Ciekawostki o Rynek we Wrocławiu

Ciekawostki o Rynek we Wrocławiu

Rynek to jedno z najważniejszych miejsc we Wrocławiu, które przyciąga zarówno turystów, jak i mieszkańców miasta. Jest to centralny plac Starego Miasta, otoczony zabytkowymi kamienicami i ratuszem. Rynek we Wrocławiu pełnił wiele funkcji na przestrzeni wieków, a dziś jest miejscem spotkań, imprez i festiwali. Znajdziemy tu również wiele ciekawych faktów i historii, które warto poznać. Zapraszamy do lektury naszego artykułu o ciekawostkach związanych z Rynkiem we Wrocławiu.

Początki Rynku we Wrocławiu

Rynek we Wrocławiu powstał w XIII wieku, kiedy to miasto zaczęło się dynamicznie rozwijać. Pierwotnie był to plac targowy, na którym handlowano różnymi towarami, takimi jak zboże, mięso czy skóry. Początkowo plac nie był wybrukowany, ale w XV wieku zaczęto kłaść na nim kamienne płyty. Wtedy też pojawiły się pierwsze kramy i stoiska handlowe. W XVI wieku Ratusz, będący najważniejszą budowlą na Rynku, został rozbudowany i zyskał renesansową fasadę.

Przebudowa Rynku we Wrocławiu

W XVIII wieku przeprowadzono gruntowną przebudowę Rynku we Wrocławiu. Zburzono wówczas wiele starych kamienic, a na ich miejscu wybudowano nowe, barokowe. Dzięki temu Rynek zyskał swój dzisiejszy kształt i wygląd. W XIX wieku, w związku z rozwojem transportu kolejowego, pojawiły się nowe kamienice, a w 1904 roku ustawiono na Rynku pierwszy wrocławski zegar słoneczny. W okresie międzywojennym na Rynku organizowano liczne imprezy i festyny, które przyciągały tłumy ludzi.

Zobacz też:  Ciekawostki o Stefanie Grot-Roweckim

Legenda o krasnoludkach na Rynku

Rynek we Wrocławiu słynie z krasnali, które pojawiły się na jego terenie w latach 80. XX wieku. Początkowo były to małe figurki, których zadaniem było protestowanie przeciwko władzom komunistycznym. Dziś jest ich już ponad 600 i stanowią jedną z największych atrakcji turystycznych Wrocławia. Krasnale są wszędzie: na ławkach, w rynnach, na parapetach. Wiele z nich ma swoje imiona i historie, a najbardziej znane to “Papa Kras”. Jednak to nie jedyna ciekawostka, którą warto poznać odwiedzając ten piękny rynek.

Historia Rynku we Wrocławiu

Rynek we Wrocławiu jest jednym z największych i najpiękniejszych rynków w Europie. Powstał w XIII wieku, a jego pierwotna nazwa brzmiała forum. Od tego czasu był świadkiem wielu ważnych wydarzeń i zmian. W okresie II wojny światowej został zniszczony w 60%, ale udało się go odbudować, przywracając jego dawny blask. Dziś na Rynku można podziwiać zabytkowe kamienice, gotyckie kościoły i ratusz oraz fontannę Neptuna.

Piękne kamienice na Rynku

Na Rynku we Wrocławiu znajdują się liczne zabytkowe kamienice, z których wiele ma wiele wieków historii. Jedną z nich jest Kamienica Pod Złotym Słońcem, która jest uważana za jedną z najpiękniejszych kamienic w Polsce. Warto również zwrócić uwagę na Kamienice przy ulicy Świdnickiej, które są przykładem architektury modernistycznej. Ciekawą kamienicą jest też Kamienica Winda, która jest zbudowana w stylu art deco i posiada windę, która była w tamtych czasach nowością techniczną.

Fontanna Neptuna

Fontanna Neptuna to jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji Rynku we Wrocławiu. Została zbudowana w XVIII wieku i jest przykładem barokowego stylu. Na szczycie fontanny znajduje się posąg Neptuna, który trzyma trójząb w ręce. Fontanna była kilkukrotnie restaurowana, a jej ostatnia renowacja została zakończona w 2011 roku.

Punkty orientacyjne na Rynku

Jak każdy rynek, i ten we Wrocławiu posiada swoje punkty orientacyjne. Jednym z nich jest Ratusz, który zbudowany jest w stylu gotyckim i posiada charakterystyczne wieże. Innym punktem orientacyjnym jest Kościół św. Elżbiety, który znajduje się na południowej stronie rynku. Kościół ten jest jednym z najstarszych zabytków Wrocławia i został zbudowany w stylu gotyckim w XIII wieku. Warto zwrócić uwagę na piękne witraże, a także na posąg świętej Elżbiety, który znajduje się w głównym ołtarzu.

Zobacz też:  Ciekawostki o smogu

Czy na Rynku we Wrocławiu odbywają się jakieś wydarzenia?

Tak, rynek we Wrocławiu jest miejscem wielu wydarzeń kulturalnych i artystycznych, takich jak festiwale, koncerty i targi. Jednym z najważniejszych wydarzeń jest Wrocławska Fiesta, która odbywa się co roku w maju i przyciąga wielu turystów. W tym czasie na Rynku odbywają się koncerty, pokazy tańca i występy artystyczne. W okresie przedświątecznym na Rynku można znaleźć również piękne jarmarki bożonarodzeniowe.

Czy można zjeść coś pysznego na Rynku we Wrocławiu?

Oczywiście! Rynek we Wrocławiu jest pełen restauracji, kawiarni i barów, w których można spróbować tradycyjnych polskich dań oraz potraw z różnych stron świata. Warto spróbować pierogów, kiełbasek, a także słynnych wrocławskich klusek śląskich. Ponadto, na Rynku znajduje się wiele lodziarni, w których można skosztować pysznych lodów w różnych smakach.

Czy warto zobaczyć Ratusz?

Tak, Ratusz jest jednym z najważniejszych zabytków Wrocławia i warto go zobaczyć. Można zwiedzić wnętrza budynku oraz wejść na wieżę, skąd roztacza się piękny widok na miasto. Ratusz jest również często wykorzystywany jako miejsce różnych wystaw i eventów.

Co jeszcze warto zobaczyć na Rynku we Wrocławiu?

Oprócz Ratusza i Kościoła św. Elżbiety warto zwrócić uwagę na piękne kamienice, które zdobią Ryneczek – mały plac na północ od głównego rynku. Znajdują się tam również pomniki Aleksandra Fredry oraz Hansa Klossa. Warto również zobaczyć fontannę Neptuna, która znajduje się na południowej stronie Rynku.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też