniła nazwisko na Pola Negri?

Pola Negri przyjęła swój pseudonim artystyczny na cześć włoskiej poetki Ady Negri. Stało się to w 1914 roku.

Zobacz też:  Cała prawda o Szekspirze – kim naprawdę był autor największych dramatów świata?

Podbój Europy i Hollywood

Talent Poli Negri szybko zauważono. W 1917 roku wyjechała do Berlina. Tam zaczęła występować w filmach niemych. Współpracowała z Ernstem Lubitschem. Był to znany niemiecki reżyser. Nakręcili razem wiele klasycznych filmów. Pola Negri zyskała sławę w Europie. Stała się gwiazdą kina epoki przeddźwiękowej. W 1920 roku osiedliła się w Ameryce. Podpisała kontrakt z Paramount Pictures. Była pierwszą europejską aktorką. Zdobyła międzynarodową sławę w Hollywood. Przybyła do Hollywood w 1923 roku. Lata 20. XX wieku to okres rozkwitu jej kariery. Grała w filmach amerykańskich. Stała się symbolem femme fatale.

W jakich latach Pola Negri występowała w Hollywood?

Pola Negri występowała w Hollywood w latach 1922-1927. Podpisała kontrakt z Paramount Pictures w 1922 roku i przybyła do Hollywood w 1923 roku.

Gwiazda i skandalistka: Życie prywatne

Pola Negri była kobietą kochliwą. Jej życie miłosne było burzliwe. W 1919 roku wyszła za mąż. Jej pierwszym mężem był Eugeniusz Dąmbski. Rozwiedli się po trzech latach. Miała głośne romanse. Jej kochankami byli Charlie Chaplin i Rudolph Valentino. Związki te były szeroko komentowane. Zaręczyny z Valentino były nawet dementowane przez samego aktora. Drugie małżeństwo zawarła z księciem Serge’em Mdivanim. Małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1931 roku. Pola Negri była główną rywalką Glorii Swanson. Jej zachowanie na pogrzebie Rudolpha Valentino spotkało się z ostrą krytyką. Miała też związek z Glenem Kidstonem. Mówiło się nawet o romansie z Albertem Einsteinem.

Hollywood to istne piekło. Nie dziwota, musi się robić cztery filmy na rok.

Zmierzch kariery i powrót

Przełom dźwiękowy w kinie był wyzwaniem. Wiele gwiazd kina niemego miało problemy. Pola Negri kontynuowała karierę. Zagrała w filmach dźwiękowych. Wróciła na jakiś czas do Niemiec. Tam też występowała w filmach. Joseph Goebbels wydał zakaz. Zabronił angażowania jej do ról. Interwencja Adolfa Hitlera zmieniła sytuację. Pozwoliła jej na powrót do kariery w Niemczech. Podczas II wojny światowej mieszkała w USA. Była przesłuchiwana przez FBI. Badano zarzut szpiegostwa. Po wojnie nadal grała. Występowała w filmach do 1964 roku.

Czy Pola Negri miała problemy z przejściem do kina dźwiękowego?
Zobacz też:  Ciekawostki o Pałacu Westminsterskim

Przełom dźwiękowy był wyzwaniem dla wielu aktorów niemego kina. Pola Negri kontynuowała karierę w filmach dźwiękowych.

Ostatnie lata i dziedzictwo

Pola Negri zdobyła obywatelstwo amerykańskie. Stało się to 12 stycznia 1951 roku. Ostatnie lata życia spędziła w San Antonio w Teksasie. Zmarła 1 sierpnia 1987 roku. Miała 90 lat. W 1970 roku opublikowała wspomnienia. Książka nosiła tytuł „Pamiętnik gwiazdy”. Pola Negri pozostała w pamięci jako wielka gwiazda. Była pierwszą polską aktorką. Podbiła Hollywood i świat. Od 2007 roku w Lipnie odbywa się festiwal. Nosi nazwę „Pola i inni”. Jej postać inspiruje do dziś. Mówiła o sobie: „Zawsze byłam i zawsze pozostanę Polką”.

Ja nigdy nie przestałam się czuć Polką i zawsze podkreślałam polskie pochodzenie. Bardzo pragnęłabym przed śmiercią zobaczyć ukochaną Warszawę.

Kluczowe fakty i statystyki

Pola Negri urodziła się na Kujawach. Zmarła w wieku 90 lat. Jej kariera w Niemczech trwała od 1917 do 1922 roku. W Hollywood grała w latach 1922-1927. W tym okresie kręciła około 20 filmów. Jej roczne zarobki w Ameryce sięgały miliona dolarów. Debiut filmowy Poli Negri miał miejsce w 1914 roku. Ostatnią rolę zagrała w 1965 roku. Pola Negri była międzynarodową gwiazdą. Jej życie było pełne zwrotów akcji.

Kryterium Wartość
Data urodzenia 22 grudnia 1896 / 3 stycznia 1897
Data śmierci 1 sierpnia 1987
Wiek w chwili śmierci 90 lat
Rok debiutu filmowego 1914
Lata kariery w Hollywood 1922-1927
Szacowane roczne zarobki w Hollywood 1 milion dolarów
POLA NEGRI CAREER STAGES

Wykres przedstawiający przybliżone lata rozpoczęcia kariery Poli Negri w kluczowych miejscach.

Cytaty Poli Negri

Pola Negri była znana z barwnych wypowiedzi. Mówiła o miłości i kinie. Miała silną osobowość. Jej słowa odzwierciedlają jej charakter.

Miłość? Nie ma słowa bardziej zohydzonego – i nie ma piękniejszego w języku ludzkim. Miłość może być wytartym liczmanem, przechodzącym przez setki rąk, i drogocennym kruszcem, utajonym przed oczyma wszystkich.

Byłam prawidłowo cytowana mówiąc, że to ja wprowadziłam seks w filmach w latach 20., ale to był seks w dobrym smaku i pozostawiał wiele do czyjejś wyobraźni.

Kobieta nie powinna ukrywać swej piękności do tego stopnia, by utracić ludzki wygląd.

Gdy się ciągle żyje nad brzegiem przepaści, już się jej nie dostrzega.

W kinie jak w życiu trzeba zająć dobre miejsce.

Jej cytaty pokazują jej podejście do życia i sztuki. Była pewna siebie i świadoma swojej wartości.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *