Odkryj sekrety Hawkins, poznaj obsadę i dowiedz się, co sprawiło, że „Stranger Things” stał się globalnym fenomenem. Przygotuj się na podróż w świat pełen tajemnic, nostalgii lat 80. i nadprzyrodzonych zjawisk.

Czym jest serial Stranger Things?

Stranger Things to amerykański serial telewizyjny. Stworzyli go Matt i Ross Dufferowie. Akcja serialu dzieje się w latach 80. Akcja rozgrywa się w fikcyjnym miasteczku Hawkins. Znajduje się ono w stanie Indiana, USA. Serial zadebiutował 15 lipca 2016 roku. Premiera miała miejsce na platformie Netflix. Serial łączy elementy horroru i science fiction. Znajdziesz w nim także dramat przygodowy. Obecnie istnieją cztery sezony. Zapowiedziano już piąty sezon. Piąty sezon będzie finałową odsłoną serialu. Zdjęcia do niego są już na półmetku.

Geneza i inspiracje serialu

Inspiracją do serialu były teorie spiskowe. Dotyczyły one eksperymentów rządowych. Fabuła opiera się na teorii spiskowej „Projekt Montauk”. Początkowo serial miał nosić nazwę „Montauk”. Pomysł serialu odrzuciło piętnaście stacji. Producenci uważali, że serial o dzieciach nie ma szans. Serial o dzieciakach skierowany do dorosłych wydawał się ryzykowny. Twórcy szukali inspiracji w wielu filmach. Wymienić można „Coś” i „E.T.”. Inspiracją był też „Koszmar z ulicy Wiązów”. Młodzi aktorzy oglądali klasyki lat 80. Były to filmy takie jak „Duch” i „Stań przy mnie”. Obejrzeli też „The Goonies”.

Fabuła serialu Stranger Things

Akcja pierwszego sezonu zaczyna się w listopadzie 1983 roku. Zniknięcie Willa Byersa jest początkiem tajemniczych wydarzeń. Akcja drugiego sezonu ma miejsce jesienią 1984 roku. Akcja trzeciego sezonu rozgrywa się po wydarzeniach z sezonu drugiego. Sumaryczny czas trwania wszystkich serii to ponad 21 godzin. Premiera pierwszej części 4. sezonu już za nami. Serial jest fikcją. Opiera się jednak na prawdziwych wydarzeniach. Cała fabuła serialu opiera się na teorii o badaniach na dzieciach.

Co to jest Upside Down w Stranger Things?
Zobacz też:  Ciekawostki o słowackim

Upside Down to równoległy wymiar. Jest mroczną wersją naszego świata. Zamieszkują go potwory.

Streszczenie sezonów 1-3

W pierwszym sezonie poznajemy Willa Byersa. Will znika w tajemniczych okolicznościach. Jego przyjaciele: Mike, Dustin, Lucas szukają go. Spotykają dziewczynkę z nadprzyrodzonymi mocami. Nazywa się Jedenastka. Dziewczynka uciekła z laboratorium. W laboratorium przeprowadzano eksperymenty. W pierwszym sezonie pojawia się Demogorgon. Jest to potwór z Upside Down. Joyce Byers, matka Willa, szuka syna. Pomaga jej szeryf Jim Hopper. Jonathan Byers, brat Willa, i Nancy Wheeler też prowadzą śledztwo. Odkrywają oni mroczne sekrety Hawkins Lab.

W drugim sezonie akcja dzieje się rok później. Bohaterowie próbują wrócić do normalności. Zmagają się jednak z traumą. Upside Down nadal wpływa na Hawkins. Pojawia się nowy potwór: Łupieżca Umysłów. Ma on kontrolę nad demopsami. Do ekipy dołącza Max Mayfield. Jej przyrodni brat to Billy Hargrove. Hopper adoptuje Jedenastkę. Nancy i Jonathan badają sprawę Hawkins Lab. Pomaga im Murray Bauman.

Trzeci sezon przenosi nas do lata 1985. Akcja skupia się wokół nowego centrum handlowego. Pod nim Sowieci otwierają portal do Drugiej Strony. Łupieżca Umysłów powraca. Używa ludzi jako nosicieli. Dustin nawiązuje kontakt z Rosjanami. Pomaga mu Steve Harrington. Dołącza do nich Robin Buckley. Nancy i Jonathan badają dziwne przypadki. Joyce i Hopper próbują zamknąć portal. W finale Hopper ginie.

Obsada Stranger Things

Serial Stranger Things ma rozbudowaną obsadę. Składa się ona z głównych i drugoplanowych aktorów. Winona Ryder gra Joyce Byers. David Harbour wciela się w Jima Hoppera. Finn Wolfhard to Mike Wheeler. Millie Bobby Brown gra Jedenastkę. Gaten Matarazzo to Dustin Henderson. Caleb McLaughlin wciela się w Lucasa Sinclaira. Noah Schnapp gra Willa Byersa. Sadie Sink to Max Mayfield. Joe Keery gra Steve’a Harringtona. Maya Hawke wciela się w Robin Buckley. Brett Gelman gra Murraya Baumana. W czwartym sezonie pojawił się Joseph Quinn jako Eddie Munson. Aktor Jamie Cambell Bower gra postać Vecny.

Zobacz też:  Marlon Brando – legenda kina i mistrz metody aktorskiej

Główni członkowie obsady serialu Stranger Things
STRANGER THINGS CAST

Casting do serialu był bardzo szeroki. Przesłuchano ponad 900 chłopców. Przesłuchano ponad 300 dziewczynek. Millie Bobby Brown pokonała wiele kandydatek. Pomógł jej w tym tweet Stevena Spielberga. Aktorzy dziecięcy czytali wersety ze „Stand By Me”. W trakcie zdjęć Joe Keery okazał się bardzo miły. Bycie złym kompletnie do niego nie pasowało.

