Chrześcijaństwo to największa religia świata. Narodziło się w Palestynie w I wieku naszej ery. Poznaj historię, wierzenia i ważne święta tej globalnej wspólnoty.
Jezus z Nazaretu – centralna postać
Jezus Chrystus jest centralną postacią chrześcijaństwa. Urodził się w Betlejem jako syn Maryi. Badacze datują jego narodziny między 7 a 4 rokiem przed naszą erą. Józef z Nazaretu poślubił Maryję. Był on cieślą. Maryja poczęła Jezusa z Ducha Świętego. Rodzina Jezusa pochodziła z pokolenia Judy. Jezus urodził się w żłobie. Stało się tak z powodu braku miejsca w gospodzie. Imię „Jezus” w hebrajskiej formie to „Jeszua”. Jezus miał brązowe oczy.
Jezus nauczał w Palestynie w I wieku naszej ery. Głosił, że Bóg kocha wszystkich ludzi. Obiecywał życie wieczne tym, którzy żyli zgodnie z Jego nakazami. Według badaczy Jezus nie stworzył nowej religii. Modyfikował istniejącą wersję judaizmu.
Jezus był oskarżony przez żydowskich kapłanów. Zarzucano mu podżeganie do buntu przeciwko Rzymowi.
Kiedy urodził się Jezus?
Jezus urodził się między 7 a 4 rokiem przed naszą erą w Betlejem.
Kto był rodzicami Jezusa?
Rodzicami Jezusa byli Maryja i Józef z Nazaretu.
Początki chrześcijaństwa i pierwsze wspólnoty
Kolebką chrześcijaństwa jest Palestyna. Narodziło się tam w I wieku naszej ery. Pierwszymi chrześcijanami było dwunastu apostołów. Pierwsza wspólnota chrześcijańska powstała w Jerozolimie. Liczyła ona około 120 osób. Wczesne wspólnoty chrześcijańskie nie znały kapłanów. Nie miały też świątyń ani ołtarzy. Pierwsze msze nazywano „świętami miłości”. Chrześcijaństwo powstało jako religia słowa.
Zanim chrześcijanie mogli publicznie głosić naukę. Gromadzili się oni w sekretnych grupach. Kobiety odegrały ogromną rolę w życiu rodzącego się Kościoła. Posłańcami apostołów były zwykle kobiety. Przykładem jest Febe. Potężne kobiety były fundatorkami świątyń. Niestety, z czasem dokonania kobiet w Kościele były wymazywane z historii.
Rozprzestrzenianie się wiary i czas prześladowań
Palestyna stała się prowincją imperium rzymskiego. Nastąpiło to na początku I wieku naszej ery. Chrześcijaństwo miało obiektywne przeciwności w rozwoju. Rozpowszechniano je najczęściej wśród pogan. Docierało też do wyznawców wielobóstwa. Św. Paweł pisał do gmin w Azji Mniejszej i Grecji. Trafił on do Rzymu. Został tam zabity na rozkaz Nerona.
Wczesnych chrześcijan nazywano „ateistami” przez Rzymian. Pierwsze prześladowania miały miejsce za panowania Nerona. Najważniejsze fale prześladowań miały miejsce za panowania Decjusza. Dotknęły też Waleriana i Dioklecjana. Chrześcijanie byli masowo mordowani w czasach prześladowań. W III wieku chrześcijanie ginęli głównie w lokalnych pogromach. Na 50 milionów mieszkańców Imperium Rzymskiego. Notowano od 4 do 5 milionów chrześcijan. Stanowiło to 10% ludności.
Kiedy miały miejsce pierwsze prześladowania chrześcijan?
Pierwsze prześladowania chrześcijan miały miejsce za panowania Nerona.
Jaki procent ludności Imperium Rzymskiego stanowili chrześcijanie w III wieku?
W III wieku chrześcijanie stanowili 10% ludności Imperium Rzymskiego.
Od tolerancji do religii państwowej
Edykt tolerancyjny Augusta Galeriusza został wydany w 311 roku. Pozwolił on chrześcijanom na swobodne wyznawanie religii. Cesarz Konstantyn Wielki wydał nowe prawo w 313 roku. Ten Edykt mediolański potwierdził wolność religijną. Konstantyn Wielki wyniósł Chrystusa na sztandary. Jego następcy uczynili chrześcijaństwo religią państwową. W 380 roku cesarz Teodozjusz I ogłosił chrześcijaństwo religią państwową. Zakazał on czczenia pogańskich bogów w 392 roku.
