Ciekawostki o szkole we Francji

Ciekawostki o szkole we Francji

Francja słynie z wielu rzeczy – romantycznych zabytków, pięknej sztuki, wykwintnej kuchni, wina i nie tylko. Jednym z elementów, które przyciągają uwagę turystów, jest również system edukacji we Francji. Dlatego dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Wam kilka ciekawostek na temat szkoły we Francji.

System szkolnictwa we Francji

System edukacji we Francji składa się z trzech poziomów:

  • Primaire – szkoła podstawowa (od 6 do 11 lat)
  • Collège – gimnazjum (od 11 do 15 lat)
  • Lycée – szkoła średnia (od 15 do 18 lat)

Wszystkie dzieci są zobowiązane do uczęszczania do szkoły od 6. roku życia do ukończenia 16 lat. Francuski system edukacji jest bardzo scentralizowany i opiera się na nauce jednolitego programu. Jedną z najważniejszych instytucji w systemie szkolnictwa we Francji jest Ministerstwo Edukacji Narodowej, które jest odpowiedzialne za opracowywanie programów nauczania i nadzorowanie szkół.

Uniformy szkolne

W przeciwieństwie do wielu innych krajów, szkoły we Francji nie wymagają od swoich uczniów noszenia mundurków. Niemniej jednak, wielu uczniów w szkołach średnich decyduje się na noszenie uniformów. Często jest to spowodowane chęcią zwiększenia poczucia tożsamości i przynależności do szkoły, a także ułatwienia wyboru ubrania na co dzień.

Wybór szkoły średniej

W momencie końca gimnazjum, uczniowie muszą wybrać, którą szkołę średnią chcą uczęszczać. Decyzja ta zależy od wyników ucznia i jego preferencji, ale także od oferty edukacyjnej danej szkoły. W większych miastach zazwyczaj jest wiele szkół średnich, a wybór odpowiedniej szkoły może być dla uczniów i ich rodzin bardzo trudny.

Zobacz też:  Ciekawostki o śmierci

System oceniania

W szkołach we Francji system oceniania jest oparty na skali od 0 do 20, przy czym ocena 10 uznawana jest za wystarczającą, a 20 za doskonałą. W odróżnieniu od wielu innych krajów, w których nauczyciele oceniają każde zadanie oddzielnie, we Francji oceny są przyznawane w formie jednej końcowej oceny za semestr lub rok szkolny.

Jakie są godziny lekcyjne we francuskich szkołach?

W szkołach we Francji zajęcia zaczynają się zwykle między godziną 8:00 a 8:30 rano i trwają do około 16:00 lub 17:00 po południu. Uczniowie mają przerwy między lekcjami na odpoczynek i posiłki, a czasami także na zajęcia dodatkowe, takie jak nauka języków obcych lub sport.

Czy we francuskich szkołach nauczanie jest tylko w języku francuskim?

Tak, we francuskich szkołach nauczanie odbywa się głównie w języku francuskim. Jednakże, w niektórych szkołach międzynarodowych nauczanie odbywa się również w innych językach, takich jak angielski czy niemiecki.

Jakie są najważniejsze święta szkolne we Francji?

We Francji istnieje wiele świąt szkolnych, ale najważniejsze to:

  • La rentrée – początek roku szkolnego, który przypada na początek września.
  • La Toussaint – Wszystkich Świętych, który obchodzony jest 1 listopada.
  • Noël – Boże Narodzenie, które przypada 25 grudnia.
  • La Chandeleur – Święto Matki Boskiej Gromnicznej, które obchodzone jest 2 lutego.
  • Pâques – Wielkanoc, które przypada w marcu lub kwietniu.

Podczas tych świąt szkolnych uczniowie mają wolne od zajęć lekcyjnych.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też