Ciekawostki i fakty o Stranger Things

Serial Stranger Things to hit platformy Netflix. Jest jedną z najpopularniejszych produkcji. Miasto Hawkins nie istnieje w rzeczywistości. Filmowanie odbyło się w Gruzji, USA. Sceny na Kamczatce kręcono na Litwie. Sceny w więzieniu na Kamczatce kręcono w zakładzie karnym na Litwie. Plakat do pierwszego sezonu nawiązuje do „Gwiezdnych Wojen”. Minimalistyczna czołówka wynikała z małego budżetu. Firma Imaginery Forces stworzyła grafikę czołówki. Muzyka czołówki inspirowana była Tangerine Dream.

Ile osób przesłuchano do ról w Stranger Things?

Przesłuchano ponad 900 chłopców. Przesłuchano ponad 300 dziewczynek. Dokładnie 906 chłopców i 307 dziewczynek.

Postać Jedenastki inspirowana była E.T. Ma ona miłość do gofrów Eggo. Sprzedaż gofrów Eggo wzrosła w 2017 roku. Wzrosła o 14%. W 2018 roku wzrosła o 9,4%. Młodsza siostra Nancy i Mike’a była grana przez bliźniaczki. Najtrudniejszą sceną do nakręcenia była walka w saunie. Chodzi o scenę między Jedenastką a Billym. Scena pojedynku między Jedenastką a Billym była trudna. Aktor grający Dustina cierpi na dysplazję obojczykowo-czaszkową. Gaten Matarazzo działa na rzecz świadomości tej choroby. W scenie walki Hoppera z Demogorgonem użyto miecza. Był to miecz Arnolda Schwarzeneggera.

Liczba przesłuchanych kandydatów na castingach
CASTING STATS

Inspiracje i nawiązania w serialu

Serial pełen jest odniesień do popkultury lat 80. Widać inspiracje twórczością Stephena Kinga. Jest porównywany do „Goonies”. Postacie mają imiona nawiązujące do znanych osób. Hopper nawiązuje do Dennisa Hoppera. Dustin do Dustina Hoffmana. Lucas do George’a Lucasa. Steve do Stevena Spielberga. Fabuła laboratorium inspirowana była eksperymentami z czasów zimnej wojny. Postać Eddiego Munson’a wzorowana była na historii Damiena Echols’a. Postać Nancy Wheeler wzorowana na bohaterce „Koszmaru z Ulicy Wiązów”. Scena w więzieniu wzorowana na filmie „Obcy: Przebudzenie”. Są też nawiązania do „Pulp Fiction”.

Z jakich filmów czerpano inspirację dla „Stranger Things”?

Bracia Duffer inspirowali się filmami takimi jak „Coś”, „E.T.” i „Koszmar z ulicy Wiązów”.

„Millie Brown, dziewczyna z serialu „Intruders”, jest wspaniała. Czy to tylko moja wyobraźnia, czy aktorzy dziecięcy są o wiele lepsi niż kiedyś?” – Steven Spielberg

„Ekscytujący, chwytający za serce, momentami przerażający – Stranger Things to uzależniający hołd złożony filmom Spielberga i telewizji lat 80.”

Odbiór i popularność serialu

Dziwniejsze rzeczy to serial z ogromnym sukcesem. Osiągnął sukces krytyczny i publiczny w 2016 roku. Stał się jednym z najbardziej lubianych seriali. Drugi sezon w ciągu trzech dni obejrzało 8.8 miliona widzów. W pierwszych 24 godzinach drugiego sezonu obejrzało go 360 tysięcy widzów. Serial zdobył wiele nagród. Ma 12 nagród Emmy. Otrzymał 2 nagrody Gildii Aktorów Ekranowych. Bohaterowie serialu są kochani przez publiczność. Zainteresowanie fanów serialem jest ogromne.

Jakie oceny zbiera serial Stranger Things?

Serial cieszy się wysoką oceną. Średnia ocena to 9,2.

Piąty i finałowy sezon

Piąty i ostatni sezon serialu nadchodzi. Obecnie trwają prace nad tą odsłoną. Będzie to finał produkcji. David Harbour zapewnia o najlepszym zakończeniu. Widzowie oczekują spektakularnego widowiska w finale.

„Jeśli myśleliście, że poprzedni sezon był szalony, ten sezon jest po prostu poza wszelką kontrolą – dziki, szalony. Naprawdę! Jest większy. To po prostu kompletne szaleństwo” – Jamie Cambell Bower, aktor grający Vecnę.

Do obsady finałowego sezonu dołączyły nowe nazwiska. Fani czekają na nowy sezon z wielką niecierpliwością.

Więcej o świecie Stranger Things

W świecie Stranger Things osadzono książki i komiksy. Rozszerzają one uniwersum serialu. Możesz znaleźć książki takie jak „Mroczne umysły”. Inne tytuły to „Ciemność nad miastem”. Dostępna jest też „Lot Ikara”. Możesz przeczytać „Jak przetrwać w świecie ‘Stranger Things’”. Serial jest polecany fanom lat 80. i popkultury tamtego okresu.

Serial Stranger Things wciąż bawi i angażuje widzów. Jego sukces pokazuje siłę nostalgii. Udowadnia też, że historie o dorastaniu z nutką grozy wciąż chwytają za serce.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *