Rude włosy to rzadkość. Nosiciele ognistego koloru włosów budzą ciekawość. Poznaj fakty, mity i ciekawostki o rudowłosych osobach.

Skąd się biorą rude włosy?

Rudy kolor włosów to sprawa dziedziczenia. Za ten odcień odpowiada mutacja genetyczna. Dotyczy ona genu MC1R. Naukowcy zidentyfikowali ten gen dopiero w 1995 roku. Gen rudych włosów jest recesywny. Oznacza to, że jest słabszy od genów odpowiedzialnych za inne kolory. Dziecko może urodzić się z rudymi włosami. Musi jednak odziedziczyć zmutowany gen od obojga rodziców. Nawet jeśli rodzice nie mają rudych włosów, mogą być nosicielami. Wtedy szansa na rude dziecko wynosi około 25%.

Czy rude włosy to spadek po neandertalczykach?

Niektórzy naukowcy sugerują powiązanie. Mutacja genu MC1R mogła pojawić się w Europie 20-40 tysięcy lat temu. To okres współistnienia ludzi z neandertalczykami. Jednak bezpośrednie powiązanie nie zostało jednoznacznie potwierdzone. Rudowłosi pochodzą od europejskiego przodka. Żył on około 10 tysięcy lat temu.

Ilu ludzi ma rude włosy?

Rudy kolor włosów jest bardzo rzadki. Naturalną rudością może pochwalić się 1-2% światowej populacji. To około 20 osób na tysiąc. Niektóre źródła podają nawet 0,5%. Ludzi o rudych włosach jest najmniej. Stanowią mniejszość w porównaniu do blondynów i brunetów.

Gdzie mieszka najwięcej rudowłosych?

Najwięcej rudowłosych żyje w Europie. Wysoki odsetek jest w Szkocji i Irlandii. Około 13% populacji Szkocji ma rude włosy. W Irlandii co dziesiąta osoba jest rudowłosa (10%). W Udmurcji we wschodniej Rosji też mieszka dużo rudzielców. Rudowłosi żyją również w Szwecji, Anglii i Australii.

RED HAIR POPULATION

Procent rudowłosych w populacji wybranych regionów (średnia)

Rudy kolor włosów a biologia

Rudzie ludzie wyróżniają się konkretnymi cechami. Nie dotyczą one tylko koloru włosów. Mają też pewne unikalne właściwości fizjologiczne.

Cechy fizyczne rudowłosych

Rude włosy są najgrubsze ze wszystkich. Rudowłose kobiety mają średnio 90 tysięcy włosów. Blondynki mają około 110 tysięcy. Brunetki mają około 140 tysięcy włosów. Naturalne rude włosy trudno przefarbować. Rudy włos słabiej poddaje się działaniu farby. Co ciekawe, rude włosy nie siwieją. Z czasem płowieją. Stają się bladoróżowe, a potem siwe. Rudowłosi rzadko mają niebieskie oczy. Przeważnie mają oczy brązowe, piwne, szare lub zielone. Naturalny rudzielec o niebieskich oczach przynosi szczęście – głosi przesąd. Ciemne lub jasne włosy mogą przybrać rudą barwę. Może to być spowodowane niedoborem białka.

Wrażliwość i zdrowie

Osoby mające rude włosy są bardziej wrażliwe. Potrzebują większego znieczulenia. Wymagana dawka to około 20% więcej. Mutacja genu MC1R może być związana z regulacją bólu. Rudowłosi mogą być bardziej podatni na zimno. Odczuwają zimno mocniej. Cierpią też częściej z powodu bólów zębów. Dlatego rudzielcy rzadziej odwiedzają dentystę.

Rude włosy i jasna karnacja są podatne na poparzenia. Rudowłosi są bardziej narażeni na nowotwory skóry. Ryzyko jest około 2,5 raza większe. Siniaki pojawiają się szybciej. Występują prędzej niż u blondynek czy szatynek. Choroba Parkinsona występuje dwa razy częściej. Dotyczy to osób z rudymi włosami.

Inne ciekawostki biologiczne

Rudzielcy zazwyczaj są mańkutami. Rude kobiety są często leworęczne. Gingerphobia to strach przed rudymi ludźmi. To rzadka fobia.

Czy rude kobiety są bardziej aktywne seksualnie?

