Ciekawostki o Wałach Chrobrego

Ciekawostki o Wałach Chrobrego

Wały Chrobrego to jeden z najważniejszych zabytków Szczecina, a także ważne miejsce dla mieszkańców miasta. Zbudowane w latach 1844-1856, pełniły pierwotnie funkcję fortyfikacji obronnych. Obecnie są popularnym miejscem spacerów i wycieczek. W tym artykule przedstawimy kilka ciekawostek związanych z tym zabytkowym miejscem.

Historia Wałów Chrobrego

Wały Chrobrego zostały wybudowane w latach 1844-1856 na rozkaz Fryderyka Wilhelma IV. Ich celem było zabezpieczenie Szczecina przed atakami wojsk nieprzyjacielskich. Budowa trwała aż 12 lat i była jednym z największych przedsięwzięć budowlanych tamtych czasów. Na wałach znajdowało się 51 wież strażniczych, a całość była otoczona fosą. W 1945 roku podczas walk o Szczecin, wały były miejscem zaciętych walk. Mimo poważnych uszkodzeń, udało się je odbudować i od tego czasu stanowią ważną atrakcję turystyczną Szczecina.

Budowa Wałów Chrobrego

Wały Chrobrego mają długość około 5000 metrów, a ich wysokość wynosi od 8 do 10 metrów. Są wykonane z cegły i kamienia, a ich budowa kosztowała około 8 milionów talarów. Na wałach znajdują się bramy, z których najważniejszą jest Brama Portowa, zwana także Bramą Królewską. To właśnie przez nią władcy wjeżdżali do miasta. Na wałach znajduje się również wiele innych budowli, takich jak schrony przeciwlotnicze czy działa przeciwpancerne.

Wały Chrobrego dzisiaj

Obecnie Wały Chrobrego są jednym z najpiękniejszych i najważniejszych zabytków Szczecina. Stanowią doskonałe miejsce na spacery i wycieczki, a z ich szczytów rozciąga się piękny widok na miasto i rzekę Odrę. Co roku na wałach odbywają się różnego rodzaju imprezy i festiwale, a także koncerty z okazji Święta Miasta Szczecin.

Czy można zwiedzać Wały Chrobrego?

Tak, Wały Chrobrego są dostępne dla zwiedzających. Można na nich spacerować, korzystać z parków i skwerów, a także zwiedzać wieże strażnicze oraz inne zabytkowe budowle. Wały są także popularnym miejscem spotkań mieszkańców Szczecina, szczególnie w cieplejsze dni, gdy można tam odpocząć w cieniu drzew lub skorzystać z licznych atrakcji oferowanych przez miasto.

Jakie zabytki można zobaczyć na Wałach Chrobrego?

Na Wałach Chrobrego można zobaczyć wiele zabytków, zarówno tych związanych bezpośrednio z wałami, jak i innych, znajdujących się w ich pobliżu. Do najważniejszych zabytków zalicza się:

 • Wieże strażnicze – wieża nr 1, zwana Basztą Siedmiu Płaszczy, oraz wieża nr 2, zwana Basztą Czterech Wiatrów;
 • Zamek Książąt Pomorskich;
 • Katedra św. Jakuba;
 • Pałac pod Globusem;
 • Kamienice przy ulicy Księcia Bogusława X.

Czy na Wałach Chrobrego odbywają się jakieś imprezy?

Tak, na Wałach Chrobrego odbywają się różnego rodzaju imprezy, zarówno kulturalne, jak i sportowe. Do najważniejszych zaliczyć można między innymi:

 • Wakacje na Wałach – cykl imprez plenerowych, organizowanych w okresie wakacyjnym;
 • Szczeciński Festiwal Nauki;
 • Regaty Szczecińskie – największe w Polsce regaty na rzece i jedne z największych w Europie;
 • Szczeciński Półmaraton – impreza sportowa, gromadząca setki biegaczy;
 • Wianki nad Odrą – impreza plenerowa, związana z nocą świętojańską.

Czy na Wałach Chrobrego są miejsca do odpoczynku?

Tak, na Wałach Chrobrego jest wiele miejsc, gdzie można odpocząć i zrelaksować się. Są to przede wszystkim parki i skwery, z licznymi ławkami i zacisznymi zakątkami. Na wałach znajdują się także liczne kawiarnie i restauracje, gdzie można zjeść coś dobrego i napić się kawy lub herbaty.

Czy na Wałach Chrobrego można organizować pikniki?

Tak, na Wałach Chrobrego można organizować pikniki. Wiele osób decyduje się na spędzenie czasu na wałach, gdzie znajdują się liczne zielone tereny i ławki. Można tam zorganizować rodzinny piknik, spotkanie ze znajomymi czy romantyczną kolację przy zachodzie słońca.

Czy na Wałach Chrobrego są organizowane imprezy plenerowe?

Tak, na Wałach Chrobrego organizowane są różnego rodzaju imprezy plenerowe, takie jak koncerty, festyny czy spektakle teatralne. Wiele z nich odbywa się w okresie letnim i cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców Szczecina i turystów.

Jakie zabytki można zobaczyć na Wałach Chrobrego?

Na Wałach Chrobrego znajduje się wiele zabytkowych budowli, takich jak:

 • Zamek Książąt Pomorskich
 • Katedra św. Jakuba Apostoła
 • Pałac pod Globusem
 • Bazylika archikatedralna św. Jakuba Apostoła
 • Wieża strażnicza

Czy Wały Chrobrego są bezpieczne dla turystów?

Tak, Wały Chrobrego są bezpiecznym miejscem dla turystów. W okolicach wałów znajdują się liczne kamery monitoringu, a także patrole straży miejskiej. Mimo to, warto zachować czujność i ostrożność, szczególnie w godzinach wieczornych.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też