Ciekawostki o Świętym Mikołaju

Ciekawostki o Świętym Mikołaju

Wiele osób zna Świętego Mikołaja z ubrania w czerwonej kurtce, białej brodzie i worka pełnego prezentów. Ale czy wiesz, skąd wzięły się te elementy i jakie są inne ciekawostki związane z postacią Mikołaja?

Pochodzenie postaci Świętego Mikołaja

Święty Mikołaj, znany również jako Święty Mikołaj z Miry, był biskupem żyjącym w IV wieku w dzisiejszej Turcji. Był znany z hojności i dobroci, a jego święto obchodzone jest 6 grudnia. W Polsce z czasem dzień ten stał się Dniem Świętego Mikołaja, ale to w USA i innych krajach święto to przesunęło się na 25 grudnia, w dzień Bożego Narodzenia.

Czerwona kurtka Świętego Mikołaja

Czerwona kurtka to nieodłączny element stroju Świętego Mikołaja, ale nie zawsze tak było. Wcześniej Mikołaj ubrany był w białe szaty z czerwonym obszyciem, a dopiero w 1931 roku Coca-Cola przedstawiła postać Świętego Mikołaja w czerwonej kurtce w swojej reklamie. Od tamtej pory wizerunek Mikołaja w czerwonej kurtce zyskał na popularności i stał się niemalże synonimem Bożego Narodzenia.

Biała broda i okulary

Biała broda to kolejny znak rozpoznawczy Świętego Mikołaja, ale nie wszyscy wiedzą, że Mikołaj nosił okulary. Wizerunek Mikołaja z okularami pojawił się w latach 30. XX wieku w reklamie kremu do oczu.

Worki pełne prezentów

Worki pełne prezentów to kolejny element stroju Świętego Mikołaja, ale pierwotnie w worku tym znajdowały się worki z pieniędzmi, które Mikołaj wręczał biednym dzieciom. Z czasem worki z pieniędzmi zostały zastąpione przez prezenty, które dostarczał Mikołaj dzieciom w dniu Bożego Narodzenia.

Święty Mikołaj na całym świecie

Święty Mikołaj znany jest pod różnymi nazwami na całym świecie. W Holandii nazywany jest Sinterklaas, a w niektórych krajach skandynawskich Jultomten lub Julenisse. We Włoszech to La Befana przynosi prezenty na Boże Narodzenie.

Z pewnością każdy z nas słyszał o Świętym Mikołaju – postaci, która przynosi prezenty w nocy z 24 na 25 grudnia. Jednakże poza tym, że znamy go jako sympatycznego starszego pana w czerwonym stroju, wiele osób nie wie o nim zbyt wiele. Dlatego w tym artykule postaramy się przedstawić kilka ciekawostek na temat Świętego Mikołaja.

1. Początki postaci Świętego Mikołaja

Święty Mikołaj ma swoje początki w chrześcijaństwie i jest patronem wielu krajów, miast i zawodów. Uważa się, że postać Świętego Mikołaja została oparta na historii Mikołaja z Miry, biskupa żyjącego w IV wieku na terenie dzisiejszej Turcji. Był on znany z dobroczynności i pomocy biednym oraz znakomitego poziomu moralnego.

2. Symbolika stroju Świętego Mikołaja

Chyba nikt nie wyobraża sobie Świętego Mikołaja w innym stroju niż czerwony płaszcz z białym kołnierzem i mankietami. Jednakże mało kto wie, że kolor czerwony symbolizuje miłość, a biały – czystość i niewinność. Postać Świętego Mikołaja jest więc symbolem miłości i dobroci.

3. Święty Mikołaj na świecie

Jak już wspomnieliśmy, Święty Mikołaj znany jest pod różnymi nazwami na całym świecie. Oprócz już wymienionych Sinterklaasa, Jultomtena lub La Befany, w Rosji przynosi prezenty Dziadek Mróz, a w Wielkiej Brytanii – Father Christmas. W Stanach Zjednoczonych natomiast jest znany jako Santa Claus.

4. Święty Mikołaj w sztuce

Postać Świętego Mikołaja pojawiła się w wielu filmach, piosenkach oraz innych dziełach sztuki. Jednym z najbardziej znanych jest film “Cud na 34. ulicy” z 1947 roku, w którym główną rolę zagrał Edmund Gwenn. Święty Mikołaj pojawia się również w wielu piosenkach, takich jak choćby “Rudolph the Red-Nosed Reindeer” czy “Last Christmas”. W 1985 roku powstał też popularny komiks “The Life and Adventures of Santa Claus” autorstwa Franka L. Bauma.

Skąd wziął się obraz Świętego Mikołaja z workiem prezentów?

Święty Mikołaj jest bardzo często przedstawiany z workiem prezentów na plecach. Jak się okazuje, ten wizerunek pochodzi z legendy o trzech biednych dziewczynach, które otrzymały od Świętego Mikołaja worek z monetami na wiano. Święty miał rzucić worek przez okno, a pieniądze miały spaść na podłogę. Worki pełne prezentów zaczęły pojawiać się dopiero w XIX wieku, kiedy to w USA zaczęto obchodzić Boże Narodzenie w sposób, który znamy dzisiaj.

Jakie są tradycyjne kolory stroju Świętego Mikołaja?

Tradycyjnie strój Świętego Mikołaja składał się z czerwonej sukni z białymi kołnierzem i mankietami oraz czapki z białym pomponem. Często nosi też czarne kozaczki i białe rękawiczki. Te kolory symbolizują świętość i czystość.

Czy Święty Mikołaj istnieje naprawdę?

Święty Mikołaj, podobnie jak wiele innych postaci związanych z tradycją Bożego Narodzenia, ma swoje korzenie w wierzeniach i legendach. Nie ma jednak dowodów na to, że faktycznie istniał w rzeczywistości. Jednak to, co jest najważniejsze, to przesłanie, jakie niesie ze sobą postać Świętego Mikołaja – miłość, dobroć i hojność.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też