Według niemieckiego seksuologa, dr. Wernera Habermela, tak. Twierdzi on, że rude kobiety są bardziej aktywne w łóżku. Doświadczają orgazmu częściej. 41% rudowłosych kobiet doświadcza orgazmu. W porównaniu do 36% blondynek. Niektórzy mężczyźni uważają rude kobiety za ponętne i unikatowe.

Rude włosy w historii i kulturze

Rudy kolor włosów zawsze budził emocje. Od tysiącleci wiązały się z nim różne przekonania.

Stereotypy i przesądy

W starożytnym Egipcie uznawano rude osoby za pechowe. Rudowłosi byli grzebani żywcem. Składano ich w ofierze dla boga Ozyrysa. W Starożytnym Rzymie rudzi niewolnicy byli najdrożsi. Bycie rudym w starożytności równało się byciu barbarzyńcą. W średniowieczu i renesansie przesądy narosły. W wieku XVI-XVII w Europie wiele rudych kobiet spalono. Uważano je za czarownice.

Przesądy przetrwały do dziś. „Ruda, znaczy wredna” – to popularny stereotyp. „Rudy to wredne” – słyszy się często. „Rudzi mają zły charakter. Podobnie jak lisy.” – głosi stare porzekadło. Rudowłosi byli traktowani jako niezrozumiała tajemnica. Działo się tak przez 50 tysięcy lat ich istnienia. Pojawienie się rudego dziecka w rodzinie budziło kiedyś grozę. Adolf Hitler zakazał rudowłosym pobierania się. Według francuskiego geografa Élisée Reclusa z 1887 r. w Rumunii wierzono, że rudy zmarły wróci jako zwierzę. Mógł być psem, żabą, pchłą albo pluskwą.

Dlaczego stereotypy o rudych są negatywne?

Stereotypy są oszczędnością czasu. Pozwalają szybko ocenić innych. Rudy kolor włosów jest rzadki. Rudy to inny – w domyśle obcy. Nie ma żadnych negatywnych stereotypów. Dotyczących brunetów czy blondynów. Inność bywa postrzegana negatywnie.

Rudzi w historii

Rudowłosi znacząco wpływali na bieg historii. Wśród znanych postaci z rudymi włosami byli:

  • Helena Trojańska
  • Cesarz rzymski Neron
  • Elżbieta I
  • Galileusz
  • Napoleon Bonaparte
  • Mark Twain
  • Winston Churchill
  • Artyści Tycjan i Michał Anioł

Afrodyta, grecka bogini piękności, często przedstawiana była z rudymi włosami.

Współczesne postrzeganie

Dziś postrzeganie rudych się zmienia. 8 marca obchodzony jest Dzień Rudych Osób. To pokazuje rosnącą akceptację. Coraz więcej pań farbuje się na rudy kolor. Uważa się, że rude włosy to nie tylko kolor. To także stan umysłu.

„Moja siostra jest czarna, mama też, więc często słyszałam, że do nich nie pasuję.” – mówi osoba rudowłosa.

„Może to i stereotyp, że rudy równa się wredny, ale znam parę rudzielców i są strasznie fałszywi, niesympatyczni i podli.” – opinia o stereotypie.

W ocenie drugiego człowieka nie kierujmy się stereotypami.

Przyszłość rudych włosów

Niektórzy naukowcy prognozują zmiany. W związku z ocieplaniem klimatu rudych osób może być mniej. Rude włosy i jasna karnacja są wrażliwe na słońce. Za 100 lat ludzie z rudymi włosami mogą zniknąć. Jednak rudy gen przetrwa. Będzie dalej przekazywany nosicielom.

Podsumowanie

Rude włosy to rzadka cecha. Stanowią zaledwie 1-2% populacji. Są związane z genem MC1R. Rudowłosi mają unikalne cechy fizjologiczne. Dotyczą one wrażliwości na ból i zimno. Rude włosy mają też bogatą historię. Wiążą się z nimi liczne stereotypy i przesądy. Współczesność przynosi większą akceptację. Warto pamiętać, że każdy człowiek jest wyjątkowy. Nie oceniajmy innych po kolorze włosów.

Zobacz także:

Zobacz też:  Niebieskie oczy – wszystko o ich pochodzeniu, znaczeniu i ciekawostkach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *