Ciekawostki o Wielkim Murze Chińskim

Ciekawostki o Wielkim Murze Chińskim

Wielki Mur Chiński to jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli na świecie. Został wybudowany w celu ochrony państwa przed atakami nieprzyjaciół. Warto jednak znać o nim więcej niż tylko to. Poniżej przedstawimy ciekawostki na temat Wielkiego Muru Chińskiego.

Historia Wielkiego Muru Chińskiego

Wielki Mur Chiński zaczął być budowany już w VII wieku p.n.e. Jednak największe prace budowlane przeprowadziła dynastia Ming w XV-XVII wieku. Budowla miała chronić granice państwa chińskiego przed najazdami Mongołów i innych plemion.

Wymiary i konstrukcja muru

Wielki Mur Chiński ma łączną długość około 21 196 km. Składa się z kilku odcinków, które powstały w różnych okresach i były budowane z różnych materiałów, takich jak ziemia, kamienie i cegły. Największa wysokość muru wynosi 8 metrów, a jego szerokość dochodzi do 5 metrów.

Wielki Mur Chiński widoczny z kosmosu

Wielki Mur Chiński jest jedną z nielicznych budowli na ziemi, która jest widoczna z kosmosu. Zostało to potwierdzone przez astronautów, którzy byli na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jednak widoczne są tylko niektóre odcinki muru, które są w bardzo dobrym stanie.

Turystyka na Wielkim Murze Chińskim

Wielki Mur Chiński jest obecnie jednym z najpopularniejszych celów turystycznych w Chinach. Największym zainteresowaniem cieszą się odcinki muru znajdujące się w pobliżu Pekinu, gdzie turystom udostępniono specjalne trasy.

Mity o Wielkim Murze Chińskim

Istnieje wiele mitów na temat Wielkiego Muru Chińskiego. Jednym z nich jest to, że mur można zobaczyć z kosmosu gołym okiem. Niestety, to nieprawda. Innym mit jest to, że na budowę muru użyto m.in. ludzkich kości. Jednak nie ma na to żadnych dowodów, a chińskie władze oficjalnie temu zaprzeczają.

Zobacz też:  Ciekawostki o schizofrenii

Wielki Mur Chiński w popkulturze

Wielki Mur Chiński jest często wykorzystywany w popkulturze, np. w filmach, grach komputerowych czy książkach. Jeden z najbardziej znanych filmów, w którym Mur pełni ważną rolę, to “Herdy Gerdy” z 2002 roku, którego akcja toczy się w Chinach za czasów dynastii Ming. Mur Chiński jest również obecny w grach komputerowych, m.in. w serii “Civilization” czy “Assassin’s Creed Chronicles: China”.

Jak długi jest Wielki Mur Chiński?

Długość Wielkiego Muru Chińskiego wynosi około 8851,8 km. Jest to najdłuższa budowla na świecie.

Czy Wielki Mur Chiński jest widoczny z kosmosu?

Nieprawdziwe jest, że Wielki Mur Chiński jest widoczny z kosmosu gołym okiem. Mur ten jest zbyt wąski i ma zbyt taki sam kolor jak otaczający go krajobraz, by można go było zobaczyć bez pomocy teleskopu.

Czy Wielki Mur Chiński został ukończony?

Wielki Mur Chiński był budowany przez wiele dynastii chińskich przez ponad 2000 lat. Budowa trwała w różnych okresach i pod rządami różnych dynastii. W związku z tym można powiedzieć, że nigdy nie był on w pełni ukończony w sensie całkowitego połączenia wszystkich jego odcinków w jedną linię.

Dlaczego zbudowano Wielki Mur Chiński?

Głównym celem budowy Wielkiego Muru Chińskiego było zabezpieczenie granicy przed najazdami plemion z północy oraz kontrolowanie przemytu i migracji ludności.

Czy można odwiedzić Wielki Mur Chiński?

Tak, Wielki Mur Chiński jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków na świecie i jest dostępny dla turystów. Najpopularniejsze trasy turystyczne znajdują się w pobliżu Pekinu.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też