Kształtowanie doktryny i tekstów świętych
Chrześcijaństwo należy do trzech religii abrahamowych. Inne to islam i judaizm. Żydzi wierzyli w jednego Boga – Jahwe. Mojżesz był jednym z przywódców Izraelitów i prorokiem. Tora to pięć pierwszych ksiąg Starego Testamentu. Jest to najważniejszy tekst judaizmu. Chrześcijanie uznają Stary Testament. Dodali do niego Nowy Testament. Opisuje on życie i nauczanie Jezusa.
Mateusz i Jan spisali słowa Jezusa. Św. Paweł pisał do gmin. Ewangelia Jana została datowana na przełom I i II wieku. Pisma Nowego Testamentu powstawały między połową I a połową II wieku. Najwcześniejsze znane przedstawienie Jezusa pochodzi z 232 roku. Odkryto amulet z modlitwą chrześcijańską. Datowany jest na III wiek.
Na soborze w Nicei w 325 roku ustalono datę Wielkanocy. Ponad 90% biskupów na soborze pochodziło ze Wschodu. Kanon Nowego Testamentu został zamknięty. Stało się to na synodzie trydenckim w 1546 roku.
Na początku Było Słowo, a Słowo było u Boga i Bogiem było Słowo. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało.
Kluczowe aspekty wiary i tradycje
Unikalnym elementem chrześcijaństwa jest wiara w Świętą Trójcę. Istotną częścią chrześcijaństwa są sakramenty. Chrześcijanie starają się rozprzestrzeniać swoją wiarę. Głoszą ją na nowe ludy.
Chrześcijaństwo jest jedną z głównych religii współczesnego świata. Liczba wyznawców wynosi około 2,4 miliarda. Około 50% chrześcijan uznaje papieża. W Chinach w niedzielę więcej wiernych uczęszcza do kościołów. Jest ich więcej niż w całej Europie.
Niektóre odłamy chrześcijaństwa nie praktykują obchodzenia świąt Bożego Narodzenia. Należą do nich Świadkowie Jehowy, Adwentyści Dnia Siódmego i Baptyści.
Najważniejsze święta chrześcijańskie
Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt. Upamiętnia Narodzenie Pańskie. Obchodzone jest 25 grudnia w Kościołach zachodnich. W Kościołach wschodnich przypada na 7 stycznia. W IV wieku Kościół ustalił datę narodzin Chrystusa na 25 grudnia. Boże Narodzenie to czas pełen religijnych obrzędów. Obejmują one pasterki, msze i nabożeństwa.
Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. Upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Obchody Wielkanocy rozpoczynają się w sobotę po zmierzchu. Powinny zakończyć się przed świtem następnego dnia. Wielkanoc ma korzenie w tradycjach starożytnego święta paschalnego. Symbolizuje ona odrodzenie i nadzieję. Data Wielkanocy została ustalona na Soborze Nicejskim w 325 roku. Jest to pierwsza niedziela po pierwszym pełnym księżycu po wiosennym przesileniu. Przypada między 22 marca a 25 kwietnia.
Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota poprzedzają Wielkanoc. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Lany Poniedziałek to drugi dzień świąt.
Ciekawostki o chrześcijaństwie
Biblia jest najlepiej sprzedającą się książką w historii. Na przestrzeni dwóch wieków miało miejsce dziewięć krucjat. Urząd Advocatus Diaboli utworzył papież Sykstus V. Było to w roku 1587. Papież Jan Paweł II zastąpił go urzędem Promotora Sprawiedliwości.
Septuaginta oznacza „siedemdziesiąt”. Jest to pierwsze tłumaczenie Starego Testamentu. Przetłumaczono go z hebrajskiego na grekę. Korona cierniowa znajduje się w katedrze Notre-Dame w Paryżu. Księga Syracha to jedna z nielicznych ksiąg Starego Testamentu. Pojawia się w niej imię autora: Jezus, syn Syracha. Rodzeństwo Jezusa jest wspomniane w Ewangeliach Marka i Mateusza. Mirra i kadzidło to żywice. Pozyskuje się je z drzew rosnących na południu Półwyspu Arabskiego. Marek jest przedstawiany w sztuce za pomocą symbolu lwa. Święty Jerzy był jednym z najpopularniejszych patronów w średniowieczu.
Judasz otrzymał 30 srebrników. Stanowiło to równowartość czterech pensji robotnika. Imię Jezusa w Koranie pada częściej niż imię Mahometa.
Podsumowanie
Chrześcijaństwo ma ponad 2000 lat historii. Przeszło drogę od małej wspólnoty w Palestynie. Stało się globalną religią. Jego początki, rozwój i kluczowe wierzenia. Wszystko to kształtowało cywilizację. Zrozumienie historii chrześcijaństwa. Pomaga lepiej pojmować współczesny świat.
Zobacz także: