Zjednoczone Emiraty Arabskie fascynują świat. To kraj tradycji i nowoczesności. Znajdziesz tu niezwykłe budowle i pustynne krajobrazy. Poznaj ZEA bliżej dzięki naszym ciekawostkom.

Podstawowe informacje o ZEA

Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo arabskie. Leży na Bliskim Wschodzie. Znajduje się na Półwyspie Arabskim. Kraj leży nad Zatoką Perską i Omańską. Ma też dostęp do Morza Arabskiego. ZEA powstały 2 grudnia 1971 roku. Oficjalnym językiem jest arabski. Używa się też angielskiego, perskiego, urdu i hindi. Walutą ZEA jest dirham (AED). Kod ISO 3166 ZEA to AE. Stolicą kraju jest Abu Zabi. ZEA leżą na kontynencie azjatyckim.

Położenie i granice

ZEA graniczy z dwoma państwami. Są to Oman i Arabia Saudyjska. Granica z Omanem ma 410 km długości. Granica z Arabią Saudyjską liczy 457 km. Łączna długość granic lądowych to 867 km.

Powierzchnia i krajobraz

Powierzchnia ZEA wynosi 83 600 km². Kraj ten jest 3,7 razy mniejszy od Polski. 97% powierzchni ZEA zajmuje pustynia. Jest to głównie Ar-Rub al-Chali. W Emiratach nie ma rzek. Krajobraz zdominowany jest przez piaski. Grunty rolne zajmują 3973 km². To 5% powierzchni kraju. Lasy pokrywają 3128 km². Stanowią 3,7% terytorium. Najwyższym szczytem jest Dżabal al-Hasim. Ma 2 087 m n.p.m. Najwyżej położonym miastem jest Masafi. Znajduje się na wysokości 567 m n.p.m.

Emiraty – siedem składowych państwa

Zjednoczone Emiraty Arabskie składają się z siedmiu emiratów. Są to Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra. Każdy emirat ma swojego władcę. Tworzą oni Radę Najwyższą. Rada wybiera prezydenta kraju. Obecnie głową państwa jest prezydent Muhammad ibn Zajid Al Nahajjan. Ustrój polityczny to federacja emiratów.

Charakterystyka Emiratów

Abu Zabi jest największym emiratem. Zajmuje 85% terytorium kraju. Ma 700 km linii brzegowej. Ajman to najmniejszy emirat. Dubaj jest najpopularniejszym emiratem. Odwiedza go najwięcej turystów. Szardża jest uważana za kulturalną stolicę świata arabskiego.

Zobacz też:  Ciekawostki o Uran Planeta

Ludność i społeczeństwo ZEA

ZEA są państwem kosmopolitycznym. Ludność kraju wynosi około 9,9 miliona osób. Według danych z 2023 roku mieszka tu 9 516 871 osób. Gęstość zaludnienia to 134 osoby/km². Społeczność emigrantów jest liczna. Stanowi prawie 80% populacji. Rdzenni mieszkańcy to nieco ponad 10%. W kraju mieszka około 3 000 Polaków. Średni wiek populacji to 30,3 lat. Wiek pełnoletności wynosi 21 lat. 85% populacji mieszka w miastach.

Bezpieczeństwo i tolerancja

Zjednoczone Emiraty Arabskie są uznawane za jeden z najbezpieczniejszych krajów. Przestępczość praktycznie nie istnieje. Kraj znany jest ze sporej tolerancji. Nie zamyka się na inne kultury i wyznania. Mimo to, oczekuje się poszanowania lokalnych zasad.

Gospodarka i rozwój

ZEA są jednym z najnowocześniejszych państw. Są też jednym z najbogatszych. Rozwijają się bardzo szybko. Gospodarka opierała się na wydobyciu ropy naftowej. Ropa naftowa stanowi 18% PKB. Władze inwestują w inne sektory. Są to bankowość, sport i turystyka. Rozwijają też energię odnawialną. Inwestycje te mają być przyszłością kraju. W ZEA nie płaci się podatku dochodowego. Nie ma też ustalonej płacy minimalnej. Średnia pensja urzędnika to 10 000 USD. Zatrudnienie imigrantów to 300-400 USD miesięcznie. Tradycja nurkowania perłowego przyczyniła się do bogactwa kraju. Obywatele ZEA kupują złoto. Średnio rocznie obywatel kupuje około 15 kg złota. Czterech obywateli zgromadziło majątek ponad miliard USD. Najbogatszym jest Abdulla bin Ahmad Al. Ghurair. Jego majątek to 6,4 mld USD.

Innowacje i trendy

W ZEA powstają ekologiczne miasta. Przykładem jest Masdar. Władze promują edukację kobiet. Obserwuje się przemiany w budownictwie. Inwestują w odnawialne źródła energii. Technologie odsalania wody morskiej są kluczowe. Dubai Future Foundation wspiera innowacje.

Kultura, tradycje i prawo

Główną religią w ZEA jest islam. Stanowi 76%. Społeczeństwo jest zróżnicowane religijnie. Obecne są chrześcijaństwo (12,5%), hinduizm (6,6%) i buddyzm (2,0%). Mieszkańcy oczekują poszanowania muzułmańskich zasad. Obowiązują pewne zakazy. Zabrania się autostopu. Nie wolno robić zdjęć kobietom. Nie wolno fotografować obiektów rządowych. Transport i spożywanie alkoholu są ograniczone. Alkohol można kupić tylko w wyznaczonych miejscach. Zazwyczaj są to hotele. Mężczyźni nie powinni nosić szortów i koszulek bez rękawów w miejscach publicznych. Tydzień pracy to 48 godzin. Tydzień zaczyna się w niedzielę.

Zobacz też:  Rzym: Niesamowite ciekawostki o Wiecznym Mieście

Specyficzne przepisy i zwyczaje

„W 2013 roku pewna Norweżka zgłosiła gwałt na policji. W rezultacie sama została oskarżona.”

Należy zachować ostrożność w zgłaszaniu gwałtu.

Należy też zachować ostrożność w komentowaniu w internecie. Wskazana jest autocenzura.

Unikaj publicznego okazywania uczuć.

W ZEA nie toleruje się homoseksualistów. Mieszkańcy są zachęcani do oszczędzania wody. Można i powinno się targować na lokalnych rynkach. Sokolnictwo jest wyniesione do rangi sztuki. W Abu Zabi funkcjonuje sokoli szpital. Wielbłądy są integralną częścią lokalnej tradycji. Popularne są wyścigi wielbłądów. Jazda na wielbłądzie to popularny sport.

Największe miasta i atrakcje

Największym miastem w ZEA jest Dubaj. Zamieszkuje go około 1,85 miliona osób (dane z 2015/2017). Według danych z 2022 roku w Dubaju mieszka 3 480 607 osób. Dubaj to najsłynniejsza metropolia na Półwyspie Arabskim. Abu Zabi to stolica. Mieszka tam 2 908 173 osób (dane z 2016). Inne duże miasta to Szardża (1,4 mln, 2015), Al-Ajn (766 936, 2017), Adżman (490 035, 2017), Ras al-Chajma (125 802, 2013), Fudżajra (110 000, 2013), Chaur Fakkan (53 700, 2013) i Umm al-Kajwajn (35 500, 2013).

Ikony architektury i rozrywki

W Dubaju znajduje się najwyższy budynek świata. To wieżowiec Burdż Chalifa. Ma wysokość 828 lub 829 metrów. Posiada 206 pięter, z czego 163 użytkowe. W Dubaju jest jedyny na świecie 7-gwiazdkowy hotel. To Burj Al Arab. W Abu Dhabi znajduje się budynek Capital Gate. Ma wysokość 160 m. Jest nachylony pod kątem 18 stopni. W Dubaju znajduje się wiele wieżowców. Jest ich prawie 1000. Drapaczy chmur jest około 150. W Dubaju znajduje się kryty kompleks narciarski. Nazywa się Ski Dubai. Ma powierzchnię 22 500 m2. Najdłuższy stok ma 400 metrów. Kryty snowpark ma 3 000 m2. Na wyspie Yas w Abu Zabi jest park tematyczny. To Ferrari World Abu Dhabi. Znajduje się tam kolejka górska Formula Rossa. Osiąga prędkość 240 km/h. Rozpędza się do 100 km/h w 2 lub 4 sekundy. W Dubaju znajdują się słynne fontanny. Mają długość 275 metrów. Wyrzucają wodę na wysokość 152 metrów. Dubaj ma największy złoty pierścionek świata. Nazywa się Najmat Taiba. Waży 64 kilogramy. Ma 5 kilogramów diamentów. W Dubaju jest nowoczesne centrum handlowe. Nazywa się Dubai Mall. Ma ogromne oceanarium.

Zobacz też:  Rosja i ropa naftowa: Fakty, Ciekawostki i Znaczenie Globalne

Co warto zobaczyć?

  • Warto odwiedzić Dubaj oraz Abu Zabi.
  • Idealnym celem podróży dla beztroskich wczasów jest Ras Al Khaimah.
  • Koniecznie zapoznaj się z ofertą wycieczek na Burdż Chalifa.
  • Sprawdź ofertę na Ski Dubai.

Infrastruktura i technologia

ZEA mają dobrze rozwiniętą sieć dróg. Posiadają ponad 40 lotnisk. Transport szynowy jest na etapie rozwoju. Metro w Dubaju to jedyna kolej aglomeracyjna. Jest wydajną formą transportu. Posiada system elektroniczny. Automatyzuje pociągi. W Dubaju jeździ 150 autobusów. Są polskiej firmy Solaris. W Dubaju są klimatyzowane przystanki autobusowe. W budownictwie używa się technologii druku 3D. Proces odsalania wody morskiej jest kluczowy. Policja w Dubaju ma luksusowe samochody. Są to Lamborghini, Ferrari i Bentley. W Dubaju znajdują się bankomaty. Wydają one sztabki złota.

Ciekawostki różne

W ZEA znajduje się ponad 9 tysięcy meczetów. Władze ZEA ufundowały uczniom laptopy. Było to po trąbie powietrznej w USA w 2011 roku. Mieszkańcy Dubaju walczący z nadwagą otrzymują nagrodę. Za każdy zrzucony kilogram dostają gram czystego złota. Władze płacą prowizję za narodziny syna. Wynosi 50 000 USD. Premia za małżeństwo to 20 000 USD. Grzywna za wyprzedzanie przez linię ciągłą wynosi do 800 USD. W Emiratach żyją na wolności duże drapieżniki. Są to w szczególności lamparty. Oryks arabski to zwierzę żyjące w ZEA. Zatoka Perska była kiedyś znana jako pirackie wybrzeże. Na terenach ZEA mieszkali koczownicy od czasów przed Chrystusem.

Ile emiratów tworzy ZEA?

Zjednoczone Emiraty Arabskie tworzy siedem emiratów.

Jaka jest stolica ZEA?

Stolicą Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest Abu Zabi.

Czy w ZEA są rzeki?

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie ma rzek.

Jaka jest wysokość Burdż Chalifa?

Burdż Chalifa ma wysokość 828 lub 829 metrów.

Jaki procent populacji ZEA stanowią emigranci?

Emigranci stanowią prawie 80% populacji ZEA.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *